Руска политика према Косову штети Србији

gost 186661

Elita
Poruka
24.166
Бивши комесар за проширење ЕУ Оли Рен оценио је 2007. да већи део српског руководства „не може или неће” да прихвати реалност да руска политика према Косову дугорочно штети интересима Србије и да та политика почива искључиво на сопственом интересу Москве, објављено је на Викиликсу. Рен је на састанку са бившом америчком амбасадорком у Финској Мерилин Вер (Марилyн Wаре) у јулу 2007. године „невољно предвидео” да Русија вероватно никад неће подржати резолуцију Савета безбедности (СБ) УН о независности Косова, објављено је у депеши из амбасаде САД у Хелсинкију, коју је пренео Викиликс.
Рен је оценио да већи део српског државног врха, укључујући (тадашњег) премијера (Војислава Коштуницу) и министра спољних послова (Вука Јеремића), не може или неће да прихвати стварност, а председник (Борис) Тадић, који то разуме, „нема храбрости или инструменте” да одвуче Србију од Русије и приближи је Западу.
Рен је, како се наводи, додао да САД и ЕУ треба да покушају да увере српско руководство да Русија не ради у најбољем интересу Србије, али да ће, дугорочно гледано, САД и ЕУ морати да се припреме на једнострано признање независности Косова.
Уколико Москва после четири месеца настави да опструира „морамо да будемо спремни да кажемо Русији да не може да диктира европску безбедносну политику”, рекао је Рен, а преноси Викиликс.
Једногласје међу свих 27 чланица ЕУ неће бити могуће, додао је Рен, али још можемо да пошаљемо јасну поруку Русији уколико „САД и 15 до 20 земаља чланица” једнострано признају Косово.
Он је, међутим, упозорио да ће једногласје ЕУ бити кључно за успех будуће европске мисије на Косову после проглашења независности, пошто би „коалиција вољних, а без пуног мадата ЕУ била катастрофа”.
http://www.politika.rs/vesti/najnovije-vesti/Ren-Ruska-politika-prema-Kosovu-steti-Srbiji.sr.html

Разуман лик.:)
Него кад је то так добро, што не пуште Техас у неовисност?:mrgreen:
Те разне Ирске, Баскије, Фламаније.....
 
Meni se ovo čini kao prosto zapadnjačka logika, gde nam se između ostalog (korupcije, neuređenosti pravnog sistema, monopolističkog tržišta i sl.), najviše zamera nepostojanje konsenzusa oko bilo čega, a posebno evro integracija. Ako je Republika Srbija donela odluku o pridriživanju Evropskoj Uniji, onda je to PRIORITET, a sve ostalo je u drugom planu. Da bismo postali punopravan član "EU" ne možemo sami birati šta želimo da uradimo, a šta ne, već se naš sistem funkcionisanja države mora harmonizovati sa sistemom EU. Ukoliko se trenutnoj vlasti ne "sviđa" neka reforma koja propisuje EU, onda se poziva na Rusiju, Kinu, Klingonce :), i slično. Na taj način naša država gubi autoritet u spoljnoj politici (pod uslovom da naravno ima uopšte definisanu spoljnu politiku). Da rezimiram, nisam rekao da RS treba da prizna bespravno proglašenje Kosova, to je nešto što će se rešavati na duge staze, ali ako nam je EU prioritet, nemojmo se pozivati na Rusiju kada nam se nešto ne sviđa, jer tako ispadamo neozbiljni i nedefinisani što nam je ujedno i glavna opstrukcija u spoljnoj politici! :)
 
Meni se ovo čini kao prosto zapadnjačka logika, gde nam se između ostalog (korupcije, neuređenosti pravnog sistema, monopolističkog tržišta i sl.), najviše zamera nepostojanje konsenzusa oko bilo čega, a posebno evro integracija. Ako je Republika Srbija donela odluku o pridriživanju Evropskoj Uniji, onda je to PRIORITET, a sve ostalo je u drugom planu. Da bismo postali punopravan član "EU" ne možemo sami birati šta želimo da uradimo, a šta ne, već se naš sistem funkcionisanja države mora harmonizovati sa sistemom EU. Ukoliko se trenutnoj vlasti ne "sviđa" neka reforma koja propisuje EU, onda se poziva na Rusiju, Kinu, Klingonce :), i slično. Na taj način naša država gubi autoritet u spoljnoj politici (pod uslovom da naravno ima uopšte definisanu spoljnu politiku). Da rezimiram, nisam rekao da RS treba da prizna bespravno proglašenje Kosova, to je nešto što će se rešavati na duge staze, ali ako nam je EU prioritet, nemojmo se pozivati na Rusiju kada nam se nešto ne sviđa, jer tako ispadamo neozbiljni i nedefinisani što nam je ujedno i glavna opstrukcija u spoljnoj politici! :)

Ето, све си реко.:)
А што се тиће опредељења за једини пут више од деценије чекам реферндум.
Но од тога ништа, само празна обећања из дан у дан, залуђеном пућанству.....
 
Разуман лик.:)
Него кад је то так добро, што не пуште Техас у неовисност?:mrgreen:
Те разне Ирске, Баскије, Фламаније.....

Мислиш да Рена и остале на западу боле ћоше шта је исправно или не?
Није питање код њих да ли је исправно признати независност Косова него како натерати русе да попусте,а после ће они лако са Србијом!
Пошто су видели да је код руса "тврдо",нашли су српску најслабију карику Бориса Тадића да одради посо у "духу европски вредности"!
Не би ни успели да протуре ону резолуцију у УН да Тадић није попустио!
Јеремић је изјавио да је српска резолуција имала већину,али да су због евро-интеграција прихватили ову "европску резолуцију"!
Ја се само бојим да руси не попусте,да неби шиптари добили столицу у УН,јер после тога следи стварање Велике Албаније!
Тадић је тај који попушта,али не зато што је паметан или прагматичан већ зато што је ограничен,неспособан и плашљив ко зец!
 
Мислиш да Рена и остале на западу боле ћоше шта је исправно или не?
Није питање код њих да ли је исправно признати независност Косова него како натерати русе да попусте,а после ће они лако са Србијом!

Пошто су видели да је код руса "тврдо",нашли су српску најслабију карику Бориса Тадића да одради посо у "духу европски вредности"!
Не би ни успели да протуре ону резолуцију у УН да Тадић није попустио!
Јеремић је изјавио да је српска резолуција имала већину,али да су због евро-интеграција прихватили ову "европску резолуцију"!
Ја се само бојим да руси не попусте,да неби шиптари добили столицу у УН,јер после тога следи стварање Велике Албаније!
Тадић је тај који попушта,али не зато што је паметан или прагматичан већ зато што је ограничен,неспособан и плашљив ко зец!

Tacno tako !!!!

A Rusi ne da nece popustiti oko , kako ih Putin zove : ,, Kosovskih bandita ,, - nego ce jos vise pritisnuti , narocito istragu oko trgovine organima ....
 
Poslednja izmena:
Разуман лик.:)
Него кад је то так добро, што не пуште Техас у неовисност?:mrgreen:
Те разне Ирске, Баскије, Фламаније.....

Nemacka ima bliskije odnose sa Rusijom nego Srbija . Sto Oli Ren ne napadne Nemacku . I koj ga moj bole za Rusiju , njega kretena .
 
а председник (Борис) Тадић, који то разуме, „нема храбрости или инструменте” да одвуче Србију од Русије и приближи је Западу.

Разуме Тадија ,разуме али то би му било последње што би урадио
 
U pravu je Ren , ovaj Tadić nema muda da odjebe Ruse , treba pod hitno dovesti Tomu i Acu da nas brže i bolje vode u EU!

Неће Тома у ЕУ! То је жвака за ове са власти да не би имали аргументе да дискредитују СНС! Људи у Србији су се навукли на обећање о Европи ,Земљи Дембелији која ће све наше проблеме да реши,па ко није за ЕУ не може да победи на изборима! Тома је узео ту причу о ЕУ да би утро пут до власти,њему је ЕУ последња рупа на свирали!
Сувише је Тома национално опредељен да би признао Косово ради ЕУ!
 
Tacno tako !!!!

A Rusi ne da nece popustiti oko , kako ih Putin zove : ,, Kosovskih bandita ,, - nego ce jos vise pritisnuti , narocito istragu oko trgovine organima ....

Пре ће овај наш БоТа Барбика да попусти него руси! Њему да даш две нацртане овце да сачува,он би их поклонио ради ЕУ интеграција!
 
U pravu je Dodik treba sasjeći to mrcvarenje oko Kosova i naučiti nešto iz bliže istorije pa izvući bar nešto. Priznati Kosovo pod uslovom da nam daju sjever i da garantuju zaštitu naših crkava i naroda u dijelu koji ne pripadne Srbiji. A ovako gubimo polako sve jer je vlast poltronska i ispunjava sve zahtjeve EU a oni polako vode Kosovo dalje i dalje od Srbije
 
U pravu je Dodik treba sasjeći to mrcvarenje oko Kosova i naučiti nešto iz bliže istorije pa izvući bar nešto. Priznati Kosovo pod uslovom da nam daju sjever i da garantuju zaštitu naših crkava i naroda u dijelu koji ne pripadne Srbiji. A ovako gubimo polako sve jer je vlast poltronska i ispunjava sve zahtjeve EU a oni polako vode Kosovo dalje i dalje od Srbije

Nema nista od podele, zakasnilo se sa tom pricom.
A Dodik je bolje da se bavi problemima u svojom dvoristu, velika mi je to Srbenda koji poziva na podelu i priznanje Kosova.
 

Back
Top