Руска црква: Признајемо искључива права Српске православне цркве у Северној Македонији

veliki krang

Legenda
Poruka
67.583
Још у средњег века Вардарска Македонија је под јурисдикцију Бугарске патријаршије.

Sad baš proverih kalendar i tamo piše da nije srednji vek. Ja sam šokiran, a potpuno sam ti verovao po tom pitanju :kafa: I još jedna stvar. Batali padeže, nije to za tebe. Piši kao što govoriš :whistling:

Khal Drogo

Poznat
Poruka
8.773
Што се тиче Српске православне цркве, ништа се неће промијенити. На простору Сјеверна Македоније дјелују и тако двије цркве, Православна охридска архиепископија, аутономна црква (аутономност добила томосом СПЦ 2005-е године) под јурисдикцијом Српске православне цркве, и дјелује Македонска православна црква - Охридска архиепископија, до овог признања неканонска.

Тај спор и тако траје деценијама, могао се ријешити, уосталом, Црква мора бити у служби вјерника, водиља мора бити служење Богу, ту мјеста инаћењу или политичким шибицарењима не би смјело бити, и рјешење је могуће само кроз дијалог, договор, разумијевање, тежњу општој користи. Ако је најбоље рјешење аутокефалност Православна охридске архиепископије, зашто не, уосталом постоје помјесне цркве са кудикамо мање вјерника него што има у Сјеверној Македонији. Али једина надлежна да то ријеши јесте СПЦ, преко ње једино може ићи рјешење. Васељенска патријаршија је 1922-е томосом предала епархије на простору Сјеверне Македоније (као и у БиХ) под јурисдикцију СПЦ, и она нема нема никакву јурисдикцију на том простору нити могу црквеним актом дати неком аутокефалност, једино и искључиво СПЦ.

Зашто спор није ријешен, кривица је шибицарске политике власти Сјеверне Македоније, дал сами дал по налогу раде у континуитету пасјалуке према СПЦ, прогањају митрополита Јована, сплеткаре, лажу и петљају. Са таквим се спор не може ријешити.

Најгоре што се овдје умијешала Васељенска патријаршија а никако се није смјела умијешати. Сам Васељенски патријарх је поручио да се неће мијешати. И прекршио обећање, или ако вам згодније слагао. Штета је учињена, повјерење је изгубљено. Колико сутра могу поновити исти игроказ и са тзв ЦПЦ у Црној Гори и ту су и Васељенски патријарх и други великодостојници Васељенске патријаршије поручили да никад неће признати (узгред и немају право јер је и тај простор под јурисдикцијом СПЦ) ту тзв ЦПЦ, која је заправо НВО, но ако су слагали у овом случају, могу слагати опет, повјерење је трајно изгубљено.

Како написах, за СПЦ се ништа не мијења, Православна охридска архиепископија, митроолит Јован и храмови СПЦ у Сјеверној Македонији, биће на удару, но то имамо и тако већ дуже вријеме, Васељенска патријаршија је направила штету себи, доказали су и да нису они којима се може вјеровати, али више православном свијету, ова одлука имаће штетне рефлексија, пукотина настала лошом одлуком око Украјинске цркве ће се продубљивати, и раздор је веома могућ.

MOST6

Elita
Poruka
19.457
Ista stvar je i sa katoličanstvom. Beže vam vernici. A ovo što ostalo ne bi ni da komentarišem. Vernici sa moralom kao u Sodome i Gomore.
Nije ista stvar. Ni najmanje.

1) Katolička Crkva ima čvrstu i organiziranu hijerarhiju te je jedinstvena i univerzalna
2) djeluje širom zemaljske kugle
3) Godine 2018. katolika je bilo 1.329 milijardi, a 2019. godine 1.344 milijarde, što je povećanje, a ne pad broja.

veliki krang

Legenda
Poruka
67.583
Da ponovim pitanje.

Zašto se protivite uspostavi Makedonske nacionalne crkve? Zašto smatrate da Bugari, Grci, Rusi i Srbi mogu imati autokefalnu crkvu, ali ne i Makedonci? Čemu taj kleronacionalizam?

Da ponovimo konstataciju. SPC će odlučiti o konačnom statusu MPC, možda ti je to deo odgovora na pitanje zašto mi možemo, a oni ne mogu :whistling:

veliki krang

Legenda
Poruka
67.583
Svaki narod ima pravo na svoju crkvu , ali ne i na autokefalnost.
........................................................................................................
Zar nije OA bila kasnije u sastavu Pećke.

Puno se toga menjalo, nekada je i srpska crkva bila pod ingerencijom OA. Međutim, 1922. godine je VP priznala pravo nadležnosti SPC na teritoriji današnje Severne Makedonije, i ova sadašnja odluka je upravo bazirana na toj. Jasno je napisano da je u isključivoj nadležnosti SPC da odredi konačan status OA, a to znači da je ona jedina koja može ili ne mora da joj podari autokefalnost.

veliki krang

Legenda
Poruka
67.583
Znači mogu da budu u zajednici.

Da, i ova odluka VP upravo to znači. VP nema moć da podari autokefalnost OA, ali može da ih prizna kao kanonski jedinstvene sa drugim pravoslavnim vernicima, to jest da nisu raskolnici. To je i urađeno, ali na način koji ne zadire u prava SPC, jer eto, ona se pita o konačnom statusu OA.

veliki krang

Legenda
Poruka
67.583
Kako god mi mislili , skeptičan sam prema odlukama VP , čisto jer se vidi u praksi da tu nastaju sukobi.

To da, ali ovo bi bila ogromna vest da je MPC zaista dobila autokefalnost. Slušali bismo reakcije sa svih strana, Bugari bi bili najglasniji, Grci nešto manje, dok bismo mi gledali i ne bismo verovali šta se dešava. Umesto toga, iz SM muk, bilo je sinoć nekih analiza ali je danas sve utihnulo, a jedino se šturo oglasila SPC koja je otprilike ponovila ono što stoji u odluci VP. Čim nema takvih reakcija, biće da je situacija stvarno ovakva kakvu sam opisao...

RIA77

Iskusan
Poruka
6.446
Da, i ova odluka VP upravo to znači. VP nema moć da podari autokefalnost OA, ali može da ih prizna kao kanonski jedinstvene sa drugim pravoslavnim vernicima, to jest da nisu raskolnici. To je i urađeno, ali na način koji ne zadire u prava SPC, jer eto, ona se pita o konačnom statusu OA.
Не постоји начнн који не задире у права СПЦ, с обзиром да Цариград или има или нема права да одлучује о статусу нових помесних Цркава.
У случају СПЦ и Охрида, нема право, и не може да има "делимично" право а да то право буде нетакнуто везано за СПЦ.
Назив за Цариград Васељенска патријаршија је неисправан и крајње погрешан.

veliki krang

Legenda
Poruka
67.583
Не постоји начнн који не задире у права СПЦ, с обзиром да Цариград или има или нема права да одлучује о статусу нових помесних Цркава.
У случају СПЦ и Охрида, нема право, и не може да има "делимично" право а да то право буде нетакнуто везано за СПЦ.
Назив за Цариград Васељенска патријаршија је неисправан и крајње погрешан.

Pa dobro, ali je to kolokvijalni naziv koji se već dugo upotrebljava. A uostalom, zar nije VP upravo ovom odlukom priznala da nema to pravo i takođe isto pravo priznala nama?

RIA77

Iskusan
Poruka
6.446
Pa dobro, ali je to kolokvijalni naziv koji se već dugo upotrebljava. A uostalom, zar nije VP upravo ovom odlukom priznala da nema to pravo i takođe isto pravo priznala nama?
Управо се ми не разумемо због таквих колоквијалних израза који су везани за каноне, а канони су везани за историју итд.
Један од највећих стручњака за историју, проф. др Радомир Поповић
https://svetosavlje.org/angazovana-teologija-carigradske-patrijarsije/?pismo=cir

veliki krang

Legenda
Poruka
67.583
Управо се ми не разумемо због таквих колоквијалних израза који су везани за каноне, а канони су везани за историју итд.
Један од највећих стручњака за историју, проф. др Радомир Поповић
https://svetosavlje.org/angazovana-teologija-carigradske-patrijarsije/?pismo=cir

Misliš da je zbog toga? Zato što neko koristi naziv Vaseljenska patrijaršija, taj neko automatski priznaje njoj primat u pravoslavnom svetu? Valjda je praksa do sada dokazala da VP takav primat nema...

RIA77

Iskusan
Poruka
6.446
Misliš da je zbog toga? Zato što neko koristi naziv Vaseljenska patrijaršija, taj neko automatski priznaje njoj primat u pravoslavnom svetu? Valjda je praksa do sada dokazala da VP takav primat nema...
Сложићеш се самном, ја и ти можда не, али увек постоји шанса да неко погрешно разуме.
На једну тему понеко одговори а свака тема на форуму има много више прегледа него порука, како од корисника форума тако и од неулогованих гостију.
Но добро, нека свако зове како хоће, само сам желео да укажем на проблем кога ни сам нисам био свестан док нисам прочитао текст свештеника Радомира Поповића.

Khal Drogo

Poznat
Poruka
8.773
Проблем са МПЦ тиња од самог краја другог свјетског рата. У тим процесима, када је дружина окупљена у фамозном тијелу званом ЦК дала себи за право да моделира прошлост, садашњост и будућност, и док су из неких разлога имали благонаклон однос према ИВЗ и РКЦ, а тај образац поимања код сљедбеника те идеологије остао је до данашњих дана, на удару се нашла СПЦ, ту су се гурале идеје које би водиле сатирању (па чак и да се успостави "југословенска" патријаршија) или макар фрагментацији СПЦ.
Услијед дал оправданих или не, тежњи из саме СР Македоније и након жестоких политичких притисака од стране ЦК на новоизабраног српског патријарха Германа Ђорића, на засједању Светог архијерејског сабора СПЦ 1959-е донесена је одлука о начелном прихватању обласне црквене аутономије у Македонији, уз услов да се Устав МПЦ исправи и усагласи са општим канонским одредбама и уставом СПЦ.

То није задовољило незајажљиве у МПЦ, посебно што су имали снажну подршку ЦК (а 25. априла 1967-е на састанку дружина одабраних "другова" је подржала разједињење СПЦ).и једнострано су 19. јула 1967-е прогласили аутокефалност (није лоше поменути улогу неког Антониа Јеркова, бившег усташе који је радио и на стварању ХПЦ, одабраног кадра ЦК у тим процесима) чиме је почео отворени раскол СПЦ и тзв МПЦ.

МПЦ до прије два дана ни СПЦ ни једна друга помјесна Црква није признала, а како сам већ у претходном посту написао, на простору Сјеверне Македоније дјелује канонска Православна охридска архиепископија, која је саставни део Српске православне цркве.

Тако да се стање након ове лоше, а могуће и са крајње кварним намјерама, одлуке Васељенске патријаршије којом је признала црквену јерархију МПЦ као канонску, неће промијенити у односу на оно које имамо већ 55 година, од 1967-е.
Спор и даље постоји, нити једна друга (осим Васељенске) помјесна Црква неће признати МПЦ прије него што то учини СПЦ, у супротном раскол, а посебно послије јако лоше и без сумње са кварним намјерама одлуке Васељенске патријаршије о Украјинској цркви, у православном свијету био би неизбјежан.

Већ иду и наредних недјеља слушаћемо помирљиве поруке, и од стране СПЦ, што је разумљиво, и од стране Васељенске патријаршије која ће понављати да је одлука на СПЦ-у (која једина може донијети томос о аутокефалности МПЦ, понављам једина), како се ништа не мијења. Међутим штета је учињена. У спор се умијешала Васељенска патријаршија, а нису смјели. Обећали су да се неће мијешати, прекршили су обећано. Овај спор ће се ријешити, оног момента када се буде уважавала СПЦ, предуслов је да се из тих процеса одстрани политичко шибицарење које тренутно имамо, но повјерење је изгубљено, сумња да иза одлука Васељенске патријаршије стоје кварне намјере, потрајаће дуже времена. За што су сами криви.

MOST6

Elita
Poruka
19.457
Problemi nastaju posetom Pompea , od tada se prvo deluje protiv Ruske crkve u Ukraini a sada i raskol sa Makedoncima.
Sad raskol s Makedoncima?! Makedonci su vam prije 60 godina dali do znanja da žele vlastitu pravoslavnu crkvu. Druga je stvar što se vi pravite gluhi i blesavi.

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.