Sabotaža Slobodnog softvera

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
33.597
Da bi bio ozbiljan Linux pokret, treba biti sistematizovan, to neko mora da osmisli i vodi, treba da bude entuzijazma, sto je antisrpski gen, tj mora da se resavaju vrlo ozbiljni problemi , a vrlo za dzabe.
Dalje treba podeliti korisnike na tupadzije za koje ti nije stalo i korisnike za koje se boris....animiras ih i razvijas....to je poseban problem u Srpskom kodu...

Linux , koliko ja vidim pati od tehnickih boljki, tj znalcu je lako pa smatra da je nebitno, sto uopste nije tacno i bas nikad nije tacno...
Iako se ponose velikim manualom, na kraju se to ispostavi da i nije bas doteran manual...
Tj nesto mu fali u samoj organizaciji...

Kod svih osmisljavanja proradi sujeta, tj sukob izmedju jednostavnog i neophodnog...
Do koje dubine?
Da li treba objasnjavati kako se prave drajveri ili kako se kompajlira u linux okruzenju?
Ili treba raditi utility koji koristi mogucnosti kernela kao sto su nekad i na windowsu radili razni utility....

Dalje, sto se tice open ili free softwarea....idealno za korisnika je modularno , tj kao sto je nekad bio organizovan pctools, skup alata koji zajedno cine neki software i moze sve, a sta moze bira korisnik...da ne bi glumatali da je word napredovao od verzije word97, jer nije....
Naravno svi bi da se uglave, kao i Merlin na youtube sto je prisvojio tudje video spotove ex yu pa ni autori nemaju pravo da barataju sa svojim video snimcima...
Na kraju je to pretvorio u pravni okvir i moze mu se zvanicno...

Svi smo svedoci kvarenja ljudi , ili sam ja lud a svi vi obnevideli....pa se ne mozemo sloziti da Srbija nikad individualno bogatija a nikad losiji ljudi .....
I pre ili kasnije ce se to svima ogaditi samo na vrhu piramide nece...

Dostupnost znanja i pojednostavljanje pravljenja novog softwarea koji bi bio open , a open je jako bitno , bez obzira sto su Srbi lenji i za njih je open isto sto i free.....to je nesto sto mora da se odradi...
Ja ne vidim sposobnost mladih ljudi da razmisljaju , to je strogo receno ali ne vidim...
Znaci sve neka nabusitost, neka nadmenost, neka nervoza, zivci...cak i kad kao hoce da pomognu kod open sourcea..

Takvi ljudi su nepozeljni u svakoj zajednici, iako oni misle da su neophodni.....
Postavite temu o linuxu na srpskom , i javice se 20 ljudi koji ce krenuti da se prepucavaju , nikome dobro , niti hoce da saradjuju , hoce samo da pokazu ciji je duzi....klasicni srpski kod.....
Na pocetku svakog razgovora mora da stoji , ovde ne trazite posao niti cete ga dobiti ako ponizite ostale...
Moras prvo da onemogucis interapte na jezgru, potom da izolujes jezgro da se nista na njemu ne vrti potom da startujes proces na tom jezgru
ili jezgrima. Tesko da to mozes na Windows...

Umri_muski

Buduća legenda
Poruka
45.418
.. tu se vidi nešto što bi ja nazvao prekomerni razvoj IT-a!
ponekad (a biće sve češće) da se neke stvari mogu brže odraditi olovkom i papirom, jer toliko ima puno nepotrebnih opcija i toliko je zatrpan ekran glupostima da se gubi smisao i svrha datog softvera.
To je seljanija...a ne neka slozenija bolest...
Ljudi nece da plate za isto , nego hoce vise...ista stvar sa TV prijemnicima...99%, pazi ne 90% nego 99% ce uzeti sto vise moze iako nikad nece upotrebiti..
Niti podesiti...

Kazu to je normalno....ok, ako je normalno , onda wizzair ne bi naplacivao dodatni prtljag nego bi digao cenu kao klasicna kompanija....ups tad moze sve u 20 30 40 pakovanje da stane....moja cetkica za zube je 22cm, sto znaci mora da je upasujem u prtljag...ne moze nabacano..

Dobro linux nudi modularnost, da tako nazovem, ne znam kako se zove, ogoljenost..
Ono sto ja inace radim na windowsu...instaliram samo najosnovnije a ostalo ide u virtualne desktope ili virtualne masine....

Nemam ja nista protiv ole i svih ostalih data povezivanja, niti raznih semafora (sad hardware terminologija umesto kako bi se to zvalo u softwareu...) ali evo na primeru worda 97 i worda 2010 , da primenim taj tvoj termin overitovanje...
U wordu 97 mozes da kontrolises do u tacku gde ce svaki element , slika , slovo , podatak da bude....do u tacku.
Nije posebno komplikovano...
U wordu 2010 ce me wizzardi toliko smotati da nisam siguran da cu moci da bas u tacku odredim polozaj svakog elementa..
Pobedili su idioti....oni koji ne zele da procitaju jednu jedinu knjigu , word97 od 110 strana.
Istu stvar mi rade mobilnjaci prikazujuci me glupakom jer ne znam gde se sta podesava ili sto hocu da iskljucim da mora svako svemu da pristupa na mom mobilnom...

Da , smeju mi se kad kazem da nisam zadovoljan savremenim load balancing bilo da je cpu bilo da je net u pitanju...
Kazu ne znas...ok ne znam, ponudjeno mi je kobajagi menjanje prioriteta procesa, ali windows mi sam automatski vraca vrednost na svoje...

Itd itd...
Kljuc je , slab sam platisa, manje sam bucan....manje influenser...
Isti procesi koji su doveli da na netu caruju zaludne babe i neradnici tetke , sve patoloski slucajevi, dovodi i do dominacije na ovom polju , jer se pitaju oni koji su najglasniji..

Ja ne mogu da objasnim ljudima koliko znaci da kupujes u prodavnicama koje su u tvom komsiluku....

Dr.Jackson

Domaćin
Moderator
Poruka
3.965
M$ не води кампању против софтвера отвореног кода већ против слободног софтвера јер слободни софтвер налаже да ако желиш да тај софтвер редистрибријаш мора да буде и он слободан укључујући и сваки део који се користи у изради. Примера ради М$ нема ништа против BSD лиценце али има против GPL-a и њега назива канцером.

Зашто? GPL под којим је лиценрацан Линукс кернел налаже да свака модоификација и редистрибуција Линукса мора да да се лиценцира под лиценцом отвореног кода укључујући и његову имплемтацију. Из тога разлога је АOSP је отвореног кода (Аpache лиценца сходно GPL-у) а не зато што Google то жели или подржава отворени код. Андроид који је Линукс не може да буде затвореног кода све и да жели. Зато имаш AOSP (прави чист андроид) + GMS + UI + апликације и онда из друге рунде под Аpache лиценцом отвореног кода може да се ради. :per:

Poslednja izmena:

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
33.597
M$ не води кампању против софтвера отвореног кода већ против слободног софтвера јер слободни софтвер налаже да ако желиш да тај софтвер редистрибријаш мора да буде и он слободан укључујући и сваки део који се користи у изради. Примера ради М$ нема ништа против BSD лиценце али има против GPL-a и њега назива канцером.

Зашто? GPL под којим је лиценрацан Линукс кернел налаже да свака модоификација и редистрибуција Линукса мора да да се лиценцира под лиценцом отвореног кода укључујући и његову имплемтацију. Из тога разлога је АOSP је отвореног кода (Аpache лиценца сходно GPL-у) а не зато што Google то жели или подржава отворени код. Андроид који је Линукс не може да буде затвореног кода све и да жели. Зато имаш AOSP (прави чист андроид) + GMS + UI + апликације и онда из друге рунде под Аpache лиценцом отвореног кода може да се ради. :per:
Oracle zna kako se to gasi. Lepo kupis Sun, i onda zatvoris sav otvoreni kod koji su ovi proizveli, i pocnes da naplacujes licence :P

el toro loco

Aktivan član
Poruka
1.337
Hvala lepo ali znam za ovo, zezam se malo. Nisam hteo namerno da ukljucim u biosu.

MSI_SnapShot.jpg

Interesantno:
"The only problem is that enabling this feature will prevent running other operating systems like Linux."
P.S.mada i ovo moze da se sreda ali je nepotreban posao. Stite nas od Linuksa :D

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
33.597
Hvala lepo ali znam za ovo, zezam se malo. Nisam hteo namerno da ukljucim u biosu.

Interesantno:
"The only problem is that enabling this feature will prevent running other operating systems like Linux."
P.S.mada i ovo moze da se sreda ali je nepotreban posao. Stite nas od Linuksa :D
Taj secure boot je krsenje zakona, jer bilo koji OS mora da bude potpisan od strane MS-a. Zbog toga je problem. Ako ti MS potpise distro, mozes
da butujes bez problema. Po cemu je MS monopol za PC?

el toro loco

Aktivan član
Poruka
1.337
Taj secure boot je krsenje zakona, jer bilo koji OS mora da bude potpisan od strane MS-a. Zbog toga je problem. Ako ti MS potpise distro, mozes
da butujes bez problema. Po cemu je MS monopol za PC?
Izgleda da im se moze, najverovatnije u saradnji sa proizvodjacima "hardwera". Treba da se plati neka licenca ili tako nesto, da bi ti se M$ potpisao.
Ali i da se "potpisu" opet bi moglo da bude problema i ogranicenja.

Secure Boot limitations
By its very design, SB may affect or limit some things that users want to do.

If you want to build and run your own kernel (e.g. for development or debugging), then you will obviously end up making binaries that are not signed with the Debian key. If you wish to use those binaries, you will need to either sign them yourself and enrol the key used with MOK or disable SB.

Using SB activates "lockdown" mode in the Linux kernel. This disables various features that can be used to modify the kernel:

Loading kernel modules that are not signed by a trusted key. By default, this will block out-of-tree modules including DKMS-managed drivers. However, you can create your own signing key for modules and add its certificate to the trusted list using MOK.

Using kexec to start an unsigned kernel image.
Hibernation and resume from hibernation.
User-space access to physical memory and I/O ports.
Module parameters that allow setting memory and I/O port addresses.
Writing to MSRs through /dev/cpu/*/msr.

Use of custom ACPI methods and tables.
ACPI APEI error injection.
You can avoid this by disabling Secure Boot through the EFI setup program or through MOK.

https://wiki.debian.org/SecureBoot

Ovo nije vezano samo za Debian, slicno je i kod drugih distribucija.

Dr.Jackson

Domaćin
Moderator
Poruka
3.965
Моја оба рачунара имају DOS/MBR. Давно сам причао људима да је UEFI блоат чист јер није нормално да ти треба још једна партиција да би бутовао систем. Прост и фукционални систем може да се покрене све из једне партиције!

Правило здравог разума!
Не компликуј. Не филозофирај.
Компликовање значи да не знаш.

:rtfm:

1663510721735.png

Poslednja izmena:
Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.