Roger Waters vs. David Gilmour

Ko je u stvari Pink Floyd ??? :-)

  • Roger Waters

  • David Gilmour


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Bogaz

Zainteresovan član
Poruka
118
Inspirisan temom Pink Floyd vs Led Zeppelin, u kojoj su neki ljubitelji Floyda iskazivali negodovanje nad Watersom, zainteresovah se šta većina misli.......
Znam da su Floydi i jedan, i drugi.....ali će se stari Floydofili ipak lako odlučiti........

Dakle Waters ili Gilmour, i zašto???
 
Inspirisan temom Pink Floyd vs Led Zeppelin, u kojoj su neki ljubitelji Floyda iskazivali negodovanje nad Watersom, zainteresovah se šta većina misli.......
Znam da su Floydi i jedan, i drugi.....ali će se stari Floydofili ipak lako odlučiti........

Dakle Waters ili Gilmour, i zašto???

Koncepcija Flojda se dramatično razlikuje od Cepelina pa tražiti nekakvu analogiju između ta dva benda je besmisleno.

Kreativni proces u Flojdima se razlikovao suštinski od onoga što su bendovi radili do njihove pojave. Kod njih ej bila prisutna mnogo veća interakcija u komponovanju i aranžiranju, nije bilo dakle bendovskog hegemona koji je usmeravao ostale članove benda.

I aman majstore, pa pokretačka kreativna snaga PF je bio Sid Beret koji je uostalom bendu dao karakter

Pogledaj kako su potpisane pesme na njihovom prvom albumu The Piper at the Gates of Dawn:

1. "Astronomy Dominé" Barrett and Richard Wright 4:12
2. "Lucifer Sam" Barrett 3:07
3. "Matilda Mother" Wright and Barrett 3:08
4. "Flaming" Barrett 2:46
5. "Pow R. Toc H." (Barrett, Roger Waters, Wright, Nick Mason) Barrett and Waters 4:26
6. "Take Up Thy Stethoscope and Walk" (Waters) Waters 3:05
Side two

1. "Interstellar Overdrive" (Barrett, Waters, Wright, Mason) Instrumental 9:41
2. "The Gnome" Barrett 2:13
3. "Chapter 24" Barrett 3:42
4. "Scarecrow" Barrett 2:11
5. "Bike" Barrett 3:21

A na Amagami su svi zajedno radili.

Dakle nema mesta poređenju. U PF nije bilo inferiornih članova benda tako da ti je anketa bez veze.
 
Inspirisan temom Pink Floyd vs Led Zeppelin, u kojoj su neki ljubitelji Floyda iskazivali negodovanje nad Watersom, zainteresovah se šta većina misli.......
Znam da su Floydi i jedan, i drugi.....ali će se stari Floydofili ipak lako odlučiti........

Dakle Waters ili Gilmour, i zašto???

Pretpostavljam da mnogi ne vole što je Voters težio da od grupe napravi solo projekat (nisam pratio tu drugu temu), ali meni su njegove pjesme strašno mnogo značile u jednom teškom životnom periodu. Animals, The Wall, možda i najviše The Final Cut za mene su sjajni konceptualni albumi na kojima tekstovi imaju i literarnu vrijednost.
 
Prijatelju......Sid je osnovao Floyde i dao im smisao...slažem se!
Ali takođe treba da se složimo da osim fanova Floyda, niko ne zna ni jednu pjesmu sa prvog albuma, eventualno "Astronomy Dominé"........ja znam, ali se Floydi sigurno neće pamtiti vječno po njemu.
I ne kontam poentu prikazivanja podataka ko je radio šta na prvom albumu?? Mislim i Waters je 90%-tni autor "The final cut-a pa"?
Svi koje poznajem, a koji su fanovi Floyda prave ogromnu razliku u zvuku benda sa Watersom i bez njega.....i potpuno drugačiju filozofiju benda. Znam da ćeš reći da je to samo 2 albuma, ali uzimajući u obzir Gilmour-ove solo albume i albume Floyda, ipak se može izvagati doprinos.
Nadam se da sam pojasnio.
 
Ma, to su u mom slucaju veoma male nijanse... konkretno gilmour mi je mozda tu jednu nijansu drazi (ne kazem kvalitetniji), jer nekako lakshe odlutam u onim njegovim vanvremenskim i vanzemaljskim solo dionicama.. mada, u odredjenim periodima, opet mi vishe odgovara onaj prepoznaljiv tvrdi zvuk i nekako ostro izvodjenje, i naravno tekstovi koji su neprocjenljive umjetnicke vrijednosti od watersa... tako, jedino je ostalo da zalimo za barrettom i wrightom kojih vishe nema, i za tim shto ove koji su zivi necemo imati prilike da slushamo zajedno..
 
Gilmor je duša benda, Voters snaga..

Koliko god više voleo Gilmora, oni ne mogu jedan bez drugog. Njihov rad se veoma razlikuje, ali dokle god su radili zajedno i u skladu, to je bilo nešto najbliže božanskom što muzika može da pruži. Kad god bi neko od njih preuzeo primat, stvar odlazi u pogrešnom smeru. Final cut je živ primer. Ima energiju.. prodornost.. ali ništa više od toga. Fali ta kosmička Gilmorova gitara. A opet, Flojdi posle Votersa su previše mekani, tunjavi (iako jako volim neke pesme).

Porediću samo albume na kojima je neko od njih bio dominantniji. Tako da izmedju Final cut-a sa jedne strane i Lapse-a i Division bell-a sa druge.. naravno da biram Gilmora.

Ali u tome je i magija njih dvojice. Potpuno suprotne ličnosti, a u spoju ludilo.

Beret je potpuno druga priča. On je furao svoje do kraja, i rani Flojdi su bili 100% njegovi. Ali, umetnici se razlikuju. To što je Beret radio ne može (i ne bi trebalo) uspešno svako da uradi. Da sam iznese bend.

Meni je Rick omiljeni član. Mislim da bi, bez tog njegovog 'začina', sve bilo za bitnu nijansu slabije.
 
Prijatelju......Sid je osnovao Floyde i dao im smisao...slažem se!
Ali takođe treba da se složimo da osim fanova Floyda, niko ne zna ni jednu pjesmu sa prvog albuma, eventualno "Astronomy Dominé"........ja znam, ali se Floydi sigurno neće pamtiti vječno po njemu.
I ne kontam poentu prikazivanja podataka ko je radio šta na prvom albumu?? Mislim i Waters je 90%-tni autor "The final cut-a pa"?
Svi koje poznajem, a koji su fanovi Floyda prave ogromnu razliku u zvuku benda sa Watersom i bez njega.....i potpuno drugačiju filozofiju benda. Znam da ćeš reći da je to samo 2 albuma, ali uzimajući u obzir Gilmour-ove solo albume i albume Floyda, ipak se može izvagati doprinos.
Nadam se da sam pojasnio.

Pa nisi.

Suština je u nečemu drugom. Danas niko ne zna ime čoveka koji je izumeo točak ili bar prvi primenio princip po kome on funkcioniše ali svi znaju za Mišelin ili Good Year.

Radi se o tome da je Beret zapravo taj koji je trasirao sudbinu Flojda u muzičkom smislu a da su ova dvojica koju smatraš najznačajnijma to dalje razrađivali i na posletku i komercijalizovali.

Meni je tu kreator mnogo važniji od nastavljača.
 
Pa nisi.

Suština je u nečemu drugom. Danas niko ne zna ime čoveka koji je izumeo točak ili bar prvi primenio princip po kome on funkcioniše ali svi znaju za Mišelin ili Good Year.

Radi se o tome da je Beret zapravo taj koji je trasirao sudbinu Flojda u muzičkom smislu a da su ova dvojica koju smatraš najznačajnijma to dalje razrađivali i na posletku i komercijalizovali.

Meni je tu kreator mnogo važniji od nastavljača.

Ja nisam nikada rekao da su značajniji njih dvojica od njega......i ne kontam šta pokušavaš da dokažeš..........ako ti smeta to što nije Sid vs Gilmour ili vs Waters ti napravi temu......
Mene je konkretno interesovalo to što sam i pitao....i mnogi su shvatili moje pitanje.
Ako nemaš odgovor, i to je ok.......znam da je glavni junak tvoje priče Sid, kao i njihove (mislim na Watersa i Gilmoura), pa čak i moje....ali me trenutno ne zanima da ga poredim i upoređujem......na kraju krajeva, on im nije ni bio konkurencija u kreativnom smislu.
 
Ja nisam nikada rekao da su značajniji njih dvojica od njega......i ne kontam šta pokušavaš da dokažeš..........ako ti smeta to što nije Sid vs Gilmour ili vs Waters ti napravi temu......
Mene je konkretno interesovalo to što sam i pitao....i mnogi su shvatili moje pitanje.
Ako nemaš odgovor, i to je ok.......znam da je glavni junak tvoje priče Sid, kao i njihove (mislim na Watersa i Gilmoura), pa čak i moje....ali me trenutno ne zanima da ga poredim i upoređujem......na kraju krajeva, on im nije ni bio konkurencija u kreativnom smislu.

Ako te zanima ko je heroj poznih Flojda to je po meni svakako Voters jer je otišao iz benda kada je zaključio da su postali putujuća atrakcija za pravljenje novca poput Stonsa a ne više onaj kreativni PF.

Ako poznaješ njihovu karijeru znaš i to da oni godinama nisu nastupali odnosno išli na turneje kao i to da maltene niko nije znao kako izgledaju. Klonili su se muzičke industrije na svaki moguć način ne bi li sačuvali integritet dok god su mogli.

Era turneja sa kojom većina današnjih fanova identifikuje taj bend je verovatno bila i najmanje kreativna faza Flojda no to je ironija savremene kulture.
 
Ako te zanima ko je heroj poznih Flojda to je po meni svakako Voters jer je otišao iz benda kada je zaključio da su postali putujuća atrakcija za pravljenje novca poput Stonsa a ne više onaj kreativni PF.

Ako poznaješ njihovu karijeru znaš i to da oni godinama nisu nastupali odnosno išli na turneje kao i to da maltene niko nije znao kako izgledaju. Klonili su se muzičke industrije na svaki moguć način ne bi li sačuvali integritet dok god su mogli.

Era turneja sa kojom većina današnjih fanova identifikuje taj bend je verovatno bila i najmanje kreativna faza Flojda no to je ironija savremene kulture.

Ne bih se baš slozio sa tobom.
Smatram da su vrlo bitan deo PF zaostavštine sjajni koncerti, kojima su zadavali domaći zadatak.. pa, svima. I da su deo i refleksija njihove genijalnosti, a ne gubljenje integriteta ili dodvoravanje muzičkoj industriji...
Takodje, sam Waters je bio idejni tvorac, kreator, citavog The Wall koncepta (ne mislim ovde na muziku, vec na vizuelni deo - nastupe), pa sjajna Animals turneja...
Nije baš da se nakon izlaska iz benda Roger povukao u ilegalu, itekako je nastupao (i svirao PF pesme)
Preporuka - koncert 89. u Berlinu, povodom rusenja Berlinskog zida, npr.

Što se teme tiče, ranije bih odgovorio ko iz topa, a sada... teško xD
Jing i jang ne valja razdvajati
 
Jing i jang ne valja razdvajati

Nisam ih ja rastavio. Sami su se razišli u ovom slučaju, što će reći da baš i nisu bili Y&Y. Ili bolje rečeno, najmanje dvojica u toj fabuli nisu opravdali ulogu jednog od Y ;)



Tada, 1967 se niko nije usuđivao na išta slično. Interesantno je i to da je SPLHCB koji izdat iste godine bio pod evidentnim Beretovim uticajem.

U tome je bila Beretova upadljiva avangardnost. Sve kasnije je proizišlo iz slobode koju im je on udelio.
 
Poslednja izmena:
Pa nisi.

Suština je u nečemu drugom. Danas niko ne zna ime čoveka koji je izumeo točak ili bar prvi primenio princip po kome on funkcioniše ali svi znaju za Mišelin ili Good Year.

Radi se o tome da je Beret zapravo taj koji je trasirao sudbinu Flojda u muzičkom smislu a da su ova dvojica koju smatraš najznačajnijma to dalje razrađivali i na posletku i komercijalizovali.

Meni je tu kreator mnogo važniji od nastavljača.

Mislim da nisi u pravu...
Roger Waters i David Gilmour nikako nisu nastavili ono sto je Syd zapoceo, jer se Pink Floyd sa Sydovim odlaskom iz temelja promijenio.
Kada je Waters preuzeo kormilo oni su postali potpuno drugaciji bend i nikako se ne mogu sloziti da je Barrett trasirao njihovu sudbinu, kako si naveo...
 
ma... spletom okolnosti bio sam na ovom koncertu u zagrebu... i cim je waters izashao, ja sam stekao utisak da je sve primilo drugu dimenziju... jednostavno, iz svakog pokreta, a kamoli iz pjesama toga covjeka kljucha nevidjena genijalnost... mislim da je arnoldlayne to najbolje rekao... smijeshano se najbolje piju ;)
 

Back
Top