Rusi masovno u egzilu u Beogradu

R.Reventlov

Aktivan član
Poruka
1.447
Aleksej Novikov
Oleksii-Novikov.png

Ел то овај Аљоша?

dlugomir

stari roker
Moderator
Poruka
174.567
Ma ne, drugi jedan, imaš sliku u tekstu tamo. Sad sam našao još jednog Alekseja, nije ovde došao zbog sankcija nego je još pre dve godine došao do zaključka da mu Rusija više ne odgovara. Doduše nije u Beogradu nego u nekom selu kod Zaječara.Zanimljiva priča:

Porodica iz Rusije zamenila Moskvu selom pored Zaječara: Rat u Ukrajini je uništio našu ekonomiju ali o tome se ćuti​

Programer iz Rusije, Aleksej Kurbatov, sa porodicom se pre dve godine doselio u selo na dvadesetak kilometara od Zaječara. Ova porodica je zamenila Moskvu od skoro 20 miliona, za malo mesto sa 100 stanovnika.
Aleksej Kurbatov, rođen je u Moskovskoj oblasti pre 42 godine. Pošto radi kao programer, njegov posao nije vezan za jedno mesto, tako da se pre dve godine doselio u selo Gornja Bela Reku, pored Zaječara.
“Mi smo otišli iz velikog grada koji ima skoro 20 miliona stanovnika, ali nema prirode, vode, ekologije, drveća, nema ničega. Zbog toga smo odlučili da se preselimo u državu, grad ili selo, gde svega toga ima”, objašnjava Aleksej.
Prema rečima sagovornika Danasa Srbija je za njih bila najbolja varijanta, i najjednostavnija za dolazak, ali da su razmišljali i o drugim državama.
“Srbija nije bila jedinstvena varijanta. Razmišljali smo o Belorusiji i Češkoj, ali se Srbija pokazala kao najbolja varijanta. U Srbiji je balkanska priroda, i najlakša za dolazak, pošto viza nije potrebna. Možes da dobiješ vizu na osnovu kupovine nekretnina koje nisu skupe”, kaže on.
Naš sagovornik kaže da su slučajno preko interneta upoznali čoveka, koji im je govorio i objasnio kako da dođu u Srbiju i ponudio pomoć.
“On nam je izašao u susret, pomogao oko iznajmljivanja nekretnine i sve šta je potrebno za dolazak, odnosno preseljenje u Srbiju. Odmah po dolasku u Srbiju, Uroš nam je iznajmimo kuću, koja se nije nalazila u gradu, već van grada. Posle godinu dana, moja supruga našla je na internetu da se prodaje kuća u selo Gornja Bela Reka, i mi smo ubrzo kupili kuću”, ističe sagovornik Danasa.

Od kada su se preselili, pre oko godinu dana, počeli su da sređuju svoje novo domaćinstvo, i sada trenutno Imaju 15 mačaka, dva kučeta, oko 60 kokošaka i 10 pileta.
“Dok ja radim programerski posao, o domaćinstvu i svim životinjama brine moja supruga Tatjana koja obožava životinje”, objasnio je Aleksej.
Prema njegovim rečima, ljudi u selu su ih odlično prihvatili, i kako Aleksej ističe, svi Sr sa kojim su u kontaktu su dobri ljudi, kao i sve u Srbiji. Dodaje da nemaju nikakvih problema, čak i zbog barijere sa jezikom, pošto se ljudi trude da im pomognu i olakšaju sve.
“Za razliku od Rusije, gde ljudi nisu prijatni, mislim na činovnike, koji ponekada ne žele da te saslušaju, takve situaciju u Srbiji nismo videli niti osetili. Imamo odlične odnose sa komšijama, sa policijom, i nema nikakvih problema”, kaže ovaj Rus za Danas.
On ističe i to da su prešli da žive u Srbiji jer je ovde bolje sve za život, i da postoje neke stvari koje su za njih vrlo važne.
“Srbi po mentalitetu su hedonisti. Ljudi koji ne žure, ljudi koji poštuju tradiciju, praznike, slave, dok je u Rusiji sve to slabo izraženo. U Rusiji u selu ljudi ili ništa ne rade, ili u rade u gradu. Oni rade od jutra do večeri, i ja ne znam šta posle rade sa parama koje su zaradili, pošto nemaju vremena za sebe”, objašnjava razlike Aleksej.
Sagovornik Danasa ističe da u Srbiji postoji balans između rada i uživanja, a da je život spor, i ljudi se posle posla sakupljaju u kafanu, ili ispred prodavnice i piju pivo, dok u Rusiji za tako nešto nema se vremena.
Kako on ističe u Zaječaru ima malo Rusa, samo nekoliko porodica, i da se ne viđaju se sa njima i ne druže, ali kada se sretnu, pozdrave se, i to je sve. “Rusi koji sada dolaze zbog političke situacije, dolaze u Novi Sad ili Beograd, a pošto je to daleko od Zaječara, nemamo kontakte sa tim ljudima”, dodaje on.
Ima još dosta u tekstu koji je na ovom linku.
Simpatični ljudi koji su još pre rata shvatili da mnogo toga u Rusiji ne valja pa su našli sreću kod nas. :)

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.