Rusofili i zapadofili

Araon

Elita
Poruka
16.248
Primetio sam da se često plejadi uslovno rečeno desničara navodi da su Rusofili, što označava nešto pogrdno, ružno, zatucano, kako oni ljube sliku Putina, kako se busaju u Rusiju i kako su guzoljubi tog dela... Ono što mene zanima, zašto Zapadofili misle da isti takav guzoljub, samo Makrona ili Bajdena ili nekog petog je nešto gotivno biti?

To je isto favorizovanje zemlje koja nije vaša i sa kojom dodirnih tačaka nemate i isto tako ljubljenje guzova samo nekom drugom političaru.

Pa me, kao nekoga ko jednu zemlju voli i ima i zabole me za Rusiju i kompletan zapad sa sve USA, zanima zašto neko u momentu kad napiše nekome "Rusofil" kao nešto pogrdno, smatra da je on bilo šta bolji od te osobe koju je pokušao da uvredi ili kategorizuje?

Primetio sam da se često plejadi uslovno rečeno desničara navodi da su Rusofili, što označava nešto pogrdno, ružno, zatucano, kako oni ljube sliku Putina, kako se busaju u Rusiju i kako su guzoljubi tog dela... Ono što mene zanima, zašto Zapadofili misle da isti takav guzoljub, samo Makrona ili Bajdena ili nekog petog je nešto gotivno biti?

To je isto favorizovanje zemlje koja nije vaša i sa kojom dodirnih tačaka nemate i isto tako ljubljenje guzova samo nekom drugom političaru.

Pa me, kao nekoga ko jednu zemlju voli i ima i zabole me za Rusiju i kompletan zapad sa sve USA, zanima zašto neko u momentu kad napiše nekome "Rusofil" kao nešto pogrdno, smatra da je on bilo šta bolji od te osobe koju je pokušao da uvredi ili kategorizuje?
Rusofil i jest pogrdno, a ovo najbolje pokazuje i zašto je pogrdno.

20240605_085021.jpg

Rusofilstvo je povezano sa teznjom zivljenja u autoritativnim rezimima.
Zapadofilstvo je teznja zivljenja prema autoritetu prava.

Niko ko je prozapadno orijetnisan ne voli pojedinca na vlasti, vec sistem i red koji vladaju na zapadu.
Na primer, skoro je Bajdenov sin kaznjen, i to debelo. Sud ga kaznio. Znas kad bi u Rusiji, ili bilo kojoj autokratskoj drzavi (ubaci tu i Srbiju), se desilo da sud kazni sina predsednika drzave? Pa ono - najverovatnije nikad.
Kurtz je podneo ostavku i povukao se iz politike na najmanju naznaku korupcije. Sta je sa nasim politicarima i trilion afera?

Rusofilstvo i jeste pogrdna stvar, jer je to teznja autokratiji i diktaturi. I nista drugo.

Rusofilstvo odavno nema apsolutno nikakve veze sa ljubavlju prema ruskom narodu, ruskoj kulturi, umetnosti...

Evo, imam 30% Rusa u mom boks klubu, sa mnogima se i privatno intenzivno druzim, i obozavam ih. Jako pristojni i normalni ljudi, a ujedno i odlicni zaiebanti, bukvalno ekipa i za ozbiljno, a i za na more.
Ali svi ti Rusi potpuno dele moj stav prema rezimu i nacinu vladavine u njihovoj zemlji - zato i ne zive tamo. Jer ne vole autokratiju i diktaturu, vec vole da zive u pravno sredjenoj zemlji.
Takodje, obozavam rusku umetnost, muziku, matematiku sam ucio od ruskih matematicara (iz njihovih udzbenika) i smatram te udzbenike fantasticnim. Moj otac je imao knjigu iz interne medicine na ruskom, od par hiljada stranica, i kleo se u nju kao najbolje stivo ikada napisano.
Cajkovski mi je omiljeni kompozitor svih vremena.
Divim se njihovoj brodogradnji, gde su neverovatni majstori, tehnicka resenja su im fantasticna....
Itd, itd, itd....

Ali ja nisam Rusofil :)

Niko ko je prozapadno orijetnisan ne voli pojedinca na vlasti, vec sistem i red koji vladaju na zapadu.
Na primer, skoro je Bajdenov sin kaznjen, i to debelo. Sud ga kaznio. Znas kad bi u Rusiji, ili bilo kojoj autokratskoj drzavi (ubaci tu i Srbiju), se desilo da sud kazni sina predsednika drzave? Pa ono - najverovatnije nikad.
Kurtz je podneo ostavku i povukao se iz politike na najmanju naznaku korupcije. Sta je sa nasim politicarima i trilion afera?

Rusofilstvo i jeste pogrdna stvar, jer je to teznja autokratiji i diktaturi. I nista drugo.

Rusofilstvo odavno nema apsolutno nikakve veze sa ljubavlju prema ruskom narodu, ruskoj kulturi, umetnosti...

Evo, imam 30% Rusa u mom boks klubu, sa mnogima se i privatno intenzivno druzim, i obozavam ih. Jako pristojni i normalni ljudi, a ujedno i odlicni zaiebanti, bukvalno ekipa i za ozbiljno, a i za na more.
Ali svi ti Rusi potpuno dele moj stav prema rezimu i nacinu vladavine u njihovoj zemlji - zato i ne zive tamo. Jer ne vole autokratiju i diktaturu, vec vole da zive u pravno sredjenoj zemlji.
Takodje, obozavam rusku umetnost, muziku, matematiku sam ucio od ruskih matematicara (iz njihovih udzbenika) i smatram te udzbenike fantasticnim. Moj otac je imao knjigu iz interne medicine na ruskom, od par hiljada stranica, i kleo se u nju kao najbolje stivo ikada napisano.
Divim se njihovoj brodogradnji, gde su neverovatni majstori, tehnicka resenja su im fantasticna....
Itd, itd, itd....

Мој примјер је још радикалнији. Живим у Русији већ јако дуго. Ожењен сам Рускињом. Познајем "хиљаде" Руса. Обишао сам туристичлки пола Русије. Био у безброј музеја, цркава, двораца... Причитао сам стотине књига на руском. Погледао "стотину" руских филмова. Штедим у рубљима. Живим животом обичног руског грађанина.

А нисам русофил.

Ne bih se nazvao zapadofilom jer su razlozi moje zapadnjačke orijentacije isključivo praktične prirode. Gepolitički položaj Srbije jasno ukazuje na koju stranu ona treba da ide. Dakle, tu je stvar potpuno čista.
S druge strane, rusofilski razlozi zašto treba ući u BRIKS su ili iracionalni ili zasnovani na onome što se dešavalo 90-ih godina. Ali svi ti navodni razlozi služe da prikriju onaj pravi motiv i smisao postojanja proruske pete kolone - stavljanje Srbije pod rusku totalitarističku čizmu.
Prema tome, samo treba biti protiv bilo čega što zagovaraju dotični drugovi.

У праву си потпуно.

Не постоје "западофили." Постоје франкофили, англофили, германофили, кроатофили, итд. Израз "западофили" је много глуп, а посебно је идиотски у контексту ове теме, јер као кандидат за ЕУ, и Србија је део "колективног Запада" - да се послужим изразом данашњих русофила. Грађани масовно гласају за странке које имају зацртан ЕУ пут и млади одлазе на Запад да раде, а не у "Мајчицу."

zapadofili slušaju rok, voze kawasakije, honde, harlije, bmw, porše, mercedese, jedu hamburgere, pice, špagete bolonjeze, piju viski, konjak, kokakolu, oblače farmerke i kožne jakne...
rusofili slušaju ruskolguarburg, vu zabavnu muziku, voze minsk, ladu trabant, volgu, jedu boršč i sušenu haringu, piju kvas, vodku, oblače se u radnička odela ili jeftine sakoe i pantalone

Itd, itd, itd....

Ovo sto si ti opisao je zapravo i znacenje rijeci Rusofil.
Filia...ljubav prema necemu..ruskoj umjetnosti,knjizevnosti,matematici,muzici...
To sto neki teze da ga iskrive i dovedu u vezu samo sa politikom je druga stvar.

Ni jedni ni drugi nisu zadovoljni sa Srbijom pa prva grupa traži da se sve prepiše od Rusije a druga od zapada. Vučić iskombinuje oba i neko vreme ima mir.
Sumnjam da neko želi da mu se zemlja ugleda na Rusiju. Takvima već treba ograničiti pravo glasa ako postoje. Većinom se radi o neobrazovanim individuama.

rusofili slušaju ruskolguarburg, vu zabavnu muziku, voze minsk, ladu trabant, volgu, jedu boršč i sušenu haringu, piju kvas, vodku, oblače se u radnička odela ili jeftine sakoe i pantalone
Ја сам матор и сећам се правих русофила. Још их је било седамдесетих односно осамдесетих када сам ја био клинац и сећам се тих људи. На пример, русофил има пара да купи "сеико" ручни сат али он воли и на руци носи руску "ракету"; има пара да купи сарајевског Голфа али он купује Ладу, не уплаћује пакет-аранжман седам дана у Паризу него уплаћује туру по СССР-у, итд, итд. Бити русофил то је био концепт живљења а не да гледаш Актуелности и тапшеш Павичу па после у McDonalds где ћеш га можда срести. Нема више тих правих русофила ни у РФ а камоли овде!

Svaka čast za Ermitaž, Nevski prospekt, Baljšoj i sve ostalo
Ма и то је overrated шта би рекла наша браћа Енглези. Откуд може Ермитаж да се пореди са Лувром, музејом Прадо у Мадриду ... Ја сам био и Ермитажу и овим наведеним и знам.

zanima zašto neko u momentu kad napiše nekome "Rusofil" kao nešto pogrdno, smatra da je on bilo šta bolji od te osobe koju je pokušao da uvredi ili kategorizuje?
ma, radi se o medijskoj satanizaciji na koju se oni oslanjaju umisliv da je ona vec odradila posao, a oni samo da dolepe, dopljunu, doetiketiraju itd

djavolisu se, djavo je tuzitelj [na sudu] - ja ponavljam da bez religiozne konotacije i konteksta, necete naci validno objasnjenje, ma necete doci ni do kakvog odgovora

Rusofili koje poznajem ne odišu baš nekom pameću i inteligencijom. Naravno, pričaju o nekoj ruskoj književnosti, a nisu pročitali ni obaveznu školsku lektiru. Nažalost, i ne kapiraju kako normalan i savremeni svet živi. Primera koliko hoćeš...
Kako da ne??? Dok pedofili pardon zapadofili sve supermeni - to sve Stenford diplomci... :mrgreen:
Evo, i tvoj komentar sa svojim generalizacijama i stereotipijama je bas primer najdublje *mudrosti* a ne iskompeksiranog gutaca propagande 🎪

ma, radi se o medijskoj satanizaciji na koju se oni oslanjaju umisliv da je ona vec odradila posao, a oni samo da dolepe, dopljunu, doetiketiraju itd

djavolisu se, djavo je tuzitelj [na sudu] - ja ponavljam da bez religiozne konotacije i konteksta, necete naci validno objasnjenje, ma necete doci ni do kakvog odgovora

Objasni ovo:

I zasto Rusi vape za zapadom, i zasto i danas najveci standard u Rusiji postoj u gradovima koji zive potpuno pro-zapadnim nacinom zivota?

Back