Rumuni su nastali od Vlaha

Moračanin

Veoma poznat
Poruka
11.434
Po nekim tvrdnjama, Rumuni su potomci nekadašnjih Vlaha, koji su prije dolaska Slovena, živjeli širom po Balkanu.
Sloveni su Vlahe rastjerali po cijelom Balkanu i zadržali su se samo u planinama kao stočari. Tamo su uspjeli i sačuvati svoj nekadašnji vlaški jezik, koji je danas najsličniji ako ne i isti sa rumunskim.

Neki tvrde, da je albanski jezik vrlo sličan nekadašnjem vlaškom jeziku.
To čuh od jednog iz Bora a njegovi su iz Negotina.
 
Po nekim tvrdnjama, Rumuni su potomci nekadašnjih Vlaha, koji su prije dolaska Slovena, živjeli širom po Balkanu.
Sloveni su Vlahe rastjerali po cijelom Balkanu i zadržali su se samo u planinama kao stočari. Tamo su uspjeli i sačuvati svoj nekadašnji vlaški jezik, koji je danas najsličniji ako ne i isti sa rumunskim.

Neki tvrde, da je albanski jezik vrlo sličan nekadašnjem vlaškom jeziku.
To čuh od jednog iz Bora a njegovi su iz Negotina.

Sloveni nijesu protjerali Vlahe, oni su prije Slovena pobjegli u Šume zbog najezde Gota i Avara
 
Po nekim tvrdnjama, Rumuni su potomci nekadašnjih Vlaha, koji su prije dolaska Slovena, živjeli širom po Balkanu.
Sloveni su Vlahe rastjerali po cijelom Balkanu i zadržali su se samo u planinama kao stočari. Tamo su uspjeli i sačuvati svoj nekadašnji vlaški jezik, koji je danas najsličniji ako ne i isti sa rumunskim.

Neki tvrde, da je albanski jezik vrlo sličan nekadašnjem vlaškom jeziku.
To čuh od jednog iz Bora a njegovi su iz Negotina.

Влашки језик је врло сличан са Румунским и Италијанским језиком....мало са албанским.

Они су староседеоци Балкана-Римљани....остатак тог времена.
 
Влашки језик је врло сличан са Румунским и Италијанским језиком....мало са албанским.

Они су староседеоци Балкана-Римљани....остатак тог времена.

Starosjedioc je neko ko je prvi došao na neku teritoriju, jedini Starosjedioci Balkana su bili Paleolitski Evropljani koji su došli na Balkan prije 22,000 goidna
Vlasi si su potomci Rimskih kolonista i legija, iz više pokrajina Rimskog Carstva, tako da su heterogeni, no sigurno ima i u njima koja kap Tračanske ili Dako Miziske krvi, ako su opšte ti narodi prezivjeli razne napade Barbara, kuge i ko zna šta još
 
Po nekim tvrdnjama, Rumuni su potomci nekadašnjih Vlaha, koji su prije dolaska Slovena, živjeli širom po Balkanu.
Sloveni su Vlahe rastjerali po cijelom Balkanu i zadržali su se samo u planinama kao stočari. Tamo su uspjeli i sačuvati svoj nekadašnji vlaški jezik, koji je danas najsličniji ako ne i isti sa rumunskim.

Neki tvrde, da je albanski jezik vrlo sličan nekadašnjem vlaškom jeziku.
To čuh od jednog iz Bora a njegovi su iz Negotina.

Mrčo, dobro si čuo, albanski jeste vrlo sličan vlaškom s tim što je u njega kasnije prodro i turkofoni parastratum , leksika a naročito fonetika , dakle osnova albanskog je grčki, slovenski i latinski. Suština je da je polovina današnjih Albanaca iz Albanije grko-vlaškog porekla ( na Kosovu to nije slučaj). Ovde mora da se napravi jedna distinkcija između Grkovlaha i Vlaha ( mada je bilo dosta doseljavanja sa Južnog Balkana na teritoriju Rumunije i Moldavije) jer im je poreklo sasvim drugačije dok je način na koji su "zaradili" jezik sličan, odnosno dogradnja rumunskog jezika išla je u dve etape više nego kod grkovlaškog, prvo upliv grkovlaškog u 17. veku, a kasnije reforma po italijansko-francuskom modelu i njihovom patronatu u 19. veku.
 
Mrčo, dobro si čuo, albanski jeste vrlo sličan vlaškom s tim što je u njega kasnije prodro i turkofoni parastratum , leksika a naročito fonetika , dakle osnova albanskog je grčki, slovenski i latinski. Suština je da je polovina današnjih Albanaca iz Albanije grko-vlaškog porekla ( na Kosovu to nije slučaj). Ovde mora da se napravi jedna distinkcija između Grkovlaha i Vlaha ( mada je bilo dosta doseljavanja sa Južnog Balkana na teritoriju Rumunije i Moldavije) jer im je poreklo sasvim drugačije dok je način na koji su "zaradili" jezik sličan, odnosno dogradnja rumunskog jezika išla je u dve etape više nego kod grkovlaškog, prvo upliv grkovlaškog u 17. veku, a kasnije reforma po italijansko-francuskom modelu i njihovom patronatu u 19. veku.

Leso, nešto mi sad pade na pamet, pitanje upućujem tebi ili Mrkalju!

Da li je tačno da u svim jezicima (koji imaju slovo Q) poslije Q ide U, osim u albanskom, gdje se Q čita Ć npr. Qamil Kuqi?

Ja znam da u latinskom i engleskom poslije Q obavezno ide U ali za druge jezike nisam siguran!
 
Leso, nešto mi sad pade na pamet, pitanje upućujem tebi ili Mrkalju!

Da li je tačno da u svim jezicima (koji imaju slovo Q) poslije Q ide U, osim u albanskom, gdje se Q čita Ć npr. Qamil Kuqi?

Ja znam da u latinskom i engleskom poslije Q obavezno ide U ali za druge jezike nisam siguran!

Francuzi ga izgovaraju kao Ki ( kao dentalnolabialni glas pomešano i i u).
Albanski jezik je esperanto prve polovine dvadesetog veka, skrpljen s koca i konopca. Italijani , koji su im stvarali pravopis su morali da nađu odgovarajući znak za foneme Ć i DŽ, i njima su dodeljene grafeme Q i X.
 
Francuzi ga izgovaraju kao Ki ( kao dentalnolabialni glas pomešano i i u).
Albanski jezik je esperanto prve polovine dvadesetog veka, skrpljen s koca i konopca. Italijani , koji su im stvarali pravopis su morali da nađu odgovarajući znak za foneme Ć i DŽ, i njima su dodeljene grafeme Q i X.

Ok, znam kako se izgovara u francuskom, ali me interesuje kako se piše, da li je obavezno U poslije Q, i u ostalim jezicima kakvo je pravilo?
 
Leso, nešto mi sad pade na pamet, pitanje upućujem tebi ili Mrkalju!

Da li je tačno da u svim jezicima (koji imaju slovo Q) poslije Q ide U, osim u albanskom, gdje se Q čita Ć npr. Qamil Kuqi?

Ja znam da u latinskom i engleskom poslije Q obavezno ide U ali za druge jezike nisam siguran!

The Albanian language has been written using many different alphabets since the first records of the 15th century. The history of the writing of the Albanian language is closely related to the cultural orientation and knowledge of certain foreign languages among Albanian writers.[25] The earliest written Albanian records come from the Gheg area in makeshift spellings based on Italian or Greek and sometimes in Turko-Arabic characters. Originally, the Tosk dialect was written in the Greek alphabet and the Gheg dialect was written in the Latin alphabet. Both dialects also been written in the Ottoman Turkish version of the Arabic alphabet, the Cyrillic alphabet, and some local alphabets. More specifically, the writers from Northern Albania and under the influence of the Catholic Church used Latin letters, those in southern Albania and under the influence of the Greek Orthodox church used Greek letters, while others throughout Albania and under the influence of Islam used Arabic letters. There were initial attempts to create an original Albanian alphabet during the 1750-1850 period. These attempts intensified after the League of Prizren and culminated with the Congress of Manastir held by Albanian intellectuals from November 14 to 22 November 1908, in Manastir (Bitola, Macedonia), which decided the alphabet and a standardized Albanian spelling to be used in the Albanian language. Such alphabet is still the one used today for standard Albanian. The script was largely based on the Latin alphabet with the addition of the letters ë, ç, and nine digraphs.

X čitaju kao Dž (Ana Oxa je u stvari (H)odža), Q kao Č. Slično se kod Dalmatinaca X čitalo kao Dž (xaba=žaba), a na portugalskom kao Š, na španskom H. U pitanju je nastojanje da se postojećom abecedom pokriju svi fonemi, kako se ne bi uvodili novi znakovi. Kod Albanaca, grafija je standardizovana 1908, verovatno od stranih lingvista. Treba još pogledati - nisam se albanskim nikad bavio.
 
Poslednja izmena:
Ma nemoj, a đe si to pročita

To je njegove glave delo, sam je shvatio, doduše,malo mu je pomogao Nikolae Densusianu. Ako ga do sad nisi upoznao D1 je novi Hans Kristijan Andersen ili bar Dž.R.R. Tolkin.

Pa da nastavimo Mrčovu priču da su Rumuni nastali od Vlaha.

Da, ima jedan dobar deo Vlaha u Rumuniji, veći ostatak su Mađari Sekelji, Pečenezi, Tatari , Karavlasi, Bugari , Rusi i Cigani. Samo Jevreja nema, jer su se potrudili da ih istrebe u WW2 ( zvanično 400,000, nezvanično 800,000)
 
Poslednja izmena:
To je njegove glave delo, sam je shvatio, doduše,malo mu je pomogao Nikolae Densusianu. Ako ga do sad nisi upoznao D1 je novi Hans Kristijan Andersen ili bar Dž.R.R. Tolkin.

Pa da nastavimo Mrčovu priču da su Rumuni nastali od Vlaha.

Da, ima jedan dobar deo Vlaha u Rumuniji, veći ostatak su Mađari Sekelji, Pečenezi, Tatari , Karavlasi, Bugari , Rusi i Cigani. Samo Jevreja nema, jer su se potrudili da ih istrebe u WW2 ( zvanično 400,000, nezvanično 800,000)

Strasan neki "advokat", plus "vidovit".

Probudi se Radnasele, nije vreme za "mesecarenje", PODNE JE.
 
Po nekim tvrdnjama, Rumuni su potomci nekadašnjih Vlaha, koji su prije dolaska Slovena, živjeli širom po Balkanu.
Sloveni su Vlahe rastjerali po cijelom Balkanu i zadržali su se samo u planinama kao stočari. Tamo su uspjeli i sačuvati svoj nekadašnji vlaški jezik, koji je danas najsličniji ako ne i isti sa rumunskim.

Neki tvrde, da je albanski jezik vrlo sličan nekadašnjem vlaškom jeziku.
To čuh od jednog iz Bora a njegovi su iz Negotina.
Vjerovatno je istina da je jedan znacajan broj Rumuna potekao od Vlaha ali ne bi reko bas svi da su, ustvari tesko i 50% Rumuna da je poteklo od Vlaha jer mi nekako to nema smisla kako to da danas ima preko 20 miliona Rumuna a Vlaha mnogo manje jer da su svi nastali od Vlaha nema logike da toliko domicilno stanovnistvo bude asimilirano u Rumune. To bi bilo kao da bi 10% manjina na Kosovu asimiliralo 90% vecine tj. Albanaca.

Sto se tice slicnosti jezika albanskog i rumunskog to stoji jer su njihovi jezici romanizirani pa se njihov jezik donekle veze i sa italijanskim s'tim da se albanski u maloj mjeri veze i sa grckim i nije cudno da je bilo uticaja Ilira, Tracana i Helena jednih na druge jer su to autohtoni Balkanski narodi.
 
Poslednja izmena:

Back
Top