Quantcast

Rusija investira 2 milijarde eura u Srbiju!

mvcom

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.122
Napisao sam, da premalo podataka imamo da bi ozbiljno mogli da razgovaramo o ovoj jos uvek "eventualnoj " investiciji rusije u srbiju i gasovod...........

Cak i da imamo sve podatke, sumnjam da je bilo ko od nas, ovde, dovoljno kompetentan da potpuno argumentovano i realno oceni isplatljivost te transakcije sa rusima......

Ako bi , ta investicija istisnula sa prvog mesta :Sartid" po obimu izvoza i visini placenog poreza u srbiji, odmah bi glasao za........ako treba i dzabe da im se da NIS

Sad si me iznenadio i ostavio bez teksta.
Ovo je po prvi put da si diskutovao bez "epiteta" sa sasvim čistom namerom da raspravljamo o ovoj temi iz različitih uglova.

Reg

Elita
Poruka
24.714
Sve "demokratske" vlade od trgovine drogom i naručenim ubistvima nisu stigle da se bave investicijama osim "Merkatorom" i "deltom", i prodajom najprofitabilnije industrije za sitne pare

I u ovoj "vladi" ima rusofobnih vaški, kojima bi smetalo pokretanje privrede i zapošljavnje ljudi
U ovoj vladi ne postoje "rusofobne vaške" u tom smislu u kome ti misliš i pišeš. Postoje "vaške" kojima zaista nije u interesu pokretanje privrede, ali iz sasvim drugih razloga.

Naša (ne)saradnja sa Rusijom je delimično i rezultat dvostrukih aršina koji Rusi primenjuju kad je u pitanju saradnja sa Srbijom. Diskretno su napomenuli da naša opredeljenost ka EU nije popularna u Rusiji, takve poruke su stigle, veoma, veoma diskretno, ali svakom onom ko hoće da čuje, veoma su glasne.

S druge strane, oni veoma rado otvaraju vrata firmama poput VW koji, kako čujem, otvaraju fabriku za proizvodnju automobila vrednu više stotina miliona €. Tu su i druge kompanije poput japanskih, francuskih i drugih , kojima je rusko tržište veoma interesantno.

Predsednik Putin je lično prisustvovao otvaranju fabrike automobila VW, svi smo videli. Prema tome, nije normalno da nama prebacuju interes za saradnju sa EU, kojom smo bukvalno okruženi, a pritom sami veoma rado primaju svaku investiciju koja stiže sa zapada.

Ali, s obzirom na našu situaciju, ne čude ucene koje stižu sa svih strana. Zato imam debelu rezervu prema svim "poklonima".

Iron Lord

Elita
Banovan
Poruka
20.976
Ruska ulaganja dve milijarde evra?
13:54 | Izvor: Energoportal
Beograd -- Ruska ulaganja u tri energetska projekta u Srbiji, predviđena nacrtom međudržavnog sporazuma, iznosila bi 2 milijarde evra.

Nacrt sporazuma kojim Rusija Srbiji nudi zajedničku izgradnju dela gasovoda Južni potok kroz Srbiju i strateško partnerstvo u izgradnji podzemnog skladišta gasa u Banatskom Dvoru i u modernizaciji Naftne industrije Srbije, predviđa osnivanje tri zajedničke energetske kompanije u kojima bi Rusija imala po 51 posto vlasništva, a Srbija 49 posto.

Jedna kompanija bi bila zadužena za gradnju gasovoda Južni potok, i njime upravljala, druga bi poslovala skladištima prirodnog gasa, a treća Naftnom industrijom Srbije, piše energetski sajt Energoportal.

Ruski udeo, odnosno ulaganja, premašuju 2 milijarde evra. Jedan krak Južnog potoka išao bi prema Grčkoj, preciznije do Soluna.

Kako navodi taj sajt, Srbija za donošenje odluke o tome da li prihvata rusku ponudu od 11. decembra ove godine ima rok samo do 25. decembra.

Iako taj detalj do sada nije pominjan u javnosti, informacije iz Moskve kažu da je datum vrlo značajan jer je već sačinjen program potpisivanja dokumenata Rusije, Bugarske i Grčke za l8. januar iduće godine.

Tom činu će prisustvovati ruski predsednik Vladimir Putin, a ceremonija će se obaviti u Sofiji. Od odluke srpske vlade zavisi da li će u Sofiji biti i njen predsednik.

Šture informacije iz Beograda potvrđuju da se odluka ubrzano priprema i da je održano nekoliko sastanaka formirane radne grupe, koju predvodi premijer Vojislav Koštunica, a članovi su svi resorni ministri.

Nezvanično se saznaje da ima oponenata predloženom sporazumu i to iz jedne partije vladajuće koalicije, ali i da je većina za poštovanje rokova i prihvatanje sporazuma.
Ne ulažu u Srbiju već u sebe.
Da korigujem naslov?

OrangeC

Iskusan
Poruka
6.300
U ovoj vladi ne postoje "rusofobne vaške" u tom smislu u kome ti misliš i pišeš. Postoje "vaške" kojima zaista nije u interesu pokretanje privrede, ali iz sasvim drugih razloga.
Slažem se da antiruski element nije presudan, ali je jako prisutan

Predsednik Putin je lično prisustvovao otvaranju fabrike automobila VW, svi smo videli. Prema tome, nije normalno da nama prebacuju interes za saradnju sa EU, kojom smo bukvalno okruženi, a pritom sami veoma rado primaju svaku investiciju koja stiže sa zapada.
Toyota, no to je nevažno

Ja sam za saradnju sa svima, ali sam za potpuni suverenitet i za mogućnost izbora
Srbija bi mogla celu i svi drugu proizvodnju da proda van EU. Stvar je u tome što ulaskom ne dobijaš ništa, ali dobijaju njihove banke i kompanije koje imaju potpuni monopol, gubiš slobodu i postaješ njihov rob u uvijenoj formi

Rusi imaju protiv NATO-a, kao i svaki normalan čovek, a prema EU imaju averziju isto, kao ja

Reg

Elita
Poruka
24.714
Slažem se da antiruski element nije presudan, ali je jako prisutan

Toyota, no to je nevažno

Ja sam za saradnju sa svima, ali sam za potpuni suverenitet i za mogućnost izbora
Srbija bi mogla celu i svi drugu proizvodnju da proda van EU. Stvar je u tome što ulaskom ne dobijaš ništa, ali dobijaju njihove banke i kompanije koje imaju potpuni monopol, gubiš slobodu i postaješ njihov rob u uvijenoj formi

Rusi imaju protiv NATO-a, kao i svaki normalan čovek, a prema EU imaju averziju isto, kao ja
Rusi nemaju nikakvu averziju prema EU, s obzirom na to da si preskočio deo (slučajno ili namerno) u kome kažem da je predsednik Putin, lično, prisustvovao otvaranju fabrike VW, nisam zapamtila u kom gradu u Rusiji, a nije ni bitno.

Prema tome, za EU Rusiju vežu veoma jaki interesi i Rusi su svesni toga da novac nije obojen i da je svaka investicija sa zapada dobrodošla.

O tvojoj averziji nema potrebe da razgovaramo, nije relevantna za politička dešavanja.

OrangeC

Iskusan
Poruka
6.300
Putin, lično, prisustvovao otvaranju fabrike VW, nisam zapamtila u kom gradu u Rusiji, a nije ni bitno.
http://kremlin.ru/sdocs/news.shtml

Pod -21/XII-2007
12:00
пятница , u gornjem levom uglu

nije WV nego Toyota

Prema tome, za EU Rusiju vežu veoma jaki interesi i Rusi su svesni toga da novac nije obojen i da je svaka investicija sa zapada dobrodošla.
Oni nisu niti su imali pravo da ikom brane ičije investicije, to nema veze sa ovom temom

Ovo je izbor između dobijanja statusa tranzitne zemlje energenata, i modernizacija celog naftnog prerađivačkog kompleksa, plus što ide uz to dodatna bezbednost zbog ruske imovine na svojoj teritoriji, i prodaje NIS a kompanijama koji su patuljci za Gazprom, a koje potiču iz zemalja koje će uskoro priznati Kosovo

Reg

Elita
Poruka
24.714
http://kremlin.ru/sdocs/news.shtml

Pod -21/XII-2007
12:00
пятница , u gornjem levom uglu

nije WV nego Toyota

Oni nisu niti su imali pravo da ikom brane ičije investicije, to nema veze sa ovom temom

Ovo je izbor između dobijanja statusa tranzitne zemlje energenata, i modernizacija celog naftnog prerađivačkog kompleksa, plus što ide uz to dodatna bezbednost zbog ruske imovine na svojoj teritoriji, i prodaje NIS a kompanijama koji su patuljci za Gazprom, a koje potiču iz zemalja koje će uskoro priznati Kosovo
http://www.nacionalnaklasa.com/content/view/4093/8/

Molim lepo.:wink:

jeremijabg

Poznat
Poruka
9.918
Super.........ALI !!!!!

Ako se pazljivije procita tekst , vidi se da Srbija prakticno ustupa "bez naknade " 51% najdragocenijeg i najboljeg javnog preduzeca.......NISa.......

Pitanje je, koliko na trzistu kosta tih 51%???.......da li je to malo vise , ili malo manje od 2 milijarde, koje ce rusi da uloze u zajednicki projekt???
Osim toga, Srbija odmah daje NIS na upravljanje rusima, a ne znamo ni kako ni kada ce se graditi gasovod......

Elem, ima tu mnogo nejasnoca, i strucnih pitanja, koja bi morala da se znaju , ne bi li se ova ponuda okarakterisala kao dobra ili losa..............

Sa ovako malo informacija, ne bi mogao da se da definitivan sud, narocito od nas, laika sa krstarice......

p.s.
Drago mi je , sto vidim napredak, kod rusofila, da ne igraju odmah kazachok, cim pomenu rusiju....
Moze i bez toga.......pametnije je i dostojanstvenije...:)
da li se to meni prichinjava ili si TI najzad srocio jedan post koji je promisljen ,odmeren i zasto ne reci,tacan...i to bez etiketiranja i omalovazavanja(u tvom slucaju komentar o Rusofilima cu totalno da zanemarim)CESTITAM!kako se osecas?:-D

mvcom

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.122
Da budemo otvoreni,mislim da će se najveći deo forumaša složiti sa mnom,da je za Srbiju najbolja solucija da ostane nezavisna,celovita i bogata recimoa kao Švajcarska.
Pošto se u ovom momentu ova zemlja nalazi na velikom istorijskom iskušenju htela nehtela mora da reši gde će i kuda će dalje.Biramo između dve solucije i to totalnog rasparčavanja i siromašenja ili očuvanja u postojećim granicama.
Znam da se evrofobičari odmah neće složiti sa mnom zbog načina na koji su postavljena ova dva pitanja ali nažalos gospodo postoje samo ove dve opcije.Ja treću nevidim.
Velika većina stanovništva već se opredelila i polako približavanje Rusiji sigurno je i neizbežno.
Uostalom u ovom trenutku nevidim da nam bilo šta može smetati ako se sklope što direktnije i čvršće veze sa Rusijom a što se tiče EU ostaviće joj se mogućnost da bira između nas i šiptara.

Reg

Elita
Poruka
24.714
WV je u Kalugi, Toyota je u Sankt Perburgu gde je bio Putin
Vidi, to što me pitaš nije tema. Sinoć sam slušala u vestima na RTS da je predsednik Rusije prisustvovao otvaranju fabrike.

Htela sam da kažem da predsednikovo prisustvo otvaranju takvog objekta samo za sebe govori o važnosti te i takve investicije za Rusiju.

Opet kažem: tvoja averzija nije bitna, mogu da razumem, a i ne moram, nema veze, ali ono što želim da ti objasnim je da su investicije dobrodošle odakle god da dolaze i da Rusi u tom smislu nisu nikakvi izuzeci, a ne bi trebalo da budemo ni mi. Nadam se da si me sada razumeo.

OrangeC

Iskusan
Poruka
6.300
Vidi, to što me pitaš nije tema.
Ne pitam, nego konstatujem, znam

što želim da ti objasnim je da su investicije dobrodošle odakle god da dolaze i da Rusi u tom smislu nisu nikakvi izuzeci, a ne bi trebalo da budemo ni mi. Nadam se da si me sada razumeo.
Niko nije tvrdio da nisu dobrodošle, u ovom slučaju je povoljnija ruska investicija

Odmah sam razumeo

sevilja

Iskusan
Poruka
6.144
Meni i dalje nije jasno zašto je dobro kada Rusi ulažu u Srbiju, a nije dobro kada Amerikanci rade istu stvar. Jerry?
Nije isto Jomini.
Prvo i osnovno jer su Amwrikanci da bi zagospodarili ovim podnebljem koristili rat , ubistva i nasilje.
Prvo me ubijaš, pa mi daješ pare, tj. ''ulažeš u mene'' da bi me na kraju koristio kao najamnu i veoma jeftinu radnu snagu.:???: E pa, neće da može!:evil:
Rusi nam daju šansu da sačuvamo dostojanstvo.
Ali znam ja da u ovoj našoj jadnoj Srbijici malo ko zna šta znači ta reč...nažalost.:roll: