Руски језик добио статус регионалног у Украјини

ccaterpillar

Legenda
Poruka
56.059
Ukrajina usvojila kontroverzni zakon o ruskom jeziku

Predsednik Ukrajine Viktor Janukovič potpisao je danas kontroverzni zakon kojim će ruski jezik dobiti status regionalnog, uprkos tome što kritičari upozoravaju da bi to moglo da znatno podeli ovu tradicionalnu dvojezičnu zemlju.
Predsednik Ukrajine Viktor Janukovič potpisao je danas kontroverzni zakon kojim će ruski jezik dobiti status regionalnog, uprkos tome što kritičari upozoravaju da bi to moglo da znatno podeli ovu tradicionalnu dvojezičnu zemlju.


http://www.blic.rs/Vesti/Svet/337038/Ukrajina-usvojila-kontroverzni-zakon-o-ruskom-jeziku

По мени је боље било да је руски језик добио статус другог званичног језика у Украјини, какав има у Белорусији и Кзахстану.
 
Ukrajina usvojila kontroverzni zakon o ruskom jeziku

Predsednik Ukrajine Viktor Janukovič potpisao je danas kontroverzni zakon kojim će ruski jezik dobiti status regionalnog, uprkos tome što kritičari upozoravaju da bi to moglo da znatno podeli ovu tradicionalnu dvojezičnu zemlju.
Predsednik Ukrajine Viktor Janukovič potpisao je danas kontroverzni zakon kojim će ruski jezik dobiti status regionalnog, uprkos tome što kritičari upozoravaju da bi to moglo da znatno podeli ovu tradicionalnu dvojezičnu zemlju.


http://www.blic.rs/Vesti/Svet/337038/Ukrajina-usvojila-kontroverzni-zakon-o-ruskom-jeziku

По мени је боље било да је руски језик добио статус другог званичног језика у Украјини, какав има у Белорусији и Кзахстану.

«Янукович подписал Закон №5029-VI «Об основах государственной языковой политики».
Также глава государства поручил кабинету министров образовать рабочую группу с привлечением общественности, известных деятелей образования, науки и искусств, ведущих специалистов по языковым вопросам для разработки и внесения системных предложений по усовершенствованию законодательства о порядке использования языков в Украине», - говорится в сообщении на сайте украинского лидера.

Потписао то он потписао, а после изборима ова радна група све исправи у корист националиста.
Не верујем Јануковичу.;)
 
Ukrajina usvojila kontroverzni zakon o ruskom jeziku

Predsednik Ukrajine Viktor Janukovič potpisao je danas kontroverzni zakon kojim će ruski jezik dobiti status regionalnog, uprkos tome što kritičari upozoravaju da bi to moglo da znatno podeli ovu tradicionalnu dvojezičnu zemlju.
Predsednik Ukrajine Viktor Janukovič potpisao je danas kontroverzni zakon kojim će ruski jezik dobiti status regionalnog, uprkos tome što kritičari upozoravaju da bi to moglo da znatno podeli ovu tradicionalnu dvojezičnu zemlju.


http://www.blic.rs/Vesti/Svet/337038/Ukrajina-usvojila-kontroverzni-zakon-o-ruskom-jeziku

По мени је боље било да је руски језик добио статус другог званичног језика у Украјини, какав има у Белорусији и Кзахстану.

Po meni bi bilo pametno da se ruski jezik ukine bilo gde.
 
Svet | sreda 8.08.2012 | 20:09
Kijev: Usvojen kontroverzni zakon
Izvor: Tanjug
Kijev -- Predsednik Ukrajine Viktor Janukovič potpisao je kontroverzni zakon kojim će ruski jezik dobiti status regionalnog.

Janukovič je potpisao zakon uprkos tome što kritičari upozoravaju da bi mogao da podeli ovu tradicionalnu dvojezičnu zemlju.
Zakon o osnovnim principima politike zvaničnog jezika predviđa da ukrajinski jezik i dalje bude jedini državni jezik, ali se proširuju prava u upotrebi jezika nacionalnih manjina.
Ruski jezik je tako dobio status regionalnog u 13 od 27 regiona u kojima ima najmanje 10 odsto stanovnika kojima je on maternji jezik.

Novi zakon državnim institucijama i predstavnicima lokalnih vlasti dopušta upotrebu ruskog jezika u oblastima zemlje gde stanovništvo govori tim jezikom.

Janukovič je, nakon potpisivanja zakona, ustanovio i radnu grupu za jezike, koja će, između ostalog, imati zadatak da unapredi upotrebu ukrajinskog, javila je agencija Frans pres.

Kritičari zakona ističu da će se krhka lingvistička ravnoteža u zemlji poremetiti ovakvim unapređenjem statusa ruskog jezika i time što se milioni Ukrajinaca koji govore ruski neće podsticati da nauče da govore ukrajinski jezik.

Takođe se strahuje da će ovaj zakon Ukrajinu još više približiti Rusiji, a udaljiti od Zapada, a smatra se i da Janukovič na ovaj način nastoji da kupi glasove na istoku zemlje, gde dominira ruski jezik, uoči parlamentarnih izbora koji će se održati u oktobru.

Zakon je svojevremeno izazvao žučne diskusije, pa čak i tuču, u ukrajinskom parlamentu, gde je njegov nacrt usvojen prošlog meseca, kao i brojne ulične proteste praćene sukobima.
 
Па кад у Војводини може бити званичан русински језик чијих говорника има 1%, може ваљда и у Украјини руски бити званичан језик с обзиром да се трећина људи у Украјини изјаснила да им је руски матерњи језик, док 45% људи говори руски.
 
Сад на силу форсирају казашки а народ га неће. Руски је мајка.:super:

Šta misliš , da li je ova Marija Dmitrijenko znala sadržaj Boratove pjesme
koju su u Kuvajtu na dodjeli medalja u streljaštvu greškom pustili umjesto himne Kazahstana?
Nezgodno je neznati jezik svoje zemlje ..
 
U Ukrajini ionako svi govore ruski jezik, samo sa nekim svojim regionalnim varijantama i dijalektima, na primer 80% domacinstava u Kijevu u kuci govori ruski. Taj Ukrajinski je otprilike kao ona crnogorska slova, ozbiljno ga shvataju samo u Lavovu i Ivano-Frankivsku, dakle krajevima Ukrajine koji do 20. veka nisu bili deo ruske vec austrijske ili poljske imperije. I forsirao ga je onaj ludak Juscenko.
 
Šta misliš , da li je ova Marija Dmitrijenko znala sadržaj Boratove pjesme
koju su u Kuvajtu na dodjeli medalja u streljaštvu greškom pustili umjesto himne Kazahstana?
Nezgodno je neznati jezik svoje zemlje ..

Борат нема везе са Казахстаном. Филм је снимљен у Румунији. У Русији већина говори руским језиком, так је сада и биће убудуће. Ево видиш, ти говориш српским језиком иако се декларишеш као "Бошњакиња".
 
Prema popisu iz 2001. godine u Ukrajini živi 77.8% Ukrajinaca i 17.3% Rusa. Što se tiče maternjeg jezika ukrajinski jezik smatra maternjim jezikom 67.5% stanovnika, dok ruski jezik smatra maternjim jezikom 29.6% stanovnika.

Po ovom zakonu ruski jezik postaje službeni jezik uz ukrajinski u onim regionima, gradovima i autonomnim republikama gdje ga smatra maternjim 10% stanovnika. Na ovoj mapi se mogu vidjeti tih 10 regiona (Odeski, Mikolajevski, Hersonski, Dnjipropetrovrski, Zaporoški, Donjecki, Luganski, Harkovski, Sumski i Hmeljnički), 2 grada (Kijev i Sevastopolj) i 1 Autonomna Republika (Krim):

Languages_in_Ukraine2.png
 
A u Kirgistanu i Kazahstanu predsjednici moraju polagati test poznavanja kirgiškog i kazahstanskog jezika ,
toliko je ruski forsiran da dosta naroda ne zna maternji jezik ..

То је својеврсни парадокс: туркијски народи баштине један словенски језик, а на брдовитом Балкану у тамном вилајету Saray-Bosni Словени се труде да причају турски.


П.С. И да се врати Крим Русији што је лопов Хрушчов украо!:rtfm:
 
Борат нема везе са Казахстаном. Филм је снимљен у Румунији. У Русији већина говори руским језиком, так је сада и биће убудуће. Ево видиш, ти говориш српским језиком иако се декларишеш као "Бошњакиња".

Šta ima veze gdje je snimljen film sa činjenicom da takmičarka vjerovatno ne zna ni engleski ni kazaški na kome je trebala da bude himna ..
Bosanski jezik je široko zastupljen na ovom području , zato ti uglavnom možeš da se sporazumijevaš i u Srbiji i u Hrvatskoj ..
 
Aham,neznanje je mrak:D

Nego koji je tvoj maternji jezik?
Vidim da ste i gramatiku promenili.

Nisam ni razmišljala , ja po osjećaju , a osjećaj mi je perfect .. ko moj jezik ..
Mislim da je jedna priča rječica ne ispred glagola za tvorbu po licima :
ne znam , ne znaš , ne zna , ne znamo , ne znate , ne znaju ,
a druga glagoli negacije u infinitivu -neznati , nečistiti, neplakati ,nečekati , negledati ,nespavati , nedirati ..
Mislim da mi ne možeš nedati za pravo ..
 
Nisam ni razmišljala , ja po osjećaju , a osjećaj mi je perfect .. ko moj jezik ..
Mislim da je jedna priča rječica ne ispred glagola za tvorbu po licima :
ne znam , ne znaš , ne zna , ne znamo , ne znate , ne znaju ,
a druga glagoli negacije u infinitivu -neznati , nečistiti, neplakati ,nečekati , negledati ,nespavati , nedirati ..
Mislim da mi ne možeš nedati za pravo ..
ccc.... pravopis u ruke :D
 

Slične teme


Back
Top