Sabotaža Slobodnog softvera

@tema

Meni je sasvim OK da platim softver. Neko je imao potrebno znanje i potrošio je vreme da ga napravi, i meni omogući da ga imam i koristim.

Problem su korisnici u Srbiji i nekim siromašnijim zemljama koji su navikli da softver ne treba da košta ništa, ali su sasvim OK s tim da kad odu na šišanje ipak plate frizeru.
 
@tema

Meni je sasvim OK da platim softver. Neko je imao potrebno znanje i potrošio je vreme da ga napravi, i meni omogući da ga imam i koristim.

Problem su korisnici u Srbiji i nekim siromašnijim zemljama koji su navikli da softver ne treba da košta ništa, ali su sasvim OK s tim da kad odu na šišanje ipak plate frizeru.
Tema je sabotaza besplatnog software-a. Kada ajkuke osete da gube porez na budale i to ne mali, opletu po onima koji rade isto to za dzabe, ili samo
za platu… softver radis samo jednom, a prodas ga n puta, to nije posteno, sudeci po Stalmanu...
 
A kako ih razlikuju? Mora da ima JS na sajtu da provali dal je smartfon ili nije...
osim toga, verujem da mali procenat korisnika ide na takve sajtove...
Rekoh ako imas prikazi neku drugu statistiku , statcounter nije jedini.
MS vrlo dobro zna i sam da odradi statistiku , ne trebaju mu neki drugi ... sa tom dominacijom na trzistu oni nemaju potrebe da lazu.
Drugo je to sto ti imas los utisak oko EDGe-a koji si probao na 10 minuta i utripovao da je to IE koji se koristi samo da se skine Chome posle instalacije sistema.
 
Rekoh ako imas prikazi neku drugu statistiku , statcounter nije jedini.
MS vrlo dobro zna i sam da odradi statistiku , ne trebaju mu neki drugi ... sa tom dominacijom na trzistu oni nemaju potrebe da lazu.
Drugo je to sto ti imas los utisak oko EDGe-a koji si probao na 10 minuta i utripovao da je to IE koji se koristi samo da se skine Chome posle instalacije sistema.
Sto se Edge-ta tice, nesto mi je zasmetalo...
 
Sto se Edge-ta tice, nesto mi je zasmetalo...
Sta tacno , imam mozda neku extenziju vise ali ne jede vise resursa od FF cak naprotiv :p
Evo u leru ... oba.

Screenshot 2022-11-05 130848.jpg
 
@tema

Meni je sasvim OK da platim softver. Neko je imao potrebno znanje i potrošio je vreme da ga napravi, i meni omogući da ga imam i koristim.

Problem su korisnici u Srbiji i nekim siromašnijim zemljama koji su navikli da softver ne treba da košta ništa, ali su sasvim OK s tim da kad odu na šišanje ipak plate frizeru.

Слободни софтвер се разликује од власничког софтвера јер разлику од истог не ускраћава људима слободу. Покрет је настао у Америци а не у сиромашним земљама.


Четири принципа слободног кода:
0. принцип доступности кода
1. принцип слободе промене кода
2. принцип слободе употребе промењеног кода
3. принцип слободе реструбуције слободног кода

Ако не постоји јесан од ова четири принципа ви немате слободу!

Намерно сам превео Free Software на српски како не би дошло до забуне јер имамо леп језик који јасно раздваја те две ствари јер Free значи слободни ту а не бесплатни! Free as Freedom.


Free & Open Source Software (FOSS) на српски кад се преведе ти је Слободан софтвер и софтвер отвореног кода пошто се ради о два различита покрета.
 
Poslednja izmena:
Само што је Сталман направио GNU али им је требао кернел и онда се нашао Линус који је чуо за GNU (бесплатан UNIX) и израдио кернел чисто из хобија.

Тако је настао GNU/Linux. И Сталман и Товарлдс су очеви Линукса. :ajmo:
 
Слободни софтвер се разликује од власничког софтвера јер разлику од истог не ускраћава људима слободу. Покрет је настао у Америци а не у сиромашним земљама.


Четири принципа слободног кода:
0. принцип доступности кода
1. принцип слободе промене кода
2. принцип слободе употребе промењеног кода
3. принцип слободе реструбуције слободног кода

Ако не постоји јесан од ова четири принципа ви немате слободу!

Намерно сам превео Free Software на српски како не би дошло до забуне јер имамо леп језик који јасно раздваја те две ствари јер Free значи слободни ту а не бесплатни! Free as Freedom.


Free & Open Source Software (FOSS) на српски кад се преведе ти је Слободан софтвер и софтвер отвореног кода пошто се ради о два различита покрета.
Razumem šta kažeš, ali ne vidim zašto bi plaćanje za proizvod koji je neko napravio uskraćivalo bilo kakvu slobodu. Neko prosto želi da plati baš zato da bi i ona druga strana, proizvođač, imao neku odgovornost prema klijentu. Nije isto kad ti neko nešto pokloni i kad kupiš.
 
Razumem šta kažeš, ali ne vidim zašto bi plaćanje za proizvod koji je neko napravio uskraćivalo bilo kakvu slobodu. Neko prosto želi da plati baš zato da bi i ona druga strana, proizvođač, imao neku odgovornost prema klijentu. Nije isto kad ti neko nešto pokloni i kad kupiš.

Власнички софтвер не дозвољава увид у код па самим тим не видим какву одговорност може да има према кориснику. Постоје диструбуције отвореног кода које се плаћају, постоје и оне "плати колико желиш модел", али овде није реч о томе...

Ево на пример, ZorinOS Pro ти се плаћа и добијеш подршку од развојног тима док ZorinOS Core и Lite су класичан модел Линукс дистро базиран на заједници. Исто важи и за EuroLinux.:andjeo:


"Плати колико желиш" модел пословања имају ElementaryOS и Linux Lite. Само ставиш 0 и преузмеш ако не желиш да платиш.

И најбитније увек ако желиш можеш да донираш развојном тиму, то те нико не спречава! :super:
 
Poslednja izmena:

Back
Top