ROMSKA SLAVA TETKA BIBIJA

https://vozdovac.rs/2025/03/21/na-vozdovcu-obelezena-decja-romska-slava-tetka-bibija/
Kako to u hriscanstvu moze da se slavi ko god pozelis
Eto, romi slave tetka bibiju, nigde je u hriscanstvu nema
Zasto bar ne ispostujete rome i ne proglasite svetu bibiju, lakse bi ih uvukli u ostalo
Што би их увлачили то су наша браћа из Индије обредно се купају у реци за Ђурђевдан као у реци Ганг.
 
Iz Vikipedije

Tetkica Bibija je verski praznik koji slave Romi koji žive u Srbiji, a koji su pravoslavne veroispovesti, ali i pravoslavni Romi širom sveta. U Crnoj Gori je slave i Romi muslimanske veroispovesti. Bibija se slavi kao isceliteljka i zaštitnica porodice, a pre svega kao zaštitnicu zdravlja dece. Svako mesto ili grad ima svoj poseban datum obeležavanja slave, što se objašnjava legendom o Tetkici Bibiji koja je u različite datume stizala u razna mesta i vršila isceljenja. Datumi obeležavanja ove romske slave su, uglavnom, vezani za dane Uskršnjeg posta, pa su i zbog toga pokretni. U nekim sredinama praznik se slavi četiri nedelje pre Velikog petka i određuje se prema Uskrsu, na dan kada je Adam učinio greh i ubrao plod sa drveta saznanja dobra i zla, dok neke romske porodice slave Bibiju na Veliki petak.

Na slavi je obavezno prisustvo sveštenika, iako je Tetkica Bibija nekanonizovana svetica. U urbanim sredinama Tetkica Bibija se slavi u hotelima ili restoranima, ali je tradicionalno mesto obreda oko krsta ili drveta, obično oko kruške koju ukrašavaju. Svi pravoslavni Romi u Srbiji slave Tetkicu Bibiju i to je jedina prava romska slava koju imaju. Osim ove slave i svako svoju pravoslavnu slavu, kao i ostale verske praznike, kakvi su Uskrs i Božić.

Čudotvorna Tetkica Bibija je 1929. godine dobila i svoju ikonu. Na ikoni se Bibija predstavlja kao tipična Romkinja okružena decom i drugim Romkinjama, u karakterističnoj nošnji i sa upadljivo velikim naušnicama. U drugoj verziji svetiteljka raširenih ruku stoji ispod krošnje kruške, dok joj prilazi mnoštvo dece. Ikona čudotvorne Bibije izuzetno se poštuje, mada su retke romske kuće koje poseduju ikonu zaštitnice. To je dečji praznik, a tradicioni pozdrav tokom ovog praznika je „Bibijako sastipe!” („U zdravlje Bibijo”). Ovim pozdravom Romi se mole za zdravlje sve dece.

Tetkica Bibija u različitim sredinama zove se još i Tetka Bibija, Isceliteljka Bibija ili Bibijaku. Na romskom jeziku „bibi” znači tetka, strina i babica, a deminutiv te reči je „bibijori”.

Praznik Tetkica Bibija uvršten je 2019. godine u Nacionalni registar nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije.

Капела_Теткице_Бибије_у_улици_господара_Вучића,_Биоград.jpg

Kapela Tetkice Bibije u Beogradu. Ulica gospodara Vučića 49.
 

Back
Top