Na Zapadu, osim Amerike slicno, cak i Kanada ima dobar socijalni sistem. I funkcionalniji i racionalniji i bolji od naseg komujarskog, i jos traje.

)
To sto su se delili stanovi, ima puno nedorečenosti.
Prvo , trebalo je graditi fabrike blize selima, pa ne bi bilo potrebno toliko stanova. I održalo bi se i selo, barem donekle. Ovako su nagurali ljude u one zgradurine, dali in kao nešto, a u stvari sve u pravcu stvaranja "novog čoveka", i da ih drže pod kontrolom. I mnogi ljudi nisu srećni u tim blokovima, alkohol se proširio, a i droge u poslednje vreme. A i životni vek je kraći , ljudi nesrečniji, nervozniji...
Ovo o letovanja i zimovanja je tek romantizirana glupost. Ja nikada nisam bio ni na moru ni u planinama u to vreme. Malo zbog nedostatka vremena, gradili smo kuću, popravljali starinu na selu, izvanredni studij, a i gužva je bila za te vrste razbibrige, i opet pod kontrolom onih istih šefova kao i na poslu.
Bio sam dva puta na sindikalnom izletu, i video sistem. Uglavnom viši sloj iz fabrike, i ponešto radnika iz proizvodnje.
Korupcija i krađe su bile normalne, a svaki šefić si je osmislio mladu ĺjubavnicu, ugurao ju u neku kancelariju, a one tamo glumila neku elitu, i pravile probleme, jer jesu ni znale ni zelele raditi.
Onaj sistem je bio skuplji haotičniji, neracionalniji... I zato se i raspao, kao i Juga.
Da je bilo pameti, pa polako prelaziti u nekakav visepartijski sistem, recimo posle prve krize 60-tih godina, bilo bi puno lakše. Ili uvesti kapitalizam, pa makar kontrolisani, kao danasnja Kina... Iako su dozvolili neku privatnu inicijativu, bilo je ponešto privatnika, tipa Kamiondžije, i sl. i to je donekle drzalo privredu, pa smo uglavnom zbog toga bili frajeri za Istocni blok.
Ali to se pokazalo nedovoljnim i padali smo iz krize u krizu... i tako dalje.