Игор Стрелков: Руске трупе у Украјини су поражене, а украјински борци воде успешну контраофанзиву
Пензионисани руски официр, који се борио на страни Војске РС током рата у БиХ, тврди да украјински борци воде успешну контраофанзиву.
субота, 26. март 2022.
Игор Гиркин Стрелков, бивши вођа проруских сепаратиста у Украјини, чији је таст пре неки дан убијен код Авдејевке у Украјини, први пут је јавно признао да су руске трупе у Украјини поражене, преноси телеграм.цом.уа.
Овај пензионисани официр руских специјалних снага је о томе говорио на конференцији за новинаре на РосТВ, преноси телеграм канал “Инсайдер Украина Новости Война “.
Гиркин је приметио да за 29 дана “специјалне операције“ Путинове трупе нису постигле стратешки успех ни у једној области, а украјински борци, напротив, успешно воде контраофанзиву.
Он је такође додао да званични представник Министарства одбране Руске Федерације Игор Конашенков у својим резимеима то не спомиње.
Како је раније објављено, руска војска је већ претрпела губитке у Украјини упоредиве са губицима Совјетског Савеза током 10 година рата у Авганистану.
Украјински портал пише и да ће се, према тврдњама неких руски економиста, Руска Федерација, као последица рата са Украјином и оштрих санкција које су уследиле, суочити са великом незапосленошћу и озбиљном несташицом основних производа.
Игор Гиркин, који је познат под ратним именом Стрелков, је од раније на санцкионом списку САД и ЕУ због своје улоге у анексији Крима, као и због тога што је једно време био војни лидер проруских сепаратиста који су се борили против снага Кијева у Доњецку у источној Украјини.
Игор Гиркин, који је преузео одговорност за рушење малезијског авиона јула 2014. изнад источне Украјине, када је убијено 295 особа, борио се на страни Војске Републике Српске у Босни и Херцеговини.
Од новембра 1992. до марта 1993. био је припадник Другог руског добровољачког одреда, а поседује и држављанство БиХ, као и други руски плаћеници Војске РС, што је Азиз Тафро, истраживач и аутор књиге „Руски и грчки плаћеници у рату у БиХ“ потврдио пре неколико година за новинску агенцију Патриа.
“Игор Гиркин Стрелков, познати међународни терорист, у октобру, односно новембру 1992. дошао је са Козацима у Вишеград, где је ратовао као припадник Првог козачког полуескадрона. У то време у Вишеграду су постојале две јединице: Други руски добровољачки одред и Први козачки полуескадрон. Након губитака и атентата Козака на њиховог команданта Александра Заграбова, те јединице се спајају и Други обједињени руски добровољачки одред. Добили су прекоманду и ратовали на подручју Праче. Након погибије њиховог команданта они ратују на подручју Сарајева”, изјавио је Тафро.
Само у том периоду у Вишеграду је убијено 3.000 људи, а постоји основана сумња да су Гиркинови Козаци заједно са локалним четницима извели отмицу из воза и убиство Бошњака у Штрпцима.
Гиркин је ветеран је руских ратова на Кавказу. У својој службеној биографији истиче да се борио и у рату у БиХ, и то на страни Војске Републике Српске.
Своја сећања из Босне први је пут објавио у московском недељнику Завтра 1998. У редакцији листа упознао се с Александром Бородајом, који је био премијер самопроглашене Републике Доњецк. За Стрелкова руски новинари пишу да је официр Руске војне обавештајне службе.
“Једно од главних правила које сам научио у Босни је било то да се на служби не сме пити. Први моји утисци из бивше Југославије су били да тај рат наликује на ‘велики Бејрут’. Кад сам дошао у Босну, тамо се много пило од чега је било само штете“, сећао се.
Према наводима које је објавио у свом дневнику Босански дневник, борио се од 1. октобра 1992. до 26. марта 1993. на територији Босне и Херцеговине. Био је припадник Другог добровољачког одреда, који је предводио Михаил Трофимов. Они су се борили уз Другу подрињску и Другу мајевичку бригаду Војске РС-а, а, учествовали су још у борбама око Горажда, Жепе и Сарајева.
Признаје како је под утицајем алкохола било и жртава на њиховој страни. Говорио је и да су му лекције из Босне добро дошле у организацији обране Славјанска у Украјини, а пре тога и током ратовања на Кавказу.