С ким ће Марко Бастаћ на Старом граду да формира власт: Са напредњацима или опозиционом Бирам борбу?

Pogledajte prilog 1562266

S kim će Marko Bastać na Starom gradu da formira vlast: Sa naprednjacima ili opozicionom Biram borbu?

S kim će Marko Bastać na Starom gradu da formira vlast: Sa naprednjacima ili opozicionom Biram borbu? 1

10.06.2024. 20:09

Koalicija Biramo Stari grad grad pobedila je, i na ovoj opštini osvojila najviše glasova. Zajedno sa listom Marka Bastaća imamo mogućnost da formiramo vlast, i to bi onda bila jedna od prvih opština u kojoj je krenula promena – kaže za Danas narodni poslanik Radomir Lazović i nosilac liste Biram borbu – na Starom gradu.

Naznačimo, opština Stari grad jedina je opština u Beogradu na kojoj je opozicija – lista Biramo Stari grad – pobedila naprednjake, osvojivši 23 mandata, što je dva više u odnosu na SNS. Marko Bastać, sa listom Čuvari Starog grada, osvojio je 10 mandata.

– Počeli smo pregvore sa grupom Čuvari Starog grada i u četvrtak, 13. juna će biti održan sastanak o detaljnom predlogu koji smo im uputili. Nema razloga da pregovori traju dugo… – kaže Radomir Lazović.

Kako dodaje, stvari su dosta jasne, građani Starog grada glasali su za smenu vlasti.

Na pitanje zbog čega ti pregovori ipak traju dugo, imajući u vidu da je jasno da je opozicija pobedila na Starom gradu, sagovornik Danasa kaže da je Marko Bastać tražio da se pregovori sa opozicijom finaliziraju kada bude okončan izborni proces, rokovi za žalbe i zvanični rezultati.

Upitan o utisku o tome da Marko Bastać ipak pregovara sa Srpskom naprednom strankom o formiranju vlasti, Radomir Lazović kaže da je „pravo svakoga da pregovara i razgovara sa kim želi“.

– Ali, siguran sam da su ljudi koji su glasali za Marka Bastaća opozicioni glasači, koji ne žele da SNS utiče na razvoj opštine Stari grad – napominje Lazović.
Lazović zaključuje da „nema razloga da veruje da će biti problema u pregovorima i preraspodeli odgovornosti u vođenju opštine“.

– Bastać je na početku pregovora izrazio želju da formiramo vlast, mi smo pripremili platformu i čekamo krajnji ishod – ističe naš sagovornik.

I Marko Bastać je za Danas potvrdio da u se u četvrtak, 13. juna, održavaju ključni pregovori sa predstavnicima liste Biramo Stari grad.

link

Марко је осветлао образ правих Београђана! Он ће највероватније да влада Старим Градом (а то је прави Београд!) са "Бирам борбу!". А не би било лоше ни да казни љигавце побегле из табора лажног опозиционара бр.1 Друга Ђида који је ономад покушао да уништи Марка, а они ћутали, те да на Старом Граду направи власт са напредњацима, чиме би Ђидину менажерију из "Бирам борбу!" послао на ђубриште историје!

Tvrdnja Radomira Lazovića da će početi nekakva "promena" je čista iluzija.

Naprednjaci nikada nisu imali ozbiljniju podršku na Starom gradu. Irena Vujović je bila predsednica te opštine sa minimalnom količinom glasova isključivo zahvaljujući bojkotu izbora 2020. godine.

Dakle, to nije nikakva promena, već je opozicija samo pauzirala 4 godine tj. prepustila naprednjacima da malo vode tu opštinu.

1718338996756.png

Marko Bastać: Niko iz SNS me nije zvao, ali je bilo interesovanja preko posrednika

marko-bastac-295345-725x408.jpeg

13. jun 2024

Nosilac liste "Čuvari Starog grada" Marko Bastać izjavio je večeras da mu je na sastanku sa predstavnicima liste "Biramo Stari grad" dat rok do ponedeljka da se izjasni želi li da zajedno formiraju vlast na toj opštini i dodao da u tom roku to ne može da uradi.

Nema dovoljno vremena da odgovorim do ponedeljka i to sam im rekao, kazao je Bastać televiziji Injsajder, a na pitanje da li će sa opozicijom ili Srpskom naprednom strankom, odgovorio je da ne želi da učestvuje u političkom duopolu između Aleksandra Vučića i Dragana Đilasa.

„Moguće je biti treća opcija, a to su lokalne liste koje rade isključivo u interesu građana i moguće je da na političkoj sceni postoje ljudi koji nisu ni Vučić ni Đilas“, kazao je Bastać.

Istakao je da prvo hoće da priča o političkoj platformi, što podrazumeva dogovor kako će opština izgledati za četiri plus četiri godine, eliminisanje viših stranačkih interesa i vođenje računa samo o interesima građana koji žive na Starom gradu.

„Nikakvi performansi ni ulična borba ne dolaze u obzir, jer to nema efekta. Svi razgovori će se voditi kroz institucije“, rekao je Bastać.

Na pitanje da li će razgovarati i sa naprednjacima o eventualnom koalicionom dogovoru, naveo je da će razgovarati sa svima.

„Ali ćemo pregovarati samo sa onima koji usvoje naš program“, poručio je i dodao da ga niko iz SNS nije zvao, ali je bilo interesovanja preko posrednika.

1718340868533.png

Nepostojani Bastać predaje Stari grad naprednjacima?

Ključni faktor za vlast na Starom gradu: Marko Bastać
Ključni faktor za vlast na Starom gradu: Marko Bastać

Nemanja Rujević 13. јун 2024

Kako kažu izvori „Vremena“, Marko Bastać će podariti većinu na Starom gradu naprednjacima, pa tako opozicija neće upravljati ni ovom gradskom opštinom. Premda relativno mlad, Bastać ima impresivnu istoriju političkih ispada poput onog kad je stavio pola familije na izbornu listu
Marko Bastać gotovo sigurno će napraviti koaliciju sa Srpskom naprednom strankom na Starom gradu, kaže više izvora „Vremena“ upućenih u dešavanja u centralnoj beogradskoj opštini.

U uspeh pregovora sa Bastaćem ne veruju posebno ni u opoziciji koja je išla na izbore iako se sastaju ovog četvrtka (13. jun).
Ako se najave izvora „Vremena“ ostvare, to bi značilo da će naprednjaci upravljati i ovom gradskom opštinom u kojoj su dobili svega 35 odsto glasova, dva procenta manje od liste „Biramo Stari grad“.

Izborna matematika uredila je da tas na vagi bude lista „Čuvari Starog grada“ Marka Bastaća, bivšeg predsednika ove opštine koji je zbog dubioznih političkih poteza svojevremeno najuren iz Demokratske stranke pa iz Stranke slobode i pravde.

Bastać je dobio poverenje 16 odsto građana i ima deset odbornika na Starom gradu.

Razgovara „sa svima“

Kako je rekao za NIN, on će razgovarati „sa svima“, a onda ući u pregovore „samo sa onima koji usvoje sve tačke našeg programa“.

Bastać je skicirao prilično uopšteni „program“ govoreći da je potreban plan kako će Stari grad izgledati za 4+4 godine, da opština pripada Starograđanima i da odbija bilo kakvu borbu na ulici.

Marko Bastać je, u izjavi za „Kurir“, rekao da borba na ulici ništa ne donosi iako je i on ranije bio pobornik. „Ništa nismo postigli time. Ja vidim taj obrazac i kod Radomira Lazovića sada. To jurimo se po ulici je potpuno besmisleno i tu prosto treba se skloniti od tog obrasca koji je nametnuo Dragan Đilas kroz političko delovanje.“

Iz Stranke slobode i pravde – koja je ove izbore bojkotovala, a Bastaća iz svojih redova isključila 2020. godine kad je prekršio ondašnji bojkot – saopštili su da je Bastać bio „kandidat Kurira“ to jest medijskog magnata Igora Žeželja.

„Čovek, koji je da bi preživeo, prethodnih godina radio kao dostavljač hrane, odjednom je imao novca za kampanju na mrežama vrednu desetine hiljada evra, prostorije za svoju listu, bilborde“, naveli su iz SSP, dodajući da se ljudi iz liste Biram borbu „ponižavaju“ jer idu na noge Bastaću i dozvoljavaju mu da ih „pravi budalama“ i prodaje priče o „programu“.

Iako iz liste „Biram borbu“ već danima poručuju da je narod na Starom gradu većinski glasao za smenu vlasti i idu na razgovore sa Bastaćem, iza kulisa i oni su svesni da od saradnje verovatno neće biti ništa.

To jest, da će Bastać dati većinu naprednjacima posle nekoliko dana ili sedmica natezanja.

Opet prvi čovek Starog grada?

U pitanju je svojevrsna politička reinkarnacija Marka Bastaća, kontroverznog demokratskog kadra iz centra Beograda.

Pre pet godina se u velikom intervjuu za „Vreme“ zaklinjao u bojkot koji je potom prekršio, a o Vučiću i posebno Vesiću govorio je kao o nasilnicima koji vladaju „strahom i mrakom“.

Bastać, rođen 1984. godine, bio je dugo omladinac Demokratske stranke pa onda i predsednik opštinskog odbora. Tako je 2016, predvodeći listu DS, postao i predsednik opštine.

Široj javnosti postao je poznat posle izbora kada je obelodanjeno da su na listi DS-a u Opštini Stari grad, čiji je nosilac bio, bile Bastaćeva supruga, njena sestra, njegova sestra i njen suprug, jedan rođak i majka njegovog kuma.
Ubrzo je došlo i do raskola sa DS koji je pokrenuo postupak protiv njega uz tvrdnje da je izdavao stranačke menice bez pokrića.
Sada je sva prilika da Bastać od naprednjaka može da traži i mesto prvog čoveka gradske opštine, a da će oni tu cenu rado platiti samo kako i dalje nijedan komadić Beograda ne bi pao u ruke opoziciji.
Istina, za NIN je Bastać skromno rekao da će o funkcijama pričati posle. Prvo, kaže, da vide za program.

Интелектуални капацитети су ти драстично ослабили! Па да је Свети Марко Староградски лопов, као на пример ваш лажни опозиционар бр1. Друг Ђидо, сигурно не би морао да се запосли као достављач хране!
Иначе, Свети Марко Староградски је дипломирао продукцију на Академији лепих уметности. Сходно свом образовању, био је запослен у Ђидиној фирми Emotion и био је активиста у Недемократској странци, а затим и у Ђидиној Странци Страха и Неправде одакле га је Друг Ђидо избацио када је Свети Марко Староградски постао популаран међу Београђанима који су га већ видели као градоначелника; то је само један у низу примера како је Друг Ђидо уништавао перспективне кадрове у опозицији чиме је знатно олакшао посао свом и вашем вољеном земи Чипуљчанину да овај уништава Београд и Србију.
На изборима у априлу 2016. био је носилац листе Недемократске странке „Чувари Старог града“, која је на тој општини освојила највећи број мандата. У мају 2016. изабран је тајним гласањем за новог председника општине Стари град.

Cuj zavrsio produkciju na Akademiji lepih umetnosti! Pa to je smehotresno, kao da nije zavrsio nista.

Osim toga ti mislis da se ja zamaram tim nebitnim likovima i njihovim (nazovi)biografijama, pa to sve nije ni za dostavljaca, ni on ni drug Djido, a ponajmanje ovaj veleizdajnik Vucic.

Ono sto sam ja hteo da istaknem je da Beograd ima sjajnih intelektualaca i ljudi, i definitivno tu ne spadaju kadrovi tipa Bastac, Djilas, Vucic, Dacic, Marinika, Dobrica, onaj krele Lazovic, Cuta koji samo galami i slicni klovnovi.

I dok se u tim opozicinim strankama ne shvati da moraju da stave intelektualce na celo i da rukovode, nista od svega. I samo da pojasnim - u intelektualce prakticno i ne smatram drustvene delatnosti, izuzetno sam razocaran intelektualnim kapacitetima istih, a ponajvise je zakazala (da budem VRLO, VRLO BLAG) PRAVNA struka - zbog njihovog rada/nerada i imamo raspalu drzavu.

Cuj zavrsio produkciju na Akademiji lepih umetnosti! Pa to je smehotresno, kao da nije zavrsio nista.
Ма да требао је да заврши вашу Aкадемију младих лидера СНС-а:zcepanje::lol::cepanje::hahaha1::rotf::cepanje:

Ма да требао је да заврши вашу Aкадемију младих лидера СНС-а:zcepanje::lol::cepanje::hahaha1::rotf::cepanje:

Ja imam prave skole o kojima ovi mogu samo da sanjaju da UPISU, a kamoli da zavrse.

1718686619478.png

BASTAĆ O NAPADIMA ĐILASOVOG SSP: Bio sam predsednik opštine pa dostavljač hrane, pao sam i ustao ali nisam ništa u životu ukrao​

1718686563165.png

14.06.2024.

Marko Bastać kandidat na beogradskim izborima ispred Grupe građana "Čuvari Starog grada" gostovao je u jutarnjem programu na televiziji Nova S gde je govorio o rezultatima izbora, kao i o tome kako teku razgovori oko formiranja vlasti na opštini Stari grad.

Istakao je da će se vlast na Starom gradu formirati i da će se napraviti većina kada to "bude zrelo", te da nema potrebe da se žuri. Bastać je u nekoliko navrata ponovio i da će razgovarati sa svima, ali da će pregovarati samo i isključivo sa onima koji usvoje i prihvate ceo njihov program.

- Kada pričamo o sudbini Starog grada sve se odnosi na princip tri tačke. Pričamo o platformi prvo kako će Stari grad izgledati 4+4 godine, šta će se raditi. Drugo, nećemo dozvoliti stranačke interese, samo Stari grad i sve će odluke donositi grđani Starog grada. I treće je da ćemo razgovarati kroz insitucije. Ponavljam, razgovaraćemo sa svima ali ćemo pregovarati samo sa onima koji usvoje i prihvate ceo naš program - istakao je Bastać.

O saopštenju stranke Slobode i Pravde

Na pitanje voditeljke da prokomentariše saopštenje stranke Slobode i pravde u kojoj ga ta stranka proziva da je bio dostavljač hrane, Bastać je istakao da je sa pozicije predsednika postao dostavljač hrane i da mnogima to zvuči neverovatno.

- Sa pozicije predsednika opštine sam otišao da dostavljam hranu. To sad možda nekom zvuči neverovatno, bio predsendik pa postao dostavljač. Pao sam ali sam ustao i opet sam pao, i opet sam ustao, ali nisam ništa u životu ukrao, ni jedan dinar nisam ukrao. Ne znam ko je krao drugi - rekao je Bastać.

Marko Bastać

Bastać je takođe govorio i o bojkotu izbora 2020. godine te je istakao da je napravio grešku što zbog Đilasa nije izašao na izbore i bez borbe predao Stari grad.

- Radio sam svašta u životu i zbog tih viših interesa sam 2020. bio jedan od retkih koji je sa pozicije vlasti otišao u bojkot. Čak je i to laž što piše da smo izbačeni iz stranke jer smo izašli na izbore. Ne, mi nismo izašli na te izbore zbog Đilasa, to je neverovatna greška. Možda ne bi pobedili, možda ne bi bio predsednik, možda bi i bio, ali taj bojkot 2020. godine koji je Dragan Đilas učitao celoj opoziciji doveo je do toga da smo krenuli, ne od nule, nego iz ozbiljnog minusa. To vam je politika Dragana Đilasa - istakao je Bastać.

Objasnio je i da je rezultat na prethodnim izborima ostvario radom na terenu i razgovorom sa građanima jer ga nije bilo u medijima. Na pitanje voditeljke, a na osnovu saopštenja stranke Slobode i pravde, odakle mu novac za bilborde Bastać je rekao da će svi podaci biti dostupni u izveštaju.
- Novac za bilborde je došao iz donacija, to će biti objavljeno u izveštaju, imamo rok od mesec dana, biće objavljeno ko su bili naši donatori. To su svi ljudi koje ćete moći da nađete, svi žive na Starom gradu, poznati su u orgaznizaciji Starog grada. Danas nam Đilas priča nešto kako ne treba da se izađe na lokalne izbore u Beogradu gde je pobeda izvesna i onda kaže bojkotujte izbore dok sede u Skupštini i primaju platu - objasnio je Bastać.

1718686805396.png

ODGOVOR ELITISTIMA

SRAMOTA! BILI SMO VAM HEROJI U KORONI, A SAD... Sindikat dostavljača reagovao na uvrede Đilasove stranke: NIJE LJUDSKI I KOREKTNO

1718686874256.png

16.06.2024

Sindikat dostavljača reagovao je na saopštenje Stranke slobode i pravde, na čijem je čelu Dragan Đilas, u kome su, između ostalog, prozivali Marka Bastaća, kandidata na beogradskim izborima ispred Grupe građana "Čuvari Starog grada", jer je radio kao dostavljač hrane.
Đilasova partija na ovaj način je očigledno ponizila sve poštene građne koji zarađuju za život dostavljanjem hrane i koji su svoj posao radili i u najtežim uslovima, pogotovo tokom pandemije koronavirusa, kada je bilo sve zatvoreno, što je istakao u saopštenju i sindikat dostavljača.

Oni su Đilasovoj stranci poručili da način na koji ih je SSP pomenuo "nije ljudski i korektan".

Sindikat dostavljača

- SSP zašto više nismo dobri? Mi samo želimo da radimo svoj posao, ali u ovom trenutku način na koji ste nas dostavljače spomenuli nije ni ljudski i korektan. Bili smo Plavi heroji kad smo tokom kovida nosili 50 obroka dnevno u Zemunsku bolnicu i KBC Zvezdara medicinskom osoblju koje se borilo protiv korona virusa - poručili su oni u objavi na svom nalogu na "X" platformi i dodali:

Sindikat dostavljača

- Znamo da biznis ima svoja pravila, ali kad neka stranka određuje cenu našeg rada to je sprdnja. Nikad nismo čuli vašu stranku u Skupštini da tražite izmenu odredbi Zakona o radu u segmentu rada na digitalnim platformama kao u EU gde dostavljači imaju pravo na kolektivno pregovaranje, a mi nemamo ni osiguranje, ni pravo na odlučivanje o radnom vremenu ni amortizaciju za dostavna vozila. Nije moguće da svi zarađuju osim dostavljača.

Sindikat dostavljača

Podsetimo, SSP je u svom saopštenju pre nekoliko dana, između ostalog, zamerila Bastaću to što je radio kao dostavljač hrane.

Ovo saopštenje izazvalo je pravu buru na "X" platformi, a simpatizerima opozicije, sudeći po njihovim komentarima, nisu se nimalo dopali niski udarci koji je Đilas zadao nekadašnjem saradniku.

- Čovek bio predsednik opštine pa dostavljač hrane, tako makar vi kažete. Šta je tu loše, znači da se nije nakrao i „obezbedio” - jedan je od komentara na platformi "X" kao reakcija na saopštenje Đilasove partije.

Marko Bastać, kandidat na beogradskim izborima ispred Grupe građana "Čuvari Starog grada", je na pitanje voditeljke, tokom gostovanja na Nova S, da prokomentariše saopštenje SSP u kojoj ga ta stranka proziva da je bio dostavljač hrane, je istakao sledeće:

- Sa pozicije predsednika opštine sam otišao da dostavljam hranu. To sad možda nekom zvuči neverovatno, bio predsednik pa postao dostavljač. Pao sam ali sam ustao i opet sam pao, i opet sam ustao, ali nisam ništa u životu ukrao, ni jedan dinar nisam ukrao. Ne znam ko je krao drugi.

Kurir.rs

1718708049350.png

Lazović: Bastać nije odgovorio na naš predlog za smenu SNS vlasti na Starom gradu

1718708231841.png

18.02.2024

Izborna lista "Čuvari Starog grada" Marka Bastaća nije odgovorila na naš predlog za saradnju i formiranje opozicione većine u opštini Stari grad. Mi ne sporimo pravo "Čuvarima Starog grada" da pregovaraju s kim žele, pa i sa naprednjacima, ali smatramo da ovo jeste jedna vrsta izigravanja volje birača, s obzirom na to da su građani Starog grada glasali za promenu vlasti, izjavio je na konferenciji za novinare kopredsednik Zeleno-levog fronta i nosilac liste „Biramo Stari grad“ Radomir Lazović.

Lazović je podsetio da je koalicija „Biramo Stari grad“ uputila poziv na pregovore listi „Čuvari Starog grada“ odmah nakon izbora, dodajući da je već tada bilo jasno da te dve dve grupe mogu formirati većinu.

„Nakon toga uputili smo i konkretan predlog za formiranje opozicione vlasti. Razgovori jesu protekli u veoma korektnoj atmosferi, ali bez rezultata. Ukoliko postoji želja, ne vidimo nikakav razlog da se sa odlukom za saradnju i formiranje opozicione vlasti odugovlači, osim političkih kalkulacija i dogovaranja sa drugom stranom. Predlog se sastoji iz tri dela, programskih načela i prioriteta, dela o neophodnosti dodatnog finansiranja opštine, jer gradske optine zaista imaju ograničena sredstva, kao i principa raspodele odgovornosti i vodećih funkcija koji je zasnovan na broju osvojenih mandata na izborima, kako ne bi bilo nikakvih trgovina i manipulacija osvojenim mandatima“, pojasnio je Lazović.

Kako je naveo, neke od mera koje će u domenu mogućnosti opštine unaprediti život građana Starog grada, obuhvataju unapređenje parkiranja, preuređenje i održavanje zapuštenih prostora i zelenih površina, suprotstavljanje investitorskom urbanizmu, unapređenje standarda zaštite životne sredine kroz programe povećanja energetske efikasnosti stambenih objekata, solidarne mere zaštite i pomoći najugroženijima, zaštitu arhitektonskog i urbanističkog identiteta Starog grada, zaštitu kulturnog nasleđa i inovativne kulturne politike u okviru ustanove kulture „Parobrod“, kao i poštovanje principa nulte tolerancije za korupciju u radu opštine.

„Smatramo da saradnjom sa SNS ispunjavanje ovih ciljeva sigurno nije moguće, jer SNS ne radi ništa na njihovom rešavanju, a neke od problema je svojim delovanjem i stvorio. Zato bi odluka, ako imamo u vidu interes građana da se ovi problemi reše, trebalo da bude laka i jednostavna. Zašto bi bilo ko, ko je opoziciono nastrojen, oklevao da postigne jedan ovakav dogovor, da zajedno radimo na ispunjenju ovih ciljeva? Što se nas tiče, mi ćemo uvek biti otvoreni za dogovor za smenu SNS vlasti, ali u daljem odugovlačenju, razvlačenju i razvodnjavanju nećemo učestvovati“, poručio je Lazović.

1718772292657.png

Bastać: „Čuvari Starog Grada“ ne pregovaraju s naprednjacima

1718362032-marko-bastac-750x422.jpg

18. jun 2024

Predsednik pokreta "Čuvari Starog Grada" Marko Bastać izjavio je da će koalicija "Biramo Stari Grad" dobiti odgovor o mogućem zajedničkom formiranju vlasti do kraja ove nedelje i da taj pokret ne pregovara sa Srpskom naprednom strankom (SNS).

Bastać je agenciji Beta kazao da je ranije rekao da će odgovor na predlog „Biramo Stari Grad“ dati do kraja nedelje, a ne do ponedeljka kako je to zatražio kopredsednik Zeleno-levog fronta Radomir Lazović.

„Na sastanku u prošli četvrtak rekao sam predstavnicima ‘Biramo Stari Grad’ da ću odgovor na njihov dokument o formiranju zajedničke vlasti na Starom Gradu dati do kraja ove nedelje. Radomir Lazović je sam smislio rok – ponedeljak 17. juni, i tada sam mu rekao da u tom roku neće dobiti odgovor, već do kraja nedelje“, kazao je Bastać.

Na pitanje Bete, da li „Čuvari Starog Grada“ pregovaraju sa Srpskom naprednom strankom, Bastać je rekao da se pregovori vode samo s koalicijom „Biramo Stari Grad“.

„U našim razgovorima s ‘Biramo Stari Grad’ ništa se nije promenilo osim roka koji je Lazović sam sebi dao. Jedini razgovori koji se u ovom trenutku vode su razgovori s listom ‘Biramo Stari grad’ i nema nikakvih drugih dešavanja u odnosu na poslednje razgovore koje smo imali s koalicijom ‘Biramo Stari Grad'“, istakao je Bastać.

Kopredsednik Zeleno-levog fronta i nosilac liste „Biramo Stari grad“ Radomir Lazović izjavio je danas da izborna lista „Čuvari Starog Grada“ Marka Bastaća nije odgovorila na predlog za saradnju i formiranje opozicione većine u opštini Stari grad.

„Mi ne sporimo pravo ‘Čuvarima Starog grada’ da pregovaraju s kim žele, pa i s naprednjacima, ali smatramo da ovo jeste jedna vrsta izigravanja volje birača, s obzirom na to da su građani Starog Grada glasali za promenu vlasti“, rekao je Lazović.

Izborna komisija Gradske opštine Stari grad u Beogradu usvojila je Ukupan izveštaj o rezultatima izbora za odbornike Skupštine gradske opštine Stari grad održanih. 2. juna, prema kojoj je najviše glasova osvojila koalicija stranaka okupljenih oko liste „Biramo Stari grad-Radomir Lazović“.

Ta lista je, prema izveštaju, osvojila 37,01 odsto, odnosno 23 mandata.

U Skupštinu gradske opštine ušlo je pet lista.

Na drugom mestu je lista „Aleksandar Vučić-Stari Grad sutra“, koja je osvojila je 34,79 odsto glasova ili 21 mandat.

Lista „Čuvari Starog Grada-Marko Bastać“ osvojila je 16,35 odsto glasova, odnosno 10 mandata.

Po jedan mandat osvojile su liste „Za zeleni Stari grad-Dr Dejan Žujović“ s 3,16 odsto glasova i „Narodna lista“ koja je osvojila 3,12 odsto glasova.

Na izbore za odbornike Skupštine gradske opštine Stari grad izašlo je 23.693, od ukupno 53.510 građana, koliko je upisano u birački spisak.

Bastać glumi Nestorovića.
A кога глуми Друг СмрадОмир ЛазОвић?! Какви БРЕ "рокови"? Рок за светитеља?! Ахахаха. Алоооооо, Свети Марко Староградски је са дипломом продуцента у џепу радио у својој струци у Ђидиној фирми Emotion док је несвршени студент шумарства као "радник у култури" помагао при вешању слика већих формата по галеријама и теглио звучне кутије када се у граду одржава неки концерт, а када се Друг ЛазОвић први пут ухватио мегафона да се "обрати", Свети Марко Староградски је већ био председник општине Стари Град.

1718964537565.png

Šta ako Marko Bastać ne prihvati saradnju ni sa vlašću ni sa opozicijom

Sudbina Starog grada je u rukama Marka Bastaća, koji još nije odlučio da li će prihvatiti ponudu opozicije i s njima formirati vlast u ovoj opštini. On tvrdi da za sad nije pregovarao sa Srpskom naprednom strankom, pa se postavlja pitanje šta ako Bastać bude novi Branimir Nestorović i kad bi u tom slučaju građani ove opštine išli na nove izbore.

MZF8819-01-1024x683.jpeg

20. jun 2024

Na pitanje šta ako Marko Bastać na kraju ne bude dogovorio saradnju ni sa vlašću ni sa opozicijom, član Gradske izborne komisije Zoran Alimpić kaže da je procedura sledeća…

“Prema Zakonu o lokalnim izborima, nakon objavljivanja konačnih rezultata postoji rok od 10 dana, u kojem predsednik Skupštine opštine iz prethodnog saziva treba da zakaže konstitutivnu sednicu. Ona mora da se održi u roku od 30 dana od dana potvrđivanja mandata. Prema ovom zakonu nije predviđena nikakva sankcija”, kaže Alimpić i dodaje:

“Nju predviđa Zakon o lokalnoj samoupravi, koji kaže da se Skupština opštine mora konstituisati u roku od dva meseca od dana objavljivanja konačnih rezultata izbora. Ako se to do tad ne desi, predsednik Skupštine grada Beograda je dužan da raspiše nove izbore u toj opštini, a Skupština grada imenuje privremeni organ od pet članova”.

Taj privremeni organ treba da preslika sastav Skupštine opštine, međutim, i tu postoji mogućnost da ga vlast “skroji” sebi u korist.

“Istu situaciju smo imali i u Skupštini grada Beograda, gde je bilo problem tumačenja. Da li se taj Privremeni organ formira na osnovu poslednjih rezultata izbora ili na osnovu prethodnog saziva parlamenta kojem je istekao mandat. U Beogradu su članovi ovog tela birani iz onog saziva s isteklim mandatom”, navodi Alimpić.

Što se tiče novih izbora u opštini Stari grad, sagovornik Nova.rs kaže da ih raspisuje predsednik Skupštine grada u roku od dva meseca.

“Od raspisivanja do održavanja izbora ne sme da prođe manje od 45 ni više od 60 dana. To praktično znači da bi četiri meseca nakon poslednjeg roka za konstituisanje Skupštine opštine Stari venac, mogli da imamo nove izbore.

S obzirom da je taj rok 14. jul i pod uslovom da Marko Bastać ne formira vlast ni sa vlašću ni sa opozicijom, nove izbore u Opštini Star grad mogli bi da imamo u novembru.

Kako izgleda trenutna situacija u Starom gradu​

Pregovori opozicije s liste “Biramo Stari grad” i „Čuvara Starog grada – Marko Bastać”, trajala je desetak dana. U tom roku Bastaću je predstavljen plan za saradnju i ponuđena koalicija. Poslednji rok za njegov odgovor istekao je u ponedeljak, nakon čega je kopredsednik Zeleno-levog fronta Radomir Lazović rekao da Bastać nije odgovorio.

1718709509-biramo_stari_grad_18062024_0003-1024x683.jpg

“Mi ne sporimo pravo „Čuvarima Starog grada“ da pregovaraju s kim žele, pa i sa naprednjacima, ali smatramo da ovo jeste jedna vrsta izigravanja volje birača, s obzirom na to da su građani Starog grada glasali za promenu vlasti”, izjavio je Lazović na konferenciji za novinare.

Bastać, pak, tvrdi da nije vodio pregovore sa SNS.

“Ja sam njima rekao (predstavnicima liste „Biramo Stari grad“) i u četvrtak na sastanku i javno u petak da neće dobiti odgovor do ponedeljka, već da će dobiti odgovor do kraja ove nedelje. Rok koji je postavio Radomir Lazović je neki rok koji je on postavio, nije rok oko kog smo se usaglasili. Ne vidim da se bilo šta dogodilo drugačije“, rekao je Bastać.

Dodao je da se za njega ništa nije promenilo posle konferencije koju je održala koalicija „Biramo Stari grad“ na kojoj je saopšteno da oni neće više učestvovati u daljem odugovlačenju, razvlačenju i razvodnjavanju razgovora.

Na pitanje da li je u međuvremenu došlo do razgovora sa Srpskom naprednom strankom, Bastać je odgovario negativno.

„Jedini razgovori koji se vode su sa koalicijom „Biramo Stari grad“, rekao je on.

Псеудо-опозиционари из Савеза бораца заједно са својим бившим (и будућим?) Врховним командантом Другом Ђидом који је власник таблоида Nova како видимо страшно "забринутог" за Стари град ових дана су малчице нервозни :super:

Браво!! Друг СмрадОмир ЛазОвић који је желео да буде (Ђидин?) председник општине Стари град издувао je заједно са Савезом Бораца који у потаји спрема ре-уједињење са лажним опозиционаром Ђидом пошто се Борци надају да ће до јесени народ заборави да је Ђидин "бојкот" крив што је наш град и даље Чипуљчанинова прћија. Тако треба!

Конститутивна седница Скупштина општине Стари град заказана је за понедељак, а готово је извесно да ће Марку Бастаћу бити понуђено од стране Српске напредне странке да буде председник тог органа, сазнаје Нова.рс.

Иначе, Свети Марко Староградски није безвезе тражио да он буде председник скупштине Старог града, већ је то једина осигурација да ће се провести најважније из Програма покрета "Чувари Старог града," а то је КОМПЛЕТНА РЕСТАУРАЦИЈА СТАРОГ ГРАДА шта обухвата очување и реновирање историјског градског језгра, реновирање Бајлонијеве пијаце тако што ће се очува дух старе пијаце и то на начин што ће о будућем изгледу да одлучују Старограђани (да се не би поновило катастрофа са изградњом ругла на месту старе Палилулске пијаце); затим, стопирање и одбацивање напредњачког пројекта изградње Линијског парка; радикална обнова СВИХ фасада на Старом граду; беспрекорна чистоћа улица као на Западу; бесповратна финансијска подршка стамбеним заједницама, реформа паркинг зона, улице без графита, реконструкција Калемегдана, реконструкција и/или побољшање пешачких зона, потпуна транспарентност рада управе и, надасве, начело да одговорност у извршним органима власти општине Стари Град могу да преузму ИСКЉУЧИВО Старограђани.

Све ово је Друг СмрадОмир ЛазОвић испред Савеза бораца одбио, а СНС је прихватио. Молим лепо.

Псеудо-опозиција, оличена у Савезу бораца који ће поново да се удружи са лажним опозиционаром бр.1 Другом Ђидом, коначно је покопана и послата на ђубриште историје, а Стари град је добио градоначелника каквог заслужује :super:

Марко Бастаћ, гласовима СНС, листe Дејана Жујовића и Народне странке изгласан за председника Скупштине општине Стари град

Back