Sapun nastao oko 3000 god.pre nove ere

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Veteran
Supermoderator
Poruka
412.279
Izum star više hiljada godina i danas u upotrebi širom sveta

Sapun, ova korisna stvarčica, postoji više hiljada godina. Prema nekim podacima, preteča sapuna nastala je u Mesopotamiji oko 3000 godina pre nove ere. Pretpostavlja se da je tadašnji sapun stvoren sasvim slučajno – kuvanjem hrane na otvorenoj vatri kada se masnoća, padajući na ćumur, mešala sa kalijumovim karbonatom i stvarala poseban krem. Mesopotamci su otkrili da ovakva smesa može da bude veoma efikasna za pranje tkanina, ali i održavanje lične higijene i vrlo brzo počela je da se koristi u te svrhe.

Feničani su oko 600 godina pre nove ere koristili mast za pranje, napravljenu na sličan način. Ova mast je čuvana u kožama životinja ili specijalnim tkaninama.
Tadašnji sapun nije imao oblik današnjeg već je lomljena dobijena smesa i ta parčad se koristila za pranje.
 
sapun.jpg
 
Starim Rimljanima tajne korišćenja sapuna otkrili su Gali, dok Plinije Stariji u svojoj „Istoriji prirode” pominje posebnu mast napravljenu od bukovog pepela i kozjeg loja koju su Gali koristili ne samo kao krem sapun za pranje i održavanje lične higijene već i kao boju za kosu.
Sapun je počeo masovno da se primenjuje u srednjem veku iako ljudi tog vremena nisu baš bili skloni održavanju čistoće. Prvi zvanični patent za ovaj proizvod prijavljen je tek u 17. veku i od tada je, zahvaljujući razvoju tehnologije, ovaj izum usavršavan. Sapun je tokom vekova menjao oblik, od glomaznih i nepravilnih komada odlomljenih od cele smese stiglo se do lepo oblikovanih, okruglih, elipsastih ili četvrtastih proizvoda, a vremenom su mu dodavane i nove supstance koje su uticale na boju, miris i izgled sapuna.

Tako se u moderno doba ovaj stari izum koristi sve više za negu lica i tela, a sve manje za pranje veša za koje danas postoje drugi proizvodi.(politika)
 

Back
Top