"Samo ti planiraj, nek' ti se Bog smeje"

4thman

Poznat
Poruka
8.088
Imamo uticaj na sporedne stvari, svakodnevno neke odluke donosimo i slično.
ali ONO bitno, ono što nam odredi život-nije u našim rukama.
I to samo zato što se jednom desi, ma koliko istu rutinu imali ili iste greške pravili. . .

Ali ipak mi biramo da li ćemo prosedeti na krstarici ili ploviti istom...

4thman

Poznat
Poruka
8.088
Ja mislim da svako od nas ima put koji mora preci do krajnje destinacije :mrgreen:
Moramo doziveti ono sto nam je namenjeno, odnosno Imamo iluziju da smo krojaci svoje srece, ali nekog uticaja na krajnji rezultati nemamo...
E, sad da li cemo na tom putu biti posuti zlatom Ili goovnima, druga je prica.
Ironija života...nekom je zadatak da prođe kroz obe faze promena, i preveliko dobro i premalo loše...

Kao kad te neko izabere za neki tim. A ti bi u neki drugi. A ne pitaš se ti. Mada uvek možeš da kažeš da li si za taj tim/grupu ljudi ili nisi... uglavnom se svodi na rutinsko dokazivanje...
Malo ko od nas nije van rutine...

4thman

Poznat
Poruka
8.088
Ja mislim da svako od nas ima put koji mora preci do krajnje destinacije :mrgreen:
Moramo doziveti ono sto nam je namenjeno, odnosno Imamo iluziju da smo krojaci svoje srece, ali nekog uticaja na krajnji rezultati nemamo...
E, sad da li cemo na tom putu biti posuti zlatom Ili goovnima, druga je prica.
I zanimljivo mi ovo pročitah, prokomentarisah i u seriji počinje baš ovo...

Ko bi od vas želeo da bude monarh ili član uže porodice u carskoj Rusiji za vreme Velikog Rata?

DedaStojan

Iskusan
Banovan
Poruka
5.035
Postoje dve mogućnosti, ili je sve "zapisano unapred", ili nije.

Mi živimo u jednom od ta dva sveta.

Ono što je činjenica, to je da nema načina da odredimo da li živimo u jednom ili u drugom.

Stoga je cela pretpostavka potpuno izlišna, i ne treba da gubimo vreme na nju.
Postoji i treća a to je da je kombinirano ,bio robotizam covjeka ne mozes izbjeci npr dok navike reagiranja se mogu ..

Sizif

Strani posmatrač
Moderator
Poruka
46.275
Postoji i treća a to je da je kombinirano ,bio robotizam covjeka ne mozes izbjeci npr dok navike reagiranja se mogu ..
Postoji i treća, najmanje verovatna mogućnost da je nešto predodređeno, a nešto nije.

Međutim, pitanje ostaje - kako bi razlikovao taj svet od sveta u kom je sve predodređeno, i sveta u kom ništa nije predodređeno.

Sva ta tri sveta se aspolutno ni u čemu ne bi razlikovala, stoga je potpuno besmisleno gubiti vreme na te teorije o "predodređenosti".

DedaStojan

Iskusan
Banovan
Poruka
5.035
Postoji i treća, najmanje verovatna mogućnost da je nešto predodređeno, a nešto nije.

Međutim, pitanje ostaje - kako bi razlikovao taj svet od sveta u kom je sve predodređeno, i sveta u kom ništa nije predodređeno.

Sva ta tri sveta se aspolutno ni u čemu ne bi razlikovala, stoga je potpuno besmisleno gubiti vreme na te teorije o "predodređenosti".
Sto tebe muči Deda zapravo ?

sonia.

Zainteresovan član
Poruka
122
U seriji "Dosije X"
Šalu na stranu, možda postoji više "puteva u budućnost" (ne samo jedan, apsolutni) a kojim putem ćemo ići i kuda stići zavisi od odluka i izbora koje smo napravili duž puta.
Ja tako to tumačim.
Ko je beše rekao "Mi smo ono što nas čine izbori koje smo napravili"?

A da li smo ustvari imali izbora?
U sustini sam do skoro verovala u to da mi kreiramo svoj zivot svojim odlukama i izborima. Ali sam nesto pocela da razmisljam da nije bas sve u nasim rukama.... I bas sam nedavno gledala nesto na netu gde onaj hrvatski voditelj Kresimir Misak postavlja bas ovo pitanje.

I.... rekla bih da je mozda u pravu.

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
40.089
U sustini sam do skoro verovala u to da mi kreiramo svoj zivot svojim odlukama i izborima. Ali sam nesto pocela da razmisljam da nije bas sve u nasim rukama.... I bas sam nedavno gledala nesto na netu gde onaj hrvatski voditelj Kresimir Misak postavlja bas ovo pitanje.

Nije u pravu da su sve velike promene dosle "izvana"...

Jasna

Legenda
Moderator
Poruka
69.939
Da, kada se fokusiraš na jednu stvar/plan. Meni su još u školi prigovarali da me interesuje previše toga (istovremeno) i stalno su me savetovali da se usredsredim na jedno, tako da nisam uspeo baš zato što sam bio "svaštar". Tu te potpuno razumem.

Ovo drugo boldovano (Jung) shvatio, ali ne znam kako. Sto puta mi je prolazilo kroz glavu zašto ljudi idu na Tibet ili tako nešto, treba ovom mozgu ozbiljno čišćenje. Očigledno nisam (još uvek) uspeo da razdvojim svoje lično viđenje od kolektivnog nesvesnog.
Hvala na odgovoru, puno puta si mi otvorila oči i ranije.
Nema ničeg lošeg u tome što si svestran. Svi ljudi imaju više talenata
i interesovanja i to je sasvim normalno. Eto upravo je to jedno ograničavajuće
i štetno uverenje, da se moraš usmeriti na jedno inače nećeš uspeti. A kada
bi pratio sva svoja interesovanja bio bi srećan (što je uspeh) i možda bi
stvorio nešto potpuno novo (što je isto uspeh).

Kada sam rekla da planu ništa ne treba dodavati, mislila sam na štetna i
ograničavajuća uverenja, kojim svaki plan u startu poremetimo. Ako još uvek
ne možeš svoje negativne obrasce da uočiš, probaj da slušaš druge. Slušaj
pažljivo prijatelje dok iznose svoje planove. Kada stvarno pažljivo slušaš svaku
reč, bićeš u prilici da im jednog dana odgovoriš na pitanje ''zašto se ovo meni
dešava?'' Tačno ćeš uočiti rečenice koje su sami izgovorili, a koje su do toga
dovele.
I neće ti verovati. :lol: Al nema veze. Bitno je da ti uočiš zašto se to dogodilo i
da shvatiš da se to dešava i tebi.

RIA77

Poznat
Poruka
8.622

Погледај где стижу у животу амбициозни људи који имају јасан план. Случајно ? Радне навике и организованост нису случајне.

Jasna

Legenda
Moderator
Poruka
69.939
Postoje dve mogućnosti, ili je sve "zapisano unapred", ili nije.

Mi živimo u jednom od ta dva sveta.

Ono što je činjenica, to je da nema načina da odredimo da li živimo u jednom ili u drugom.

Stoga je cela pretpostavka potpuno izlišna, i ne treba da gubimo vreme na nju.
Tako je. Samo je interesantno primetiti da čovek ne može proživeti
ni jedan jedini dan a da u potpunosti veruje u jednu od te dve mogućnosti.
Ili će za nešto pripisati zaslugu sebi ili neće prihvatiti da je sebi uradio
nešto što mu ne prija.

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.