Rostilj, ulje i mast

Umri_muski

Legenda
Poruka
54.991
Gledam ameri kad rostiljaju , na uglju , masovno mazu sve sto je na rostilju ili uljem ili mastima i onda se to upali i onda vatra i obuhvati komade mesa.
To je jedan nacin..

Drugi nacin, stalno ga drze masnim, jer mast upija dim a dime ga odvojeno ulje na cumur...odozdo dimi a mast ili ulje na meso i onda da upije.

A treci je ovaj nas laicki , stavis cumur, ugasis ga da tinja, i onda peces na toploti zara....

Sta je najbolje za ukus, za ukus dimljenog, za ukus rostilja , a sta je najbolje ovako , zdravstveno....?
 
Gledam ameri kad rostiljaju , na uglju , masovno mazu sve sto je na rostilju ili uljem ili mastima i onda se to upali i onda vatra i obuhvati komade mesa.
To je jedan nacin..

Drugi nacin, stalno ga drze masnim, jer mast upija dim a dime ga odvojeno ulje na cumur...odozdo dimi a mast ili ulje na meso i onda da upije.

A treci je ovaj nas laicki , stavis cumur, ugasis ga da tinja, i onda peces na toploti zara....

Sta je najbolje za ukus, za ukus dimljenog, za ukus rostilja , a sta je najbolje ovako , zdravstveno....?
Nijedno!
Roštiljsko meso treba izbegavati kao i prženu hranu i dimljenu hranu.Pogotovo ako se prži na ulju, na visokim temperaturama.
Kuvanu ,dinstanu i pečenu hranu treba jesti.
Roštilj, dimljene kobasice i ostale takve kupovne proizvode ,najbolje izbaciti iz upotrebe, kao i dugotrajnu konzerviranu hranu koja dugo stoji (pasulj u konzervama, tunjevina, itd).
 
uopste niste ukapirali americki nacin rostiljanja!!!!da ne poverujes. a za stetnost necu nista da komentarisem.samo da vas podsetim da su do pre par godina jaja bila izvikana kao totalno stetna a sada je trend da par jaja dnevno nista ne smeta.koji holesterol,koji bakraci..to sto se radi sa narodom je smesno na pojedinci...
 
uopste niste ukapirali americki nacin rostiljanja!!!!da ne poverujes. a za stetnost necu nista da komentarisem.samo da vas podsetim da su do pre par godina jaja bila izvikana kao totalno stetna a sada je trend da par jaja dnevno nista ne smeta.koji holesterol,koji bakraci..to sto se radi sa narodom je smesno na pojedinci...
Imaš li neku temu o gulašima i jelima sa mesom.
 
fora sa rostiljem je da ima poklopac.za meso treba jaka temperatura,da se brzo zapece povrsina da ne bi gubili dragocenu tecnost koja u stvari daje SOCNOST mesu.SOCNOST mesa je misaona kategorija kod vecine "strucnjaka".naravno da ima i pravih maestra.cisto meso na jakom zaru zapeces jednu stranu,pa drugu i onda na drugom delu resetke gde je slaba temperatura dovrsis delo .naravno da se poklopac spusti a ako nemas poklopac nadji neku staru serpu ili lavor.ako vidis da neko soli meso pre termicke obrade ti ga obradi oklagijom.
 
pa objasnjenje je zapanjujuce jednostavno. kada peglas meso sa oklagijom pametnjakovic koji napada sa solju ne moze da ti pridje .takvi strucnjaci sve sto znaju o rostilju i inace o pripremanju hrane pokupe svasta sa razno raznih sajtova a ne znaju vatru za rostilj da zapale.to nije samo slucaj ovde nego generalno je uzelo maha.inace amerikanci ,kanadjani ,australijanci su doveli pripremu hrane na rostilju do savrsenstva.evo nesto jednostavno i poznato ali ipak: plavi patlidzan se isece na kriske 1-2 cm,ne deblje,naulji se pre stavljanja na rostilj,baci se na resetku malo da pozuti,druga strana pa u dublju posudu,izgnjeciti sa viljuskom dodajuci biber,b.luk.limun,limetu, ulje koje imas i sve sto imas sto ti padne na pamet.hleb na kriske moze i bajat grilovati pa kad je gotov na njega namazati ono sa patlidzanom.ljuto ko oce a i ljutu use separatno.idealno za predjelo a nije skupo.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Dva puta paljeno drvo (ćumur=ugalj) mislim da nije zdravo nimalo. Najbolja su drva, ne zimzelena ili smolasta ili neka sa smrdljivim korama..Da skratim..
Idealan roštilj je kad se užari šljivovo drvo i bez plamena. Rešetku namazati presečenim krompirom (ima skroba koji ne da da se meso lepi) a ne uljem ili mastima. Još ako je meso preležalo noć u nekoj marinadi e to je to.
Ima tu još vrsta drva koja dolaze u obzir..Temperaturu znati pogoditi za svaku vrstu mesa..
Napravio sam 300 puta roštilj za moje i familiju i drugare..nadimio se 1000puta i tako..ipak sam samo amater ali probajte..
 
Nije isti cumur za rostilj i cumur za grejanje. Cumur za rostilj nije potpuno sagorelo drvo. I posebno je pripremljeno uz neki specifican proces sagorevanja uz vazduh. Taj proces ima ime ali se ne mogu setiti kako se zove. Cumur za rostilj mozes slobodno koristiti. Kao drugo ni jedno drvo koje koristis za rostilj ne sme imati koru. Kora drveta ubija aromu drveta u dimu. Takodje za rostilj ne treba koristiti cepanice drveta kao za kamin, vec se drvo isece na sitne iverke. Ja inace koristim jabukovo drvo.
 
Opet sam poželeo vatru pored reke i spremanje hrane na roštilju, kotliću, tanjirači-talandari..Pečeni, neoljušteni krompir u foliji (.znam da folija nije baš najzdravija) koji se baci direktno u žar..teletinu ispod sača koju ne moraš da žvaćeš (imam dobre zube😁)..jagnjetinu, hleb ispod sača, pečenjci..ma sve je slađe napolju i sa odabranim društvom.
Ubi me nostalgija ali vraćam se ove godine definitivno pa mi malo lakše.
Zatvorena tema gde se pominje tanjirača ili kako je negde zovu talandara pa bih ovde, da ne otvaram novu temu.
Nema bolje pržene ribe nego sa tanjirače, po meni..na običnom suncokretovom ulju.
Svežu, rečnu ribu, koja ima puno kostiju, zarezati samo oko kičme, sa obe strane, na svakih 3-4mm..od glave do repa..ne mora preduboko.
E sad glavno..Bitan je redosled na tanjirači. Uvek ribu pržimo prvu. Onda šta ko voli..izbor je veliki. Sve posle preuzme mirise ribe i pre se pojede nego riba. Mi obavezno stavimo krompir posle ribe. Isečen krupnije nego pomfrit..otprilike kao belgijski pomfrit, 2-3 puta deblji od mekdonaldsovog...Onda sledi paprika, neoguljena i cela, sveža. Još ako je sezona blagvi, žumanjača ( Amanita caesarea ili tako nešto) pa se poređaju, u početku zajedno sa ribom, ali po obodima tanjirače..mada mogu i druge pečurke..Kad se izmešaju svi ti mirisi a odozdo pomalo i dima dođe od, obavezno, kvalitetnog drveta..
Evo ogladneh..izvinite na dugoj poruci
🍻
 
Poslednja izmena:
Nov sam na Krstarici i koristih pretragu ali ponekad kad otvorim novu temu, na drugim podforumima, neki se bune..kao da mi je stalo da se reklamiram ovde ili šta znam šta već pišu..preko njihovih poruka samo preletim i ne čitam do kraja..raznog sveta ima😕
Otvoriću novu temu o tanjirači-talandari čim vratim slike iz kompa u telefon. Proveo sam dana i daana pored tanjirače i to je zanimljiv ukus i doživljaj i nije tanjirača "suvišna" kao što rekoše na zatvorenoj temi od pre neku godinu.
 
Poslednja izmena:
Nov sam na Krstarici i koristih pretragu ali ponekad kad otvorim novu temu, na drugim podforumima, neki se bune..kao da mi je stalo da se reklamiram ovde ili šta znam šta već pišu..preko njihovih poruka samo preletim i ne čitam do kraja..raznog sveta ima😕
Otvoriću novu temu o tanjirači-talandari čim vratim slike iz kompa u telefon. Proveo sam dana i daana pored tanjirače i to je zanimljiv ukus i doživljaj i nije tanjirača "suvišna" kao što rekoše na zatvorenoj temi od pre neku godinu.
Pa pretražiš, ako nema aktivne teme, otvoriš novu. Tako da je dogovoreno, čekamo temu i slike.
 
Sto je vama jasno meni nije...
ebiga, kod mene mora da bude definisano , a ne to je to , ma kako ne vidis..
Dakle ako ja vidim plamen kako obuhvata meso , ja to ne zovem zar.
Zovem rostilj, ali ne zar.
Ako vidim da ljudi ne gledaju da li je rostilj ili zar onda znaci ne gledaju da li je rostilj ili zar.
Ako vidim da gledaju da bude masnoce koja ce brzo da se nadimi , sto ameri vole, jer su navikli ukusom na nadimljeno , kupuju tecni dim kao zamenu za sirotinju, onda koriste tu foru.
Ako koriste foru da prave skramicu , to bi i naglasili ali ne naglase.
To naglase za tiganj , to skoro uvek..
Svi mi znamo za tiganj, rokni ga u vrelo , tapa tapa, i onda smanjuj ako hoces da ti bude mekanica kao za bebe, ili ne smanjuj nego dolivaj ako hoces da ti ostane socno , posto krace traje spremanje, znaci ostaje socnije..

To isto moze da se koristi kao trik i kod rostilja, ali posto niko ne naglasi, znaci da i to nije ni bitno...
Kad peku stejk, stalno naglasavaju prisustvo masnoce, a ne visoku temperaturu a ni zakoricenost...

Cak imaju savete da ne sme prejako jer mora da dodje temperatura do sredine mesa...a stejk im je 5cm debeo..
 
ja sam pravio rostilj i spremao ribu na talandari-imam ih 3 kom mnoogo puta - sa manje vise promenjivim uspehom.koristio drva,cumur ,grane ,lozu,alkohol,butan i jos sve sto gori.o tome moze da se drvi 5 dana i 6 noci.sta je definicija rostilja?pa ovde niko ne zna kako se pravi cumur-nepotpuno sagorevanje drveta.pa onda kakva je resetka,razmak ,materijal.Visina od zara.Pa tek meso.ej..od mesa sve pocinje iako ako je kuvar talentovan sve moze da se dogodi.pa pacevi,prelivi,itd..cesto na terenu brenerom skoro usijamo plocu i odozgo bacimo deblje snicle,prste da polizes..jel to spremanje na rostilju?mogu da drvim 5 dana o sastavu mesa moravki,mangulica,pietrena,bert lankaster i svih ostalih rasa.da li znate detalje o svinjskoj masti?da li znate da je ta mast uslovno receno zdrava? mast mora da bude od jedinki koje su hranjene sto zdravijom hranom i da te jedinke dostignu biolosku zrelost.za krmace to znaci da se bar jedanput prasila.sad vidim udarila moda kupuje se svinjska mast sumnjivog kvaliteta.pa ne mogu svi da dodju do prave masti.Ili do dobrog mesa,domaceg krompira.pa sta mislite zasto na zapadu postoje oni prelivi,dresinzi ili vec kako se zovu da poprave ukus hrani.sta moze da popravi ukus naseg domaceg krompira?ali ne zaboravite da uzgoj tog krompira ne donosi neku zaradu proizvodjacu.ne isplati se .mora v.djubrivo i eto roda bljutavog vodenasatog krompira gde ima zarade .sta ce ti pac,dresing ,sos,preliv za meso moravke?pa ono kad przis miris ode kilometar daleko.a ovo przis i nista ne mirise.mesec dana mi stajale snicle u frizideru,zaboravio za njih.kad sam ih pronasao jeedva sam otvorio onaj papir.ocekivao sam neke ale i creve..ono nista!!!ozbiljno,ne smrdi nesto narocito,struktura onako.mpglo je da se opere i na jaku vatru.al ko to sme da proba.Pa sta mislite koliko ima antibiotika i drugih hemikalija u tom mesu?pa to je preparirano jos u detinjstvu...Znaci sve ulazi u pripremu ...
 
zaboravio sam za krompir:ocisceni rose a moze i beli velicine krupnog jajeta otprilike,u talandaru ,u vrelu masnocu da ogrezne, posle par minuta smanjiti vatru i posle polako najmanje 35-40 min prziti.ko kako voli.krompir spolja da dobije polurskavu pokoricu a unutra ko kuvan.to mi je hit.uz osvezavajuca pica nezaboravno.cesto riba ili meso ostanu ali krompir ode...
 

Back
Top