Родити у 60. години?

Da li biste rodili/napravili dete u 60.godini?

  • Da

  • Ne


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
ovakvih slučajeva će biti sve više

Medicina napreduje

I problem nije u tim stvarima već u našim mozgovima koji su navikli da neke stvari budu ovakve ili onake.
Ukoliko nisu takve, čudimo se, plašimo isl

Sećam se izraza "dete iz epruvete" jer je i to svojevremeno bio bauk, držali se okrugli stolovi, etička lelemudanja, pa..danas niko to ne pominje.

Videti trudnu stariju ženu, naš mozak prepoznaje kao nešto strano, gadno, kao tabu

a stara grčka kaže, sruši tabu, kresni babu !

mda..
 
To mozda stoji ako je ona zaista tako razmisljala. Ali mi to ne znamo. Mozda je ipak bila zahvalna na jednom novom zivotu, koji se moze ostvariti i bez toga da doceka da on ima 50-60-70 u trenutku kada se mora oprostiti od roditelja.
Postoje deca, koji su postali veliki ljudi, a koje su gajili drugi - u danasnje vreme nista nije garantovano. Zapravo to nikada nije ni bilo.

Наравно да нема гаранције.

Многи сирочићи су постали велики људи.

Али, кад разговараш са сваким од њих, рећи ће ти да је увек био жељан љубави родитеља.

Слушала сам интервју са Мишом Јанкетићем, тужно је то.

Притом је он био ратно сироче, ово дете родитељи сами осуђују на самоћу.
 
На постављање теме ме подстакла вест о Љајићевој сестри која је родила у 60. години.

Небитно шта се сада дешава између ње и њеног мужа, да ли бисте имали дете у тако позним годинама?

Да ли је то себично и неодговорно, или просто велика радост и испуњење животне жеље?

Размишљам о томе неколико дана, пошто сам и сама дуго чекала дете.

Да ли бих се усудила у тим годинама?

А ви?

https://www.krstarica.com/vesti/srbija/samohrana-majka-u-60-godini-zasto-muz-nece-da-prizna-dete/?utm_source=forum.krstarica.com&utm_medium=text_link&utm_campaign=banner_header

Како може стварање новог живота да буде себично?
 
ovakvih slučajeva će biti sve više

Medicina napreduje

I problem nije u tim stvarima već u našim mozgovima koji su navikli da neke stvari budu ovakve ili onake.
Ukoliko nisu takve, čudimo se, plašimo isl

Sećam se izraza "dete iz epruvete" jer je i to svojevremeno bio bauk, držali se okrugli stolovi, etička lelemudanja, pa..danas niko to ne pominje.

Videti trudnu stariju ženu, naš mozak prepoznaje kao nešto strano, gadno, kao tabu

a stara grčka kaže, sruši tabu, kresni babu !

mda..

Мени није гадно, ја и овој жени желим да поживи макар још 30 година, да ужива у свом детету и њеном првом кораку, речи, петици, дечку, унуцима...

Само кажем да се не бих усудила, превелики је ризик.

- - - - - - - - - -

Како може стварање новог живота да буде себично?

Тачно, створиш нови живот и препустиш га судбини.

Хумано.
 
Мени није гадно, ја и овој жени желим да поживи макар још 30 година, да ужива у свом детету и њеном првом кораку, речи, петици, дечку, унуцима...

Само кажем да се не бих усудила, превелики је ризик.

- - - - - - - - - -



Тачно, створиш нови живот и препустиш га судбини.

Хумано.

pa i sudbina je za ljude..:whistling:
 
То исто раде и млађи родитељи. СТворе нови живот и препусте га судбини.

Некад о њима брину рођаци а некада институције. Јбг..није као код тате и маме, али и та деца постану људи.

Толика деца остану без родитеља, па не сматрамо да су та деца грешка. Зашто бисмо о овом детету тако мислили?
 
То исто раде и млађи родитељи. СТворе нови живот и препусте га судбини.

Некад о њима брину рођаци а некада институције. Јбг..није као код тате и маме, али и та деца постану људи.

Толика деца остану без родитеља, па не сматрамо да су та деца грешка. Зашто бисмо о овом детету тако мислили?

Сачувај Боже, не мислим да је дете грешка.

Оно се већ родило, желим му све најлепше.

Али, грешка је у тим годинама форсирати рођење детета, ићи на вештачке оплодње, све зарад тога да остваримо себи задати циљ, да се остваримо као родитељи, надајући се да ће дете бити те среће па проћи добро у животу, чак и ако се нама нешто деси.
 
То исто раде и млађи родитељи. СТворе нови живот и препусте га судбини.

Некад о њима брину рођаци а некада институције. Јбг..није као код тате и маме, али и та деца постану људи.

Толика деца остану без родитеља, па не сматрамо да су та деца грешка. Зашто бисмо о овом детету тако мислили?

cela priča oko rađanja deteta, bilo da ga rađaju mladi ili stari parovi, svodi se na motiv.
Od toga ko kakav motiv ima za rađanje deteta sve zavisi

a dal će da ga rodi sa 15 ili sa 150 nebitno je
 
Сачувај Боже, не мислим да је дете грешка.

Оно се већ родило, желим му све најлепше.

Али, грешка је у тим годинама форсирати рођење детета, ићи на вештачке оплодње, све зарад тога да остваримо себи задати циљ, да се остваримо као родитељи, надајући се да ће дете бити те среће па проћи добро у животу, чак и ако се нама нешто деси.

dobro to je vec odlika mnogih roditelja, cak i onih koji nemaju z aosnovno pa skrljaju 5 dece.
 
dobro to je vec odlika mnogih roditelja, cak i onih koji nemaju z aosnovno pa skrljaju 5 dece.

И о њима имам исто мишљење.

Рађати сиротињу по мени је исто нехумано, као и родити у позним годинама.

Овим првима је то сиротињска забава, па кад се роди, треба га љуљати, а ови други запели да буду родитељи макар 5 година, па после шта буде.
 
На постављање теме ме подстакла вест о Љајићевој сестри која је родила у 60. години.

Небитно шта се сада дешава између ње и њеног мужа, да ли бисте имали дете у тако позним годинама?

Да ли је то себично и неодговорно, или просто велика радост и испуњење животне жеље?

Размишљам о томе неколико дана, пошто сам и сама дуго чекала дете.

Да ли бих се усудила у тим годинама?

А ви?

https://www.krstarica.com/vesti/srbija/samohrana-majka-u-60-godini-zasto-muz-nece-da-prizna-dete/?utm_source=forum.krstarica.com&utm_medium=text_link&utm_campaign=banner_header
Ne znam... Želja za decom je tako snažan nagon da redovno briše sve racionalne razloge koji kažu da nije pametno roditi. Samo što razlozi budu uobičajeni i...naši pa kad se srodimo sa njima deluju manje problematično.
Ovde mi je najproblematičnija stavka donacija jajnih ćelija i pitanje porekla zbog priča o trgovinama istim. Kad bih bila sigurna da je sve legalno, opet ostaje problem o biološkoj vezi sa detetom, ali verujem da kad ti je to jedina mogućnost da rodiš da opet deluje sve manje problematično.
O usvajanju i procedurama kod nas ne bih.
Ako imaš snage i imaš volje, što da ne.
 
И о њима имам исто мишљење.

Рађати сиротињу по мени је исто нехумано, као и родити у позним годинама.

Овим првима је то сиротињска забава, па кад се роди, треба га љуљати, а ови други запели да буду родитељи макар 5 година, па после шта буде.

"Od ukupno četrnaestoro braće i sestara, koliko je imao Josip Broz Tito, njih šestoro je poživelo, dok su ostali umrli kao deca."
 
ovakvih slučajeva će biti sve više

Medicina napreduje

I problem nije u tim stvarima već u našim mozgovima koji su navikli da neke stvari budu ovakve ili onake.
Ukoliko nisu takve, čudimo se, plašimo isl

Sećam se izraza "dete iz epruvete" jer je i to svojevremeno bio bauk, držali se okrugli stolovi, etička lelemudanja, pa..danas niko to ne pominje.

Videti trudnu stariju ženu, naš mozak prepoznaje kao nešto strano, gadno, kao tabu

a stara grčka kaže, sruši tabu, kresni babu !

mda..

:ok:

Upravo. Jel moze da iznese? Moze. Jel donacija moguca u drugim zemljama i zakonom omogucena? Jeste. Ako moze neka mladja da ide u Cesku i da radi oplodnju donacijom jajne celije, zasto ova zena ne bi mogla?

U cemu je onda problem? Igramo se Bogova, pa cemo sada da znamo sudbine svih ljudi koji su rodjeni, da li ce da budu srecni ili nesrecni, da li ce se stideti roditelja ili nece, pa cemo da odredjujemo da li su trebali da se rode ili ne. Mislim, naravno, svi smo svesni rizika, verovatnoca, ali su oni samo to, rizici i verovatnoce. Kako ce zaista biti, to ce samo zivot pokazati a do tada, svako ko moze i zeli, neka radja i radi sta god zeli sa svojim zivotom.
 
На постављање теме ме подстакла вест о Љајићевој сестри која је родила у 60. години.

Небитно шта се сада дешава између ње и њеног мужа, да ли бисте имали дете у тако позним годинама?

Да ли је то себично и неодговорно, или просто велика радост и испуњење животне жеље?

Размишљам о томе неколико дана, пошто сам и сама дуго чекала дете.

Да ли бих се усудила у тим годинама?

А ви?

https://www.krstarica.com/vesti/srbija/samohrana-majka-u-60-godini-zasto-muz-nece-da-prizna-dete/?utm_source=forum.krstarica.com&utm_medium=text_link&utm_campaign=banner_header

Ne bih. Mislim da je to kasno. Moj tata je imao 46 godina kada je mene dobio, i uvek sam osećala neku prazninu na onom mestu u srcu, gde otac treba da bude, jer je moj bio kao iz druge neke ere, tako da nam je i odnos bio, više kao između deke i unuke.
Pogotovo majka! Pa ona treba da bude živa i zdrava što duže za svoje dete!!!
 
:ok:

Upravo. Jel moze da iznese? Moze. Jel donacija moguca u drugim zemljama i zakonom omogucena? Jeste. Ako moze neka mladja da ide u Cesku i da radi oplodnju donacijom jajne celije, zasto ova zena ne bi mogla?

U cemu je onda problem? Igramo se Bogova, pa cemo sada da znamo sudbine svih ljudi koji su rodjeni, da li ce da budu srecni ili nesrecni, da li ce se stideti roditelja ili nece, pa cemo da odredjujemo da li su trebali da se rode ili ne. Mislim, naravno, svi smo svesni rizika, verovatnoca, ali su oni samo to, rizici i verovatnoce. Kako ce zaista biti, to ce samo zivot pokazati a do tada, svako ko moze i zeli, neka radja i radi sta god zeli sa svojim zivotom.
Nezavisno od ovog slučaja,

to je potpuno pogrešno tumačenje slobode. Dok živimo u humanom i organizovanom društvu, u kojem zajednica preuzima kao svoju obavezu da odgaja napuštenu i nezbrinutu decu ne može se reći da npr. i oni roditelji kojima su već oduzeli svu decu zbog zapostavljanja i zlostavljanja, imaju potpuno pravo da se razmnožavaju dokle god mogu. Osetljivo pitanje, pa se najradije ćuti o tome. Niko od tih da progovori o pravima rođene, a naroćito još nerođene dece, na srećno i bezbrižno detinjstvo, na zdravu porodicu, na to da budu zaštićeni kada su najslabiji, kada su još samo deca.
 
Ne bih. Mislim da je to kasno. Moj tata je imao 46 godina kada je mene dobio, i uvek sam osećala neku prazninu na onom mestu u srcu, gde otac treba da bude, jer je moj bio kao iz druge neke ere, tako da nam je i odnos bio, više kao između deke i unuke.
Pogotovo majka! Pa ona treba da bude živa i zdrava što duže za svoje dete!!!

Овако је и мој колега.

Изведе дете у шетњу, где си, шта радиш, ево извео сам унуче у шетњу :lol:

Доста зависи и од менталног склопа родитеља.

Неки су и са 20 бабе и деде, неки и са 60 младићи и девојке.

Али, физичка спремност је мало дискутабилнија.
 
Ako su ljudi dobrog zdravlja i materijalno obezbeđeni, zašto da ne...

- - - - - - - - - -

Šta sada treba da razmišlja neko ko se bavi rizipčnim zanimanjima gde glava svakog dana visi o koncu...mlad i prav, ali je probni pilot, rudar, vojik plaćenik.. da ne treba da ima decu jer mogu da vrlo lako ostanu siročići?
 
:ok:

Upravo. Jel moze da iznese? Moze. Jel donacija moguca u drugim zemljama i zakonom omogucena? Jeste. Ako moze neka mladja da ide u Cesku i da radi oplodnju donacijom jajne celije, zasto ova zena ne bi mogla?

U cemu je onda problem? Igramo se Bogova, pa cemo sada da znamo sudbine svih ljudi koji su rodjeni, da li ce da budu srecni ili nesrecni, da li ce se stideti roditelja ili nece, pa cemo da odredjujemo da li su trebali da se rode ili ne. Mislim, naravno, svi smo svesni rizika, verovatnoca, ali su oni samo to, rizici i verovatnoce. Kako ce zaista biti, to ce samo zivot pokazati a do tada, svako ko moze i zeli, neka radja i radi sta god zeli sa svojim zivotom.

Ради се и о другом животу, не само о нашем.

Ко се игра Бога?

Ја бих пре рекла да су то они који противно свим законима природе, након менопаузе, на силу рађају дете.

Не постоји менопауза случајно.

- - - - - - - - - -

Ako su ljudi dobrog zdravlja i materijalno obezbeđeni, zašto da ne...

- - - - - - - - - -

Šta sada treba da razmišlja neko ko se bavi rizipčnim zanimanjima gde glava svakog dana visi o koncu...mlad i prav, ali je probni pilot, rudar, vojik plaćenik.. da ne treba da ima decu jer mogu da vrlo lako ostanu siročići?

Чак и у том случају, остаће један родитељ.

Овде су обоје стари.

И шта значи материјално обезбеђено дете, њему треба љубав и подршка родитеља, не играчке и скупа гардероба.
 
Nezavisno od ovog slučaja,

to je potpuno pogrešno tumačenje slobode. Dok živimo u humanom i organizovanom društvu, u kojem zajednica preuzima kao svoju obavezu da odgaja napuštenu i nezbrinutu decu ne može se reći da npr. i oni roditelji kojima su već oduzeli svu decu zbog zapostavljanja i zlostavljanja, imaju potpuno pravo da se razmnožavaju dokle god mogu. Osetljivo pitanje, pa se najradije ćuti o tome. Niko od tih da progovori o pravima rođene, a naroćito još nerođene dece, na srećno i bezbrižno detinjstvo, na zdravu porodicu, na to da budu zaštićeni kada su najslabiji, kada su još samo deca.

Ne cuti se o tome, nego je nemoguce sprovesti takvu vrstu kontrole. To bi bilo slicno davanju dozovole za razmnozavanje, pa ti mozes a ti ne mozes. U teoriji moze da se raspreda o pravima, bezbriznom detinjstvu, zdravoj porodici i svemu sto je preduslov za radjanje, ali prakticno je neizvodljivo spovesti takvu vrstu kontrole i zato je sve ostavljeno pojedincu na savest, a ni drzava koliko god bila humana i organizovana se ne bavi stavljanjem veta na radjanje, nego se bavi edukacijom stanovnistva i podizanjem svesti.

To mozes da vidis na primerima najrazvijenijih drzava gde su slobode pojedinaca izuzetno velike, vrlo su liberalne a sa druge strane briga o pojedincima i gradjaninma je na visokom nivou. Na drugoj strani su nerazvijene, netolerantne zemlje, koje ne brinu o gradjanima ali sa druge strane imaju izuzetno restriktivne zakone. Kao sto je recimo u Srbiji donacija jajne celije jos uvek nezakonita, pa ljudi idu u Prag na donaciju.

Znaci, sve je totalno suprotno. Sto je drusto humanije i oraganizovanije, vece su slobode, pa i ta, da zena radja u 60. ako zeli.
 
Ako su ljudi dobrog zdravlja i materijalno obezbeđeni, zašto da ne...

- - - - - - - - - -

Šta sada treba da razmišlja neko ko se bavi rizipčnim zanimanjima gde glava svakog dana visi o koncu...mlad i prav, ali je probni pilot, rudar, vojik plaćenik.. da ne treba da ima decu jer mogu da vrlo lako ostanu siročići?

Kad si bio mladić sigurno nisi toliko razmišljao o prolaznosti života koliko ćeš razmišljati o tome u 90-oj. Misliš da je to bez ikakve osnove? Nepotrebna briga?
 
Овако је и мој колега.

Изведе дете у шетњу, где си, шта радиш, ево извео сам унуче у шетњу :lol:

Доста зависи и од менталног склопа родитеља.

Неки су и са 20 бабе и деде, неки и са 60 младићи и девојке.

Али, физичка спремност је мало дискутабилнија.

To si u pravu. Ja sam iznela samo moje mišljenje.
 
Тема је управо о нашој савести.

Ја сам и питала све нас, да ли бисмо ми чували дете у 60. години?

Ја не причам о забранама, причам о мом ставу и да ли бих ја била спремна на то.
 

Back
Top