Nekom rat nekom brat, tj zlatna medalja. Ne da su ih zabranili, nego svaka čast.
Aleksandar Predke ima 29 godina, Aleksej Sarana 23 i svetske su šahovske zvezde, a od nedavno pored njihovih imena na takmičenjima stoji zastava Srbije.
Ruski velemajstori dobili su srpske pasoše, čime su postali dvojica najbolje rangiranih srpskih šahista u svetu i predstavljaju veliko pojačanje za reprezentaciju Srbije.
„U martu 2022. sam došao u Srbiju na turnir i mislio da nije bezbedno da se vraćam u Rusiju, tako da sam odlučio da ostanem i u martu 2023. sam promenio šahovski savez", kaže Aleksej Sarana, šampion Evrope u pojedinačnoj konkurenciji, u razgovoru za BBC na srpskom.
Zbog rata koji je u februaru 2022. počela u Ukrajini, Rusiji su uvedene brojne sankcije, a pojedine se odnose i na sportiste.
Šahistima je na pojedinačnim takmičenjima onemogućeno da se takmiče pod ruskom zastavom, na ekipnim ne mogu da učestvuju, dok je Šahovski savez Rusije od proleća prešao u Azijsku šahovsku federaciju.
Međunarodna šahovska federacija (FIDE) je zato u februaru 2023. ruskim šahistima omogućila da
bez ograničenja i troškova promene savez, što su mnogi iskoristili.
„Došlo je do promena širom sveta - Srbija je dobila velika pojačanja, ali su ih dobili i drugi", objašnjava Alisa Marić, jedno od najvećih šahovskih imena sa ovog prostora, selektorka ženske reprezentacije Srbije i nekadašnja ministarka sporta.
Ljubitelji šaha u Srbiji, željni nekog novog Svetozara Gligorića, Bore Kostića, Borislava Ivkova i drugih velikih imena iz doba Jugoslavije, kada je šah bio mnogo cenjeniji nego danas, svakako su oduševljeni dolaskom ruskih velemajstora.
„Recimo da Crvena zvezda nema takvog igrača u fudbalu kao što su Sarana i Predke u šahu - svetska imena", kaže Nebojša Babić iz Šahovskog saveza Srbije za BBC na srpskom.
Sarana je 45. šahista sveta, a Predke 85,
prema rejtingu FIDA.
Poređenja radi, Aleksandar Inđić, aktuelni šampion Srbije, trenutno je na 178. poziciji.
Miodrag Perunović, selektor šahovske reprezentacije Srbije, smatra da bi dolazak Sarane i Predkea mogao u velikoj meri da poboljša sliku šahovske Srbije u svetu.
„I sa aktuelnom ekipom na prošlogodišnjim takmičenjima, Evropskom prvenstvu u Sloveniji i Olimpijadi u indijskom Čenaju, bili smo u najužem krugu za medalju", ističe on za BBC.
„Tek sa njima dvojicom očekujemo procvat, napredak i bolje rezultate, pa i da druge ekipe strahuju kada budu igrale sa nama."
Sarana i Predke za to vreme u Beogradu žive nekim običnim životom i spremaju se za izazove, među kojima je i Evropsko prvenstvo u Budvi od 10. do 23. novembra.
„Imamo jak tim i možemo da pobedimo bilo koga", kaže Predke za BBC na srpskom.
O kibicerima i reprezentativcima
Dok septembarsko sunce polako zalazi za novobeogradskim soliterima, pet sedih glava zamišljeno sedi oko 64 crno-belih polja.
Partija je u toku i dugo niko ne progovara.
„Uh, mnogo teško... Neviđeno teška situacija", zabrinuto kaže muškarac u teget košulji, dok mu oči lete preko figura, mozak radi punom parom, a prsti traže cigaretu i upaljač.
Na drugoj strani kamene table, pune fleka i ogrebotina, poput ožiljaka od raznih bitaka, nalazi se njegov komšija u zelenoj majici, čija noga sve vreme nervozno igra ispod stola.
„Šta ja sada da radim, kao veliki igrač moram nešto da igram", razmišlja naglas 67-godišnji Toplica Milosavljević, paleći cigaretu.
Vrhovima prstiju nežno pomera jednog piona.
„Loši su ovo igrači, druga liga", dobacuje jedan od kibicera.
„Dobri su momci, ali što se tiče igre, ne treba ni gledati", dodaje uz namig.
Akteri bitke ne odgovaraju na te provokacije, ali imaju šta da kažu na pitanja BBC-ja na srpskom.
„Kako da ne znam za Saranu i Predkea... A kad su došli?", kaže Milosavljević između analize prethodne partije i postavljanja figura za novu.
„Pa to je fenomenalno, ne može bolje... Hvala bogu da smo dočekali da se jednom udružimo sa Rusima u šahu", oduševljeno dodaje.
Rusija i nekadašnji Sovjetski Savez su kroz istoriju imali neka od najvećih šahovskih imena - Anatolij Karpov, Gari Kasparov, Boris Spaski i Mihail Talj samo su deo nekadašnjih šampiona iz doba posle Drugog svetskog rata.
„Šah se uči", objašnjava Milosavljević koji minut kasnije, dok lovcem pokušava da odbrani položaj trupa.
„Otišli su Gliga i ostali, nemaš od koga da naučiš - sigurno nećeš od nas, a to je za razvoj šaha izuzetno važno, da ljudi imaju protiv koga da igraju."
Isto smatra i Perunović, selektor šahovske reprezentacije Srbije.
„Lepo je da su tu za reprezentativne obaveze, bićemo svakako bolji, ali će biti i dobro videti ih u srpskoj ligi, da se drugi odmere protiv njih i na taj način podignu nivo igre.
„Sada je samo bitno da vidimo kako će oni da se uklope u ekipu i atmosferu u reprezentaciji, ona nas je krasila prethodnih godina."
Reprezentaciju će u novembru na Evropskom prvenstvu, pored Sarane i Predkea, činiti još
Robert Markuš, Aleksandar Inđić i Velimir Ivić.
U ženskoj reprezentaciji su 23-godišnja Teodora Injac, najbolja šahistkinja Srbije, kao i Marina Gajčin, Tijana Mandura, Jovana Erić i Adela Velikić.
„Sarana ima tvrd stil, teško probojan, belim figurama izrazito jak, klasičan je predstavnik mlađe generacije i neverovatno dobar teoretičar", kaže Perunović.
„Predke je pre svega dobar praktičar, a svakako se radi se o dva zaista fina, kulturna i dobra momka."
I jedan i drugi su šahom počeli da se bave kao deca, a omiljeni šahista im je Gari Kasparov, koji je svetski broj jedan bio od sredine 1980-ih do prvih godina 21. veka.
https://www.bbc.com/serbian/lat/srbija-66860620.amp