Rusija jača pritisak na Srbiju

Poruka
21.478
Srpski i ruski zvaničnici ovih dana razgovaraju o pristupanju Srbije organizaciji „Collective Security treaty organisaton" (CSTO), prenela je 5. maja ruska agencija Interfaks, pozivajući se na neimenovani izvor, visokog zvaničnika ruske diplomatije u Moskvi.

CSTO je vojno-bezbednosna organizacija, u kojoj glavnu reč vodi zvanična Moskva i predstavlja grupaciju koja u svom sastavu pored Rusije ima: Jermeniju, Belorusiju, Kazahstan, Tadžikistan i Uzbekistan, a stvorena je kako bi Rusija širila svoj uticaj u Evropi.

Prema izveštaju američke agencije „Stratfor", koja se bavi analizom geostrateških previranja u svetu, pridruživanjem Srbije CSTO-u, Rusija planira jačanje svog uticaja na Balkanu.

Zvanični Beograd retko sebe sagledava kao slugu Rusije i možda će tražiti veliku nagradu za pristupanje CSTO sporazumu. Što se tiče kandidature za članstvo u EU i ulaska u NATO, državni vrh Srbije je podvojen. U jednoj grupi je Vuk Jeremić, ministar inostranih poslova, koji vidi korist u balansiranju između obe strane. Drugi, poput Dragana Šutanovca, srpskog ministra odbrane, više su otvoreni za članstvo u NATO. Boris Tadić, predsednik, sa svoje strane traži da se balansira između ova dva pristupa. Ova pitanja su podelila javnost u Srbiji, koja treba da organizuje veliku NATO konferenciju ovog juna.


http://www.smedia.rs/vesti/vest/63791/


A neutralnost ? Kako li ce se odoliti ovim izazovima. NATO ili CSTO kojem se carstvu prikloniti...
 
неутрално опуштено

нисмо ми кромањонци да нон - стоп виримо из немачког шупка, а нисмо ни шиптари хвала Богу.

а једног дана кад амери спакују ствари и оду с балкана, јухууу, шипце натраг иза проклетије
 
неутрално опуштено

нисмо ми кромањонци да нон - стоп виримо из немачког шупка, а нисмо ни шиптари хвала Богу.

а једног дана кад амери спакују ствари и оду с балкана, јухууу, шипце натраг иза проклетије

još jedan ratnik :cepanje:

keyboard-glove_1453981i.jpg
 
Ни са једнима ни са другима...само неутрално али да са свима одржавамо добре односе.

неутрално опуштено

нисмо ми кромањонци да нон - стоп виримо из немачког шупка, а нисмо ни шиптари хвала Богу.

а једног дана кад амери спакују ствари и оду с балкана, јухууу, шипце натраг иза проклетије
Teško da to može tako, pogotovo ne kako je napisao vračarac, dobri odnosi sa svima. Ta priča o dobrim odnosima sa svima, velika četvorka - Rusija, SAD, EU i Kina, četiri stuba srpske spoljne politike je nerealna priča. Male zemlje ne mogu same i jednostavno moraju nekome da pripadaju, na ovaj ili onaj način, ali ne mogu da pripadaju svima. To je jednostavno nemoguće. Velika “četvorka” je toliko udaljena jedna od druge, često na ivici neprijateljstva, pa je zaista nemoguće da Srbija bude i jednima i drugima “strateški partner”, to je nažalost realnost “modernog sveta”..
 
Неутралност је карта на којој се на дужим стазама губи, ако неко има негативног искуства са неутралношћу то је Србија тј. Југославија.
Играти на карту Запада значи одрећи се дела своје територије, даља дезинтеграција, даље сиромашење, економска и политичка потчињеност уз ризик јачања утицаја Турске на Балкану.
Чини ми се да је тежња већине српског народа приближавање Русији као вековној заштитници православног света на овин просторима, а политичари би требали да прате тежње свог народа.
 
Чини ми се да је тежња већине српског народа приближавање Русији као вековној заштитници православног света на овин просторима, а политичари би требали да прате тежње свог народа.
Kakav sunovrat. :lol:
A reper su ti internet forumi gde polupismeni bolidi mantraju koještarije? Ili tumačenje neke istorije na način koji bi najviše podupro tvoj neki željeni stav? :lol:
 
Poslednja izmena:

Back
Top