Rusija nema alternativu!

Da li Rusija ima alternativu?


  • Ukupno glasova
    22

Urwald

Domaćin
Moderator
Poruka
4.986
Za jedne Rusija predstavlja istorijskog saveznika, zaštitnika srpskih interesa kao i partnera koji podržava Srbiju po pitanju Kosova i međunarodne politike.
Za druge druge, oslanjanje isključivo na Rusiju može značiti političku izolaciju, ekonomsko zaostajanje i udaljavanje od evropskih integracija.

Da li Rusija danas štiti interese Srbije u međunarodnim institucijama?
Kakve ekonomske koristi Srbija ima od saradnje sa Rusijom?
Kako rat u Ukrajini utiče na percepciju Rusije u svetu i položaj Srbije?
Da li Srbija može uspešno voditi politiku neutralnosti između Istoka i Zapada?
 
Rusija i ruski narod su nam po veri, mentalitetu i kulturi verovatno bliži od većine drugih velikih sila. Plus, realno, imaju i najlepše žene na svetu ;). Tako da potpuno razumem zašto mnogi Srbi osećaju emotivnu bliskost prema Rusiji.

Ali problem je što geopolitika nije kafansko bratstvo i "volimo se". Putin je sumanuto odlučio da Rusiju posvađa sa gotovo celim zapadom i da je gurne ka novim prijateljima: Kinom, Iranom i Severnom Korejom. Po meni je time ozbiljno upropastio budućnost Rusije.

Jer prosečan Rus nije sanjao da mu deca idu u Pjongjang ili Teheran, nego u Berlin, Pariz, London i Barselonu. Ruska elita je kupovala stanove po Evropi, slala decu na zapadne fakultete i letovala na Azurnoj obali, a ne u Iranu.

Kad je krenuo rat u Ukrajini i bombardovanje evropske države, Putin je napravio ogroman i po meni potpuno nepotreban civilizacijski zaokret ka istoku. I Srbija nema nikakav razlog da ide tim putem zajedno sa njima.

Mi smo geografski, ekonomski i civilizacijski vezani za Evropu. Ogromna većina naše trgovine je sa EU. Skoro cela dijaspora nam je na zapadu. Ljudi ovde masovno idu da rade u Nemačku, Austriju i Švajcarsku, ne u Iran i Severnu Koreju.

Zato je meni potpuno suludo da Srbija glumi neku malu Rusiju na Balkanu i da ulazi u konflikte sa blokom od kog praktično zavisi ekonomski i životno.

A što se tiče tog "večnog ruskog prijateljstva", i to je dosta romantizovano. Rusija je kroz istoriju, kao i svaka velika sila, prvenstveno gledala svoje interese. Nekad su se oni poklapali sa našima, nekad nisu. Nema tu mnogo emocija i bratstva, nego hladna geopolitika.

Tako da Rusiji želim sve najbolje, stvarno. Velika kultura, veliki narod, ogromna istorija. Ali ako su rešili da idu putem izolacije i novog istočnog bloka, srećan im put. Srbija nema razloga da ide tim putem zajedno sa njima.
 
Tokom celog naseg postojanja bili smo most izmedju zapadne i istocne civilizacije, nikad nismo mogli da se skroz odredimo za jednu stranu... Tako ce i biti doveka. Tako da sve te price kako mi nesto moramo da se odlucimo su podmetacina i glupost. Kakvi smo bili oduvek bicemo zauvek, a to je u sredini, svima na putu, najzapadnija istocna zemlja i najistocnija zapadna zemlja.
 
Rusija i ruski narod su nam po veri, mentalitetu i kulturi verovatno bliži od većine drugih velikih sila. Plus, realno, imaju i najlepše žene na svetu ;). Tako da potpuno razumem zašto mnogi Srbi osećaju emotivnu bliskost prema Rusiji.
💯❤️
Ali problem je što geopolitika nije kafansko bratstvo i "volimo se". Putin je sumanuto odlučio da Rusiju posvađa sa gotovo celim zapadom i da je gurne ka novim prijateljima: Kinom, Iranom i Severnom Korejom. Po meni je time ozbiljno upropastio budućnost Rusije.
Ko će ga znati što se ovog tiče, čin jeste bio radikalan no kontam da se to sada može sagledati samo iz ugla Ruskog naroda. Nije mi ni totalno sumanut potez, ako već postoji netrpeljivost sa Zapadom istočni saveznici nisu na odmet, a i onda se sve na istu priču kao za nas bliže smo EU, Rusija je bliža Aziji.
Jer prosečan Rus nije sanjao da mu deca idu u Pjongjang ili Teheran, nego u Berlin, Pariz, London i Barselonu. Ruska elita je kupovala stanove po Evropi, slala decu na zapadne fakultete i letovala na Azurnoj obali, a ne u Iranu.
Kontam da većina relativno slabo uopšte ide iz zemlje? Nešto tipa kao Ameri?
A i sada imaš momenat da samo oni bogatiji mogu da idu u EU, dok će prosečan Rus verovatno ostati kod kuće?
Kad je krenuo rat u Ukrajini i bombardovanje evropske države, Putin je napravio ogroman i po meni potpuno nepotreban civilizacijski zaokret ka istoku. I Srbija nema nikakav razlog da ide tim putem zajedno sa njima.
Mi možemo ostati neutralni :D (ako nas EU ne klepi po ušima)
Mi smo geografski, ekonomski i civilizacijski vezani za Evropu. Ogromna većina naše trgovine je sa EU. Skoro cela dijaspora nam je na zapadu. Ljudi ovde masovno idu da rade u Nemačku, Austriju i Švajcarsku, ne u Iran i Severnu Koreju.
Ljubav, navika, panika ... Kontam da idu iz ekonomskih razloga van, a da u starosti planiraju da se vrate ovde. Realno razlikuje se standard u EU i Rusiji, čini mi se da su u Rusiji stvari postavljene tako da ne možeš sa svojim primanjem tako lako da odeš van Rusije, a za u Rusiji imaš dovoljno. Što se EU tiče, da bi živeo bolje moraš da uzmeš kredit, a kada ga uzmeš nema povratka?
Zato je meni potpuno suludo da Srbija glumi neku malu Rusiju na Balkanu i da ulazi u konflikte sa blokom od kog praktično zavisi ekonomski i životno.
Glumi se na rečim ne baš i na delima ...
A što se tiče tog "večnog ruskog prijateljstva", i to je dosta romantizovano. Rusija je kroz istoriju, kao i svaka velika sila, prvenstveno gledala svoje interese. Nekad su se oni poklapali sa našima, nekad nisu. Nema tu mnogo emocija i bratstva, nego hladna geopolitika.
Ima istine u ovome ... Kontam da isto važi i za EU.
 
Tokom celog naseg postojanja bili smo most izmedju zapadne i istocne civilizacije, nikad nismo mogli da se skroz odredimo za jednu stranu... Tako ce i biti doveka. Tako da sve te price kako mi nesto moramo da se odlucimo su podmetacina i glupost. Kakvi smo bili oduvek bicemo zauvek, a to je u sredini, svima na putu, najzapadnija istocna zemlja i najistocnija zapadna zemlja.

Možda. Ali mislim da ljudi često romantizuju tu priču o "mostu između istoka i zapada", a ne gledaju koliko se geopolitika promenila.

Nekada to zaista nije bilo pitanje izbora, jer je gvozdena zavesa bukvalno prolazila preko nas. Jugoslavija je bila između dva bloka i balansiranje je imalo smisla jer su postojala dva približno ravnopravna sveta.

Ali danas gvozdena zavesa više nije ovde. Pomerila se mnogo istočnije (kod Ukrajine).

Mi smo sada mala "neutralna" država duboko unutar zapadne ekonomske i bezbednosne pozadine. Okruženi smo NATO zemljama, trgovina nam je dominantno sa EU, dijaspora nam je na zapadu, investicije dolaze sa zapada, ljudi masovno odlaze na zapad.

I zato to staro titoističko balansiranje danas ima mnogo veću cenu nego nekad.

Jer više nisi "most", nego često postaješ kamenčić koji žulja unutar jednog mnogo većeg sistema. A svi znamo šta se obično radi sa kamenčićem koji žulja, ili ga prilagode ili ga izbace sa strane ;)

Zato mislim da je priča "sedećemo zauvek na dve stolice" više nostalgija za nekim prošlim vremenom nego realna strategija za budućnost.
 
Da li Rusija danas štiti interese Srbije u međunarodnim institucijama?
- Štiti,naravno,ima pravo veta i bez nje ne može ništa loše po Srbiju da prođe u UN.

Kakve ekonomske koristi Srbija ima od saradnje sa Rusijom?
-1. Energetska bezbednost i cene gasaSrbija se i dalje izdvaja kao evropska zemlja sa najpovoljnijim uslovima za nabavku ruskog gasa.Povoljna cena: Prema podacima iz proleća 2026, Srbija plaća gas po ceni od oko 320–330 dolara za hiljadu kubnih metara, što je ocenjeno kao najniža cena u Evropi.Sigurnost snabdevanja: Uprkos globalnim nestabilnostima, ruski Gazprom garantuje isporuke koje pokrivaju preko 80% srpskih potreba, što osigurava stabilnost za privredu i domaćinstva.

-2. Trgovinska razmena i novi sporazumiPetogodišnji program saradnje: U maju 2026. potpisan je sveobuhvatni Program ekonomske saradnje za period 2026–2031., koji postavlja cilj da trgovinska razmena ponovo dostigne nivo od 4,3 milijarde dolara.Bescarinski izvoz: Zahvaljujući Sporazumu o slobodnoj trgovini sa EAEU, srpski poljoprivrednici imaju olakšan pristup velikom ruskom tržištu, gde su najtraženiji proizvodi jabuke, bobice, sirevi i hrana za životinje.

-3. Ruski kapital i preduzetništvo u SrbijiPrisustvo ruskog kapitala u Srbiji doživelo je transformaciju kroz "novi talas" ruskih preduzetnika.Preduzetnička aktivnost: U Srbiji je do maja 2026. registrovano više od 2.400 kompanija sa ruskim kapitalom i oko 13.500 ruskih preduzetnika, uglavnom u IT sektoru, ugostiteljstvu i novim tehnologijama.Novi maloprodajni lanci: Ruski diskontni lanci poput Fix Price šire se na srpsko tržište, otvarajući prve objekte u prvom kvartalu 2026. godine.

-4. Strateške investicijeRusija ostaje ključni partner u infrastrukturi i energetici. Naftna industrija Srbije (NIS), u kojoj je većinski vlasnik ruski Gazprom Neft, predstavlja jedan od najvažnijih izvora budžetskih prihoda Srbije, mada se od oktobra 2025. suočava sa dodatnim izazovima zbog američkih sankcija.

Kako rat u Ukrajini utiče na percepciju Rusije u svetu i položaj Srbije?

Što se zapadnih hohštaplera,pljačkaša i piromana tiče,oni su nadigli dreku do neba i upiru prstom u "zlu Rusiju" jer su navikli da je ratovanje njihovo ekskluzivno pravo,od koga ne odustaju ni danas,kao što vidimo.Misle da je njima dozvoljeno bukvalno sve po svetu.Što se sveta tiče,situacija je daleko drugačija jer Rusija ima odličnu saradnju sa ostatkom sveta.Srbija je neutralna zemlja i to se EUropljanima ne dopada jer su hteli da nas nateraju da uvedemo sankcije Rusiji i da se na taj način distanciramo od nama prijateljske države koja nam baš ništa nažao nije učinila.

Da li Srbija može uspešno voditi politiku neutralnosti između Istoka i Zapada?

Može i vodi.Više puta su predsednik Srbije i ostali članovi vlade napomenuli da Srbija čuva svoju neutralnost.EU je odabrala lošu i pogubnu politiku.Obija joj se o glavu i to se već primećuje.Dok drugi grabe napred,ona stagnira ili klizi dole.
 
Rusija i ruski narod su nam po veri, mentalitetu i kulturi verovatno bliži od većine drugih velikih sila. Plus, realno, imaju i najlepše žene na svetu ;). Tako da potpuno razumem zašto mnogi Srbi osećaju emotivnu bliskost prema Rusiji.

Ali problem je što geopolitika nije kafansko bratstvo i "volimo se". Putin je sumanuto odlučio da Rusiju posvađa sa gotovo celim zapadom i da je gurne ka novim prijateljima: Kinom, Iranom i Severnom Korejom. Po meni je time ozbiljno upropastio budućnost Rusije.

Jer prosečan Rus nije sanjao da mu deca idu u Pjongjang ili Teheran, nego u Berlin, Pariz, London i Barselonu. Ruska elita je kupovala stanove po Evropi, slala decu na zapadne fakultete i letovala na Azurnoj obali, a ne u Iranu.

Kad je krenuo rat u Ukrajini i bombardovanje evropske države, Putin je napravio ogroman i po meni potpuno nepotreban civilizacijski zaokret ka istoku. I Srbija nema nikakav razlog da ide tim putem zajedno sa njima.

Mi smo geografski, ekonomski i civilizacijski vezani za Evropu. Ogromna većina naše trgovine je sa EU. Skoro cela dijaspora nam je na zapadu. Ljudi ovde masovno idu da rade u Nemačku, Austriju i Švajcarsku, ne u Iran i Severnu Koreju.

Zato je meni potpuno suludo da Srbija glumi neku malu Rusiju na Balkanu i da ulazi u konflikte sa blokom od kog praktično zavisi ekonomski i životno.

A što se tiče tog "večnog ruskog prijateljstva", i to je dosta romantizovano. Rusija je kroz istoriju, kao i svaka velika sila, prvenstveno gledala svoje interese. Nekad su se oni poklapali sa našima, nekad nisu. Nema tu mnogo emocija i bratstva, nego hladna geopolitika.

Tako da Rusiji želim sve najbolje, stvarno. Velika kultura, veliki narod, ogromna istorija. Ali ako su rešili da idu putem izolacije i novog istočnog bloka, srećan im put. Srbija nema razloga da ide tim putem zajedno sa njima.
Преспавао си период од 1990. до 2022.године?
 
Rusija i ruski narod su nam po veri, mentalitetu i kulturi verovatno bliži od većine drugih velikih sila. Plus, realno, imaju i najlepše žene na svetu ;). Tako da potpuno razumem zašto mnogi Srbi osećaju emotivnu bliskost prema Rusiji.
Slazemo se.. mada ima lepih zena svuda ;)
Istočne Slovenke imaju X faktor.
Ali problem je što geopolitika nije kafansko bratstvo i "volimo se".
I ovo se slažemo
Putin je sumanuto odlučio da Rusiju posvađa sa gotovo celim zapadom i da je gurne ka novim prijateljima: Kinom, Iranom i Severnom Korejom. Po meni je time ozbiljno upropastio budućnost Rusije.
Ovo se ne slazemo, ne vrti se svet oko zapada, mislim da je on dovoljno dugo nudio zapadu fer i postenu saradnju po pravilu jednakosti.
U to vreme zapad jeste bio broj 1 mislim na Ameriku. Rusija je bila daleko slabija nego danas.
Ostale zapadne ekonomije su tad zakodje bile mnogo snaznije nego sto su to danas.
Fokus moci se pomerio na istok.
Kina je svakako buducnost svih buducnosti, prva ekonomija sveta, najbrze rastuca ekonomija, tehnoloski gigant..
Severna Koreja nije toliko bitna za priču, to je mala diktatura.
Putin nije okrenuo zapadu ledja, to je spin, on im i dalje nudi energente, ako zele, a na kraju ce morati da mole, jer ne vidim drugu opciju.
Americki rat u Iranu, definitivno ne ide u korist zadrtoj Evropi po pitanju energetske stabilnosti.
Ukrajina se morala desiti, Rusija je sve uradila da do rata ne dodje, a zapad je sve uradio da dolije ulje na vatru. Ukrajina ce proci, svet ce se vrstiti u normalu, ali nikad nece biti isti, multiporarni svet je realnost, i pobeda Rusije, 3 velike sile ce podeliti interesne zone, i svet ce biti bolje mesto... sad ja pricam romanticarski, ali tome se nadam. Tramp kakav god da je smirio je strasti SADa i sa Rusijom i Kinom, bar malo, minimalmo, ali ito je nesto.
Kad je krenuo rat u Ukrajini i bombardovanje evropske države, Putin je napravio ogroman i po meni potpuno nepotreban civilizacijski zaokret ka istoku. I Srbija nema nikakav razlog da ide tim putem zajedno sa njima.
Srbija ne moze i da hoce, naravno, mi smo okruženi EU i Nato, to je fakt...sta nosi sitra ne znamo. Samo Ukrajina nije bezgresna u celoj prici i pocelo je 2014.
Dakle 8 godina, je trazio mirno resenje, dok je Ukrjina kabadahisala po Donbasu, to mu ipak treba priznati. A ne ignoristati, zapad takodje mozes osuditi sto nije imao nikakvo razumevanje za ruske interese, vec je gurašo huškao Ukrjainu u rat.
Mi smo geografski, ekonomski i civilizacijski vezani za Evropu.
Mi smo Evropa, za pocetak.
Ogromna većina naše trgovine je sa EU. Skoro cela dijaspora nam je na zapadu. Ljudi ovde masovno idu da rade u Nemačku, Austriju i Švajcarsku, ne u Iran i Severnu Koreju.
Zavisimo i od ruskih energentata, kako mislis da prosecan Srbin placa grejanje, gas itd po cenama u EU? Povoljan ruski gas je čak skup za nase uslove.
Gorivo je u Rusiji tipa 50 dinara po litru, moglo bi i kod nas biti jeftinije da se ne mafija.
Imamo i sa Kinom saradnju, koja se moze podici na daleko veci nivo.
Sa Evropom imamo veliku saradnju logicno, ali koja uglavnom nije fer plej, vec po njihovim uslovima.
Nasi ljudi dasovno idu da budu jeftina radna snaga ili da rade poslove koje niko nece, ili idu kao strucjaci koji bi mnogo vise valjali ovde, ako im se dobri uslovi ponude.
Sto se tice dobrih poslova bice toga i na istoku, Kina sve vise otvara vrata strancima koji imaju sta da ponude.
Pa i u Rusiji ima mesta za visoko obrazovane uvek, pa i radnu snagu, iako nju imaju iz SSSR zemalja..
Nije bas da su u Evropi Srbi gradjani prvog reda, jesu ovi sto su odrasli tamo, ili druga treca generacija, ali gastarbajteri tesko.
Zato je meni potpuno suludo da Srbija glumi neku malu Rusiju na Balkanu i da ulazi u konflikte sa blokom od kog praktično zavisi ekonomski i životno.
Ovo se slazemo, samo meni vise robuje nego zavisi.
A što se tiče tog "večnog ruskog prijateljstva", i to je dosta romantizovano. Rusija je kroz istoriju, kao i svaka velika sila, prvenstveno gledala svoje interese. Nekad su se oni poklapali sa našima, nekad nisu. Nema tu mnogo emocija i bratstva, nego hladna geopolitika.
Ima toga, ali je neosporno da Rusiji nije trebalo da nas soju štetu udje u prvi svetski rat da zastiti Srbiju, imadju ostslog to je i dovelo komuniste na vlast. Al dobro to je bila odluka cara, jednog coveka.
Tako da Rusiji želim sve najbolje, stvarno. Velika kultura, veliki narod, ogromna istorija. Ali ako su rešili da idu putem izolacije i novog istočnog bloka, srećan im put. Srbija nema razloga da ide tim putem zajedno sa njima.
Nema od izolacije nista po meni, a ni novog istocnog bloka, naravno shvatam da je tebi Evropa centar sveta, ali ja to vidim iz drugog ugla, ja mislim da Evropa zaprsvo ide u izolaciju... vidis da je Tramp ne benda preciše, ismeva čak, uspeh zapdne Evrope je posladica sto je Amerika ulagala mnogo u doba hladnog rata, Potemkinova sela i prividna moc, novi hladni rat i ako bude seli se u Indopacifik.. Evropa Americi vise ne treba, a sama i nije nesto odrziva. Energetski zavisi pd Rusa, ok nece onda moza za vise para da zavisi od Ametike, ili da na crno na avlja ruske energente, opet za vise para.
Ekonomski je total o zavisna od SAD, a u mnogome i od Kine.
Evropa tone...i ide u drugi plan, zivi bili pa videli. Ne nasladjujem se, to mislim.

Srbija po meni treba da bude neutralna dok ne dodju bolja vremena, i nekonost velikih...Srbija je u sendviču, i kao i uvek kroz istoriju na nezgodnoj lokaciji.

Ulazak u EU ne vidim kao povoljnu opciju, jedino šengen vidim kao dobru stvar. Ali ulazak u EU znaci i ogroman odliv mozgova.
Mimo cepkanja zemlje.
 
Poslednja izmena:
Rusija i ruski narod su nam po veri, mentalitetu i kulturi verovatno bliži od većine drugih velikih sila.

Samo po veri.
Mentalitet i kultura veze s vezom nemaju sa nama.

Gomilu Rusa poznajem jako dobro, i nema veze njihov mentalitet sa nasim.

A sto se tice kulture, daleko smo bliži sa Nemcima nego sa Rusima.
Pročitaš Getea, živiš malo među njima i sa njima (naravno, moraš da znaš jezik da bi ukapirao tu sličnost).
 
Ко је рекао да си ти ишта крив? Осим можда чињенице да си прсекочио много лекција из повјести?
Glavni trgovinski partner Kneževine Srbije tokom 19. veka bila je Austrougarska (i ranije Austrija), na koju je otpadalo preko 80-90% izvoza

Glavni trgovinski partner Kraljevine Srbije, posebno krajem XIX i početkom XX veka, bila je Austrougarska, koja je dominirala u razmeni sa preko 72%. Nakon Carinskog rata (svinjskog rata) početkom 20. veka, Srbija je uspešno preorijentisala izvoz i pronašla nove partnere, primarno Nemačku, kao i Francusku, Egipat i Englesku.
Glavni trgovinski partner Kraljevine Jugoslavije, posebno od sredine tridesetih godina XX veka, bio je Treći Rajh (Nemačka). Putem klirinških sporazuma, Nemačka je postala dominantan partner, a ostali značajni partneri u spoljnoj trgovini uključivali su zemlje srednje i jugoistočne Evrope.
 
Samo po veri.
Mentalitet i kultura veze s vezom nemaju sa nama.

Gomilu Rusa poznajem jako dobro, i nema veze njihov mentalitet sa nasim.

A sto se tice kulture, daleko smo bliži sa Nemcima nego sa Rusima.
Pročitaš Getea, živiš malo među njima i sa njima (naravno, moraš da znaš jezik da bi ukapirao tu sličnost).
Evo Rusa koliko volis po Srbiji, svi zive u nekim svojim paralelnim getima, kao nekad dunavske Svabe ili Jevreji.
 
Ali kad vidim da se u 2026. još priča da Srbija treba da se odrekne Kosova... kakvo odricanje od nečeg nad čim više nemaš kontrolu? 😁 Uostalom tamo je nekih milion i po stanovnika koji ne podnose Srbiju i 30-40 hiljada Srba. 🤷‍♂️

Ili neko okretanje Rusiji, istoku, a kad se okreneš u tom pravcu, prvo gledaš u članicu EU. 😁

Cifre i karta Evrope govore sami za sebe, jer mi nemamo šta ni da biramo, niti možemo. Samo možemo da kočimo proces (što se pojedinci trude maksimalno) ali on se već odvija sam od sebe. 😁
 
Samo po veri.
Mentalitet i kultura veze s vezom nemaju sa nama.

Gomilu Rusa poznajem jako dobro, i nema veze njihov mentalitet sa nasim.

A sto se tice kulture, daleko smo bliži sa Nemcima nego sa Rusima.
Pročitaš Getea, živiš malo među njima i sa njima (naravno, moraš da znaš jezik da bi ukapirao tu sličnost).
Upravo ovo. Sve mogu da "razumem" kao opravdanje ali kada neko kaže mentalitet i "slovenska duša" umrem od smeha.
Milion puta si bliži po mentalitetu Grku,Rumunu pa i južnom Italijanu ili čak Špancu nego bilo kome severno od Miškolca i istočno od Konstance. Džaba "slovenska duša".
Osim plaćenih KGB lobista, većina propagatora te teorije nije prišla pravoj Rusiji i Rusima, dalje od hotela u St. Petersburgu ili Moskvi. Ko god je bilo gde upoznao Ruse i radio sa njima zna da to nikakve veze sa nama nema. Važi i za Ukrajince, Poljake, Čehe....Drugi svet.
 

Back
Top