Sabotaža Slobodnog softvera

RIA77

Poznat
Poruka
7.333
inače probao sam razne linukse.. uglavnom su sporiji od windowsa
И ја сам пробао многе Линуксе. Како мислиш "спорији" ? Спорије се стартују програми ? Спорије се покреће систем ?
Мени лепо ради, чињеница да отварање фолдера хоће да иде брже код Windowsa, aли због тога претрага једног обичног фајла у Win постаје право мучење, тј. то може много боље да се одради у Линуксу.
Виндоус за претрагу фајлова изискује додатне апликације као неки commanderi и сл. Генерално за претраживање и за складиштење Linuks је закон, не морам да бринем о томе да ли су ми дефрагментоване партиције, само форматирам на ext4 и не бринем.
Стога Виндоус генерално не ради баш сјано, мора се одржавати, регистри база се мора чистити и нови програми гуше регистри базу.
Најбоље су се показали програми који праве snapshot регистри базе пре и после инсталације, али то је петљање, Линукс много боље ради по том питању.
Једини велики плус за Windows je већи избор апликација и бољи софтвер. Као и clear type технологија која је M$ технологија.
Тако да је сам текст јаснији и читљивији у Виндоусу, jeр је имплементација freetype у Линуксу рађена преко freeware варијанте, па је солидна, али ипак нешто лошија него Виндоус.
И друга подешавања су лакша у Виндоусу, на пример подешавања gamma, контраста и сличних визуелних подешавања.

Dr.Jackson

Domaćin
Moderator
Poruka
3.953
kakva sloboda kada posle 30+ godina razvoja ti ništa pametno ne možeš raditi sa linuksom sem da ga instaliraš kada si isfrustriran na to što je windows usporio posle 2 godine rada? i onda posle nedelju dana rada sa linuksom shvatiš da je bio bolji windows (ne 10).
inače probao sam razne linukse.. uglavnom su sporiji od windowsa

Слобода у софтверу. Не можеш да инсталираш софтвер на Линуксу који крши твоју слободу. Ако то не разумеш џаба ти што си радио на Линуксу кад и даље не можеш да схватиш због чега људи исти користе и онда овде просипаш дезинформације! Твоје занимање је тотално небитно.

Што се тиче брзине, не би се баш рекло, Линукс је неупоредиво бржи од Виндовса. Користим и један и други.

Poslednja izmena:

Dr.Jackson

Domaćin
Moderator
Poruka
3.953
ako i za softver, većina hoće da ga koristi da mu pomogne u životu.. a ne da ga sad nešto prepravlja.. jer većina niti su programeri, i ako jesu nemaju vremena i da imaju vremena verovatno programiraju za windows ili apple/android...?!

Нетачно. Људи не користе Линукс јер ни не знају да исти постоји нити због чега људи исти користе. Овде немаш ниједан Јутуб канал који ће да промовише деци слободан софвер, имамо један мирор треће категорије, немамо ништа а све остало што си навео је ствар навике и знања.

Poslednja izmena:

Cosmopolite

Stara legenda
Poruka
92.867
Нетачно. Људи не користе Линукс јер ни не знају да исти постоји нити због чега људи исти користе. Овде немаш ниједан Јутуб канал који ће да промовише деци слободан софвер, имамо један мирор треће категорије, немамо ништа а све остало што си навео је ствар навике и знања.
NIje tacno , ljudi znaju da postoji linux derivati samo sto ne zele da se zamaraju tranzicijom na isti.
Jednostavno koristi ono sta ti odgovara i pusti druge da koriste isto tako sta im odgovara.
Da bi pronasao alternativu ne treba mi neka ultra giga mega reklama necega sto je drugacije.

Licno sam koristio WP kada skoro niko u mom kraju nije znao da isti i postoji , slicno je bilo i kada je Symbian pojavio pa i MeeGo ... to je sve stvar tvog izbora , ne osudjuj druge sto koriste nesto sto je masa prihvatila.

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
33.211
Слобода у софтверу. Не можеш да инсталираш софтвер на Линуксу који крши твоју слободу. Ако то не разумеш џаба ти што си радио на Линуксу кад и даље не можеш да схватиш због чега људи исти користе и онда овде просипаш дезинформације! Твоје занимање је тотално небитно.

Што се тиче брзине, не би се баш рекло, Линукс је неупоредиво бржи од Виндовса. Користим и један и други.
Da ne možeš da staviš šta hoćeš to bi bilo kršenje slobode... čak i na Apple macOS možeš da staviš šta hoćeš...

Dr.Jackson

Domaćin
Moderator
Poruka
3.953
šta si ovim hteo reći?

На Линуксу не можеш да инсталираш тако лако софтвер који крши твоју слободу а једна од тих слобода је и слобода и да направиш форк, слобода да сам модифукујеш програм... Наравно Arch базирани дистрои и out-of-box с тиме немају проблема јер мање воде рачуна о слободном софтверу. Људи у Србији су неупућени када је Линукс у питању и знају само да се користи за сервере и хакловање, немају појма због чега људи користе тај оперативни систем...
NIje tacno , ljudi znaju da postoji linux derivati samo sto ne zele da se zamaraju tranzicijom na isti.
Већина људи не зна да постоји Линукс. Да знају не би били последња рупа на свирали кад су у питању Линукс мирори тако да не знам о чему причаш. Један Казахстан ти је бољи од Србије. Уосталом како да знају кад ти немаш ниједан Јутуб канал да подучи младе људе о истоме?

openbox

Iskusan
Poruka
6.067
немају појма због чега људи користе тај оперативни систем...
po meni taj linuks bi se koristio (i koristi se) jer može progamu da daa snagu cele mašine.. dok kod windowsa to nije moguće - win stalno prekida čak i one programe koji imaju najveće prioritete?
Нема на српском језику. Ниједан.
i šta će, kada će ceo svet za 10-20 godina samo na engleskom govoriti?
Kako nema pogledaj yt ima više Linux frikova nego win.
ima dosta i sajtova.. ja sam nalazio.. dok me nije mrzelo da kucam pola stranice da bi instalirao program.

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
33.211
po meni taj linuks bi se koristio (i koristi se) jer može progamu da daa snagu cele mašine.. dok kod windowsa to nije moguće - win stalno prekida čak i one programe koji imaju najveće prioritete?
Možeš da sprečiš interapte na pojedinim jegrima i tako posvetiš komplet jezgro samo procesu, dok posebno jezgro posvetiš za interapte.
Dakle Windows ima tickless ali samo kad je idle da se štedi struja, dok linux ima full tickless.
evo više o tome
https://jeremyeder.com/2013/11/15/nohz_fullgodmode/

Umri_muski

Buduća legenda
Poruka
45.418
Da bi bio ozbiljan Linux pokret, treba biti sistematizovan, to neko mora da osmisli i vodi, treba da bude entuzijazma, sto je antisrpski gen, tj mora da se resavaju vrlo ozbiljni problemi , a vrlo za dzabe.
Dalje treba podeliti korisnike na tupadzije za koje ti nije stalo i korisnike za koje se boris....animiras ih i razvijas....to je poseban problem u Srpskom kodu...

Linux , koliko ja vidim pati od tehnickih boljki, tj znalcu je lako pa smatra da je nebitno, sto uopste nije tacno i bas nikad nije tacno...
Iako se ponose velikim manualom, na kraju se to ispostavi da i nije bas doteran manual...
Tj nesto mu fali u samoj organizaciji...

Kod svih osmisljavanja proradi sujeta, tj sukob izmedju jednostavnog i neophodnog...
Do koje dubine?
Da li treba objasnjavati kako se prave drajveri ili kako se kompajlira u linux okruzenju?
Ili treba raditi utility koji koristi mogucnosti kernela kao sto su nekad i na windowsu radili razni utility....

Dalje, sto se tice open ili free softwarea....idealno za korisnika je modularno , tj kao sto je nekad bio organizovan pctools, skup alata koji zajedno cine neki software i moze sve, a sta moze bira korisnik...da ne bi glumatali da je word napredovao od verzije word97, jer nije....
Naravno svi bi da se uglave, kao i Merlin na youtube sto je prisvojio tudje video spotove ex yu pa ni autori nemaju pravo da barataju sa svojim video snimcima...
Na kraju je to pretvorio u pravni okvir i moze mu se zvanicno...

Svi smo svedoci kvarenja ljudi , ili sam ja lud a svi vi obnevideli....pa se ne mozemo sloziti da Srbija nikad individualno bogatija a nikad losiji ljudi .....
I pre ili kasnije ce se to svima ogaditi samo na vrhu piramide nece...

Dostupnost znanja i pojednostavljanje pravljenja novog softwarea koji bi bio open , a open je jako bitno , bez obzira sto su Srbi lenji i za njih je open isto sto i free.....to je nesto sto mora da se odradi...
Ja ne vidim sposobnost mladih ljudi da razmisljaju , to je strogo receno ali ne vidim...
Znaci sve neka nabusitost, neka nadmenost, neka nervoza, zivci...cak i kad kao hoce da pomognu kod open sourcea..

Takvi ljudi su nepozeljni u svakoj zajednici, iako oni misle da su neophodni.....
Postavite temu o linuxu na srpskom , i javice se 20 ljudi koji ce krenuti da se prepucavaju , nikome dobro , niti hoce da saradjuju , hoce samo da pokazu ciji je duzi....klasicni srpski kod.....
Na pocetku svakog razgovora mora da stoji , ovde ne trazite posao niti cete ga dobiti ako ponizite ostale...

Umri_muski

Buduća legenda
Poruka
45.418
Možeš da sprečiš interapte na pojedinim jegrima i tako posvetiš komplet jezgro samo procesu, dok posebno jezgro posvetiš za interapte.
Dakle Windows ima tickless ali samo kad je idle da se štedi struja, dok linux ima full tickless.
evo više o tome
https://jeremyeder.com/2013/11/15/nohz_fullgodmode/
Eto jednog inzenjerskog velikog plusa....
Ne znam sta vi radite, ali ja radim simulacije kad mogu i onda kad mogu podesavam koliko CPU mi trosi simulacija a koliko imam za druge potrebe dok se sim radi u pozadini , tako mogu da usaglasim razvoj dok se radi simulacija..
Zamislite analize antena ili analiza tipa physics ili neki finite element simulator koji postoje za neke distribucije linuxa, a za neke ne, i koriscenje tih raznih ugodnih sitnica...
Nekome ne znaci nista.....
To je sigurno , osim mene i jos jednog koji je bio pozdiplomac niko zivi nije podesavao prioritete na win95 procesima, ili winnt, nemaju potrebe za tim....
Ali mi zato masu 120 hz monitorima na kojima nekad vidim duha, sto je nemoguce ako je ispod 8 ms, a ne 1 ms odziv...
E da sam naplacivao 100e za svaku nedokazivu glupost koja se moze dokazati samo pozivanjem totalnih neznalica da posvedoce sta vide...bio bih bogat....

Dr.Jackson

Domaćin
Moderator
Poruka
3.953
Uostalom, zasto postoji toliko distribucija linuxa nego zato sto su sve ovo navedeno boljke koje su masovne...

1. Зато што је слободан софтвер.
2. Зато што Линукс није комплетан оперативни систем већ само кернел.

Da bi bio ozbiljan Linux pokret, treba biti sistematizovan, to neko mora da osmisli i vodi, treba da bude entuzijazma, sto je antisrpski gen, tj mora da se resavaju vrlo ozbiljni problemi , a vrlo za dzabe.

Ти треба прво да научиш основе.

Напомена: Клип је мало старији. CentOS постоји али као CentOS Stream

Poslednja izmena:
Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.