Rusija i EU: kulturoloske razlike

Kakva glupost, naravno da je religioznost u Rusiji u porastu sve vreme od pada SSSR-a. U EU nikad nije bila zabranjena nauka.

PS: Ustvari jeste, kad je katolicka crkva vladala evropom. A to opet pokazuje glupost ove teme, pravoslavna crkva nikad nije bila protiv nauke. Katolicka je poznata po tome.

Kakva glupost, naravno da je religioznost u Rusiji u porastu sve vreme od pada SSSR-a. U EU nikad nije bila zabranjena nauka.

PS: Ustvari jeste, kad je katolicka crkva vladala evropom. A to opet pokazuje glupost ove teme, pravoslavna crkva nikad nije bila protiv nauke. Katolicka je poznata po tome.

A kakvu je to nauku imala Parvoslavna crkva? Nauku mozes samo i sikljucivo da vezes za protestantsku crkvu.
Onda su se ljudi oslobodili tih mracnih i zatucanih dogmi ( znaci, pre 400 godina).

Nevezano za te drzave o kojima govoris, nauka i religija uopste ne moraju biti suprotstavljene i antagonitsicke jedna prema drugoj.

Nauka se mora razvijati, jer poboljsava ljudsko stanje i zivot. :ok:

A religijska i slicna ubedjenja su svacija privatna stvar.

Ako si si isao na ,lomacu jer si se bavo naukom ,pokusavao da obajsnis da zemlja nije ploca koju nose slonovi na ledjima,
onda imaju itekako veze.

И Русима је вријеме да се врате питању властитог идентитета. Доста их је Запад и његово западњаштво вукло за нос.
Кад се то догоди, то ће бити права културолошка ренесанса насупрот европоцентризму и још горем американоцентризму под чијом капом се данас спроводи пројекат глобализације.

A kakvu je to nauku imala Parvoslavna crkva? Nauku mozes samo i sikljucivo da vezes za protestantsku crkvu.
Onda su se ljudi oslobodili tih mracnih i zatucanih dogmi ( znaci, pre 400 godina).

Подебљано је искључиво твој лични идеолошки став у складу са доктрином неолиберализма, секуларизма и атеизма.

Не видим никакав проблем и несклад зашто рецимо и Русија и Иран не би паралелно градиле и своју науку са својим вјерским идентитетима. То једино неко ограничен неком идеологијом попут марксизма доводи у нужну супротност мјесто складне комплементарности. :roll:

o kakvoj vrsti nauke pričaš?

Matematika,fizika, dal se zemlja okrece i tako te stvari. Mozda i nuklearna fizika.

I kako je cudno da je i Njutn, tek kada je batalio svoju jevrejsku veru , postao genije?

I kako je cudno da bas protestanti dozvolise slobodnmu misao bez da to proglasavaju jeresom
A na koju si ti mislila? Na farbanje freski? Pa to su radili i ljudi po pecinama jos pre 10.000 godina,. To nije nauka.

I kako je cudno da su i Tesla i Pupin morali da odu u tu prokletu Jameriku gde mogu nesmetano da rade?

I Ja sam na par dana bio preso u protestante - jebbote kako sam tada odjednom postao pametan .... sve neke mudre misli mi se motale po glavi .. govorio sam samo u stihovima .. unakrsnim katrenima ... i distisima .. i resio sam par matematicki enigmi iz kvantne mehanike ... i shvatio misteriju zivota ..

Posle sam se opet vratio u pravoslavlje i klerofasizam , zato sto me stalno bolela glava od bujice ideja ... i slobodoumlja ...

Matematika,fizika, dal se zemlja okrece i tako te stvari. Mozda i nuklearna fizika.

I kako je cudno da je i Njutn, tek kada je batalio svoju jevrejsku veru , postao genije?

I kako je cudno da bas protestanti dozvolise slobodnmu misao bez da to proglasavaju jeresom
A na koju si ti mislila? Na farbanje freski? Pa to su radili i ljudi po pecinama jos pre 10.000 godina,. To nije nauka.

I kako je cudno da su i Tesla i Pupin morali da odu u tu prokletu Jameriku gde mogu nesmetano da rade?

Па добро, али нијеси можда поразмислила да људи попут тебе понекад на живот гледају сувише једносмјерно.
Просто је некако безвезно очекивати од остатка свијета да слиједи само научне идеолошки доктринарне постулата западне цивилизације.

Рецимо поједини народи припадници неки цивилизација осјећају потребу да гаје и усавршавају и своју културу, умјетност и духовност поред свакодневне научне и економистичке банализације живота која проистиче управо из западне цивилизације.

Можда је ипак боље кад ствари иду равномјерније, онда је све усклађеније.... Савременост указује на то да је једносмјеран једнодимензионалан прогресистички развој Запада себе самог довео до ћорсокака развоја. Није на одмет научити и понешто од других...

I Ja sam na par dana bio preso u protestante - jebbote kako sam tada odjednom postao pametan .... sve neke mudre misli mi se motale po glavi .. govorio sam samo u stihovima .. unakrsnim katrenima ... i distisima .. i resio sam par matematicki enigmi iz kvantne mehanike ... i shvatio misteriju zivota ..

Posle sam se opet vratio u pravoslavlje i klerofasizam , zato sto me stalno bolela glava od bujice ideja ... i slobodoumlja ...

Некада од вишка глава боли и преобиља слободоумља... :lol:
Боље би ти ишло да си додатно роботизован и да баталиш ту српску словенску душу ! :D

farbanje freski nije nauka. Za razliku od tebe vrlo dobro znam šta je prirodna šta društvena nauka a šta umetnost. Rusija je dala brojne naučnike iz oblasti prirodnih i tehničkih nauka. Recimo Nikolaj Lobačevski je postavio tzv. Geometriju Lobačevskog koja "vlada" u kosmosu. Konstantin Ciolkovski je postavio teorijske osnove raketne tehnologije zahvaljujući kojim su Rusi sve vreme imali prednost u toj oblasti. Tu je i Žukovski, otac aerodinamike, zatim verovatno si čula za biologa Ivana Pavlova i hemičara Mendeljejeva. Niko od pomenutih nije imao problema sa crkvom.

farbanje freski nije nauka. Za razliku od tebe vrlo dobro znam šta je prirodna šta društvena nauka a šta umetnost. Rusija je dala brojne naučnike iz oblasti prirodnih i tehničkih nauka. Recimo Nikolaj Lobačevski je postavio tzv. Geometriju Lobačevskog koja "vlada" u kosmosu. Konstantin Ciolkovski je postavio teorijske osnove raketne tehnologije zahvaljujući kojim su Rusi sve vreme imali prednost u toj oblasti. Tu je i Žukovski, otac aerodinamike, zatim verovatno si čula za biologa Ivana Pavlova i hemičara Mendeljejeva. Niko od pomenutih nije imao problema sa crkvom.

Govorim o vremenu kada je crkva proganjala naucnike , a to bi bili 15 i 16.vek. Utociste ( Galilej) nasli su kod protestanata.
Katolicka ( a svakako i pravoslavna) drzale su svojih dogmi ( Bog dao, Bog uzo) sve dok ih protestanti nisu naucili pameti.

Da je Rusija dala naucnike , ja to znam ( dovoljno je pogledati samo spisak Nobelovaca ) i sta ti meni sada obajsnjavas.

Па први Михаил Ломоносов као стожерна фигура руског просвјетитељства и науке није имао никаквих трвења са црквом напротив.

Nikakvu nauku nije imala ni protestantska crkva. Crkve se ne bave naukom nego duhovnim stvarima. Samo pravoslavna i protestanska crkva za razliku od katolicke crkve i Islama ne pokusavaju da dominiraju svakom sferom zivota, ne sputavaju nauku, i nikad nisu spaljivale naucnike na lomaci.

Рецимо поједини народи припадници неки цивилизација осјећају потребу да гаје и усавршавају и своју културу, умјетност и духовност поред свакодневне научне и економистичке банализације живота која проистиче управо из западне цивилизације.

..
Svaka ti je ka u Njegosa, nego za umetnost i kulturu ovo ne vazi, jer ako bi vazilo ne bi svi trcali u muzeje u Rim,Pariz,Firencu,London;Madrid,
ali i St,Petersburg ( ali su u njemu takodje samo eksponati od ovih zlih imperijalista).

Govorim o vremenu kada je crkva proganjala naucnike , a to bi bili 15 i 16.vek. Utociste ( Galilej) nasli su kod protestanata.
Katolicka ( a svakako i pravoslavna) drzale su svojih dogmi ( Bog dao, Bog uzo) sve dok ih protestanti nisu naucili pameti.

Па више пута смо ти рекли да неоправдано Православну цркву трпаш у то прогонитељско инквизиторско друштво. А то да су протестанти друге научили памети ?
Они су само развили механичке и оптичке науке захваљујући интензивном развоју рационализма.

Но да ли је баш свеукупна наука сводљива само на рационализам и механичке природне науке ? :roll:

Back