Sa 25 godina kupio kuću

MilgredBulf

Aktivan član
Poruka
1.143
Moj rođak je u inostranstvu sa 25 godina kupio kuću.
Ali ono što je naj bitnije. Nije nikakav genije, nikakav ekspert, nikakav ultra sposoban čovek, nikakav student generacije već običan prosečan, vredan i radan čovek sa radnim vremenom od 8 sata. I ne samo on neko 99% njegovih vršnjaka tamo, običnih radnih i vrednih ljudi u tim godinama sebi može da obezbedi krov nad glavom. Ali šta je još jako bitno, bez ikakve gimnastike, bez da kume mamu i tatu da dignu krediti, bez da jedu leba i masti da bi imali za ratu kredita.

Suština mog posta je da vi možete u normalnoj državi da kao jedan običan, radan i vredan homosapijens, ne genije, ne mladi ekspert, ne mlada nada univerziteta već radan i vredan čovek, koji ustane ujutru ode i vrati se sa posla da sebi obezbedite krov nad glavom.

Alter_Ego_

Legenda
Poruka
61.762
А шта је са осталим подацима?

Колико дуго ради?
Колика му је зарада?
Која је цена куће?
У ком крају је купио кућу?
Колика је квадратура куће?
Да ли је узео кредит и ако јесте, на колики период отплате?
Која је држава у питању? (има преко 200 држава на свету, вероватно је мали број оних где је на тај начин могуће купити кућу).

Ако бисмо одговорили на сва ова питања, имали бисмо далеко јаснију слику, можда и направили поређење са Србијом, и видели да ли и овде може под сличним условима да се купи кућа.

Schrodinger

Iskusan
Poruka
5.472
I ne samo on neko 99% njegovih vršnjaka tamo, običnih radnih i vrednih ljudi u tim godinama sebi može da obezbedi krov nad glavom.
Ma da a 50% sredovecnih Nemaca podstanari. Znaci placaju kirije jedni drugima
1659089016802.png

Alter_Ego_

Legenda
Poruka
61.762
Да пробам ја да одговорим на моја питања, али кроз призму Србије (јер аутор каже да је тамо нешто могуће, а овде то исто није)

Нпр. ако он има 25 година, можда је почео да ради са 19.

Замислимо лика у Србији који је почео да ради са 19. Да је од сваке плате одвајао само 100 евра.

За 6 година то је 100 пута 12 месеци, па пута 6 година, дакле 7 200 евра.

То му буде учешће за стамбени кредит. Дода од последње плате или плате и по још 800 евра, и има учешће од 8 000 евра. Нека је то 20 % учешћа за стамбени кредит. Он може да узме у Србији кућу у приградском насељу (сигурно тамо није купио стан у центру Менхетна или Минкена) или селу поред града. За 40 000 евра колико је могао са учешћем од 8 000 евра да узме, може да бира међу старијим кућама у Србији. А рата би му била прилично мала, јер би морао да отплаћује износ од 32 000 евра.

Ето, могуће је и у Србији исто то.

Schrodinger

Iskusan
Poruka
5.472
Замислимо лика у Србији који је почео да ради са 19. Да је од сваке плате одвајао само 100 евра.

За 6 година то је 100 пута 12 месеци, па пута 6 година, дакле 7 200 евра.
Odvaja 300, ustedi 21600 i eto, moze
nikakav student generacije već običan prosečan, vredan i radan čovek sa radnim vremenom od 8 sata.
Uslov i jeste da ne studira,

Poslednja izmena:

Alter_Ego_

Legenda
Poruka
61.762
Odvaja 300, ustedi 21600 i eto, moze

Може и тако, али мора и нешто да се троши. Тај је неки шљакер, тако да у Србији нема велику плату. А ако ради 6 година, почео је нпр. 2015. или 2016. године, а тада су плате биле 300-400 евра, дакле, да ништа није трошио, па да купи за кеш, а пример који сам навео је тотално реалан пример, мада, у животу има увек различитих примера животних.

MilgredBulf

Aktivan član
Poruka
1.143
Sta znaci - kupio? Da li je isplatio kucu i sad je vlasnik ili je usao u kredit (dug) i postao *rob* narednih x godina?

Digao kredit naravno.
Obožavan vas sa tim rob. Obično pripadate starijim generacijama ili onima koji su krov nad glavom nasledili.

Šta sam ja ako je on rob? Ja ne mogu da podignem ni krediti za auto. Sa 40 ideš i moliš MAMU i TATU da te oni KREDITIRAJU. Pazi MOLIŠ MAMU I TATU. A onda se mami i tati ne svidi auto koji bi ti da kupiš, ili kraj u kom si izabrao stan. I onda nastanu problemi. Onda nemaš gde, pošto ti je plata takva da ne možeš drugaćije pa pristaješ na kompromise, pa si nezadovoljan, besan, nesrećan, deprasivan. Divota božija, važno je da nisi rod banke ali si zato rob sopstvenih roditelja koji će iskoristiti svoju finansijsku nadmoć da kontrološu svaki tvoj korak.

Batalite me stvarno sa tim rob banke. 100 miliona puta bilje je biti rob banke nego rod sopstvene porodice tj. roditelja.

Alter_Ego_

Legenda
Poruka
61.762
Digao kredit naravno.
Obožavan vas sa tim rob. Obično pripadate starijim generacijama ili onima koji su krov nad glavom nasledili.

Šta sam ja ako je on rob? Ja ne mogu da podignem ni krediti za auto. Sa 40 ideš i moliš MAMU i TATU da te oni KREDITIRAJU. Pazi MOLIŠ MAMU I TATU. A onda se mami i tati ne svidi auto koji bi ti da kupiš, ili kraj u kom si izabrao stan. I onda nastanu problemi. Onda nemaš gde, pošto ti je plata takva da ne možeš drugaćije pa pristaješ na kompromise, pa si nezadovoljan, besan, nesrećan, deprasivan. Divota božija, važno je da nisi rod banke ali si zato rob sopstvenih roditelja koji će iskoristiti svoju finansijsku nadmoć da kontrološu svaki tvoj korak.

Batalite me stvarno sa tim rob banke.

А да имаш посао, да ли би могао да узмеш кредит?

Schrodinger

Iskusan
Poruka
5.472
Digao kredit naravno.
Onda si klasican trol kad otvaras ovakvu temu :lol: To je samo dokaz da su u Srbiji vece mogucnosti jer su nekretnine ipak jeftinije, u malim mestima se moze kupiti odlican stan za 20000.
Šta sam ja ako je on rob? Ja ne mogu da podignem ni krediti za auto.
Pa imas polovan auto za 1000 evra, ako si lud kupuj novu robu. Sad ako nemas ni tih 1000...

fobos11

Iskusan
Poruka
5.122
Има она веома поучна животна прича о сиромашном момку који је успео у животу. Тако је, да би преживео продавао јабуке на тезги. Па је полако ширио посао, па је уз јабуке продавао и шљиве. Онда је успео да повољно набави и кајсије, тако да је понуда све више расла. Затим једно за другим долазило је друго воће, а после и поврће. Радио дан и ноћ, по топлом и хладном времену, мењао је воће и поврће у зависности од годишњег доба.

И онда му је једног дана умро неки далеки рођак и оставио му огромно богатство, тако да је млад постао милионер.

Или што би младе генерације црногорских богаташа рекле "мене је стрико директор, а што сте ви учињели са вашим животом".

Наравученије, никад не одустај од својих снова, јер увек можда постоји неки далеки или блиски рођак који може да ти остави милионе.

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
56.798
Moj rođak je u inostranstvu sa 25 godina kupio kuću.
Ali ono što je naj bitnije. Nije nikakav genije, nikakav ekspert, nikakav ultra sposoban čovek, nikakav student generacije već običan prosečan, vredan i radan čovek sa radnim vremenom od 8 sata. I ne samo on neko 99% njegovih vršnjaka tamo, običnih radnih i vrednih ljudi u tim godinama sebi može da obezbedi krov nad glavom. Ali šta je još jako bitno, bez ikakve gimnastike, bez da kume mamu i tatu da dignu krediti, bez da jedu leba i masti da bi imali za ratu kredita.

Suština mog posta je da vi možete u normalnoj državi da kao jedan običan, radan i vredan homosapijens, ne genije, ne mladi ekspert, ne mlada nada univerziteta već radan i vredan čovek, koji ustane ujutru ode i vrati se sa posla da sebi obezbedite krov nad glavom.
Ja razumem tvoje frustracije.

Neko ko od 0 treba u Srbiji da izgradi nesto nije u zavidnom polozaju.
Kako znam? Iz iskustva.

Da na trenutak zanemarimo ove druge, koje su uz pomoc nasledstva, pomoci bilo kakve sebe obezbedili. Mislim to je normalno sasvim. Volela bih da sam i ja da se razumemo. Samo kazem, ko nije probao sam od 0 tesko da ce shvatiti.

Kakvo ostavljanje sa strane od recimo prosecne plate? Moze eventualno ako se zivi kod roditelja. Opet svako normalan onda ulaze i u tu kucu i sudeluje u troskovima.

Zivot se desava, dakle neplanirani troskovi neki, bilo kakvi. Neko sitno uzivanje. Jos ako se kupi i neki autic bilo sta...:roll:

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
56.798
U Srbiji bar neces postati beskucnik kao u Njujorku. Ne znam zasto degradirate Srbiju kad je ovde ocigledno bolje nego na zapadu, odnosno bice bice bolje u bliskoj buducnosti.
Nisam rekla da nema goreg. Takodje ne pricamo o tome da neko ostane beskucnik. Sve starije generacije bilo kakavog staleza su bile u mogucnosti sebi da obezbede krov nad glavom pa tako i potomcima nasledstvom, u vecini slucajeva.

Pricamo o tome da ti bez dinara, pomoci hoces da krenes od svog rada danas da obezbedis sebe. E to je skoro nemoguce.

Schrodinger

Iskusan
Poruka
5.472
Nisam rekla da nema goreg. Takodje ne pricamo o tome da neko ostane beskucnik. Sve starije generacije bilo kakavog staleza su bile u mogucnosti sebi da obezbede krov nad glavom pa tako i potomcima nasledstvom, u vecini slucajeva.
Bile su zato sto je Srbija imala jos bolji sistem ranije
Pricamo o tome da ti bez dinara, pomoci hoces da krenes od svog rada danas da obezbedis sebe. E to je skoro nemoguce.
Ne znam sad se svi hvale nekim velikim platama... Kirije nisu visoke kao sto pisu novine, tako da se dosta moze postici
Imam posao i ne mogu da uzmem krediti.
Nista ustedi za jeftinu seosku kucu, sta fali? Bolje prvi u selu nego zadnji u gradu. Kupi i jeftin auto i vozi se na posao a tu je i autobus, voz.

Alter_Ego_

Legenda
Poruka
61.762
Елем, заиста те приче о самопомоћи и финансијама иду тако што неко прави бизнис, прави бизнис, неки ситан, и одједном му улете велике паре, које му падну с неба.

Ипак, то су мало дубље приче, не са таквом поруком какву ти шаљеш.

Идеја је да неко креће од нуле и учи о бизнису и пословању, као у твом примеру тај накупац крушака и јабука. Други део приче о великом наследству које му улеће, није прича о срећи која падне с неба, већ је цела идеја таквих прича да неко улаже у себе и своје знање и улаже свој ради стиче искуства, и кад му се у животу задеси нека прилика, он ће је препознати, јер се бизнисом бави дуги низ година, док ће онај ко никад ништа није радио, па ни препродавао крушке и јабуке, исту такву прилику пропустити, јер је неће препознати.

Наравно, ово су причице, и нису везане за тему, бар не директно, али ти си сам први испричао глупу причу.

Alter_Ego_

Legenda
Poruka
61.762
Imam posao i ne mogu da uzmem krediti.

И то мораш да нам објасниш. Обично људи који имају посао могу да узму кредит у Србији.

Да ли је то уговор на одређено време?

Нећу питати за висину зараде.

Колико дуго радиш?

Да си од сваке плате прво ставио 100 евра са стране, а трошио остало, колико би до сада имао?

Ако ти је 100 много, онда си сигурно могао да оставиш најмање по 50 евра.

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
56.798
Ne znam sad se svi hvale nekim velikim platama... Kirije nisu visoke kao sto pisu novine, tako da se dosta moze postici
U gradovima gde ima dobro placenih poslova i mogucnosti kirije su poprilicne.
U Novom Sadu najeftinije nesto sto sam videla je 160evra, rupa od 18m2, a garsonjere su od 200 evra, na to troskovi...Nije malo za neku platicu u Srbiji.

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.