Quantcast

Robovlasništvo u Srbiji...

Poruka
83
... ili kako novopečeni poslodavci shvataju obaveze i prava zaposlenih u hjihovim firmama. Ja sam doživeo da na moju primedbu da neću da budem ničiji rob, dobio sam odgovor da to i neću biti, jer mogu da odem kući da jedem i spavam, a tu u firmi, pošto on misli na zaposlene, postoje kupatila pa tu mogu da se kupam i sve to mi čovek ispriča mrtav ozbiljan. Kakva su vaša iskustva? Kako to izgleda u drugim državama?

Princeza

Aktivan član
Poruka
1.174
Slučajni prolaznik:
Doduše meni niko od njih ne duguje pare, jer stvarno ne znam šta bih bio u stanju da mu uradim u takvoj situaciji...
Hteli smo kapitalizam dobili smo kvazi-kapitalizam.
Ne bi mogao nista da mu uradis. Mozes eventualno da pokusas i dobijes nogu u guzu! Nazalost novi zakon o radu je takav da cak i u drzavnim firmama radnik vise nije zasticen. Ako napr. dobijes otkaz imas pravo zalbe, a sud moze da te vrati na posao. Ti sutradan po povratku na posao mozes opet da dobijes otkaz i ne mozes vise da se ni zalis ni vratis. Onaj socijalizam koji je pljuvan bar je stitio radnike. Opet nazalost stitio je i neradnike. Mislili smo da ce sa dolaskom kapitalizma polako da se neradnici prociste iz firmi, ali nista od toga. Neradnici su uvek neciji rodjaci, kumovi ili prijatelji... I uvek ce ostati neradnici, ali ce imati posao. Treci put na zalost, zakona o radu se ne pridrzavaju privatnici i ako on vazi (tj. trebalo bi da vazi) za sve. Znaci zaposleni i privatnoj delatnosti i u drustvanoj (drzavnoj) imaju ista prava i obaveze. Samo to niko ne primenjuje - gazda je gazda - oces radis ovako ako neces aj zdravo. I naravno nema sindikata, mada danasnji republicki sindikat vise sluzi za nabavku Feta sira na kantice 300 dinara 2 kile, ni polutki vise nema. Zato se cela Francuska ili Italija blokira kada se sindikat pobuni. Zato sto sindikat ima lovu i moze da pokrije troskove izostanka sa posla radnika. I naravno da vlada mora da popusti pred zahtevima radnika. Kod nas sindikat ne slab... nego kao da ga nema i ispolitizovan je da bi se lakse kontrolisao, i sve zato, jer nema para. Dok ne dodju bolja vremena - tusiraj se u kancelariji. Kupatilo u firmi nekad moze da bude prednost! :wink:

Eto, sada mi dajte desetku iz politicke ekonomije, radnog prava i Medjunarodne ekonomije. :wink:

Poruka
83
Princeza:
Slučajni prolaznik:
Doduše meni niko od njih ne duguje pare, jer stvarno ne znam šta bih bio u stanju da mu uradim u takvoj situaciji...
Hteli smo kapitalizam dobili smo kvazi-kapitalizam.
Ne bi mogao nista da mu uradis. Mozes eventualno da pokusas i dobijes nogu u guzu! Nazalost novi zakon o radu je takav da cak i u drzavnim firmama radnik vise nije zasticen. Ako napr. dobijes otkaz imas pravo zalbe, a sud moze da te vrati na posao. Ti sutradan po povratku na posao mozes opet da dobijes otkaz i ne mozes vise da se ni zalis ni vratis. Onaj socijalizam koji je pljuvan bar je stitio radnike. Opet nazalost stitio je i neradnike. Mislili smo da ce sa dolaskom kapitalizma polako da se neradnici prociste iz firmi, ali nista od toga. Neradnici su uvek neciji rodjaci, kumovi ili prijatelji... I uvek ce ostati neradnici, ali ce imati posao. Treci put na zalost, zakona o radu se ne pridrzavaju privatnici i ako on vazi (tj. trebalo bi da vazi) za sve. Znaci zaposleni i privatnoj delatnosti i u drustvanoj (drzavnoj) imaju ista prava i obaveze. Samo to niko ne primenjuje - gazda je gazda - oces radis ovako ako neces aj zdravo. I naravno nema sindikata, mada danasnji republicki sindikat vise sluzi za nabavku Feta sira na kantice 300 dinara 2 kile, ni polutki vise nema. Zato se cela Francuska ili Italija blokira kada se sindikat pobuni. Zato sto sindikat ima lovu i moze da pokrije troskove izostanka sa posla radnika. I naravno da vlada mora da popusti pred zahtevima radnika. Kod nas sindikat ne slab... nego kao da ga nema i ispolitizovan je da bi se lakse kontrolisao, i sve zato, jer nema para. Dok ne dodju bolja vremena - tusiraj se u kancelariji. Kupatilo u firmi nekad moze da bude prednost! :wink:

Eto, sada mi dajte desetku iz politicke ekonomije, radnog prava i Medjunarodne ekonomije. :wink:
Samo jedno pitanje, drugi put kad ti daje otkaz da li mora biti po drugom osnovu u odnosu na prvi put ili može po istom?

Princeza

Aktivan član
Poruka
1.174
Slučajni prolaznik:
[
Samo jedno pitanje, drugi put kad ti daje otkaz da li mora biti po drugom osnovu u odnosu na prvi put ili može po istom?
Nisam sigurna, ali dovoljno je da ti iscacka da "tezu povredu radne duznosti" u stilu: clan 101 st. 1 tacke od 1-8 Zakona o radu (nadji ovaj zakon i ovu tacku pa procitaj):
-neopravdano zakasnjavanje na posao vise od 5 dana u toku meseca ili neopravdano napustanje radnog mesta u toku i pre isteka radnog vremena bez odobrenja rukovodioca.
ii
-zloupotreba koriscenja bolovanja,
-ometanje zaposlenih u radu
-odbijanje zaposlenog da se podvrgne periodicnom lekarskom pregledu
Uostalom dovoljno je da te cuju da si neljubazan sa strankama, a o protivpozarnoj zastiti da ne govorim.

Eto...

Princeza

Aktivan član
Poruka
1.174
rastamann:
Ajde i ja neshto pametno da kazem....kao privrednik i poslodavac...
U sluchaju da treba nekog otpuustiti, uvek se moze naci razlog....koji ne povredjuje zakon...
Princess, my dear...Imash desetku od mene
Oh dragi Rastamanne... :oops:
Od navedenog nista ne povredjuje zakon... Sada je bukvalno dovoljno da budes neljubazan sa strankom iako ti je stranka pre toga sve i svasta rekla. A ranije... Ima primer iz moje firme gde je bilo malverzacije sa cekovima i kolege su dobile otkaz,a sud ih sve vrati jer boze moj postupak kod otkaza nije bio dobar. I tako su oni svi ponovo u firmi i rade. A nisu ni novcano kaznjani nista. Ej, a cekovi su bili u pitanju. Doduse jedan nas kolega je zaglavio corku jer je nesto "pozajmljivao" pare iz blagajne... I tako. Jedan kolega je opet, zaebao ceo program za nesto (ne znam sta) i vracen je na posao posle otpustanja i jos firma morala da mu isplati silne neke pare... I plati advokata i sve njegove troskove sudjenja. A to je zato sto mi imamo ocajne pravnike u firmi!
Sve zavisi od pojedinacnog ugovora, ali vise manje se svodi na isto, jr firme gledaju da sve ubace sto im odgovara i dodaju jos malo. Ja sam dala primer u drzavnoj firmi i citirala moj pojedinacni ugovor, a kod privatnika znamo kako je "Hvala na saradnji, dovidjenja!"

Princeza

Aktivan član
Poruka
1.174
Mora da stoji objasnjenje - razlog, ali moze da bude bilo koji. I kod nas je sad tako da direktori (ne vlasnici) mogu da se ponasaju kao da im je tata kupio (drustvenu ili drzavnu) firmu. Ali posto ce uskoro (skoro) sve biti privatizovano...