- Poruka
- 352.220
Iranski šah Mohamed Reza Pahlavi svakako je jedna od najintrigantnijih ličnosti 20. veka. Njegovu vladavinu neki setno posmatraju kao "zlatno vreme demokratskog Irana", dok drugi smatraju da je njegova obest, autokratija i samoljublje dovela do studentskih protesta u Iranu, koji su doveli imama Ruholaha Homeinija na vlast.
Mohamed Reza Pahlavi rođen je u Teheranu 1919. godine, i uz sestru bliznakinju Ašraf, Šamu, Ali Rezu i polu sestru Fatimu nije rođen kao kraljević, s obzirom da je njegov otac postao šah 1925. godine. U to vreme većina Iranaca nije imala prezime, a tako ni njegov otac Reza Kan. Kada je novi zakon stupio na snagu ono je bilo neophodno,a Reza se odlučio za Pahlavi, ime koje je poticalo iz Stare Persije. Godinu dana nakon Mohamedovog rođenja njegov otac proglašen je za prestolonaslednika.
Reza Kan bio je dominantna figura, uzavrelog temperamenta, o čemu je kasnije i Reza Pahlavi pisao u svjoj knjizi „Misija za moju zemlju“ – „jedan od najstrašnijih muškaraca koje je ikad upoznao“, ambiciozni vojnik koji je postao prvi Persijanac koji je komandovao elitnom ruskom kozačkom brigadom.
Odrastanje u njegovoj senci nije bilo nimalo lako, pa je i na zvaničnim fotografijama često delovao uplašeno i nervozno pored svog oca. Početkom tridesetih godina Reza Kan se ugledao na Hitlera, ne toliko zbog rasizma i antisemitizma, koliko zbog činjenice da je kontekst njegovog porekla i uspeha bio van tadašnjih standarda puteva uspeha i sreće.
Autoritarnom ocu, visokom 193 cm (ona će kasnije biti razlog šahove opsesije ovim atributom i nošenjem visokih potpetica) društvo je činila prijemčiva, sujeverna majka Tadž, koja je bila njegova glavna emocionalna podrška, kao i njegove sestre. Prisilni „raskid“ sa ženama došao je kao priprema za njegovu titulu prestolonaslednika, pa su svi, uključujući i njegovu majku morali da ga oslovljavaju sa „vaše visočanstvo“.
Njegovo detinjstvo bilo je omeđeno gotovo prisilnim sjedinjavanjem nesigurnosti, mačoizma, manjka pouzdanja i mačoizma. Postajao je i nežan i okrutan, slab i moćan. Njegovo školovanje odvilo se u Švajcarskoj, a presek prethodno navedenog brzo se očitovao u školi. Zahtevao je od svojih drugara da ga dočekaju u špaliru kao što bi to bio slučaj u Iranu, a zauzvrat je od američkih studenata dobio batine.
Škola Le Rosey tokom četiri godine otvorila mu je poglede ka evropskoj civilizaciji, jezicima, Francuskoj, Šatobrijanu, Rableu, ali ga je i spustila na zemlju. Po povratku u zemlju, prestolonaslednik je registrovan na lokalnoj vojnoj akademiji u Teheranu gde je ostao upisan do 1938. godine, diplomirajući kao potporučnik. Po diplomiranju, Mohamed Reza je brzo unapređen u čin kapetana, čin koji je zadržao sve dok nije postao šah. Njegov prvi brak došao je kao plod sugestije Kemala Ataturka njegovom ocu, pa je njegova žena postala egipatska princeza Favzia 1939. godine sa kojom je dobio ćerku Šahnaz. Njihov brak osuđen je na propast, princeza je bila nesrećna, a jedina svetla tačka Mohamedu iz tog odnosa bila je tek rođena ćerka. Zvanično su se razveli 1948. godine.