Рударење као дигитални „нуспроизвод”: Анализа капацитета Дата центра Србија

Да ли у србији Заворена група људи од око 200000 користи све могуће ресурсе само за њихов проспритет

  • НЕ

    glasova: 0 0,0%
  • да

    glasova: 5 100,0%

  • Ukupno glasova
    5

AleksaJ

Buduća legenda
Poruka
42.431
Државни дата центар у Крагујевцу, пројекат вредан преко 100 милиона евра, често се у јавности повезује са термином „рударење”. Иако је примарна сврха овог центра вештачка интелигенција (AI) и безбедност података, постоји економска логика по којој би рударење могло да функционише као секундарна активност.

Примарна функција: Мозак дигиталне Србије
Основна функција центра у Крагујевцу је складиштење и обрада података за државну управу, науку и велике клијенте попут Oracle-a. Према изјавама председника Александра Вучића, фокус је на суперкомпјутерима који омогућавају развој медицине, паметних градова и софтвера. Ово је „основна руда” – подаци који покрећу модерно друштво.

Посебно одељење: Рударење као „злато из бакра”
У традиционалном рударству, примарни циљ може бити вађење бакра, али се кроз тај процес често добијају племенити метали попут злата као нуспроизводи. Слично томе, у свету суперкомпјутера, рударење криптовалута може се посматрати на следећи начин:
  • Искоришћавање вишка снаге (Idle Power): Када суперкомпјутер не ради пуним капацитетом на научним пројектима (нпр. током ноћи или између два велика прорачуна), његова процесорска снага остаје неискоришћена. Посебно одељење би тај „вишак” могло усмерити на рударење.
  • Енергетска арбитража: С обзиром на то да центар има сопствене соларне панеле, енергија која се не потроши за хлађење сервера или основне функције може се директно „преточити” у дигиталну имовину (криптовалуте).
  • Финансијски нуспроизвод: Баш као што злато побољшава профитабилност рудника бакра, тако би и рударење могло да генерише приход који би се користио за отплату скупог одржавања центра, чинећи га самоодрживим.

Зашто је ово стратешки важно?
Ако би држава формирала одељење које се бави овим „дигиталним нуспроизводом”, Србија би могла да:
  1. Створи дигиталне резерве: Попут злата у трезору НБС, државни Биткоин би могао бити заштита од инфлације.
  2. Тестира нове технологије: Кроз рударење се најбоље учи о blockchain технологији, која се касније може применити у државној администрацији.

Техничка ограда
Иако је овај модел економски примамљив, важно је нагласити да је за право „злато” у рударењу (Биткоин) потребан специфичан хардвер (ASIC). Суперкомпјутери у Крагујевцу су више окренути ка „алткоинима” или вештачкој интелигенцији, па би се ово одељење вероватно бавило хибридним облицима дигиталне обраде.

Закључак
Док држава званично гради „фабрику будућности” за AI, могућност да се кроз тај процес „испира” дигитално злато остаје као технички изводљива и економски логична опција за потпуну оптимизацију ове огромне инвестиције.

images
 
Bitcoin će na kraju zapravo najverovatnije ispasti samo jedna u nizu špekulativno-piramidalnih šema, u kojoj će na kraju jedni profitirati, a drugi izgubiti.

То је већ то, али је за сада добра за крађу.

Не плаћаш струју, рудариш, уновчиш, инвестираш да опереш у Београд на води, или камионе у Америци.

Док Шиптари нису успоставили контролу на Северу Космета, рударило се тамо све у 16.
 
Bitcoin će na kraju zapravo najverovatnije ispasti samo jedna u nizu špekulativno-piramidalnih šema, u kojoj će na kraju jedni profitirati, a drugi izgubiti.
Па у том случају би пропало цело крипто тржиште, а крипто тржиште је постало озбиљан актер у светској економији, што значи да би утицао и на друга тржишта. Знаш и сам ко све држи у свом портфолију БТЦ.
Али има и још екстремнијих људи од тебе, то су комунисти, који годинама говоре како је берза такође шпекулативно-пирамидална шема и да ће ускоро пући.
Берза постоји преко 200 година, али ево баш сада за време наших живота ће се распасти.

Шта Биткоину иде у прилог, то је блокчејн технологија и децентрализација.
 
Ako serveri imaju višak kapaciteta koji može da se iskoristi u neke pametne svrhe, to treba iskoristiti.

Samo to treba uraditi na pametan način. Rudarenje često divljački stresira komponente. Serveri su skupa oprema. Ako su cene rudarenja kraći vek, više kvarova i dodatni troškovi održavanja, onda je piranje koliko se sve isplati.

Zato bih ja to radio u nekom "hladnom" režimu rada: spušteni taktovi, ograničeno opterećenje, da serveri lagano vrte posao bez nepotrebnog prženja hardvera. Tako imaš neku korist od viška kapaciteta, a ne habaš opremu kao kod klasičnog rudarenja 24/7 na maksimumu.
 
Па у том случају би пропало цело крипто тржиште, а крипто тржиште је постало озбиљан актер у светској економији, што значи да би утицао и на друга тржишта. Знаш и сам ко све држи у свом портфолију БТЦ.
Али има и још екстремнијих људи од тебе, то су комунисти, који годинама говоре како је берза такође шпекулативно-пирамидална шема и да ће ускоро пући.
Берза постоји преко 200 година, али ево баш сада за време наших живота ће се распасти.

Шта Биткоину иде у прилог, то је блокчејн технологија и децентрализација.

Видећемо. Иза берзи су ипак неки реални производи, који задовољавају реалну потребу. Зато и функционишу вековима.
 
То је већ то, али је за сада добра за крађу.

Не плаћаш струју, рудариш, уновчиш, инвестираш да опереш у Београд на води, или камионе у Америци.

Док Шиптари нису успоставили контролу на Северу Космета, рударило се тамо све у 16.
Једно је рударење (проверавање трансакција и додавање нових блокова у блокчејн) где се као награда добија крипто валута, а сасвим друго је куповина Биткоина, па сутра продаја или дугорочно држање, а треће је клађење односно лонг/шорт позиција када се играју на то да ли ће неки крипто да падне или да скочи у неком периоду.
 
Па у том случају би пропало цело крипто тржиште, а крипто тржиште је постало озбиљан актер у светској економији, што значи да би утицао и на друга тржишта. Знаш и сам ко све држи у свом портфолију БТЦ.
Dokle god ga pojedini uticajni bogataši budu posedovali, zalagaće se da ne propadne. Ali, ako reše da mu ukinu podršku, prodaće svoje i pustiti ga niz vodu.
Али има и још екстремнијих људи од тебе, то су комунисти, који годинама говоре како је берза такође шпекулативно-пирамидална шема и да ће ускоро пући.
Берза постоји преко 200 година, али ево баш сада за време наших живота ће се распасти.
Ulažem na berzi, ali ne na špekulativan kupi/prodaj način, već kupujem akcije firmi koje pozitivno posluju i imaju solidnu dividendu.
Шта Биткоину иде у прилог, то је блокчејн технологија и децентрализација.
U prilog mu ne ide to što centralne banke država mogu da ga zabrane lokalno ili globalno kad god im se bude ćefnulo. Neobično je što ga već nisu zabranili, s obzirom da su centralne banke uvek imale nešto protiv konkurencije drugih valuta u državi. Očigledno je da su pojedini uticajni ljudi zaključili da mogu da zarade u toj šemi.
Po meni bi trebalo da zabrane kriptovalute jer bi to bio najbolji način da pokvare posao kojekakvim ucenjivačima i hakerima koji traže isplatu u kriptovalutama da bi zameli trag. Takođe, ja bih ih zabranio zbog besmislenog "rudarenja" koje troši struju uzalud i tako povećava potrošnju energenata povećavajući koncentraciju CO2 u atmosferi i ubrzavajući klimatske promene.
 
Видећемо. Иза берзи су ипак неки реални производи, који задовољавају реалну потребу. Зато и функционишу вековима.
Реални јесу, али ако данас умре Илон Маск, шта мислиш колико процената ће пасти акције Тесла, Спејс Икс, Старлинк ?

Ко стоји иза Биткоина ? Нико, децентрализован, а Тесла и ове компаније екстремно персонализовани брендови.
 
Једно је рударење (проверавање трансакција и додавање нових блокова у блокчејн) где се као награда добија крипто валута, а сасвим друго је куповина Биткоина, па сутра продаја или дугорочно држање, а треће је клађење односно лонг/шорт позиција када се играју на то да ли ће неки крипто да падне или да скочи у неком периоду.

Шта код да је, ови СНС "криптомагови" краду. То је једино сигурно код њих.
 
Реални јесу, али ако данас умре Илон Маск, шта мислиш колико процената ће пасти акције Тесла, Спејс Икс, Старлинк ?

Ко стоји иза Биткоина ? Нико, децентрализован, а Тесла и ове компаније екстремно персонализовани брендови.

Догодиће се потрес на берзама, као много пута у протеклих неколико векова, па ће берзе опет наставити да раде.
Јер, и поред покојног Маска, људи и даље троше нафту, жито, кафу, шећер, пелене за бебе и хиљаде, милионе других производа, којима се баве хиљаде и милиони компанија по свету. Потребни су за живот.

А можда нам се деси, теби или мени, или обојици, да видимо крај биткоина. Није потребан за живот.
 
Знамо да се то ради по великим фирмама, нарочито одкако је Андреј "купио" 100мил биткоина од Неше Роминга и протерао га у САД, а Брнаба му направила Закон о дигиталним валутама...

Ништа они не раде за државу, већ само за себе
 
То је већ то, али је за сада добра за крађу.

Не плаћаш струју, рудариш, уновчиш, инвестираш да опереш у Београд на води, или камионе у Америци.

Док Шиптари нису успоставили контролу на Северу Космета, рударило се тамо све у 16.

Газиводе су радиле за рударење биткоинта... Како то да нема у медијима ?
 
Догодиће се потрес на берзама, као много пута у протеклих неколико векова, па ће берзе опет наставити да раде.
Јер, и поред покојног Маска, људи и даље троше нафту, жито, кафу, шећер, пелене за бебе и хиљаде, милионе других производа, којима се баве хиљаде и милиони компанија по свету. Потребни су за живот.

А можда нам се деси, теби или мени, или обојици, да видимо крај биткоина. Није потребан за живот.

Данас биткоини служе уместо дијаманата.

Може да се ангажује војска за пуч, револуцију, ударе, финансијске сломове итд...дрога, трговина људима и криминал је ту мање битно !
 
Догодиће се потрес на берзама, као много пута у протеклих неколико векова, па ће берзе опет наставити да раде.
Јер, и поред покојног Маска, људи и даље троше нафту, жито, кафу, шећер, пелене за бебе и хиљаде, милионе других производа, којима се баве хиљаде и милиони компанија по свету. Потребни су за живот.

А можда нам се деси, теби или мени, или обојици, да видимо крај биткоина. Није потребан за живот.
Па можде да пропадне, то је само један коин, ако постоји нека алтернатива на крипто тржишту неки БТЦ2 који је још децентрализованији, технолошки и еколошки напреднији, али цело тржиште да пропадне тешко, поготово што је настало на крилима технолошког напретка, АИ, блокчејн итд.

Ne pratim logiku, zasto bi rudarili, podizali data centar, kada pokradeni novac moze da se prebaci u bitkon direktno?
Па то можда већ и раде, али рударење није куповина и конвертовање, него производња која се награђује добијањем коина.
 
Ne pratim logiku, zasto bi rudarili, podizali data centar, kada pokradeni novac moze da se prebaci u bitkon direktno?

Зато што су пре морали да се каче на неко ЈП, државни орган, агенцију или министарство и крали струју за рударење на сопственим машинама, које су могле запалити просторије од прегревања.

Овако се изнајми машина за тај посао, има хлађење, не плати се у целости та услуга , а руда биткоин капље, на таквим машинама цури
 
Ne pratim logiku, zasto bi rudarili, podizali data centar, kada pokradeni novac moze da se prebaci u bitkon direktno?

Зато што су доказано неограничено алави. Што не би, кад они контролишу и дата центар, и струју. Могу да рударе колико хоће, и то пребаце где хоће, и уновче кад им треба.
 
Dokle god ga pojedini uticajni bogataši budu posedovali, zalagaće se da ne propadne. Ali, ako reše da mu ukinu podršku, prodaće svoje i pustiti ga niz vodu.

Ulažem na berzi, ali ne na špekulativan kupi/prodaj način, već kupujem akcije firmi koje pozitivno posluju i imaju solidnu dividendu.

U prilog mu ne ide to što centralne banke država mogu da ga zabrane lokalno ili globalno kad god im se bude ćefnulo. Neobično je što ga već nisu zabranili, s obzirom da su centralne banke uvek imale nešto protiv konkurencije drugih valuta u državi. Očigledno je da su pojedini uticajni ljudi zaključili da mogu da zarade u toj šemi.
Po meni bi trebalo da zabrane kriptovalute jer bi to bio najbolji način da pokvare posao kojekakvim ucenjivačima i hakerima koji traže isplatu u kriptovalutama da bi zameli trag. Takođe, ja bih ih zabranio zbog besmislenog "rudarenja" koje troši struju uzalud i tako povećava potrošnju energenata povećavajući koncentraciju CO2 u atmosferi i ubrzavajući klimatske promene.
Па то можеш рећи и за берзу. Ево ти си на Белексу, а мени је домаћа берза далеко ризичнија од било ког тржишта. Наш Белекс је био забрањен доласком комуниста и обновљен тек 1990, докаском економских и других слобода.

Замисли ти више поверења имаш у финсијски поредак у Вучићевој ћаци Србији, него у америчку берзу. То је апсурд.

Не можеш да забраниш будућност, то је као што су Енглези моткама лупали парне машине, јер су и они нашли разлоге зашто та нова револуција је штетна и не треба да постоје. Плачу они, плачу и коњи који више нису били потребни, али реалност их је прегазила.
Замисли ти у сред Србије где је еколошка катастрофа, бринеш за БТЦ који је еколошки неприхватљив, али не рударе сви као у Србији на спаљивање угља, него има држава које стварају струју из обновљивих извора.
Али оно што је најважније, БТЦ ради по принципу проблематичног Proof of Work (рударење), али имаш замену Итиријум ETH, који је прешао на Proof of Stake (staking), потрошња струје је опала за ~99%+ нема „рудaрења“ са јаким GPU/ASIC машинама валидатори само „закључавају“ своје коине да би учествовали у мрежи. Проблем решен, твој изговор је застарео и лицемеран.
А тек смо загребали крипто, замисли колико ће технологија тек напредовати, јер заиста јесте примитивно када ћаци у Србији ложе јаловину са адативима, да би створили струју, која је потребна за рударење.
 
Domaća berza je rizična ako ulažeš nasumice. Većina firmi na našoj berzi po meni nije vredna ulaganja. Treba dobro odabrati.
Kriptovalute me ne zanimaju, a ko želi da se kocka, neka ulaže.
А америчка берза, етфови као СНП 500 и Насдак ?
 

Back
Top