Sa telefonom za stolom

Jasna

Stara legenda
Moderator
Poruka
82.710
330971288_3257436931163565_4133509552916400095_n.jpg

Okupljeni oko tv ekrana ili svako sa svojim ekranom, pa se posle
čudimo što smo u krugu porodice jedni drugima stranci.

Da li pamtite neko porodično okupljanje, a da bar neko, ako ne i svi,
nisu brljali po telefončiću? Da li gasite tada tv?
 
bio sam pre nekih skoro 10 god. na letovnju na Malti sa tadasnjom devojkom (sadasnjom suprugom), sedimo u nekom restoranu koji je imao besplatan Wi-Fi. nije u to vreme bas na svakom koraku bilo besplatnog interneta... u svakom slucaju mnogo manje nego danas, ali taj restoran je time privlacio goste.
secam se slike porodice pored naseg stola, sede mama, tata i dva teenagera, mislim da su Englezi bili. mama i deca bulje u telefone ne konstatuju da postoji svet oko njih, a cale sedi pije pivo i gleda u daljinu... i tako mozda nekih pola sata bez da iko rec progovara. neverovatno koliko smesna, a u isto vreme i tuzna slika, toliko mi je upecatljiva ostala da se jako cesto setim toga.
da sam na mestu tog matorog bio, mislim da bi im polomio telefone tu na licu mesta!
 
330971288_3257436931163565_4133509552916400095_n.jpg

Okupljeni oko tv ekrana ili svako sa svojim ekranom, pa se posle
čudimo što smo u krugu porodice jedni drugima stranci.

Da li pamtite neko porodično okupljanje, a da bar neko, ako ne i svi,
nisu brljali po telefončiću? Da li gasite tada tv?
uzas,.....kad idem ulicom, udjem u banku, autobus, na stanici u parku...........ama bas svuda vidim samo da svi motaju prstima preko mobilnog.
A sad nek mi neko objasni zasto se u prodavnicama mobilni dobija dzaba ?
Ali bez onog da putem preplate otplacujemo taj aparat.
 
330971288_3257436931163565_4133509552916400095_n.jpg

Okupljeni oko tv ekrana ili svako sa svojim ekranom, pa se posle
čudimo što smo u krugu porodice jedni drugima stranci.

Da li pamtite neko porodično okupljanje, a da bar neko, ako ne i svi,
nisu brljali po telefončiću? Da li gasite tada tv?
Памтим, скоро свакодневно када сам за столом са неким од мојих. Немамо баш сваки дан оброке заједно, али када имамо немамо телефон.
Практикујем и да га оставим у торби када одем са неким на кафу. Не држим га на столу.
 
Није само сто проблем. Људи се више не одвајају од телефона ни док ходају, ни док трче, ни док иду у купатило, ни док возе, а држе га и у кревету. Колико пута сте само видели да људи чим отворе очи прво погледају у телефон? Дошли смо до тога да просечан човек не може да живи и да ради нити да се креће без телефона...
 
Није само сто проблем. Људи се више не одвајају од телефона ни док ходају, ни док трче, ни док иду у купатило, ни док возе, а држе га и у кревету. Колико пута сте само видели да људи чим отворе очи прво погледају у телефон? Дошли смо до тога да просечан човек не може да живи и да ради нити да се креће без телефона...
Pogledaju prvo u telefon ili da vide koliko je sati ili da ugase alarm.
Ovdje se stvarno ide u krajnost. Prosječan čovjek može i da živi bez telefona, niko ga ne prisiljava da ga koristi.

Meni je drago što živim u sadašnjem vremenu gdje ima toliko stvari koje nam olakšavaju život, gdje preko raznih aplikacija možeš da obavljaš besplatne video pozive i budeš u kontaktu s rodbinom koja živi daleko. Ja sam svoju baku viđala jednom ili dvaput godišnje, dok danas to može biti bilo kad preko video-poziva. Dakle, pozivi, video pozivi, alarm, sat, navigacija (ne moram da nosim kartu kad tražim nešto niti da pitam prolaznike koji su u žurbi), kupovina preko telefona, šta god te interesuje saznaš preko tel na netu, ne moraš da trčiš kući i listaš enciklopedije i još mnogo, mnogo toga.

Meni je moj telefon baš koristan, a kome smeta može i da ga ne koristi.
 
Pogledaju prvo u telefon ili da vide koliko je sati ili da ugase alarm.
Ovdje se stvarno ide u krajnost. Prosječan čovjek može i da živi bez telefona, niko ga ne prisiljava da ga koristi.

Meni je drago što živim u sadašnjem vremenu gdje ima toliko stvari koje nam olakšavaju život, gdje preko raznih aplikacija možeš da obavljaš besplatne video pozive i budeš u kontaktu s rodbinom koja živi daleko. Ja sam svoju baku viđala jednom ili dvaput godišnje, dok danas to može biti bilo kad preko video-poziva. Dakle, pozivi, video pozivi, alarm, sat, navigacija (ne moram da nosim kartu kad tražim nešto niti da pitam prolaznike koji su u žurbi), kupovina preko telefona, šta god te interesuje saznaš preko tel na netu, ne moraš da trčiš kući i listaš enciklopedije i još mnogo, mnogo toga.

Meni je moj telefon baš koristan, a kome smeta može i da ga ne koristi.
Добро. Нико не брани теби или неком другом да га има или да га носи.

Већина, након што погледа колико има сати, одмах укључи неку друштвену мрежу или крене да прелистава на интернету вести, временску прогнозу или нешто друго. Исто важи и за одлазак у кревет. Гледају до касно у ноћ или зору.

Шта кажеш за људе који не скидају поглед ни док возе?
 
Шта кажеш за људе који не скидају поглед ни док возе?
Kažem da treba da plate visoke kazne. Kao i bilo ko ko ugrožava tuđe živote. Nije tu kriv telefon već taj koji vozi. Nije telefon zlo već mi i to je ono što pokušavam da kažem.

Kao da nas neko tjera da ga koristimo. Telefon ima dobre strane, a to što mi nemamo granicu je nešto drugo.
 
Kao da nas neko tjera da ga koristimo.
Приморавају нас. Не знам да ли си приметила, али неке услуге почињу само да се пружају преко онлајн захтева. Све више људи је на мрежама и само тако желе да комуницирају.

Јасно ти је о чему причам...
 
to mladji danas..kako dodju grupno u kafic tako svi vade telefone na sto..mogu ladno i da se ispricaju preko fona
a i po kucama..svako bulji u svoj fontele ..najmanje razgovaraju osim po potrebi
 
Нису само млади, већ и средовечни. Људи не могу да воде разговор или да се крећу кроз простор без употребе телефона. Нико никоме више не верује на дату реч, већ сви траже неки доказ у виду фотографије или википедије.
 
to su budalaštine i zloupotreba..i sta to znaci potvrda o kretanju..da li muskarac ili zena kada izadju iz kuce
treba da snimaju i preko vajbera svojim partnerima dokumentuju gde su i sa kime su
 
Не, не мислим да једни другима шаљу потврду о кретању, већ говорим о људима који не знају да се крећу без навигације или да возе без исте. Исто тако, говорим о људима који када седну за сто не могу да разговарају ако немају потврду од интернета да је нешто тако како су изговорили. Сви траже неку потпору у виду сајтова, фотографија, снимака итд.

Друга ствар је и то што нико не жели да буде присутан на месту на ком се налази. Док се вози као сувозач или у ГСП-у, гледа у телефон. Док седи и са другима за столом, тражи на интернету где ће да оде на следеће место или гледа неки снимак.

Као да је телефон постао саставни део човека
 
Sve je do korisnika, do aparata nije ništa. Kad sam u društvu ne koristim telefon uopšte a ako ga neko s kim sjedim ne ispušta ja ustanem i odem. To sam nekoliko puta uradila i ti ljudi sad kad su sa mnom to više ne rade.
Telefon mi je koristan ali mi nije najbolja drugarica.
 
То "треба" је прешло скоро у "мора".

Како систем тера људе да имају телефон? Да би остварио попуст у самоуслузи, мораш да имаш њихову апликацију. Да би имао апликацију, мораш да имаш смартфон, је л тако? Да би остварио попуст на гориво или платио гориво без уласка у зграду бензинске пумпе, мораш да имаш апликацију, а да би имао апликацију, мораш да имаш смартфон. Да би платио паркинг, мораш да имаш мобилни телефон (ја до сада нигде нисам нашао да може да се плати на трафици).

Поједине услуге више не могу да се наруче телефоном или да се затраже на шалтерима. Све је више сервиса који раде само преко апликација. Све је више фирми или појединаца који се оглашавају искључиво преко друштвених мрежа или апликација.

Данас постоје фирме, банке, делатности и др. ствари које само послују преко мобилних апликација.

...
 
То "треба" је прешло скоро у "мора".

Како систем тера људе да имају телефон? Да би остварио попуст у самоуслузи, мораш да имаш њихову апликацију. Да би имао апликацију, мораш да имаш смартфон, је л тако? Да би остварио попуст на гориво или платио гориво без уласка у зграду бензинске пумпе, мораш да имаш апликацију, а да би имао апликацију, мораш да имаш смартфон. Да би платио паркинг, мораш да имаш мобилни телефон (ја до сада нигде нисам нашао да може да се плати на трафици).

Поједине услуге више не могу да се наруче телефоном или да се затраже на шалтерима. Све је више сервиса који раде само преко апликација. Све је више фирми или појединаца који се оглашавају искључиво преко друштвених мрежа или апликација.

Данас постоје фирме, банке, делатности и др. ствари које само послују преко мобилних апликација.

...
Sve to ne oduzme više od sat vremena dnevno. Ostalo vrijeme na telefonu je stvar izbora.
 
330971288_3257436931163565_4133509552916400095_n.jpg

Okupljeni oko tv ekrana ili svako sa svojim ekranom, pa se posle
čudimo što smo u krugu porodice jedni drugima stranci.

Da li pamtite neko porodično okupljanje, a da bar neko, ako ne i svi,
nisu brljali po telefončiću? Da li gasite tada tv?
Није проблем што се користи телефон него је проблем што је он постао извор забаве, знања, дружења. Нико више неће да прочита нешто него само информацију добије са интернета, коју брзо заборави јер та информација није добијена знањем, истраживањем, учењем него је то "проток" информација. Тако се истренира мозак да само протичу информације а не да дође до ње размишљањем, радом или како год.
 

Back
Top