Roberts: Balkanu nove granice

Against the wall

Zainteresovan član
Poruka
224
BEOGRAD - Britanski diplomata Ajvori Roberts smatra da je održavanje međunarodne konferencije na kojoj bi se utvrdilo novo razgraničenje na Balkanu "jedino logično rešenje" kako bi se dugoročno stabilizovao ceo region.

"Novi Berlinski kongres jedino je logično rešenje kako bi se dugoročnije stabilizovao region Balkana i bivše Jugoslavije", rekao je za današnju "Politiku" Roberts, predsednik "Triniti koledža" u Oksfordu i bivši britanski ambasador u Beogradu.

Ma kako takav predlog na prvi pogled izgledao nerealno, apsurdno je, po njegovom mišljenju, "insistirati na postojećoj okamenjenoj situaciji koja čini nefunkcionalnim čitav region, i u kome praktično nema nijedne zadovoljne strane”.

"Kosovski Albanci su nezadovoljni jer ni na vidiku nije njihov ulazak u Ujedinjene nacije, Srbija ne može da se odrekne 18 odsto svoje teritorije, BiH ne funkcioniše, i nikome nije jasno zašto bi se nekim narodima na teritoriji bivše Jugoslavije dozvolio i uvažavao referendum za samoopredeljenje, dok je drugima to pravo uskraćeno”, rekao je Roberts.

On predlaže novu međunarodnu konferenciju, u kojoj bi "uz podršku, prisustvo i garanciju EU, SAD i Rusije, predstavnici Srbije, Hrvatske, Crne Gore, Makedonije, BiH i Prištine (svi sem Slovenije) potpisali novi ugovor o funkcionalnijim granicama bez obaziranja na provizornosti iz Jajca 1943".

Roberts tvrdi i da iza ovog predloga ne stoji niko od zvaničnika iz Londona.

"Kongres bi usledio posle ozbiljnih diplomatskih priprema. Inače, ne bi imalo smisla dovoditi u istu prostoriju najznačajnije ličnosti iz sveta. Teren bi se pripremio pozadinskim pregovorima koji bi se odvijali van očiju i ušiju javnosti", kaže Roberts.

Po njemu, i velike sile i igrači na terenu imaju interes da se situacija na Balkanu dugoročnije reši.

"Potpuno je jasno da je sever Kosova odvojen od Prištine, i da sa njom nema nikakve veze. Za Prištinu je to i bezbednosni problem. Njoj je potrebno međunarodno priznanje. Mislim da su se već suočili sa činjenicom da Rusija i Kina neće priznati Kosovo, a time je njihov ulazak u UN trajno onemogućen".

Roberts je uputio niz kritika na račun politike koju su SAD vodile u regionu, navodeći kao loš primer obećanje koje je tadašnji američki predsednik Džordž Buš 2007. dao Albancima u Prištini "da mogu da dobiju šta god hoće".

"I logično je sa njihovog stanovišta da sa takvim obećanjima nisu bili spremni ni na kakve pregovore ili ustupke. Naravno da je bilo krajnje neodgovorno od Džordža Buša da im tako nešto obećava”, naveo je on i dodao da "da su tada znali da ni za sledećih pet godina neće biti ni blizu Ist Rivera, verovatno bi se drugačije poneli”.

Roberts smatra i da će se "uskoro javno priznati da je region u ćorsokaku, i da moramo da probamo nešto novo. To neće biti lako, ali nam nema druge nego da se okrenemo drugom pravcu. Vreme je danas, 17 godina posle Dejtonske konferencije, da se organizuje popravni ispit, na kome bi se uvažila logika svih strana”.

"Mislim da bismo isto tako jednom novom konferencijom mogli da ispravimo i doradimo ono što u Dejtonu nismo bili u stanju da sagledamo", smatra on.

http://www.novosti.rs/vesti/planeta.299.html:387934-Roberts-Balkanu-nove-granice

To je jasno, od crtanja Daytona i priznavnja Kosova nema pomaka, nego se sve više unazaduje. Zanemariti AVNOJ jer su te neprirodne granice komunistickih autora jedan od uzroka problema koji i danas traju.

Jedini način je etnički princip, uzimajući u obzir stanje 1990, ali i ovo danas, i naći neki kompromis.

Mislim da bi ovim svi profitirali, osim Bošnjaka.
 
To znači samo da je Divlji Zapad počeo da kleca pod sopstvenom megalomanijom i da pokušava da neđe niki novi izlaz iz ćor-sokaka u koji je doveo samog sebe ne uvažavajući stanje na terenu nego sopstvenu golu silu i interese.

Danas kada su shvatili da su im je snaga svakog trena sve manja i tanje a zacrtane mogućnosti neostvarive traže neki "novi" dogovor među učesnicima dešavanja iako zanju da su te takozvane hrvatske, muslimanske i šiptarske vođe oni sami stvorili samo u cilju ostvarivanja sostvene oklupacione politike. Pa čak i takozvani lideri u današnjoj Srbiji su njihovo maslo počevši od tadića, šutanovca, čanka, đilasa o ostalih kriminalaca i lopova iz DS-a.

Mi samo treba da kuliramo, da se smeškamo i da klimamo glavom i da strpljivo sačekamo još koji trenutak a onda samo UDRI i UDRI ... sve dok one koji su nam napravili svo ovo zlo na tlu nekadašnje SFRJ i njihove protagoniste ovde ne proguta pomrčina.
 
Svima je jasno da je ovakvo stanje ne samo neodrživo, vec i dalje predstavlja osnovu za sljedeće sukobe. Od jednog lošeg rješenja (AVNOJ) napravili su još gore! Ne vjerujem da će Srbi iz bivše RSK imati nešto od toga, jer se granice Hrvatske sigurno neće mjenjati, ali u BiH i na Kosovu će se morati mjenjati nešto, jer nema nikakvih pozitivnih rezultata, samo negativnih, i tako već više od desetljeća. Nema niti najmanjih naznaka nekog poboljšanja u budućnosti. Srbi iz Republike Srpske vecu autonomiju od postojeće ne mogu imati, jer više od ovog bila bi samo potpuna nezvisnost, iako i sada već funkcioniraju kao samostalna država.

Za Kosovo su moguće dvije opcije, ili podjela ili novo etničko čiščenje preostalog srpskog življa sa sjevera te pokrajine. Albancima bi svakako više odgovarala ova druga varijanta, ali ne vjerujem da će zapdni svijet to dopustiti iako su na njihovoj strani. Takođe ne vjerujem da će Srbi ikad prihvatiti albansku vlast i državu, prema tome jedino je još podjela ostala kao kompromisna opcija na koju će obe strane morati biti natjerane.
 
Нема ништа од таквих предлога ако иза њих не стоји крупни капитал и оружје,значи мултинационалне компаније из Америке и Европе које због сопствених интереса заговарају глобализам и још увек праве ''нови светски поредак''.
 
Нове границе би требало да врате Италији своје територије.

Mislim da je za vas bolje da se koncentrirate na Kosovo i Republiku Srpsku, jer od eventualnih mjenjanja hrvatskih granica stvarno nemate baš ništa.

Vremena koja dolaze idu vama na ruku, iako možda trenutno ne izgleda tako, i to trebate najpametnije iskoristiti, svijetu pokazati da niste onakvi kakvim su vas predstavljali. U tome ste dobrim dijelom i uspjeli, ali zapad neće nikad priznati svoje greške kad su Srbi u pitanju (najveća greška je što su izabrali jednu stranu, umjesto da su se postavili neutralno),nego će svojim budućim postupcima pukušati naprviti neko bolje rješenje i za vas. Ako im je stalo do stabilnosti regije morati će raditi tako, ako ne onda ništa, ali vjerujem da ipak jeste jer inače ne bi bilo nikakvih dijaloga ni sa Dodikom ni sa Nikolićem.
 
Mislim da je za vas bolje da se koncentrirate na Kosovo i Republiku Srpsku, jer od eventualnih mjenjanja hrvatskih granica stvarno nemate baš ništa.

Vremena koja dolaze idu vama na ruku, iako možda trenutno ne izgleda tako, i to trebate najpametnije iskoristiti, svijetu pokazati da niste onakvi kakvim su vas predstavljali. U tome ste dobrim dijelom i uspjeli, ali zapad neće nikad priznati svoje greške kad su Srbi u pitanju (najveća greška je što su izabrali jednu stranu, umjesto da su se postavili neutralno),nego će svojim budućim postupcima pukušati naprviti neko bolje rješenje i za vas. Ako im je stalo do stabilnosti regije morati će raditi tako, ako ne onda ništa, ali vjerujem da ipak jeste jer inače ne bi bilo nikakvih dijaloga ni sa Dodikom ni sa Nikolićem.

Njima je bolje da se skoncentrisu na Kosovo,od dijelova BiH mogu dobiti samo po labrnji.
Mada i na Kosovu gube. :lol:
 
Mislim da je za vas bolje da se koncentrirate na Kosovo i Republiku Srpsku, jer od eventualnih mjenjanja hrvatskih granica stvarno nemate baš ništa.

Vremena koja dolaze idu vama na ruku, iako možda trenutno ne izgleda tako, i to trebate najpametnije iskoristiti, svijetu pokazati da niste onakvi kakvim su vas predstavljali. U tome ste dobrim dijelom i uspjeli, ali zapad neće nikad priznati svoje greške kad su Srbi u pitanju (najveća greška je što su izabrali jednu stranu, umjesto da su se postavili neutralno),nego će svojim budućim postupcima pukušati naprviti neko bolje rješenje i za vas. Ako im je stalo do stabilnosti regije morati će raditi tako, ako ne onda ništa, ali vjerujem da ipak jeste jer inače ne bi bilo nikakvih dijaloga ni sa Dodikom ni sa Nikolićem.

Ма шта кажеш ? Па ваљда ја јао грађанин Србије могу на Српском форуму да пишем оно то желим.А ти би из Загреба да прекрајаш границе Србије ?
 
Ма шта кажеш ? Па ваљда ја јао грађанин Србије могу на Српском форуму да пишем оно то желим.А ти би из Загреба да прекрајаш границе Србије ?

Pa vidiš, ja smatram da je prema učinjena velika nepravda jer su vam okupirali Kosovo i jer vam na početku nisu dopustili ista prava kao Hrvatima, Bošnjacima i Albancima.

Ti naravno da možes pisati što želiš, moja namjera nije bila da ti to određujem, ali vaš odnos prema toj temi je pogrešan. Od mjenjanja hrvatskih granica Srbi ne mogu profitirati jer je Hrvatska stabilna i to se jednostavno neće desiti.

Ova priča se odnosi na dijelove bivše Jugoslavije koji su i dalje nestabilni, Kosovo i BiH.

Što se tiče Srba iz Hrvatske, nad njima je počinjen zločin etničkog čisćenja. Ja osobno sam 100 % za ove granice Hrvatske i nikakve druge, ali način na koji smo stekli potpunu kontrolu nad svojim teritorijem je morao biti drugačiji, ali Tuđman nije htio drugačije, kako je i sam rekao, "Srbi moraju da nestanu!"
 
Poslednja izmena:
Njima je bolje da se skoncentrisu na Kosovo,od dijelova BiH mogu dobiti samo po labrnji.
Mada i na Kosovu gube. :lol:

Ne znam kako to misliš, pa baš vi ste u najgorem položaju od svih a Srbi u napovoljnijem u BiH. Nije u redu što im prijetiš a i niste uopće u položaju bilo kome da prijetite. Vas su utješili tako što je svijet priznao granice BiH, ali rat ste izgubili. Čak su i Hrvati u BiH u boljem položaju od vas iako nemaju svoj entitet, jer su fizički vezani za Hrvatsku i u njoj vide svoju domovinu. Meni je žao kad vidim sve to, da ne misliš da se radujem vašoj situaciji.
 
Ne znam kako to misliš, pa baš vi ste u najgorem položaju od svih a Srbi u napovoljnijem u BiH. Nije u redu što im prijetiš a i niste uopće u položaju bilo kome da prijetite. Vas su utješili tako što je svijet priznao granice BiH, ali rat ste izgubili. Čak su i Hrvati u BiH u boljem položaju od vas iako nemaju svoj entitet, jer su fizički vezani za Hrvatsku i u njoj vide svoju domovinu. Meni je žao kad vidim sve to, da ne misliš da se radujem vašoj situaciji.
Na osnovu cega ti odredjujes ko je u boljem polozaju?
 

Back
Top