Roditelju koji ne plaća alimentaciju biće oduzet pasoš

Stevcina zabica

Stara legenda
Poruka
98.574
Zakon o privremenom izdržavanju djece RS, odnosno osnivanju Alimentacionog fonda, upućen je u skupštinsku proceduru. Potvrđeno je ovo danas iz Ministarstva porodice, omladine i sporta RS, gdje su pojasnili nova zakonska rješenja, a u kojima se, između ostalog, ističe da će roditelju, odnosno obvezniku izdžavanja, biti oduzet pasoš dok ne izmiri dugovanja.

Ovim zakonskim rješenjem se definiše pravo na privremeno izdržavanje, korisnici, postupak za ostvarivanje prava, isplata i povrat iznosa privremenog izdržavanja.

- Pravo na privremeno izdržavanje iz Fonda ima dijete čiji dužnik obaveze izdržavanja, ne izvršava ili djelimično izvršava obavezu na način da nisu plaćena tri mjesečna davanja i više mjesečnih obročnih davanja izdržavanja u posljednjih 12 mjeseci uzastopno ili sa prekidima, računajući od dana kada je pokrenut izvršni postupak - navodi se u zakonu.

Novčani iznos se određuje u visini onoga što je određeno u izvršnoj ispravi, a postupak za ostvarivanje prava, pokreće zakonski zastupnik djeteta ili organ starateljstva.

- Do potpunog namirenja potraživanja od obveznika izdržavanja, odbiće mu se izdavanje putne isprave, odnosno putna isprava će se oduzeti - pojasnili su iz resornog ministarstva.

http://mojabanjaluka.info/novost/ro...-alimentaciju-bice-oduzet-pasos-154002/154002

Ovaj zakon bi trebalo sprovesti i kod nas pa ne bi imali ''roditelje'' koji se hvale koje cime pa i putovanjima dok im dete ide golo i boso.

Kako uopste neko moze mirno da spava kada ne da detetu za hranu a sve pod izgovorom da zapravo te pare ne da staratelju? :dash:
 
Malo je nezgodno i muškarcima jer on pare da, a ona troši više na sebe nego na dete.
Знаш ли колика је алиментација у већини случајева?
Ко зна овако не размишља. Једва да покрије страни језик, ужину и карту за превоз.

Нјатужније је што се о томе уопште полемише. Уместо да обе стране дају максимум од себе, не само финансијски него у сваком смислу. Али да је тако и развода би било мање.
 
Знаш ли колика је алиментација у већини случајева?
Ко зна овако не размишља. Једва да покрије страни језик, ужину и карту за превоз.
A misliš da su sve majke samohrane? Da ne nađu drugoga i da nemaju podršku porodice? Mani te priče.
 
A misliš da su sve majke samohrane? Da ne nađu drugoga i da nemaju podršku porodice? Mani te priče.
А мислиш да већина љубавника трчи да јој даје паре. Мани те приче.
Уосталом, јел није испод части да ти дете издржава други мушкарац, поред тебе здравог и правог?
 
Kako uopste neko moze mirno da spava kada ne da detetu za hranu a sve pod izgovorom da zapravo te pare ne da staratelju?
Зависи ко контролише утрошак средстава и ко одређује колико ће бити утрошено на дете.
На жалост, контрола тог дела приче није ни јасна нити се спроводи.
Ако дете и поред плаћене алиментације нема ни обућу ни одећу, нити је ухрањено нити има садржаје који биму требали у том узрасту, онда је оправдано сумњати у намену трошења средстава из алиментације.
 
А мислиш да већина љубавника трчи да јој даје паре. Мани те приче.
Уосталом, јел није испод части да ти дете издржава други мушкарац, поред тебе здравог и правог?
Naravno da je ispod časti. Samo bi zakonom trebalo urediti da taj novac ide striktno za dete. Ništa više, ništa manje. :)
 
Знаш ли колика је алиментација у већини случајева?
Ко зна овако не размишља. Једва да покрије страни језик, ужину и карту за превоз.
Законска? Може ићи до 50% примања онога ко је обавезан да је даје.

Свакако се слажем да је логично и нормално да је дете на првом месту и да треба да постоји договор да се све могуће усмери на ту страну.
Проблем настаје кад се јаве разлози за сумњу у то.
 
Нјатужније је што се о томе уопште полемише. Уместо да обе стране дају максимум од себе, не само финансијски него у сваком смислу. Али да је тако и развода би било мање.
to je zato sto su roditelji debili koji svoj licni rat vode preko detetovih ledja i zele da bivsem partneru preko deteta vrate tamo nesto sta misle da im "duguje"
meni iskreno to nikad nije bilo jasno. ja sam sa svim bivsim devojkama ostao u dobrim odnosima, sa nekima se i dalje cujem, nekad i prosetamo, popijemo kaficu...ne shvatam te svadje, blokiranja, glooposti..vas je povezivalo nesto lepo dok je trajalo, vise toga nema, neka ostane u secanju to lepo..
zasto praviti ruzno od neceg sta je bilo lepo jer da nije bilo lepo, ne bi bili zajedno.

oko alimentacije je strasno..stvar je u tome sto alimentacija ne bi ni trebala da postoji nego bi roditelji trebali da zajedno pricaju sta detetu treba i da vide ko sta moze ili treba da uradi jer to dete je njihovo dete, nije ni dete mame ni tate nego je zajednicko.a kad dodje do raskida, cesto se deca koriste kao oruzje i ono u fazonu, kao da dete nije njihovo nego partnerovo.
 
oko alimentacije je strasno..stvar je u tome sto alimentacija ne bi ni trebala da postoji nego roditelji da zajedno pricaju sta detetu treba i da vide ko sta moze ili treba da uradi jer to dete je njihovo dete, nije ni dete mame ni tate nego je zajednicko.aa kad dodje do raskida, cesto se deca koriste kao oruzje i ono iu fazonu, kao da dete nije njihovo nego partnerovo.
ovako je bilo kod mojih
svako je davao sve sto moze i najbolje od sebe, zarad nas, dece

to sto njih dvoje nisu mogli vise zajedno, nije imalo veze sa nama i tako treba uvek i kod svih da bude
 
to je zato sto su roditelji debili koji svoj licni rat vode preko detetovih ledja i zele da bivsem partneru preko deteta vrate tamo nesto sta misle da im "duguje"
meni iskreno to nikad nije bilo jasno. ja sam sa svim bivsim devojkama ostao u dobrim odnosima, sa nekima se i dalje cujem, nekad i prosetamo, popijemo kaficu...ne shvatam te svadje, blokiranja, glooposti..vas je povezivalo nesto lepo dok je trajalo, vise toga nema, neka ostane u secanju to lepo..
zasto praviti ruzno od neceg sta je bilo lepo jer da nije bilo lepo, ne bi bili zajedno.

oko alimentacije je strasno..stvar je u tome sto alimentacija ne bi ni trebala da postoji nego bi roditelji trebali da zajedno pricaju sta detetu treba i da vide ko sta moze ili treba da uradi jer to dete je njihovo dete, nije ni dete mame ni tate nego je zajednicko.a kad dodje do raskida, cesto se deca koriste kao oruzje i ono u fazonu, kao da dete nije njihovo nego partnerovo.
kako to radi kod mene. danas me iznerviraš, sutra block. prekosutra unblock i idemo. :mrgreen:
 
meni je sad me mozete osuditi koliko zelite, navikao sam, :kez: najodvratnije kad cujem da zena kaze bivsem muzu da mu je rodila dete..
pa valjda je i sebi rodila to dete..zajedno su ga napravili, nije valjda to uradila da bi njemu udovoljila jer je on to zelo a ona ono..aj kad insistiras uradicu ti to.
 
meni je sad me mozete osuditi koliko zelite, navikao sam, :kez: najodvratnije kad cujem da zena kaze bivsem muzu da mu je rodila dete..
pa valjda je i sebi rodila to dete..zajedno su ga napravili, nije valjda to uradila da bi njemu udovoljila jer je on to zelo a ona ono..aj kad insistiras uradicu ti to.
kao i recenica ''ja sam ti napravio dete''

koliko su pojedini jadni vidis tek kad krenu tako da lupetaju
 
Зависи ко контролише утрошак средстава и ко одређује колико ће бити утрошено на дете.
На жалост, контрола тог дела приче није ни јасна нити се спроводи.
Ако дете и поред плаћене алиментације нема ни обућу ни одећу, нити је ухрањено нити има садржаје који биму требали у том узрасту, онда је оправдано сумњати у намену трошења средстава из алиментације.
Алиментација може бити и више него пристојна, али у већини случајева није тако. Углавном је испод 100 е.
Ја је нисам тражила, сматрала сам да мир нема цену а да изостанак исте иде другој страни на савест. Али бих волела да је, ето, отворио рачун, уплаћивао да син сада по завршетку средње може да подигне неку суму. Он, као и ја, има законску обавезу да га издржава до 26. ако је дете редован студент, али биће, канда, као у многим случајевима где су деца ОК а родитељи проблем да ће на крају отац бити тај који ће тражити издржавање од њега једнога дана. Е, то је неправда!

meni je sad me mozete osuditi koliko zelite, navikao sam, :kez: najodvratnije kad cujem da zena kaze bivsem muzu da mu je rodila dete..
pa valjda je i sebi rodila to dete..zajedno su ga napravili, nije valjda to uradila da bi njemu udovoljila jer je on to zelo a ona ono..aj kad insistiras uradicu ti to.
Зашто осудити?
Одвратно је.
 
upravo

toliko ima muskaraca koji odgaje decu da mi uopste ne ide u glavu ova halabuka kako zene trose alimentaciju na sebe :dash:
Заправо није тако, чак ни законски.
Члан 5. Породичног закона каже да мајка и дете уживају посебну заштиту. Не отац.
Мајка има већа права да дете остане код ње, осим ако није, из било ког разлога, неспособна да пружи потребну пажњу.
Мислим да је ово ограничено на до 7. године детета.

Жене су, у већини случајева, те које користе дете као оружје, много више него мушкарци.
Чест адут жене је и да дете не припада оцу, то јест, да бивши супруг није биолошки отац, па онда крећу провере, ако мушкарац жели да докаже.
Има ту доста кварних игара.
Има и од мушкараца, другачије природе. Рецимо, одведу дете негде, детету лепо, они остану три дана дуже а не јаве.
 
Заправо није тако, чак ни законски.
Члан 5. Породичног закона каже да мајка и дете уживају посебну заштиту. Не отац.
Мајка има већа права да дете остане код ње, осим ако није, из било ког разлога, неспособна да пружи потребну пажњу.
Мислим да је ово ограничено на до 7. године детета.

Жене су, у већини случајева, те које користе дете као оружје, много више него мушкарци.
Чест адут жене је и да дете не припада оцу, то јест, да бивши супруг није биолошки отац, па онда крећу провере, ако мушкарац жели да докаже.
Има ту доста кварних игара.
Има и од мушкараца, другачије природе. Рецимо, одведу дете негде, детету лепо, они остану три дана дуже а не јаве.
pa nije bas tako
ne bih ja delila lose i dobre roditelje na polove
svega ima i od jednih i od drugih, kad cujes neke relne zivotne price dodje ti da sednes i places i dobijes zelju da nalupas neke kretene koji se samo na papiru vode kao majka ili otac
 
да је, ето, отворио рачун, уплаћивао да син сада по завршетку средње може да подигне неку суму.
То је добар модел, чак и да се законски реши.
Међутим, детету треба и до 18. године, не може све да падне на леђа једног родитеља а да онда дете са 18 добије приступ брду пара.

Међутим, има ту још једна ставка, заправо више њих.
Родитељско право (као и обавезе, наравно) нико не може ускратити. У пракси је то мало другачије. Често се ускрати право на виђење, право на провођење времена заједно, право на консултације око професије детета, усмеравање детета, верско образовање детета...
 
pa nije bas tako
ne bih ja delila lose i dobre roditelje na polove
svega ima i od jednih i od drugih, kad cujes neke relne zivotne price dodje ti da sednes i places i dobijes zelju da nalupas neke kretene koji se samo na papiru vode kao majka ili otac
Хоћемо ли да се претварамо да нема полова или да причамо о реалном животу?

https://www.espreso.co.rs/vesti/eko...d-drzave-ministar-mali-obelodanio-jos-detalja
Не и самохраним очевима...

Nakon razvoda, sud gotovo obavezno dodeljuje starateljstvo majci, samo 10 do 15 odsto mališana je pripalo tati.
 
Хоћемо ли да се претварамо да нема полова или да причамо о реалном животу?

https://www.espreso.co.rs/vesti/eko...d-drzave-ministar-mali-obelodanio-jos-detalja
Не и самохраним очевима...

Nakon razvoda, sud gotovo obavezno dodeljuje starateljstvo majci, samo 10 do 15 odsto mališana je pripalo tati.
ja, kao dete koje je odraslo sa ocem, pricam o realnom zivotu
i verovao ili ne, vecina mojih prijatelja
 

Back
Top