Sah- poslednji bastion mesavine profesionalnog i amaterskog sporta

ekvador7

Obećava
Poruka
91
Da ne budem kao fudbaler koji posle velikog preokreta kaze " zato je fudbal najbolji, samo u fudbalu ovo ima" , da , samo u fudbalu postoje preokreti, ali svakog utorka na internetu se igra sahovski turnir gde je pre neki dan bilo od top 20 igraca , njih 8 i jos neke legende, svetski prvak Kramnik. Znaci ucestvovao je i Karlsen svetski prvak, bivsi prvak i jos top 10 igraca kao i desetine drugih jakih velemajstora . Taj spoj totalnog i vrhunskog profesionalizma i amaterskog , ima zaista samo u sahu :) Razmisljam da li u pokeru mozda postoji slicno , ok sah se moze igrati preko interneta i sigurno i to ima uticaja ali danas postoje evropska i svetska prvenstva u ubrzanom sahu i uzivo gde amateri i profesionalci igraju zajedno . Moj drug je isao da uzme autogram od jednog sahiste, slikao se sa njim, a moze i sa 10x poznatijim i jacim da igra, ravnopravno. Obicno amateri mogu samo da gledaju svetskog prvaka a u sahu mozes i igrati sa njim, kao i sa top 10 i 20 igracima. Taj pomenuti turnir evo igram vec nekoliko godina i jos uvek sam pod utiskom, taj spoj amaterskog i profesionalnog sporta je prelep .
 
Danas sa kompjuterima i bazom podataka online, svaki pocetnik ako zeli moze da nauci otvaranje ili tih nekoliko poteza, pre je to bilo cesce, da neki profesionalac brzo dobije pocetnika a danas ne znam da li se i desava, ako se i povrsno bavi sahom . Ali svakako ima jos varijanti u koje upadaju i ozbiljniji igraci, mada je to spoj vise faktora, obostrana nestandarna igra. Recimo u ovoj varijanti mi i IM upadaju

1. b3 D5
2. Lb2 Lg4
3. f3 ? Lh5
4 e4 d:e4
5. De2 Sc6 ?
6. Db5
I predaje za par poteza, mada je to mix vise faktora
 
Ja ne znam ali sto se tice amatera i pocetnika, sada me je podsetilo pitanje sa Redita, pitao je neko za savet za brzi tips and tricks u sahu, iako je slozena igra, imamo dve one osnovne poslovice iliti saveta " igraj bolje sa pogresnim planom nego bez plana" kao i " sah je borba sa samim sobom"
Sto se tice ovog drugog glavnog saveta, on je i kompleksan a i jednostavan. Mozda glavni savet u sahu je to da moras biti spreman na promenu dinamike i kod pozicija gde nisi prinudjen da to radis, odnosno promena plana posle takozvanog i tihog poteza. Ovo je mozda kljucno, posto se boris sa samim sobom, sa osnovnim ljudskim ponasanjem a to je da tesko menjas svoje odluke . Odnosno tesko menjas ono sto si uradio ili rekao i to je ustvari najteze. Kao kada upises fakultet, pa shvatis da te ne zanima, ali ti i dalje ides jer si cuo da moras biti uporan ili to si ti zeleo ili vec si ulozio neko vreme i glupo je da menjas. U zivotu nemas nekoga da ti kaze i dokaze kao u sahu 1:0 ili recimo da zavrsis taj fakultet i da sidje ne znam Bog i kaze, bravo 1:0 pobedio si, ili ako prekines taj isti fakultet i upises drugi i da Bog kaze to je to. Znaci opciono je, a sahu postoji kazna, nagrada odnosno direktna i jasna takmicarska posledica.

Promena dinamike u zavisnosti od pozicije i poteza protivnika mora/ moze da bude iz korena, odnosno taj deo mnogi namerno i rade, u principu namera je gora od izvrsenja, odnosno lazno pretis da bi protivnik odigrao neki potez i oslabio se, i posle igrao na tu slabost. Znaci promena plana iz korena i kod ne obaveznih i ociglednih pozicija ( ako protivnik zrtvuje figuru i ide na direktni mat naravno da nasilno menjas plan ) . Ovo je verovatno kljucni momenat kod saha i kod odvajanja pocetnika i onih koji to vise nisu, da prepoznas taj trenutak i da menjas plan iz korena i dinamiku kod obicnog poteza ili da iznudis taj potez .
 
Da ne budem kao fudbaler koji posle velikog preokreta kaze " zato je fudbal najbolji, samo u fudbalu ovo ima" , da , samo u fudbalu postoje preokreti, ali svakog utorka na internetu se igra sahovski turnir gde je pre neki dan bilo od top 20 igraca , njih 8 i jos neke legende, svetski prvak Kramnik. Znaci ucestvovao je i Karlsen svetski prvak, bivsi prvak i jos top 10 igraca kao i desetine drugih jakih velemajstora . Taj spoj totalnog i vrhunskog profesionalizma i amaterskog , ima zaista samo u sahu :) Razmisljam da li u pokeru mozda postoji slicno , ok sah se moze igrati preko interneta i sigurno i to ima uticaja ali danas postoje evropska i svetska prvenstva u ubrzanom sahu i uzivo gde amateri i profesionalci igraju zajedno . Moj drug je isao da uzme autogram od jednog sahiste, slikao se sa njim, a moze i sa 10x poznatijim i jacim da igra, ravnopravno. Obicno amateri mogu samo da gledaju svetskog prvaka a u sahu mozes i igrati sa njim, kao i sa top 10 i 20 igracima. Taj pomenuti turnir evo igram vec nekoliko godina i jos uvek sam pod utiskom, taj spoj amaterskog i profesionalnog sporta je prelep .
Hoćeš da odigramo ?
 
naravno, na lichess-u sam uglavnom, a sada na chess.com samo utorkom. A sto se tice tih brzopoteznih meceva preko interneta, imamo tu taj takozvani pre move odnosno igranje unapred poteza, velicina table . Ovladavanjem vestine sa tom opcijom moze da poveca drasticno produktivnost, ja sam ga uzimao na pocetku zdravo za gotovo ali prakticno je opcija, magija sama za sebe i kada bi se dovela do automatizma, pa bar 50% bi bilo poboljsanje. Tu postoji sigurni i kockarski potezi, odnosno predvidjanje poteza, ali svakako ako znas da mozes odigrati i 50 poteza bez gubitka ijedne sekunde, samo ta informacija sama po sebi znaci sve . Mislim da postoji i multi ali nisam testirao, to je tek ludnica ako je tehnicki moguce . Sto se tice velicina ekrana, isto bitna stavka, ako je veci preglednije je ako je manji, brze ti radi mis , sto je kljucno, pa neki mix je mozda idealno, da ne bude veliko a opet dovoljno da jasno vidis tablu . Ali vestina tog pre move-a je nacin da budes konkurentant i prakticno je posebna oblast za izucavanje toliko je kompleksno .
 
Ne mogu da editujem ali kod premove-a, osim tog sigurnog i kockarskog, imamo naravno i iznudjen premove kada si u totalnom cajtnotu i on se najcesce koristi, ali tu se grana na to da i prebacujes pritisak na protivnika ako njemu pada a daje mat, logicno je da razmisljas kako da ne primis mat ali ako odigras premove neki nerealan potez sa kraljem prema matu/dami a znas da protivnik isto igra premove moze da bude plodonosno, odnosno ne samo predvidjanje poteza nego i premova- i protivnika
 
Svaka cast , ali to je kao kada bi igrala Mortal Kombat i umesto munja , uzimas tradicionalni mac posto si odlicna sa macem. Protivnik ce to koristiti.
Igrao sam dugo 3:0 , sa tim premove-om to nesto slicno onom starom tradicionalnom 5:0 , pa sam jedno vreme presao na 3:2 da bi se kao spremao za uzivo turnire, mada i ovi online turniri preferiraju bonifikaciju, mada sam se posle vratio na 3:0 posto je jaci adrenalin, a ti ?
 
Svaka cast , ali to je kao kada bi igrala Mortal Kombat i umesto munja , uzimas tradicionalni mac posto si odlicna sa macem. Protivnik ce to koristiti.
Igrao sam dugo 3:0 , sa tim premove-om to nesto slicno onom starom tradicionalnom 5:0 , pa sam jedno vreme presao na 3:2 da bi se kao spremao za uzivo turnire, mada i ovi online turniri preferiraju bonifikaciju, mada sam se posle vratio na 3:0 posto je jaci adrenalin, a ti ?
Može i 2+ 1 ili 1+1 . :D
Može i 3+0.
Kada igramo ?
 
Danas sa kompjuterima i bazom podataka online, svaki pocetnik ako zeli moze da nauci otvaranje ili tih nekoliko poteza, pre je to bilo cesce, da neki profesionalac brzo dobije pocetnika a danas ne znam da li se i desava, ako se i povrsno bavi sahom . Ali svakako ima jos varijanti u koje upadaju i ozbiljniji igraci, mada je to spoj vise faktora, obostrana nestandarna igra. Recimo u ovoj varijanti mi i IM upadaju

1. b3 D5
2. Lb2 Lg4
3. f3 ? Lh5
4 e4 d:e4
5. De2 Sc6 ?
6. Db5
I predaje za par poteza, mada je to mix vise faktora
Baš super varijanta.
Hvala!😊
 
Sto se tice teme, secam se kada je neki 160 teniser igrao sa Djokovicem, on je slao na Tik Tok kako se rukuje sa njim, zvao rodbinu u live, histerija, a covek je profesionalac, 160 sahista na svetu je velemajstor na primer, ali u tenisu si takodje profesionalac a totalna ludnica to sto je uopste imao mogucnost da igra. Sada je na turniru bas neki amater i igrao remi sa Karlsenom, i tamo na chatu, paceri se osokolili , dajte mi Karlsena
 
Шах као игра је задњом олимпијадом обесмишљен. Десило се оно што бјеше неизбјежно, компјутери и премоћни шаховски програми су однијели побједу над људским интелектом. И ту не знам шта учинити како би се шах "спасио" у будућим временима, више популарисати убрзани (рапид) и брзопотезни (блиц) темпо јер је ту сужен простор утицаја рачунара и шаховских програма, врхунски играчи су ограничени да у кратком времену траже брза рјешења или нешто друго, али врхунски шах реално нема никакву перспективу.

Што се тиче интернетског шаха, зависи који су мотиви играча. Да ли играју због задовољства, у том случају логично је да траже играча своје снаге или да хране таштину или пак тјеше себе како су дорасли врхунским шахистима. У том случају одеш на једнодневни блиц или рапид турнир којих доста има, огледај се и са интерима и са велемајсторима па види гдје си, за.јеби интернетски шах.
Опет на интеретском шаху, ако изузмемо играче који играју за своју душу од оних који играњем нешто "доказују" 90% се служи преварама, а преварама се служе и врхунски шахисти, велемајстори, и они користе помоћ шаховских програма. На више начина, већину углавном знам, ту се може колико толико поштен шах играти само на блиц темпу, мада и ту користе преваре и на темпу 3+2 па чак и на 3+0. Истина, модератори оне које ухвате у превари кажњавају, банују, но проблем је што их је тешко ухватити, вјештог преваранта готово и немогуће, а увјерио сам се каквим се све марифетлуцима служе. Да човјек не повјерује, некад се запитам који су мотиви јер неке материјалне сатисфакције углавном и немају.
 
I meni deluje da je ubrzani sah buducnost, neki jaci rapid tempo , ne samo zbog kompjutera vec i zbog zanimljivosti , brzine, manjih troskova . Sto se tice ovog preispitavanja razloga internet igranja taj deo mi nije bas jasan, svakako su uzivo turniri bolji i lepsi, mada ih nema puno u tvom okruzenju a svakako nema te jacine .
Sto se tice prevara, slazem se, mada ovi jaci turniri obicni imaju nagradni fond i tu je jasan razlog prevare ali kod slobodnih partija je ekstremno cudno i nejasni su razlozi, mada sa ovim AI napretkom detekcija ce biti jos bolja, a to sto neko nekada vara, vara sebe, slicno kao kada neko igra top protiv topa na pad zastavice, nervira svakako ali to je u procentima bas malo .
 
Sto se tice online igranja, zanimljiva je i statistika odigranih partija, odnosno ono sto kompjuter vidi kao greske i ocenjivanje poteza . Imamo tu taj accuracy, koji ide od 0-100 , pa je 100 kao da igra kompjuter . Naravno ako igras sa slabijim igracem i on vuce losije poteze gde je tebi na neki nacin olaksano i nametnuto da odigras dobar potez- tada accuracy moze biti veliki , mada opet kompjuter uvek daje kod odeljka "inaccuracies" neke svoje licne zelje, odnosno sitne nepravilnosti koje znaju da nerviraju- u smislu sta ***** i smanjuje accuracy kada sam dobro odigrao . Svakako ta statistika je zanimljiva i kod ljubitelja statistike ali i za ucenje i poboljsavanje svoje igre .
Danas sam odigrao nerealnu partiju i jos sam pod utiskom, igrao sam sa 2600 rejtingom, moj accuracy je bio 96% bez ijedne greske cak i bez ijedne nepreciznosti i sa kompjuterove strane a odigrano je 30 poteza . Imam jos partija sa 95+ sa jacim igracima, ali uvek sa nekoliko nepreciznosti. Zanimljivo je sto je i protivnik imao visoku ocenu od oko 90% .
 

Prilozi

  • sah.png
    sah.png
    167,3 KB · Pregleda: 3
Na Lichessu ovih dana ima serija turnira za neki kup Kazahstana jel igra neko ?
Relativno skoro sam se tek susreo sa tim tipom takmicenja "arena" , prvo mi je bilo lose, jer moras kao da zuris, stalno mislis da ce drugi brze igrati, to gde nema regularnog parovanja, ali kada sam skontao sva pravila i bonuse, shvatih da su bonuse ustvari i uveli zbog toga, da povecaju kvalitet i da ne moras da zuris nego da igras sto bolje i budes u bonusu odnosno umesto 2 da dobijas 4 poena. Ali ono sto me buni je dodatna opcija "berserk", dobijas 1 poen ako kliknes na tu opciju, ali ti se vreme duplo smanji pa umesto 3 minuta imas 1,5 . To je ozbiljna "fora" . Ako si ti u bonusu, a uzmes Berserk, i izgubis, ti gubis prvo tih 4 poena pa zatim jos 4 da bi se vratio u bonus. Ali ljudi i dalje to koriste, sto mi je fascinantno . Rizikuju 8 poena za 1 .
Ali onda sam poceo da gledam ovog lika
https://www.youtube.com/@HomayoonToufighi

svima preporucujem ne samo zbog znanja i saha nego bas i zbog "premove-a" o kome sam pisao vec gore, on non stop "pipka" tablu, non stop je u premovu kao u nekoj zahtevnoj igrici, to je neverovatno i onda vidis kada i sahovska zver i "premove" zver se spoji, Berserk dobija smisao i moguc je . On non stop pokusava da predvidi poteze, odigra unapred, njegov mis ne miruje, i kada je na potezu i kada nije . I onda ta fora od 1.5 minuta je mnogo manja, posto on recimo bar 20 poteza odigra na premove-u i njegovo vreme se ne smanjuje .
 

Back
Top