Robot budista

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Veteran
Supermoderator
Poruka
419.600
Budaroid je naziv za posebno izrađenog humanoidnog budističkog robota s veštačkom inteligencijom kojeg su konstruisali stručnjaci s Univerziteta u Kjotu sa naučnicima kompanija „Teraverse” i XNOVA. Ovaj robot dizajniran je tako da može da vodi razgovore s ljudima i da ostvaruje interakciju s njima, što je pokazao tokom predstavljanja publici. Baziran je na humanoidnom robotu „unitri G1”, kojeg proizvodi kompanija „Unitri robotiks”, ali predstavlja verziju koja je usavršena i predodređena za komunikaciju s ljudima u vezi s budizmom. Dizajniran je tako da njegovi odgovori prvo budu generisani korišćenjem formulacija iz budističkih tekstova, a zatim se dopunjuju tumačenjima i objašnjenjima uz upotrebu modela „Open AI” namenjenog za jezik.

688z387_robot.jpg
 
Ovaj budistički robot može da se kreće i obavlja različite radnje, poput klanjanja ili sklapanja ruku. Prilikom demonstracije njegovih veština publika je mogla da vidi i način na koji se ophodi prema ljudima u okolini, kao i druge mogućnosti koje poseduje, poput toga da sedne na stolicu do toga da vodi ozbiljne razgovore.
Programeri napominju da je ovo prvi „religijski veštački robot” s pokretima bliskim humanoidnim, sposoban za hodanje na dve noge i prirodni verbalni dijalog. Eksperti ističu da se tehnologija može primeniti i u drugim oblastima – na primer, u stvaranju humanoidne veštačke inteligencije obučene u „ekonomskoj teoriji” za konsultantske i analitičke zadatke.Ovo nije prvi pokušaj da se napravi „religijski robot”. Nešto slično učinili su eksperti u Japanu 2019. godine, kada su predstavili humanoidnog robota koji se molio i govorio budističke tekstove...link
D. I.
 

Back
Top