s_O_k_O
Iskusan
- Poruka
- 5.042
- Bivški ambasador Kanade u Srbiji James Bissett izjavio da srpska država ne bi trebalo da uđe u Evropsku uniju, zato što bi na taj način "Brisel i EU dominirali svim aspektima života u toj zemlji".
"Njemačka i druge zemlje će i dalje da ulažu u Srbiju bez obzira da li je ona dio EU ili nije. Ukoliko biznismen smatra da će da zaradi novac ulaganjem (u Srbiju) on će to i da učini. Brisel i EU žele da dominiraju svim aspektima života u Srbiji. Što će i da se desi ako Srbija jednog dana postane članica EU. Ako Srbija ostane van EU mnogi privatni biznisi iz Zapadne Evrope i Azije će ulagati u Srbiju - i to bez opterećenja koga bi sa sobom, ukoliko bi Srbija postala članica EU, donijela višeslojna birokratija i regulative EU. Članstvo u EU znači da bi Brisel bio taj koji bi vršio inspekciju", rekao je Bissett na za kanadski radio "CKCU FM", prenose srpski mediji.
Odnosi Srbije i NATO /
"Kompanije bi morale da se zatvore ukoliko ne bi ispunjavala tačne regulatorne procedure, a i mašine bi morale da se zamijene. U tom slučaju od Srbije bi se očekivalo da se učlani u NATO, a prvu stvar koju bi od nje zahtijevali je da kupi američku vojnu opremu kako bi se uskladili sa američkim vojnim standardima", dodao je nekadašnji ambasador Kanade u Srbiji.
Upitan da li je narod Srbije svjestan šta bi članstvo u EU zahtevalo od njihove zemlje, Bissett je kazao da "ne vjerujem da jeste".
"To ne iznenađuje s obzirom da su javni mediji u Beogradu kontrolisani od strane vlasti. Mnogi intelektualci i drugi sa kojima sam razgovarao se žale na slobodu štampe i javnog informisanja tvrdeći da je na tim poljima pod Miloševićem bilo više slobode nego pod Tadićevim režimom. Dakle, javna sredstva informisanja izvještavaju sa pozicije da će članstvo Srbije u EU riješiti sve njene probleme. Takva maštarija je nesumljivo urodila prodom. Koliko puta bi neko trebalo da vas ošamari da biste shvatili da vam je neprijatelj? Njemački ambasador u Beogradu je nedavno izjavio da Srbija treba da uči svoju djecu da je NATO bombardovanje bilo opravdano. U normalna vremena ambasador koji bi se usudio da tako nešto izjavi bi odmah bio zamoljen da napusti zemlju kao "persona non grata". Ali, za Nijemce, danas, takvo ponašanje nema posljedica", dodao je Bissett.
"Pogledajte Hrvatsku: glatko ulazi u EU, a da nijednom nije morala da prizna stvarni genocid koji je u Hrvatskoj počinjen nad Srbima za vrijeme Drugog svjetskog rata. Zar muslimani u Bosni nikad nisu počinili zločin nad Srbima? Dvostruki standard i dvočličnost su osobine ponašanja EU prema Srbiji. Ona nikad nije smatrala Srbiju za ravnopravnog partnera. Od nje traži da ispuni određene uslove i zadovolji standarde koje od drugih država ne zahtijeva. Pred Srbijom su i druge alternative i mogućnosti. Srbija bi mogla da uživa dobre i prijateljske odnose sa drugim zemljama ukoliko ostane van EU i NATO. Mogla bi da bude nesvrstana i da ima stratešku ulogu, koju je imala za vrijeme Hladnog rata, da bude most između Istoka i Zapada. Ako želi u EU, Srbija će morati da plati cijenu", kazao je Bissett odgovarajući na pitanje da li su samo Srbi krivi za zločine.
Bivši ambasador Kanade u Srbiji naveo je da bi se ta država ulaskom u EU zamjerila Rusiji:
"Rusija je Srbiji historijski saveznik, a bila je jedna od velikih sila koja se suprostavila nezavisnosti Kosova. Srbija ima sada veoma povoljan trgovinski sporazum sa Rusijom. Članstvom u EU Srbija bi okrenula leđa Rusiji i time izgubila mnoge ekonomske i političke prednosti koje bi imala ukoliko bi nastavila da održava čvrste veze sa ovom novom ekonomskom i političkom silom. Strateški geografski položaj Srbije joj je omogućio da bude ključna zemlja na zapadnom Balkanu. Srbija bi trebalo da iskoristi ovu geopolitičku realnost i da ojača svoj nacionalni interes, a ne da žuri i da se upusti u neizvjesnu budućnost u neizvjesnoj i nestabilnoj EU".
24sata.info
"Njemačka i druge zemlje će i dalje da ulažu u Srbiju bez obzira da li je ona dio EU ili nije. Ukoliko biznismen smatra da će da zaradi novac ulaganjem (u Srbiju) on će to i da učini. Brisel i EU žele da dominiraju svim aspektima života u Srbiji. Što će i da se desi ako Srbija jednog dana postane članica EU. Ako Srbija ostane van EU mnogi privatni biznisi iz Zapadne Evrope i Azije će ulagati u Srbiju - i to bez opterećenja koga bi sa sobom, ukoliko bi Srbija postala članica EU, donijela višeslojna birokratija i regulative EU. Članstvo u EU znači da bi Brisel bio taj koji bi vršio inspekciju", rekao je Bissett na za kanadski radio "CKCU FM", prenose srpski mediji.
Odnosi Srbije i NATO /
"Kompanije bi morale da se zatvore ukoliko ne bi ispunjavala tačne regulatorne procedure, a i mašine bi morale da se zamijene. U tom slučaju od Srbije bi se očekivalo da se učlani u NATO, a prvu stvar koju bi od nje zahtijevali je da kupi američku vojnu opremu kako bi se uskladili sa američkim vojnim standardima", dodao je nekadašnji ambasador Kanade u Srbiji.
Upitan da li je narod Srbije svjestan šta bi članstvo u EU zahtevalo od njihove zemlje, Bissett je kazao da "ne vjerujem da jeste".
"To ne iznenađuje s obzirom da su javni mediji u Beogradu kontrolisani od strane vlasti. Mnogi intelektualci i drugi sa kojima sam razgovarao se žale na slobodu štampe i javnog informisanja tvrdeći da je na tim poljima pod Miloševićem bilo više slobode nego pod Tadićevim režimom. Dakle, javna sredstva informisanja izvještavaju sa pozicije da će članstvo Srbije u EU riješiti sve njene probleme. Takva maštarija je nesumljivo urodila prodom. Koliko puta bi neko trebalo da vas ošamari da biste shvatili da vam je neprijatelj? Njemački ambasador u Beogradu je nedavno izjavio da Srbija treba da uči svoju djecu da je NATO bombardovanje bilo opravdano. U normalna vremena ambasador koji bi se usudio da tako nešto izjavi bi odmah bio zamoljen da napusti zemlju kao "persona non grata". Ali, za Nijemce, danas, takvo ponašanje nema posljedica", dodao je Bissett.
"Pogledajte Hrvatsku: glatko ulazi u EU, a da nijednom nije morala da prizna stvarni genocid koji je u Hrvatskoj počinjen nad Srbima za vrijeme Drugog svjetskog rata. Zar muslimani u Bosni nikad nisu počinili zločin nad Srbima? Dvostruki standard i dvočličnost su osobine ponašanja EU prema Srbiji. Ona nikad nije smatrala Srbiju za ravnopravnog partnera. Od nje traži da ispuni određene uslove i zadovolji standarde koje od drugih država ne zahtijeva. Pred Srbijom su i druge alternative i mogućnosti. Srbija bi mogla da uživa dobre i prijateljske odnose sa drugim zemljama ukoliko ostane van EU i NATO. Mogla bi da bude nesvrstana i da ima stratešku ulogu, koju je imala za vrijeme Hladnog rata, da bude most između Istoka i Zapada. Ako želi u EU, Srbija će morati da plati cijenu", kazao je Bissett odgovarajući na pitanje da li su samo Srbi krivi za zločine.
Bivši ambasador Kanade u Srbiji naveo je da bi se ta država ulaskom u EU zamjerila Rusiji:
"Rusija je Srbiji historijski saveznik, a bila je jedna od velikih sila koja se suprostavila nezavisnosti Kosova. Srbija ima sada veoma povoljan trgovinski sporazum sa Rusijom. Članstvom u EU Srbija bi okrenula leđa Rusiji i time izgubila mnoge ekonomske i političke prednosti koje bi imala ukoliko bi nastavila da održava čvrste veze sa ovom novom ekonomskom i političkom silom. Strateški geografski položaj Srbije joj je omogućio da bude ključna zemlja na zapadnom Balkanu. Srbija bi trebalo da iskoristi ovu geopolitičku realnost i da ojača svoj nacionalni interes, a ne da žuri i da se upusti u neizvjesnu budućnost u neizvjesnoj i nestabilnoj EU".
24sata.info



... ja mislim da je i jedno i drugo .... zaaaalosti