Ruski naučnici pred revolucionarnim otkrićem u borbi protiv raka

Neno

Elita
Poruka
22.826

Ruski naučnici pred revolucionarnim otkrićem u borbi protiv raka – uključeni i Srbi​

kancer2-vakcina.jpg

Rusko naučni tim trebalo bi da patentira vakcinu protiv raka. Testovi su uspešno izvršeni na miševima, a od naredne godine kreću da se sprovode nad ljudima i ta vakcina ne bi sprečavala rak, već bi već obolelu osobu lečila. Pored toga što bi lečila skoro sve oblike raka, ona bi i sprečavala da jednom izlečena osoba ponovo oboli.

Ruski nacionalni istraživački centar za epidemiologiju i mikrobiologiju „Gamaleja“ privodi kraju doklinička ispitivanja ove vakcine i rezultati su, kako navode, fantastični. Svi dosadašnji testovi su uspeli, sve testirane životinje su preživele, a klinička, odnosno ljudska ispitivanja počinju najkasnije u martu ili aprilu sledeće godine.



Profesor Sergej Boljević, šef katedre za patološku fiziologiju pri Sečenovskom Univerzitetu u Moskvi, živi i radi u Rusiji četrdeset godina. Deo je tima koji razvija ovu vakcinu i on za Sputnjik objašnjava sve njene karakteristike.

Ne radi se, kaže on, o vakcini u klasičnom smislu, budući da se ne daje preventivno i ne sprečava rak, ali ga zato leči tako što po otkrivanju raka aktivira ljudski imuni sistem. Ova tehnologija, objašnjava on, ista je poput one korišćene pri izradi MMR vakcina protiv kovida koje su pravili Fajzer i Moderna.

Ova vakcina omogućava da se rak otkrije. Mi uzmemo materijal iz ćelija raka jednog pacijenta i materijal zdrave ćelije istog pacijenta, nakon čega se gleda gde su mutacije. Posle toga se prave antitela, organizam počinje sam da se bori i da ubija rak, pošto zna njegove antigene.
Taj kišobran koji koristi rak mi skidamo i on ostaje otkriven u organizmu. Kada se otkrije, onda sopstveni imuno sistem može da ga uništi, rekao je doktor Boljević za Sputnjik.

Jednom izlečen – zauvek izlečen?​

On objašnjava da bi se ovom metodologijom i tehnologijom mogle lečiti praktično sve vrste raka, ili bar većina, a pogotovo one vrste koje se teško leče hirurški, poput melanoma ili raka pankreasa, ili one vrste koji se leče hemoterapijom.

Kada je reč o lečenju od leukemije, te mogućnosti nisu istražene, ali doktor Boljević veruje da bi vakcina i ovde mogla pokazati dobre rezultate.

Mi mislimo da će ova vakcina predstavlja revoluciju u borbi protiv raka. Svakako da rak ne možemo pobediti u potpunosti, bar ne trenutno, ali ovde bi bila potrebna samo jedna injekcija i rak bi bio otklonjen, kao i metastaze.

Klinička ispitivanja će, objašnjava naš sagovornik, na prvom mestu pokazati imaju li te vakcine toksičnost, odnosno da li su štetne po ljudski organizam. Posle toga sledi istraživanje njihove biodostupnosti i imunogenosti, da bi se na kraju ispitala njena efektivnost. U efektivnost, kaže, ne sumnjaju, ali zato obavezno moraju proveriti da li je i ako jeste koliko toksična. Ovo bi, zaključuje doktor Boljević, drastično smanjilo broj obolelih od raka, a on se nada i doprinelo konačnom iskorenjivanju jednog dana.

Saradnja sa srpskim naučnicima​

Doktor Boljević i direktor instituta „Gamaleja“ Aleksandar Ginzburg razgovarali su ovih dana sa ministrima obrazovanja, nauke, zdravlja u Vladi Srbije, sa predsednikom Vlade Srbije, razgovarali su na Torlaku sa direktorom te institucije, kao i sa zamenikom predsednika Skupštine.

Nakon svih razgovora, jasno je podvučeno da će saradnja između Srbije i Rusije po pitanju razvoja i eventualne proizvodnje ovih vakcina krenuti u nekoliko pravaca.ž

Srbija će da se uključi u izradu vakcine, jer su to sve genetske metodologije i one moraju imati etnospecifičnost.

Mi ne možemo koristiti materijale iz Kine ili Amerike, pošto će dolaziti do velikih grešaka. Sa druge strane, Srbi i Rusi su toliko etnospecifično jednaki, da se na to gleda kao na jednu populaciju.

Neka od potrebnih biokliničkih ispitivanja vršiće se u Kragujevcu, pod nadzorom profesora Vladimira Jakovljevića, bivšeg dekana Medicinskog fakulteta u Kragujevcu.

Mi bismo predložili da Srbija bude centar za tu vakcinu na celom prostoru Balkana, a u budućnosti još i šire. Srpska strana će ruskoj strani davati materijale kancera. I Rusi mogu pribavljati materijale, ali što bude više prikupljenih različitih materijala, vakcina će biti uspešnija. Nakon dobijanja potrebnih materijala, oni će biti uključeni u informativnu bazu.

(sputnik)
 

Ruski naučnik Gincburg: Rusija na korak do vakcine protiv raka​

Rusko Ministarstvo zdravlja veoma pažljivo prati sve faze i testiranja se vrše na životinjskim modelima, kako bi se izbegli i najmanji neželjeni efekti, rekao je direktor Instituta “Gamaleja” iz Moskve Aleksandar Gincburg.

Univerzalna vakcina protiv svih vrsta tumora, kreirana na osnovu mRNA tehnologije, koja se ne daje preventivno i ne sprečava rak ali ga zato leči, tako što po otkrivanju raka aktivira ljudski imuni sistem, uspešno je testirana u junu na miševima u Rusiji, a kako je ranije najavio ruski ministar zdravlja Mihailo Muraško, prvi rezultati očekuju se krajem godine, posle čega može da nastupi klinička faza ispitivanja…

Ruski naučnik i akademik Aleksandar Gincburg, laureat državne nagrade Ruske Federacije u sferi nauke i tehnologije i direktor Instituta “Gamaleja” iz Moskve tokom svoje posete Beogradu, kako funkcioniše i kada će ući u upotrebu vakcina koja može da izleči rak.

“Trenutno intenzivno radimo na ovom projektu, koji je pod pažnjom rukovodstva naše zemlje. Mislim da ćemo prve verzije vakcina, protiv melanoma i moguće, protiv ćelija raka pluća moći da proučavamo na bolesnim ljudima, već sredinom sledeće godine”, kaže ruski akademik.

Naime, predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević razgovarao je krajem septembra sa akademikom i direktorom Instituta “Gamaleja” o saradnji naučno-obrazovnih ustanova dveju zemalja kroz projekat razvijanja vakcine protiv onkoloških i drugih bolesti.

Gincburg, komentarišući sastanak sa Vučevićem, navodi da se razgovaralo o mogućnosti uključivanja srpskih kolega u taj projekat i da se trenutno radi na svim fazama stvaranja i upotrebe, te vakcine na životinjskim modelima.


“Ovo je apsolutno neophodno, zbog činjenice da će vakcine biti personalizovane -ne samo za svaku vrstu raka, već i za posebno svakog pacijenta, zbog toga što u svom sastavu nose one promene koje su na genetskom nivou karakteristične tumoru pacijenta, a nemoguće je sprovoditi kliničke studije korišćenjem personalizovanih vakcina u klasičnom smislu.

Zbog toga rusko Ministarstvo zdravlja veoma pažljivo prati sve faze i testiranja se vrše na životinjskim modelima, kako bi se izbegli i najmanji neželjeni efekti”, ukazao je naš sagovornik.

Rusija i Srbija spremne za saradnju

Da li Srbija može da računa na te vakcine, odnosno da li će one preći rusku granicu ili će pacijenti morati da idu u Rusiju, ruski akademik kaže da je u Institutu „Torlak” održan sastanak, na kojem se postavljaju pitanja zajedničkog rada između Ruski i srpski naučnik na ovom projektu.

Ginzburg je napomenuo i da su naučne zajednice Rusije i Srbije spremne za saradnju i plodonosan rad.


“Ostaje još da se donese odluka na nivou ministarstava zdravlja naših zemalja. S obzirom na to da je ovaj projekat od velikog naučnog interesovanja i da izaziva veliku pažnju, moguće je da ovo pitanje možemo rešiti na političkom nivou. Nadamo se da će ovo pitanje biti rešeno u bliskoj budućnosti, a naučne zajednice iz Rusije i Srbije su spremne za saradnju i plodonosan rad“, ističe Ginzburg.

Odgovarajući na pitanje našeg urednika, koliko će koštati vakcina protiv raka, Ginzburg kaže da je pogrešno shvatanje da ove vakcine treba da budu skupe, jer su personalizovane.

“Trenutno se utvrđuje nukleotidna sekvenca koja je neophodna za stvaranje ove vakcine. Svaki oboleli od raka ima svoj tumor i istovremeno se određuju nukleotidne sekvence njegovih normalnih ćelijskih komponenti.

Ako je pre deset godina to koštalo milion dolara ili milion rubalja, sada će koštati oko 25.000 – 30.000 rubalja, odnosno oko 200-250 evra“.

Prema njegovim rečima, da bi se troškovi sveli na minimum, ovu vakcinu je potrebno proizvoditi na “montažnoj traci”, a pritom je i personalizovana, kako bi se saznanja o mutacijama u tumorima konvertovala u specifične antigene, koji se koriste za vakcinaciju.đ

“Sada se zasniva na matričnim proračunima za koje je potrebno oko mesec dana za svakog pacijenta. Ovo nije baš zadovoljavajuće. Zbog toga se svi ovi matrični proračuni prenose u sistem veštačke inteligencije, koji će omogućiti stvaranje vakcine za masovnu upotrebu u bukvalno nekoliko sati“, objašnjava ruski naučnik.

Kako navodi, sve će to verovatno s jedne strane pojeftiniti proces ali da bi se koristila veštačka inteligencija, ona mora biti obučena na nekoj vrsti informacione baze.

Neželjeni efekti vakcine Sputnik minimalni

Gincburg navodi da Sputnik vakcina protiv kovida 19 sadrži česticu adenovirusa, koja je u potpunosti napravljena na taj način, tako da je adenovirus bezbedan, potpuno bezopasan i uveden je u obliku DNK nukleinske kiseline.

“Adenovirusi, respektivno, obavijaju DNK, a adenovirusi su prirodni komensali, odnosno kohabitanti ljudskog tela, koji su zajedno evoluirali više od milion godina od nastanka ljudske rase.


Zbog toga su neželjeni efekti minimalni. A ako se ova adenovirusna vakcina koristi ne injekcijom, već intranazalno i samo ova vakcina stvorena ovom tehnologijom može da se koristi intranazalno, onda jednostavno nema neželjenih efekata”, ukazuje on.

Kako dodaje, intranazalna primena vakcine je potpuna imitacija uobičajenog načina ulaska adenovirusa u naše telo, a štaviše, kao rezultat interne vakcinacije stvara se lokalni, mukozni takozvani imunitet, koji ne samo da štiti vakcinisanu osobu, već i čini da vakcinisana osoba ne može preneti patogen, na nevakcinisanu osobu.

Što se tiče neželjenih efekata i nuspojava ruske vakcine protiv kovida, akademik navodi da vakcina Sputnik prolazi kroz veoma temeljno čišćenje tokom procesa proizvodnje, koji obuhvata tri faze prečišćavanja.

“Više puta su objavljivani izveštaji iz raznih ministarstava zdravlja, na primer Izraela, Argentine, Mađarske i niza drugih organizacija, na osnovu kojih se jasno vidi da su neželjeni efekti Sputnika minimalni u poređenju sa svim drugim vakcinama.

Naglasio bih da to nisu ruski podaci, već drugih zemalja. A to više i ne izaziva sumnju kod ljudi koji o tome žele da javno govore”, zaključio je Gincburg.

Mediji
 

Revolucionarna mRNA vakcina protiv raka postaje dostupna ruskim pacijentima​

1734341086765.png

Ruski pacijenti uskoro će imati priliku da dobiju inovativnu mRNA vakcinu protiv raka nazvanu „Enteromiks“, koja će biti dostupna potpuno besplatno.

Ovo je objavio glavni onkolog Ministarstva zdravlja Rusije i generalni direktor Nacionalnog medicinskog istraživačkog centra za radiologiju, Andrej Kaprin, u izjavi za medije koju prenosi TASS.

„Procenjujemo da će proizvodnja u većem obimu koštati oko 300.000 rubalja po dozi. Međutim, za pacijente ovo mora biti besplatno“, istakao je Kaprin. On je dodao da su preliminarna ispitivanja vakcine pokazala izuzetno visoku efikasnost.

Očekuje se da će ova vakcina otvoriti nove mogućnosti u lečenju različitih oblika raka, uključujući i one u najtežim stadijumima.

Prvi rezultati istraživanja „Enteromiksa“ ukazuju na veliki potencijal u borbi protiv malignih oboljenja. Prema rečima Aleksandra Gincburga, direktora Nacionalnog istraživačkog centra za epidemiologiju i mikrobiologiju „Gamaleja“, nova vakcina ne samo da pomaže u uništavanju tumora, već i eliminiše metastaze.

Gincburg je izjavio da je vakcina već testirana na melanomu, jednom od najagresivnijih oblika raka kože, a rezultati su ohrabrujući.

Gincburg je dalje naglasio da bi „Enteromiks“ mogao doneti nadu čak i pacijentima sa četvrtim stadijumom raka, kada su opcije lečenja često ograničene.
Iako je u trenutnoj fazi istraživanja fokus stavljen na melanom, očekuje se da će vakcina imati širu primenu u tretmanu drugih oblika raka.

Razvoj „Enteromiksa“ predstavlja značajan iskorak u medicinskoj nauci, oslanjajući se na mRNA tehnologiju koja je globalno postala poznata tokom pandemije COVID-19.

Ipak, primena ove tehnologije u onkologiji pruža potpuno novu dimenziju u lečenju maligniteta. Za razliku od klasičnih metoda lečenja raka, poput hemoterapije i radioterapije, mRNA vakcine ciljaju specifične genetske karakteristike tumora, čineći lečenje efikasnijim i sa manje nuspojava.

Dodatno, ruski istraživači planiraju nastavak kliničkih ispitivanja kako bi optimizovali proizvodnju i povećali efikasnost vakcine. Postoji nada da će „Enteromiks“ inspirisati slične inicijative širom sveta, postavljajući nove standarde u lečenju raka.

Mediji
 

Back
Top