NUSKMP
Zainteresovan član
- Poruka
- 474
ŠAHOVSKE IGRE
Mnogi autori literature,koja se bavi problematikom Društvenih Igara,nerado pišu o Šahu,smatrajući da on prevazilazi nivo „Igre“,te da nisu dovoljno kompetentni.To ide toliko daleko,da su se pojavile i knjige pod naslovom „Igre na Tabli osim Šaha“.Da bi ovo izdaje bilo kompletno,ipak su date i osnove Šaha,ali sa dubokim ubeđenjem,da i pre nego što pročitate ove redove,ovoliko o njemu već znate.
Osnovni pojmovi klasičnog Šaha su ovde izneti,pre svega zbog njihovog delimičnog korišćenja u ostalim igrama ovoga poglavlja.Za razliku od Šahovske literature,ovo izdanje se neće baviti problemima na Tabli,već samo osnovnim pravilima,neophodnim,da bi se igra uopšte izvela,kretanjem i vrstom figura i sl.
Ukratko rečeno,sve što je neophodno za samu igru,ovde postoji.Ostalo je prepušteno intuiciji čitaoca,ili nabavci Šahovske Literature.
Š a h
Šah vodi poreklo iz Indije,a bio je jako popularan i u Persiji,zbog čega ga Iranci često svojataju.Međutim,shvatanja su se od tog vremena toliko promenila,da se danas za njega pre može reći da je naučna disciplina,nego društvena igra.Ishod svake partije,isključivo zavisi od umešnosti igrača,a faktor sreće je potpuno eliminisan,pa se Šah smatra vidom sporta.
ŠAHOVSKA TABLA : Sastoji se iz 64 polja,od kjih je polovina bele boja,a ostala crna,ili tamna.Polja se sastoje iz 8 horizontalnih redova i 8 kolona,drugim rečima,kvadrat 8x8. Redovi su označeni brojevima,od 1,do 8,a kolone slovima: a,b,c,d,e,f,g,h.Tako se svako polje na Tabli, može definisati sa slovom i brojem,npr. „e4“, „d5“ i sl.
Tabla se postavlja tako,da je u donjem desnom uglu svakog igrača belo polje.Igrač koji vodi bele figure,prema sebi postavlja red,označen brojem „1“,a prema protivniku br. „8“.
FIGURE : Ukupno na Tabli ima 32 figure,od kojih su 16 bele,a drugih 16,crne.Pre prve partije,žrebom se određuje igrač,koji vodi bele figure.U svakoj sledećoj,igrači menjaju boju figura i okreću Tablu.
Uvek je prvi na potezu „Beli“.Upravo zbog toga,on i teorijski ima malu prednost,pa je poželjno,da igrači podjednak broj puta,vode bele i crne figure.Postoje retki primeri,naročito među ženskim Velemajstorima,da pojedine šahistinje bolje rezultate postižu i radije igraju sa crnim figurama.
I bele,i crne figure,imaju isti sastav.Svaka strana ima po: 8 Piona („Pešaka“),2 Topa, 2 Skakača („Konja“), 2 Lovca („Laufera“) i po jednu Damu („Kraljicu“) i Kralja.
Raspored figura na početku partije je prikazan na slici.Treba obratiti pažnju,da se bela „Dama“ na početku igre nalazi na belom,a crna,na crnom polju.Vrlo važno za početnike je,da se Kralj i Dama u svakoj šahovskoj garnituri razlikuju tako,što je „Kralj“ uvek najviša figura na Tabli.
Dama (D) : d1,d8
Top (T) : a1 i h1, a8 i h8
Lovac (L) : c1 i f1, c8 i f8
Skakač (S) : b1 i g1, b8 i g8
Pioni (nemaju slovnu oznaku) : na redu „2“ beli,a na redu „7“,crni
Zvanične partije se prate i zapisuju uz pomoć posebnih „šahovskih simbola“. U svakom potezu se najpre piše njegov redni broj,zatim,oznaka figure koja igra,broj polja na kome se ona nalazi i najzad,oznaka polja,na koje se pomera.Npr, 5.Ke1-e2 znači,da je peti potez,te da se Kraljem,koji se nalazi na polju „e1“,odigrava na polje „e2“.Pri tome,polja se uvek označavaju malim slovima,a figure,velikim.
Pri zapisima partija se koriste još i sledeći simboli: ( Jede, (+) Šah, (++) Dvostruki Šah, (=) Mat, (0-0) Mala Rokada, (0-0-0) Velika Rokada, (!) Dobar Potez, (!!) Vrlo Dobar Potez, (?) Loš Potez, (??) Vrlo Loš Potez, (=)Mala Prednost Belog, (=)Mala Prednost Crnog, (_)Bolja Pozicija Belog, (_) Bolja Pozicija Crnog.
Primer: Td6:d1,čita se kao: „Top sa d6,jede na d1“.
Pion: To je najslabija figura,ali na kraju najčešće odlučuju partiju.Ima ih po 8 na svakoj strani,a u notaciji nemaju oznaku.U slučaju da piše e2-e4,to znači,da je u pitanju Pion,koji se pomera sa e2,na e4.
Na početku partije,Pioni se nalaze na II-om i VII-om redu,a mogu se kretati samo u napred (beli ka VIII-om,a crni ka I-om redu).Sa svih pozicija se pomeraju samo za po jedno polje,osim sa startnih mesta,odakle se mogu pomerati za 2 polja napred.
Npr, ako je Pion na polju e2,on se može pomeriti na polje e3,ali i na polje e4,u koliko je polje e3 prazno.
Pion „jede“ protivničku figuru,samo na dijagonalnom levom i desnom polju, neposredno ispre sebe.Znači,sa polja e2,može „jesti“ na polja d3 ili f3.To se najbolje može videti na dijagramu.
Kada se Pion dovede do poslednjeg reda Table,može se zameniti sa bilo kojom figurom.Taj postupak se naziva „Promocija Pešaka“.Najčešće se menja sa Damom,pošto je to najjača figura,ali se može po želji igrača zameniti i sa bilo kojom drugom.
Na drugom dijagramu je primer za tzv, „An-pasan“.Ako Pion igra sa svog početnog polja za dva u napred,a pri tome je polje neposredno ispred njega,tučeno od strane protivničkog Piona,protivnik ga može odneti,kao da je odigran na to polje.Prosto,ako u primeru na slici,beli odigra na polje c4,crni ga uzima na c3.
„Pojesti“,ili „Odneti“ protivničku figuru,ovde znači postaviti svoju na polje,na kome se nalazi ona,a nju samu ukloniti sa Table.
Uzimanje u Šahu nije obavezno i upravo se na tome i zasniva cela ideologija igre.
Lovac: Lovac je „laka figura“,koja se može kretati dijagonalno u svim pravcima i za neograničen broj polja.On se kreće samo po slobodnim poljima,a na svom putu ne može preskakati svoje i protivničke fiugre.Lovac „jede“ protivničku figuru,ako mu se nađe na putanji kretanja.međutim,ako mu se na putu ispreči njegova figura,može igrati samo do nje.
Od dva Lovca jedne strane,jedan je „belopoljac“ i kreće se samo po belim poljima,a drugi je „crnopoljac“,koji se kreće po crnim poljima.
Lovac i Skakač se smatraju iste jačine,ali „lovački par“ je u završnici partije,jači od para Skakača,ili Lovca i Skakača.
Skakač: Skakač je jedina figura,za čije kretanje nisu potrebna slobodna polja.Kao što je prikazano na slici,postoje 8 polja,na koje može doći i za to mu nije neophodno,da međupolja budu prazna.On ih praktično preskače,pa se koristi izraz: „Skakač doskače na polje...“
Top: To je „teška figura“,a kreće se samo pravo,u svim pravcima i smerovima. Naravno,samo po slobodnim poljima.
Dama: Dama je najjača figura u Šahu.Ona se kreće pravolinijski i dijagonalno,u bilo kom pravcu i smeru.Tretira se da ima jačinu 2 Topa.
Kralj: Kralj je u šahovskoj igri centralna figura,pošto je i cilj svakoga igrača,osvojiti protivničkog Kralja.On se kreće,za po jedno polje,u bilo kom pravcu.
Sama igra se odvija tako,što igrači naizmeično vuku po jedan potez.Jedini potez,u kome se pomeraju dve figure je „Rokada“.U njoj se Kralj pomera za dva polja,prema bilo kom svom Topu,a zatim se u istom potezu,Top prebacuje na susedno polje pored Kralja,sa druge strane.Ovaj potez je ilustrovan i na dijagramu.Ako se Kralj „rokira“ sa Topom sa „h-kolone“, u pitanju je „Mala Rokada“.Ako se isti potez izvede sa Topom sa „a-linije“,vrši se „Velika Rokada“.Cilj Rokade je, uklanjanje Kralja sa centralnog mesta,prema kraju Table,gde je njegovu zaštitu lakše organizovati.Uslov za Rokadu je,da se Kralj do tog trenutka nije pomerao,kao i da su sva polja između Kralja i Topa prazna.Rokada se takođe ne sme vršiti,ako je Kralj pod „Šahom“,a ni preko „tučenog polja“,odnosno,ako je bilo koje polje između ove dve figure, napadnuto od strane protivnika.
Prevashodni cilj prvog dela igre je,da se izvrši Rokada.Sa njom je „Otvaranje“ završeno,a počinje deo igre,koji se naziva „Središnjica“.
„Šah“ je situacija,kada je napadnut Kralj.Igrač,čiji je Kralj napadnut,mora ga odmah pomeriti,ili ga sa podmetanjem neke druge figure,zaštititi.U protivnom,partija se tog trenutka prekida,jer ga protivnik u sledećem potezu „jede“.Igrač koji napada Kralj,glsno mora reći: „Šah!“
„Mat“ je pozicija,u kojoj je Kralj napadnut i ne može se zaštititi.To je i kraj partije, a igrač koji je „Matirao“ protivničkog Kralja je pobednik.
„Pat“ je situacija,kada nije dat „Šah“,ali igrač koji je na potezu,ne može odigrati ni jedna potez.Partija se takođe prekida,ali se smatra nerešenom.„Pat“ je uglavnom šansa za slabijeg,da ipak izvuče nerešen rezultat.
„Remi“ je nerešen ishod partije.Do njega najčešće dolazi,kada obojica suparnika uvide, da niko ne može dobiti partiju,pa se ona dogovorno prekida.Do Remija dolazi,i kada na Tabli ostanu samo „goli“ (sami) Kraljevi,ili Kralj sa jednom „lakom figurom“,odnosno sa dva Skakača.Dogovora ne mora ni biti,jer je teorijski dokazano,da niko u tom slučaju ne može ostvariti pobedu.I najzad,treći slučaj Remija je,kada obojica igrača,po tri puta za redom vuku isti potez.
Svaka šahovska partija se sastoji iz tri dela: Otvaranje, Središnjica i Završnica.Ovi delovi,međusobno nisu strogo odvojeni,niti definisani,ali se u šahovskoj teoriji zasebno izučavaju.Za početnike je najvažnije „Otvaranje“,jer od njega u potpunosti zavisi dalji tok partije. U „Središnjici“,do punog izražaja dolazi kombinatorika i intuicija igrača,međutim, bez pravilnog otvaranja,najveći Velemajstori ne mogu ništa značajnije osmisliti i izmeniti. Naziv,karakter i vrsta igre se upravo određuje,na osnovu prvih nekoliko poteza,što je ovde i opisano.Za podrobnije izučavanje Šaha,morate se obratiti nekom kompetentnijem,ili nabaviti odgovarajuću literaturu.
Kako matirati sa Topom,dva Lovca,Skakačem i Lovcem,imate u bilo kom Šahovskom Bukvaru,a kod iole ozbiljnijih igrača,do toga u praksi i ne dolazi.Slabiji uvek ranije predaje partiju.Mi će mo se ovde još malo zadržati na otvaranjima.