Nikita Kulganov
Buduća legenda
- Poruka
- 27.870
Само условна казна затвора остарелој нацистичкој „секретарки зла”
Две године је највише што је могло да буде пресуђено јер је процес вођен у суду за малолетникеИрмгард Фурхнер је у можда последњем суђењу ове врсте (нацистичким злочинцима) добила две године условне казне због учешћа у раду логора Штутхоф у Другом светском рату. Тада тинејџерка и секретарка команданта логора, а сада деведесетседмогодишња старица, званично је пред немачким судом проглашена саучесником у убиству више од 10.000 људи у нацистичком концентрационом логору код Гдањска. „Секретарка зла”, како је називају медији, била је у команди логора цивилна службеница од 1943. до 1945. Процес је вођен у суду за малолетнике јер је у време када је радила у „фабрици смрти” имала између 17 и 19 година. Оптужена је да је помагала у систематском убијању затвореника с функције дактилографа и секретара. Одбрана је тражила да Фурхнерова буде ослобођена јер нема доказа да је она, иако је неспорно да су страдале хиљаде људи, знала за систематско убијање.
Ово није први случај да су они који нису били директно укључени проглашени кривима за помагање и подржавање егзекуција у логорима, али је вероватно последњи, јер оптужени нацистички злочинци постају сенилни, старе и умиру. Из којекаквих здравствених разлога немогуће им је судити. Окончавају свој животни век природним процесом, загазивши у дубоку старост, уз своју децу и унучад, пензије и адекватно лечење. Њима је живот на слободи, тачније, могућност да избегну правду омогућен све до 2011, кад је рад у концентрационом логору установљен као основа за кривицу, без доказа о конкретном злочину. До тада су судови захтевали доказе о директној умешаности у злочине.
Од тада се судило за злочине неколицини стогодишњака – рачуновођама, стражарима и чуварима. Правда их је, ако се тако може назвати, сустигла само зато јер су успели да поживе.
А у логору Штутхоф, у најстрашнијим патњама, умрло је око 65.000 Јевреја, Пољака и заробљених совјетских војника. У време кад је тамо радила Ирмгард Фурхнер људи су масовно убијани у гасним коморама. Кад је прошле године почело суђење, Фурхнерова је таксијем побегла из старачког дома. Неколико сати касније пронађена је на улицама Хамбурга. Проговорила је тек након више од месец дана рекавши: „Жао ми је због свега што се догодило. Жалим што сам се у то време затекла у Штутхофу. То је све што ћу рећи.”
Жао је и породицама настрадалих, јер многе нацисте правда није сустигла. Жао је и породицама оних који су преживели логоре али нису дочекали да се на суду суоче с онима који су их мучили.
У њеном случају суд је испунио захтев тужилаштва и адвоката преживелих. Кривично право више од двогодишње казне није могло. Али пресуда, иако је правно гледано максимална, ипак је гротескна.
Ефраим Зуроф, директор центра „Симон Визентал” у Израелу, рекао је за „Дојче веле” да је ово најбоља казна коју су могли да добију јер јој је суђено у суду за малолетнике, али да је условна осуда апсурдна јер то значи да ће казна бити извршена само ако особа понови кривично дело. Очигледно је да га она неће поновити.
Трагедија нацистичког доба није завршена затварањем логора. Наставља се суђењима стогодишњацима – бившим цивилним службеницима, које једни сматрају увредом и исмејавањем жртава и њихових породица. Називају их суђењима мртвацима. Други, пак, кажу да правда лежи управо у овим окаснелим процесима и дугом животном веку оних попут Ирмгард Фурхнер, јер би с њима отишло и сећање на највећа зверства човечанства. По њиховом мишљењу ови стражари и секретари представљају живи доказ мрачног периода и служе да у изазовним временима подсете на најтрагичнија посрнућа човечанства.
https://www.politika.rs/scc/clanak/...-zatvora-ostareloj-nacistickoj-sekretarki-zla
Osude babu koja ima 100 godina na dve godine uslovno, sto je kao sekretarica ucestvovala u zlocinima, a ovi sto su bombardovali Jugoslaviji i Ukrajinu ( jos uvek je gadjaju ) ni preksajna prijava.....