Романтизовање југословенске прошлости

Често слушам неке наше људе, а и ћације, како романтизују југословенску прошлост. Да ли је у питању младост као и оно што каже Ђука, а то су породичне вредности, односно родитељи који су ти омогућили да имаш тај осећај, тачније родитељима који су ти омогућили добар живот, упркос катастрофално лошем економском систему који је осуђен на пропаст и који нигде није могао да опстане, чак ни у Кини, који једино опстаје у условима сурове беде и глади под строгом диктатуром као што је Куба и С.Кореја.


bukvalno to niko ne radi, 90% srpskog i ex-yu prostora mrzi jugoslaviju i paradoksalno svaki narod je ispala zrtva velikohrvatskih/velikosrpskih/drugih naroda, svi gnjetani a niko gnjetac
 
Neke stvari su definitivno bile bolje npr bilo je manje agresije medju ljudima, i kad se potuces sa nekim ne ide ''do noza'' kao danas, nije bilo mafije u danasnjem smislu bili su neki sitni kriminalci, pilicari, nije bilo toliko MANIJAKA kao danas itd... Meni se licno desilo da sam par puta zaboravio stvari negde i kada sam se vratio iduceg dana bile su i dalje tamo, nedirnute, sto je NEMOGUCE danas, kada kradu ves iz dvorista...Ovo su samo moji utisci iz zivota bez velike politike...
 
Сасвим детињасто размишљање. Фабрике се не подижу на врх планине или у џунгли не зато што неко не мисли добро сељацима на Вршкој Чуки. Сељаци нису узети у обзир зато што су битнија питања инфраструктуре морала да буду узета у обзир. Док изградиш далеководе, путеве, пруге до тамо можеш да подигнеш педесет фабрика на неком паметнијем месту.
Pa napisao sam bliže selima. Naravno sa se svugde ne može postaviti fabrika, ali i neka centralizacija je nenormalna. I onda imas prepune gradove i pusta sela.
Imas primer Babe u V. Kladuši koji je uradio pravu stvar u pravo vreme. Da su ga pustili pri miru, to i bila bajka.
 
Napredna Srbija jos uvek nije dostigla BDP iz 1988-89. Ona i BiH.
Šta se čudiš?? U Šugoslaviji su mnoge fabrike preko delova bile međurepublički POVEZANE! Raspadom te truleži, pukli su svi ti snabdevački lanci!! Tako je recimo Zastava 1990-e proizvodila nekoliko stotina hiljada vozila, a 1992-e samo DVE HILJADE!!! itd.....
 
Југославија је, посебно после ужасних периода четрдесетих и педесетих, имала неке системске предности коју данашња Србија није у стању да оствари ни до данас.

Многи од нас су мислили да је тај систем само тешка рука прошлости на нашем рамену; Милошевић је дочекан као ослобођење, а потом прокажем као рецидив те прошлости. И даље жељно ишчекујемо слободну будућност која не носи свињско лице.

Према томе, та носталгија није илузорна, или бар не за сваког. Југославија је била озбиљнија држава од Србије.
Држава која зависи од ауторитета једног човека има структурни проблем. На изборима 1990. у већини република победиле су националне, а не југословенске странке, што показује да је подршка југословенској идеји била знатно мања него што се често данас представља. СФРЈ је у неким областима (индустрија, инфраструктура, социјална сигурност, међународни положај) можда била успешнија од преАВ и данашње АВ-Србије, али је исто тако имала озбиљне унутрашње слабости које су постале очигледне када је нестао Тито и када су грађани добили прилику да на слободнијим изборима бирају другачије политичке опције.

Данас много тога опет зависи од једног ауторитета, али Србија има далеко стабилније темеље и неће се урушити када Вучић оде, као што је било са трулом СФРЈ.
 
Држава која зависи од ауторитета једног човека има структурни проблем. На изборима 1990. у већини република победиле су националне, а не југословенске странке, што показује да је подршка југословенској идеји била знатно мања него што се често данас представља. СФРЈ је у неким областима (индустрија, инфраструктура, социјална сигурност, међународни положај) можда била успешнија од преАВ и данашње АВ-Србије, али је исто тако имала озбиљне унутрашње слабости које су постале очигледне када је нестао Тито и када су грађани добили прилику да на слободнијим изборима бирају другачије политичке опције.

Данас много тога опет зависи од једног ауторитета, али Србија има далеко стабилније темеље и неће се урушити када Вучић оде, као што је било са трулом СФРЈ.
U principu, šugoslavija je samo ekonomski propala kada je bravar umro. Obustavljeni su strani krediti jer se nije znalo šta će biti.. A fizički i politički je konačno propala kada se raspao SSSR, GARANT opstanka te truleži.......
 
Један ми скоро каже, па ја сам од те државе добио станова у вредности од пола милиона евра.

То је та комуњарска логика, један добије да обезбеди две генерације, други добије гарсоњеру, трећи, четврти и пети нису добили ништа.
И заправо нико то није баш добио за џабе, јер свих 5 су уплаћивали у тај фонд за некретнине, али нису сви имали среће.
Нису сви добили друштвене станове, али је социјализам омогућио скоро свима да се скуће.Изграђено је и додељено око 500 000 друштвених станова, али је у току социјализма изграђено још и око 1.23 милиона стамбених јединица(углавном куће) у приватној својини.

Попис из 2022 године је регистроавао око 2.3 милиона стамбених јединица, значи у социјализму који је трајао 45 година је изграђено 1.7 милиона и свега 600 000 пре и после социјализма.
 
Poslednja izmena:
Пре свега, то није била наша држава, каква год да је била. А свакако није била добра.
Kako nije?? A ko su bili ovo? Marsovci?? Pa naš narod!!! :hahaha: :hahaha:
Izbori1945.jpg
 
Пре свега, то није била наша држава, каква год да је била. А свакако није била добра.
Југославија је била наша држава, јер другу нисмо имали.Срби су много жртвовали за Југославију.
 
Држава која зависи од ауторитета једног човека има структурни проблем. На изборима 1990. у већини република победиле су националне, а не југословенске странке, што показује да је подршка југословенској идеји била знатно мања него што се често данас представља. СФРЈ је у неким областима (индустрија, инфраструктура, социјална сигурност, међународни положај) можда била успешнија од преАВ и данашње АВ-Србије, али је исто тако имала озбиљне унутрашње слабости које су постале очигледне када је нестао Тито и када су грађани добили прилику да на слободнијим изборима бирају другачије политичке опције.
Југославија је створена да би решила одређене проблеме.Највећи проблем овог дела Европе је био то што су сви балкански народи релативно малобројни у односу на многољудније европске народе(Немци, Руси, Французи, Енглези итд).Због своје малобројности, балкански народи су много лакше падали под туђинску власт, и њихове земље су постајале периферија неких страних империја.Периферни положај је доносио заосталост.

Само у једном релативно кратком периоду у средњем веку, Балкан није био периферија, када су Србија и Бугарска биле јаке државе.Пре и после тога, балканске земље(сем Грчке) су биле периферија Римског царства, Византије, Османског царства, Аустријског царства(Аустро-Угарска), а данас су периферија ЕУ.
 
Misliš, mnogo SRBA MONARHISTA je bravarsko kopile žrtvovalo za svoju zločinsku trulu šugoslaviju??
Не, него су Карађорђевићи и Пашић жртвовали милион српских сељака и радника, да би направили Југославију.
 
Koje si ti bravarsko krmče!!?? Uživaš što 20 miliona ljudi već 45 godina lošije živi nego u doba tvoga blagostanja!!?? A znaš ko su ti ljudi?? Tvoja omiljena radnička klasa!!! I šta misliš da tvoji neprijatelji kukaju i cvile jer ta tvoja bivša klasa sada kao penzioneri crkavaju od gladi, bolesti i siromaštva.. kopasju po kontejnerima, hrane se u javnim kuhinjama, razbeđali se po svetu!!??? Ko ih hebe.. neka čim pre POCRKAJU!! :heart:
 
Да је народ подржао, никада се не би распала, али пошто је дошла вољом комуниста ....
Znam, zezam se sa tom slikom! Zato je bravar i dao ženama pravo glasa!! Pa ko bi inače glasao za njega na 'demokratskim' izborima?? ČETNICI!!??? A kokoške kao kokoške! Beže kuda ih petao potera!!! :hahaha:
 
Нису сви добили друштвене станове, али је социјализам омогућио скоро свима да се скуће.Изграђено је и додељено око 500 000 друштвених станова, али је у току социјализма изграђено још и око 1.23 милиона стамбених јединица(углавном куће) у приватној својини.

Попис из 2022 године је регистроавао око 2.3 милиона стамбених јединица, значи у социјализму који је трајао 45 година је изграђено 1.7 милиона и свега 600 000 пре и после социјализма.
pre sfrj 80% zemlje bilo sirotinja u selima i ziveli su pod diktaturom proto-SNS oligarhije, ali ovde narod slabo pamti i misle da su silne partije koje su srbi sami birali neki koren komunizma, kad ono svaka vlast se zalagala da rusi taj bivsi poredak sto vise...osim mozda milosevica koji je imao plan liberalizacije jugoslavije
 

Back
Top