Rusija i ruski narod su nam po veri, mentalitetu i kulturi verovatno bliži od većine drugih velikih sila. Plus, realno, imaju i najlepše žene na svetu

. Tako da potpuno razumem zašto mnogi Srbi osećaju emotivnu bliskost prema Rusiji.
Slazemo se.. mada ima lepih zena svuda

Istočne Slovenke imaju X faktor.
Ali problem je što geopolitika nije kafansko bratstvo i "volimo se".
I ovo se slažemo
Putin je sumanuto odlučio da Rusiju posvađa sa gotovo celim zapadom i da je gurne ka novim prijateljima: Kinom, Iranom i Severnom Korejom. Po meni je time ozbiljno upropastio budućnost Rusije.
Ovo se ne slazemo, ne vrti se svet oko zapada, mislim da je on dovoljno dugo nudio zapadu fer i postenu saradnju po pravilu jednakosti.
U to vreme zapad jeste bio broj 1 mislim na Ameriku. Rusija je bila daleko slabija nego danas.
Ostale zapadne ekonomije su tad zakodje bile mnogo snaznije nego sto su to danas.
Fokus moci se pomerio na istok.
Kina je svakako buducnost svih buducnosti, prva ekonomija sveta, najbrze rastuca ekonomija, tehnoloski gigant..
Severna Koreja nije toliko bitna za priču, to je mala diktatura.
Putin nije okrenuo zapadu ledja, to je spin, on im i dalje nudi energente, ako zele, a na kraju ce morati da mole, jer ne vidim drugu opciju.
Americki rat u Iranu, definitivno ne ide u korist zadrtoj Evropi po pitanju energetske stabilnosti.
Ukrajina se morala desiti, Rusija je sve uradila da do rata ne dodje, a zapad je sve uradio da dolije ulje na vatru. Ukrajina ce proci, svet ce se vrstiti u normalu, ali nikad nece biti isti, multiporarni svet je realnost, i pobeda Rusije, 3 velike sile ce podeliti interesne zone, i svet ce biti bolje mesto... sad ja pricam romanticarski, ali tome se nadam. Tramp kakav god da je smirio je strasti SADa i sa Rusijom i Kinom, bar malo, minimalmo, ali ito je nesto.
Kad je krenuo rat u Ukrajini i bombardovanje evropske države, Putin je napravio ogroman i po meni potpuno nepotreban civilizacijski zaokret ka istoku. I Srbija nema nikakav razlog da ide tim putem zajedno sa njima.
Srbija ne moze i da hoce, naravno, mi smo okruženi EU i Nato, to je fakt...sta nosi sitra ne znamo. Samo Ukrajina nije bezgresna u celoj prici i pocelo je 2014.
Dakle 8 godina, je trazio mirno resenje, dok je Ukrjina kabadahisala po Donbasu, to mu ipak treba priznati. A ne ignoristati, zapad takodje mozes osuditi sto nije imao nikakvo razumevanje za ruske interese, vec je gurašo huškao Ukrjainu u rat.
Mi smo geografski, ekonomski i civilizacijski vezani za Evropu.
Mi smo Evropa, za pocetak.
Ogromna većina naše trgovine je sa EU. Skoro cela dijaspora nam je na zapadu. Ljudi ovde masovno idu da rade u Nemačku, Austriju i Švajcarsku, ne u Iran i Severnu Koreju.
Zavisimo i od ruskih energentata, kako mislis da prosecan Srbin placa grejanje, gas itd po cenama u EU? Povoljan ruski gas je čak skup za nase uslove.
Gorivo je u Rusiji tipa 50 dinara po litru, moglo bi i kod nas biti jeftinije da se ne mafija.
Imamo i sa Kinom saradnju, koja se moze podici na daleko veci nivo.
Sa Evropom imamo veliku saradnju logicno, ali koja uglavnom nije fer plej, vec po njihovim uslovima.
Nasi ljudi dasovno idu da budu jeftina radna snaga ili da rade poslove koje niko nece, ili idu kao strucjaci koji bi mnogo vise valjali ovde, ako im se dobri uslovi ponude.
Sto se tice dobrih poslova bice toga i na istoku, Kina sve vise otvara vrata strancima koji imaju sta da ponude.
Pa i u Rusiji ima mesta za visoko obrazovane uvek, pa i radnu snagu, iako nju imaju iz SSSR zemalja..
Nije bas da su u Evropi Srbi gradjani prvog reda, jesu ovi sto su odrasli tamo, ili druga treca generacija, ali gastarbajteri tesko.
Zato je meni potpuno suludo da Srbija glumi neku malu Rusiju na Balkanu i da ulazi u konflikte sa blokom od kog praktično zavisi ekonomski i životno.
Ovo se slazemo, samo meni vise robuje nego zavisi.
A što se tiče tog "večnog ruskog prijateljstva", i to je dosta romantizovano. Rusija je kroz istoriju, kao i svaka velika sila, prvenstveno gledala svoje interese. Nekad su se oni poklapali sa našima, nekad nisu. Nema tu mnogo emocija i bratstva, nego hladna geopolitika.
Ima toga, ali je neosporno da Rusiji nije trebalo da nas soju štetu udje u prvi svetski rat da zastiti Srbiju, imadju ostslog to je i dovelo komuniste na vlast. Al dobro to je bila odluka cara, jednog coveka.
Tako da Rusiji želim sve najbolje, stvarno. Velika kultura, veliki narod, ogromna istorija. Ali ako su rešili da idu putem izolacije i novog istočnog bloka, srećan im put. Srbija nema razloga da ide tim putem zajedno sa njima.
Nema od izolacije nista po meni, a ni novog istocnog bloka, naravno shvatam da je tebi Evropa centar sveta, ali ja to vidim iz drugog ugla, ja mislim da Evropa zaprsvo ide u izolaciju... vidis da je Tramp ne benda preciše, ismeva čak, uspeh zapdne Evrope je posladica sto je Amerika ulagala mnogo u doba hladnog rata, Potemkinova sela i prividna moc, novi hladni rat i ako bude seli se u Indopacifik.. Evropa Americi vise ne treba, a sama i nije nesto odrziva. Energetski zavisi pd Rusa, ok nece onda moza za vise para da zavisi od Ametike, ili da na crno na avlja ruske energente, opet za vise para.
Ekonomski je total o zavisna od SAD, a u mnogome i od Kine.
Evropa tone...i ide u drugi plan, zivi bili pa videli. Ne nasladjujem se, to mislim.
Srbija po meni treba da bude neutralna dok ne dodju bolja vremena, i nekonost velikih...Srbija je u sendviču, i kao i uvek kroz istoriju na nezgodnoj lokaciji.
Ulazak u EU ne vidim kao povoljnu opciju, jedino šengen vidim kao dobru stvar. Ali ulazak u EU znaci i ogroman odliv mozgova.
Mimo cepkanja zemlje.