Ruže - fotografije

d8NxVSV.jpg
 
iz Malog Princa

„Ko si ti?“, upita Mali Princ.

„Ja sam ruža“, reče Ruža.

„I šta radiš ovde?“, upita on.

„Pa ništa, sedim ovde i lepa sam. I svi me vole. I dive mi se!“

Nije htela da je vidi kako plače. Bila je to vrlo ponosna ruža

“I uvek ćete voleti?”.

,,Ne”, reče ruža ,,jednog dana ću uvenuti i onda će prestati da mi se dive”.

,,Baš čudno”, reče Mali Princ ,, da si ti moja ruža , ja bih te voleo i tada”

…….
546620



Tako je Mali pripitomio lisicu. Kad dođe čas rastanka ona mu reče:

– Idi, pogledaj ponovo ruže. Shvatićes da je tvoja jednistvena na svetu. Vrati se onda da mi kažes zbogom, a ja ću ti pokloniti jednu tajnu.

Mali princ ode da ponovo vidi ruže.

– Vi uopšte ne ličite na moju ružu, vi još ništa ne značite, reče im on. Niko vas nije pripitomio, i vi niste nikoga pripitomile. Vi ste kao što je bila moja lisica. Bila je to obična lisica slična stotinama hiljada drugih. Ali ja sam od nje napravio svog prijatelja, i ona je sada jedinstvena na svetu.

Ruže su se osećale veoma nelagodno.

– Lepe ste, ali ste prazne, reče im on još. Čovek ne može da umre za vas. Naravno, običan prolaznik bi poverovao da moja ruža liči na vas. Ali ona je sama važnija od svih vas zajedno zato što sam nju ja zalivao. Zato što sam nju ja stavio pod stakleno zvono. Zato što sam nju ja zaštitio zaklonom. Zato što sam zbog nje nje poubijao gusenice (osimm one dve-tri što sam ih ostavio radi leptira). Zato što sam nju ja slušao kako se žali, hvali ili kako ponekad čak i ćuti. Zato što je to moja ruža.

I on se vrati lisici.

– Zbogom, reče joj on…

– Zbogom, odgovori lisica. Evo moje tajne. Sasvim je jednostavna: čovek samo srcem dobro vidi. Bitno je očima nevidljivo.

– Bitno je očima nevidljivo, ponovi mali princ da bi zapamtio.

– Vreme koje su utrošio na svoju ružu čini je tako dragocenom.

– Vreme koje sam utrošio na svoju ružu…, ponovi mali princ da bi zapamtio.

– Ljudi su zaboravili tu istinu, reče lisica. Ali ti je ne smeš zaboraviti. Ti si zauvek odgovoran za ono što si pripitomio. Ti si odgovoran za svoju ružu…

– Ja sam odgovoran za svoju ružu, ponovi mali princ da bi zapamtio.

546619
 

Back
Top