Roditelji bi da biraju učiteljicu za svoje dete, a da li je to pametno?

Lagerta

Elita
Supermoderator
Poruka
16.609
Link

– Pa, zaboga, i u dom zdravlja kad odem mogu da izaberem lekara za dete! Zašto ne bih mogla da izaberem učiteljicu?

Ovako je, otprilike, počela moja diskusija sa drugaricom čije dete naredne godine polazi u prvi razred. Ali, vreme da se potraži veza je već sad. Ne treba čekati. Ovo će vam reći svaki roditelj koji se bavio upisom svog prvaka i pritom želeo da ima uticaja na to kod koje će učiteljice upasti.


skola-uciteljica-1.png


Da se vratimo na pitanje s početka teksta. Zaista, pedijatar u domu zdravlja se bira. Zubar takođe. Zbog čega onda ne biste mogli da izaberete učitelja za svoje dete?

Pa, ako pitate bilo kog prosvetnog radnika, odgovor je jednostavan: Zato što ne poznajete učiteljice koje su “na raspolaganju”. Svaka od njih ima svoje metode rada, svoj pristup deci, način uspostavljanje discipline. I dok će kod jedne neko dete procvetati, drugom će možda odgovarati potpuno drugačiji pristup. Zbog toga bi idealno bilo da svi roditelji dozvole školskim pedagozima i psiholozima da rade svoj posao.

Međutim, problem nastaje u dvema situacijama. Jedna je kad u školi postoji, recimo, pet učiteljica. Od tih pet, može se lako desiti da jedna bude loša. Stvarno loša. Da viče na decu, da nema inicijativu i ne trudi se nimalo. Kao i u svakom poslu, imate profesionalce i one koji to nisu. Prosveta nije izuzetak. U takvim situacijama, ko može zameriti roditelju na tome što se bori da njegovo dete ne upadne kod baš te učiteljice?
 
Druga “situacija” je ona u kojoj pouzdano znamo da će većina roditelja potezati vezu. To se oseti u vazduhu, šuška se već tokom predškolskog, pominje na dečjim rođendanima – “ja ću M gledati da ubacim kod J, čujem da njena deca od 5. razreda budu najbolja”. Osetite nekako da će svi drugi ozbiljno da se pozabave urgiranjem, dok vi sedite i čekate šta će vašem detetu ostati. Jasno vam je da pedagog svoj posao neće moći da radi u miru, jer će intervencije stizati sa svih strana. Nezgodno, zar ne?

Dakle, rešili ste da ipak pokušate da utičete na to koju će učiteljicu dobiti vaše dete. E sad, treba izabrati. Dobro, znate sigurno kod koje ne želite, ali malo je glupo da odete kod pedagoga i kažete “može kod bilo koje, samo nemojte kod te i te.” Jedino logično je da se raspitate koja je najbolja, pa da probate da urgirate i preko tetkica i preko direktora.

I tako i bude.
 

Dete upalo kod najbolje učiteljice, šta sad može da krene po zlu?​

Nećete verovati – MOŽE. Bilo da živite u manjoj sredini ili na Vračaru, velika je šansa da će oni sa najjačim vezama koji su uspeli da upišu dete kod “najbolje učiteljice” upravo oni čiji je uticaj doveo do toga da su im deca vaspitno zapuštena. Nije pravilo, ali jeste čest slučaj. Centralne beogradske opštine, primera radi, pune su novopečenih bogataša i biznismena kojima se život vrti oko novca i uticaja. Deca su tu, često, u zapećku. A oni, ti roditelji, imaju jasan plan – upisaće ih kod najbolje učiteljice, pa će sve njihove propuste u prvih sedam godina života ona da reši. Dete odjednom više neće gledati u telefon nego će po ceo dan čitati! Neće udarati mlađeg brata, pomagaće u kući i biće najbolji đak u odeljenju. A ako to tako ne bude, učiteljica je kriva. A ako je ona kriva, teško njoj!
Naravno da nisu svi roditelji koji urgiraju za najbolju učiteljicu ovakvi, ali je dovoljno da je takav svaki treći i formiraće se odeljenje iz pakla u kakvom ne želite da se nađe vaše dete.
I šta sad? Kako odlučiti? Urgirati ili prepustiti stvari slučaju?
Pitali smo jednog pedagoga koji je pred penzijom da nam da savet. Rekao je ovako: hoćete zvanični ili nezvanični stav?
Oba!
Zvanično – nemojte urgirati, pustite pedagoga da radi svoj posao.
Nezvanično – urgirajte, ali ne za onu izvikanu učiteljicu koja važi za najbolju, već za onu “drugu po redu”. Ona će se sigurno truditi i raditi, ali će to moći na miru, bez da joj nad glavom stoje roditelji sa uticajem.

Šta vi kažete? Prosto, je l’ da?
 
Ja bih najradije bila učiteljica svom sopstvenom detetu, tako je lakše nego istraživati i birati najbolju.
Moj učitelj mi je ostao u najboljem mogućem sećanju, slučajnim odabirom, ali ta vremena su prošla i neće se vratiti;
Ovo sad je... kao da si u marketu, pa kupuješ šta ti treba, za najmanje novca da dobiješ ekstra stvar, za dosta da dobiješ više.
Pa... učitelji nisu još jedna stvar koju kupujemo.
Pritom se pitam gde se dedoše učitelji, pošto bi svi da biraju učiteljice?
 
Link

– Pa, zaboga, i u dom zdravlja kad odem mogu da izaberem lekara za dete! Zašto ne bih mogla da izaberem učiteljicu?

Ovako je, otprilike, počela moja diskusija sa drugaricom čije dete naredne godine polazi u prvi razred. Ali, vreme da se potraži veza je već sad. Ne treba čekati. Ovo će vam reći svaki roditelj koji se bavio upisom svog prvaka i pritom želeo da ima uticaja na to kod koje će učiteljice upasti.


skola-uciteljica-1.png


Da se vratimo na pitanje s početka teksta. Zaista, pedijatar u domu zdravlja se bira. Zubar takođe. Zbog čega onda ne biste mogli da izaberete učitelja za svoje dete?

Pa, ako pitate bilo kog prosvetnog radnika, odgovor je jednostavan: Zato što ne poznajete učiteljice koje su “na raspolaganju”. Svaka od njih ima svoje metode rada, svoj pristup deci, način uspostavljanje discipline. I dok će kod jedne neko dete procvetati, drugom će možda odgovarati potpuno drugačiji pristup. Zbog toga bi idealno bilo da svi roditelji dozvole školskim pedagozima i psiholozima da rade svoj posao.

Međutim, problem nastaje u dvema situacijama. Jedna je kad u školi postoji, recimo, pet učiteljica. Od tih pet, može se lako desiti da jedna bude loša. Stvarno loša. Da viče na decu, da nema inicijativu i ne trudi se nimalo. Kao i u svakom poslu, imate profesionalce i one koji to nisu. Prosveta nije izuzetak. U takvim situacijama, ko može zameriti roditelju na tome što se bori da njegovo dete ne upadne kod baš te učiteljice?
Ne to je opasna ideja. Roditelji nisu merodavni da donose takve odluke.
 
Link

– Pa, zaboga, i u dom zdravlja kad odem mogu da izaberem lekara za dete! Zašto ne bih mogla da izaberem učiteljicu?

Ovako je, otprilike, počela moja diskusija sa drugaricom čije dete naredne godine polazi u prvi razred. Ali, vreme da se potraži veza je već sad. Ne treba čekati. Ovo će vam reći svaki roditelj koji se bavio upisom svog prvaka i pritom želeo da ima uticaja na to kod koje će učiteljice upasti.


skola-uciteljica-1.png


Da se vratimo na pitanje s početka teksta. Zaista, pedijatar u domu zdravlja se bira. Zubar takođe. Zbog čega onda ne biste mogli da izaberete učitelja za svoje dete?

Pa, ako pitate bilo kog prosvetnog radnika, odgovor je jednostavan: Zato što ne poznajete učiteljice koje su “na raspolaganju”. Svaka od njih ima svoje metode rada, svoj pristup deci, način uspostavljanje discipline. I dok će kod jedne neko dete procvetati, drugom će možda odgovarati potpuno drugačiji pristup. Zbog toga bi idealno bilo da svi roditelji dozvole školskim pedagozima i psiholozima da rade svoj posao.

Međutim, problem nastaje u dvema situacijama. Jedna je kad u školi postoji, recimo, pet učiteljica. Od tih pet, može se lako desiti da jedna bude loša. Stvarno loša. Da viče na decu, da nema inicijativu i ne trudi se nimalo. Kao i u svakom poslu, imate profesionalce i one koji to nisu. Prosveta nije izuzetak. U takvim situacijama, ko može zameriti roditelju na tome što se bori da njegovo dete ne upadne kod baš te učiteljice?
Prvo nema dovoljno zaposlenih u struci da bi skor svako dete biralo svoju uciteljicu.Moze da bira samo odeljenje,ako joj,ili mu se ne svidja ucitelj-ica.Sta bre drame.I ti roditelji su gori od svakog deteta,koji dozvoljavaju takve stvari.
 

Dete upalo kod najbolje učiteljice, šta sad može da krene po zlu?​

Nećete verovati – MOŽE. Bilo da živite u manjoj sredini ili na Vračaru, velika je šansa da će oni sa najjačim vezama koji su uspeli da upišu dete kod “najbolje učiteljice” upravo oni čiji je uticaj doveo do toga da su im deca vaspitno zapuštena. Nije pravilo, ali jeste čest slučaj. Centralne beogradske opštine, primera radi, pune su novopečenih bogataša i biznismena kojima se život vrti oko novca i uticaja. Deca su tu, često, u zapećku. A oni, ti roditelji, imaju jasan plan – upisaće ih kod najbolje učiteljice, pa će sve njihove propuste u prvih sedam godina života ona da reši. Dete odjednom više neće gledati u telefon nego će po ceo dan čitati! Neće udarati mlađeg brata, pomagaće u kući i biće najbolji đak u odeljenju. A ako to tako ne bude, učiteljica je kriva. A ako je ona kriva, teško njoj!
Naravno da nisu svi roditelji koji urgiraju za najbolju učiteljicu ovakvi, ali je dovoljno da je takav svaki treći i formiraće se odeljenje iz pakla u kakvom ne želite da se nađe vaše dete.
I šta sad? Kako odlučiti? Urgirati ili prepustiti stvari slučaju?
Pitali smo jednog pedagoga koji je pred penzijom da nam da savet. Rekao je ovako: hoćete zvanični ili nezvanični stav?
Oba!
Zvanično – nemojte urgirati, pustite pedagoga da radi svoj posao.
Nezvanično – urgirajte, ali ne za onu izvikanu učiteljicu koja važi za najbolju, već za onu “drugu po redu”. Ona će se sigurno truditi i raditi, ali će to moći na miru, bez da joj nad glavom stoje roditelji sa uticajem.

Šta vi kažete? Prosto, je l’ da?
Upravo sam upisala svoje dete u prvi razred, čak ne znam ni kako se zovu učiteljice koje bi trebalo da preuzmu prvake, a kamoli njihov način rada ili koja je "najbolja".
Da bi mogla uopšte da procenim koja učiteljica je najbolja morala bih da se bavim tom profesijom, dakle, da sam i sama učiteljica, a nisam.
Takodje smatram da je raspitivanje kod roditelja koji isto tako nisu te struke, potpuno besmisleno.
Ostaje da bi trebalo da se u školi raspitam kod svake od učiteljica za onu drugu ili da im postavim pitanje "koji je vaš način rada?" Ali otkud znam da možda iz proste ljudske sujete neće kuditi onu drugu a hvaliti sebe ili možda iz čiste profesionalne etike pohvaliti koleginicu.
A ja čak i ne znam na koji način rada učiteljice bi moje dete pozitivno ili negativno reagovalo.

🙄

Totalno besmisleno uopšte birati.
Kad deca krenu, u kontaktu i razgovoru sa učiteljicom, detetom, može se stvoriti mišljenje uopšte o tom spoju koji je nastao, a ukoliko nešto zaista, drastično ne ide kako treba, otkrije se šta i zašto i reaguje.

Nemam pojma, čitam sve ovo i pitam se da li sam uopšte dobar roditelj? Pošto nijednom svom detetu nisam birala, vaspitačice, učiteljice, potezala veze za ocene, sedela tim ljudima na kičmi za vreme školovanja, svadjala se kad su dobijali loše ocene? 🤷

Sećam se da su moji roditelji imali poštovanje i uvažavanje prema mojoj učiteljici, nastavnicima i profesorima isto tako i ja imam prema onima koji OBRAZUJU moju decu.
Ne znam, verovatno sam staromodna:aha:
 
Poslednja izmena:
Ja bih najradije bila učiteljica svom sopstvenom detetu, tako je lakše nego istraživati i birati najbolju.
Moj učitelj mi je ostao u najboljem mogućem sećanju, slučajnim odabirom, ali ta vremena su prošla i neće se vratiti;
Ovo sad je... kao da si u marketu, pa kupuješ šta ti treba, za najmanje novca da dobiješ ekstra stvar, za dosta da dobiješ više.
Pa... učitelji nisu još jedna stvar koju kupujemo.
Pritom se pitam gde se dedoše učitelji, pošto bi svi da biraju učiteljice?
Još malo pa neće biti ni učiteljica , broj upisanih studenata u padu svake godine. Inače, uvek je bilo vrlo malo dečaka koji žele da budu učitelji.
 
Još malo pa neće biti ni učiteljica , broj upisanih studenata u padu svake godine. Inače, uvek je bilo vrlo malo dečaka koji žele da budu učitelji.
Kod nas višak kod vas manjak učiteljica :) nama je zbog viška uciteljica a manjka djece i uvedeno devetogodišnje osnovno obrazovanje. Mislim da sam posljednja generacija osmogodišnje, čim su došla na red 92-95 djeca da krenu u školu, zafalilo ih. Kod nas i odjeljenja imaju po 16, 17, 18 prvačića :(
 
Treba dozvoliti upis od 5.
god.života.. Crnogorčići mogu od 5.što se tiče regiona. Za ostale, nemam kontakt sa ostalima sa školskom decom : )
Ranije sam mislio da je to max glupost, jer kad će.deca.da.se igraju? Naivno.
Ne, to je prava stvar, što ranije počinje smaranje, lakše će "preživeti"
I kod nas je 5 i po, budalaštine. Prerano.
 
ja bih gledao da ubacim dete kod učiteljice koja je na dobrom glasu
A onda senzibilitet učiteljice ne odgovara tvom detetu .Primer, ona je jako ekstrovertna, očekuje isto od dece, a tvoje dete je introvertno i ko je onda kriv ? Mislim da pedogoško -psihološka služba tu mora da bude na prvom mestu, da odlično procene dete a poznajući učiteljice i da to dete stave u odgovarajuće odeljenje.
 
A onda senzibilitet učiteljice ne odgovara tvom detetu .Primer, ona je jako ekstrovertna, očekuje isto od dece, a tvoje dete je introvertno i ko je onda kriv ? Mislim da pedogoško -psihološka služba tu mora da bude na prvom mestu, da odlično procene dete a poznajući učiteljice i da to dete stave u odgovarajuće odeljenje.
I tako roditelj izabere učiteljicu, a kad mu kasnije nešto kod učiteljice nije po volji, onda nema prava ni da se žali.
Dakle, birao si, pa sad ćuti.
 
A onda senzibilitet učiteljice ne odgovara tvom detetu .Primer, ona je jako ekstrovertna, očekuje isto od dece, a tvoje dete je introvertno i ko je onda kriv ? Mislim da pedogoško -psihološka služba tu mora da bude na prvom mestu, da odlično procene dete a poznajući učiteljice i da to dete stave u odgovarajuće odeljenje.

Можда баш зато и треба да иде код такве учитељице?
 
Iracionalni su razlozi zbog kojih se deca vezuju za učiteljice.
Teško da možemo da pratimo neku metodologiju u izboru dece.

Па дете ће вероватно да бира ону учитељицу код које се осећа лепше и пријатније, а то није обавезно она која ће да га притиска на местима где је слабо.
 
A onda senzibilitet učiteljice ne odgovara tvom detetu .Primer, ona je jako ekstrovertna, očekuje isto od dece, a tvoje dete je introvertno i ko je onda kriv ? Mislim da pedogoško -psihološka služba tu mora da bude na prvom mestu, da odlično procene dete a poznajući učiteljice i da to dete stave u odgovarajuće odeljenje.
to da škola bira je opcija broj 2.
Proverio bih školu pre nego bi upisao dete i dobro se raspitao. Izabrao bih ono što JA mislim da treba MOM detetu.
 
Па дете ће вероватно да бира ону учитељицу код које се осећа лепше и пријатније, а то није обавезно она која ће да га притиска на местима где је слабо.
Nekad biraju učiteljicu jer ima lepu haljinu :D ne bi ste verovali šta deca prvo primete na učiteljicama i šta im se svidi, i nema nikakve veze sa time kako ona radi .
 
to da škola bira je opcija broj 2.
Proverio bih školu pre nego bi upisao dete i dobro se raspitao. Izabrao bih ono što JA mislim da treba MOM detetu.
I onda se ispostavi da ta učiteljica ne odgovara tvom detetu, šta onda ? Premeštaj kod druge ? Misliš li da bi to bilo pravo rešenje, ono što ti želiš možda nije ono što tvoje dete želi možda čak nisi ni svestan toga .
 

Back
Top