Kasniš! Nažalost, nisam zapisao gde se ovo nalazi....
Pogledajte prilog 1611937
e moj srbendo
pa kako dje
na ravnoj gori
Fotografija pripadnika VS koji salutiraju ispred Dražinog spomenika objavljena je u ponedeljak na društvenim mrežama. Sa leđa su uslikana četiri vojnika u svečanim uniformama i jedan u maskirnoj. Autor ove fotografije nije poznat, ali sasvim je sigurno da nije reč o fotomontaži. Međutim, vest o polaganju venaca nije objavljena na portalu Vojske Srbije, kao što je uobičajeno kada je u pitanju odavanje visokih državnih počasti.
Iako nisu prepoznatljiva lica prisutnih vojnika, kako saznajemo, njihov identitet poznat je Ministarstvu odbrane. Međutim, još nije poznato da li će snositi sankcije za ovaj čin i šta bi eventualno one podrazumevale. Uprkos zvaničnom saopštenju ministarstva, teško je poverovati da je neko od oficira, samoinicijativno obukao svečanu uniformu, poneo zastavu i uputio se ka Ravnoj gori. I to na dan kada Generalštab proslavlja krsnu slavu.
Međutim, objavljena fotografija mnogo toga govori. Jedini vojnik u maskirnoj uniformi nosi plavu beretku, što znači da je pripadnik Garde, jedinice Vojske Srbije koja je direktno potčinjena načelniku Generalštaba. Dvojica oficira u svečanim maslinastim uniformama pripadaju rodu pešadije, a plave uniforme nose samo pripadnici vazduhoplovstva.
Budući da su zvanično upućeni na zadatak, kako saznajemo, ovi vojnici su imali pravo da budu u uniformama, ali je i dalje tajna zašto su skrenuli sa planirane rute i da li je zaista njihovo krajnje odredište bio Gornji Milanovac ili upravo Ravna gora. U pomenutom saopštenju navedeno je da zvanična delegacija VS ne može da polaže vence na mestu koje nije predviđeno državnim programom.
– Delegacije Ministarstva odbrane i Vojske Srbije zvanično polažu vence na spomen-obeležja koja su obuhvaćena godišnjim planom učešća pripadnika MO i VS u međunarodnim aktivnostima posvećenim očuvanju dostojanstvenog sećanja na žrtve oružanih sukoba u prošlosti i godišnjim planom učešća pripadnika MO i VS u obeležavanju godišnjica istorijskih događaja oslobodilačkih ratova Srbije – objasnili su u ministarstvu.
Iako naši istoričari nemaju jedinstven stav o ulozi ravnogorskog pokreta u Drugom svetskom ratu, 2006. godine donet je zakon o izjednačavanju prava četnika i partizana, kojim su četnici proglašeni za antifašističke borce. Osim toga, pre tri godine Draža Mihailović je rehabilitovan odlukom Višeg suda u Beogradu.
Salutiranje srpskih oficira đeneralu Draži izazvalo je reakciju pojedinih pokreta i nevladinih organizacija.
U toku jučerašnjeg dana oglasio se Pokret obnove Kraljevine Srbije (POKS). Oni su čestitali „hrabrim i časnim oficirima Vojske Srbije” i najavili proteste ukoliko bilo ko od starešina i vojnika bude kažnjen zbog odavanja počasti Draži Mihailoviću.