Резултати локалних избора у пријестолници западне српске државе, анализа

GRADONAČELNIK ZENICE: Posjetiću Stanivukovića da mu objasnim kako da odborničku većinu pretvori u manjinu



C26C7BFA-89CB-4C98-AD1F-7FC0700C800C-748x501.png


lg.php


ČITANJE: 1 minuta


Gradonačelnik Zenice koji je na lokalnim izborima osvojio simpatije više od 30.000 glasača, kao nijedan gradonačelnik do sada, u izjavi za medije je kazao da će njegova prva službena posjeta biti Drašku Stanivukoviću u Banjoj Luci.
lg.php

lg.php

Kasumović kao apsolutni pobjednik lokalnih izbora u Zenici danima je u interesovanju bh. medija, a u posljednjem razgovoru je kazao da će njegova prva posjeta biti Drašku Stanivukoviću kojeg će posavjetovati kako poraziti protivnike, prenosi Klix.
“Prva moja posjeta će biti Banjaluci i Drašku Stanivukoviću koji ima nekoliko vijećnika, ali, ja ću mu pojasniti kako može da ih porazi. U Zenici je SDA imala većinu i sada je ponižena u gradu. Otići ću rado kod njega i razgovarati, podijeliti svoja iskustva i savjete kao iskusniji političar”, kazao je Kasumović za medije.
Stanivuković je na lokalnim izborima u Banjoj Luci osvojio više od 51.000 glasova za gradonačelnika Banja Luke što je rekord u cijeloj BiH po broju osvojenih glasova za ovu funkciju.
Odmah nakon njega je upravo Kasumović koji je prvi u FBiH po broju osvojenih glasova za gradonačelničku funkciju.
(SB/Banjaluka.net)
 
ПРИМАШ ШВАЈЦАРСКУ СОЦИЈАЛУ.
Толико о твојим "чистим" мотивима овдје...
Moji motivi su jako cisti
Ja sam sa 18 god otisao u rat iako nisam morao jer mi je otac od osamdesetih tamo bio na privremenom radu vani i kad je rat vec poceo imao drzavljanstvo
Ja sam izabrao da ostanem po cijenu da izgubim svajcarske papire i drzavljanstvo
Dok je moj otac i moji rodjaci tamo prikupljali pomoc ,ogromna pomoc je stigla od dijaspore ,kamioni i kamioni plus se placao takozvani ratni porez u opstini BL
Dakle nisam cuvao strazu ni u Vrbasu,ni Malom logoru ni Kozari,ni na Mahovljanima i slicnim lokacijama u dubokoj pozadini vec sam bio pripadnik borbneih jedinca na prvoj liniji ,jednom 1994 lakse ranjen
Otisao sam u CH posle rata od RS nikad nista nisam trazio niti uzeo
Ali sada sam promjenio stav kad svi otimaju zasto nebi i ja , mislim da mi pripada veliki dio ,ne mozete vi koji niste ucestvovali da uzmete sve a nama koji smo je stvarali nista
Hocu svoj dio necete da me prevarite :D
 
Ti si vladajuca elita ,omrsio si brke na nekom tenderu ili primas za nase uslove jaku platu sa budzeta i druzis se sa slicnim ,nisi u kontaktu sa obicnim svijetm ,davno je narod rekao sit gladnom ne vjeruje

Prava istina koju ne vidis jeste da je standard zivota jako nizak i da je RS jedna od najsiromasnih drzava u Evropi

Pa i nije baš tako nizak . Ljudi žive sasvim isto kao i većina na ovim prostorima

Ako slušaš BN imao bi utisak da svi žive u sojenicama, nose rite i hrane se korenjem

Propaganda je čudo .
 
Drasko je obecao da ce izgraditi spomenik ustasama i turcima u BL pa je onda povukao izjavu


Pred izbore je obecao da ce izgraditi centralni spomenik poginulim borcima VRS
BL je imala oko 1500 poginulih borca VRS i jedina je opstina koja nema spomenik

Dodikovi vladaju BL od 1998 i nisu bili u stanju da naprave ovaj spomenik iako je BL buzdet oko 100 miliona eura za 20 god to je 2 milijarde eura

Ja da se pitam ja bi izgradio spomen kompleks na livadi iz autosalona Kramar u BL ,monumentalni spomenik poput trijunfalne kapije u Praizu u cijem sastavu bi bio muzej sa eskponatima iz rata koji bi posjecivala djeca iz Srbije i RS

Ali da vidimo sta ce Drasko uraditi obecao je ovde


GRADONAČELNIK ZENICE: Posjetiću Stanivukovića da mu objasnim kako da odborničku većinu pretvori u manjinu

C26C7BFA-89CB-4C98-AD1F-7FC0700C800C-748x501.png


lg.php


ČITANJE: 1 minuta


Gradonačelnik Zenice koji je na lokalnim izborima osvojio simpatije više od 30.000 glasača, kao nijedan gradonačelnik do sada, u izjavi za medije je kazao da će njegova prva službena posjeta biti Drašku Stanivukoviću u Banjoj Luci.
lg.php

lg.php

Kasumović kao apsolutni pobjednik lokalnih izbora u Zenici danima je u interesovanju bh. medija, a u posljednjem razgovoru je kazao da će njegova prva posjeta biti Drašku Stanivukoviću kojeg će posavjetovati kako poraziti protivnike, prenosi Klix.
“Prva moja posjeta će biti Banjaluci i Drašku Stanivukoviću koji ima nekoliko vijećnika, ali, ja ću mu pojasniti kako može da ih porazi. U Zenici je SDA imala većinu i sada je ponižena u gradu. Otići ću rado kod njega i razgovarati, podijeliti svoja iskustva i savjete kao iskusniji političar”, kazao je Kasumović za medije.
Stanivuković je na lokalnim izborima u Banjoj Luci osvojio više od 51.000 glasova za gradonačelnika Banja Luke što je rekord u cijeloj BiH po broju osvojenih glasova za ovu funkciju.
Odmah nakon njega je upravo Kasumović koji je prvi u FBiH po broju osvojenih glasova za gradonačelničku funkciju.
(SB/Banjaluka.net)


Izgleda biec spomenik 7-oj muslimanskoj u po Banja Luke
 
Ma jok otac mu je bio u vlasti kada je PDP formirao Vladu tamo početkom 2001.Bilo je i takvih momenata.Komplikovana je priča uglavnom Draška guraju probosanske struje danas.Ta tvoja priča me podsjeća na onu iz Federacije eno umiru od gladi u RS dža bu,brinemo se za njih, a kada RS prestigne Federaciju u prosjeku plate onda šta to bi lažu oni.:D Ako se negdje živi dobro u RS onda je to Banja Luka zasigurno u odnosu na prosjek RS.

Ma sve je to OK sto pises, al sto ovog mladog coveka koga je biralo pedesetikusir % Banjalucana
nazivas kojekakvim imenima i omalovazavas ga?
Nepismeni ga i ruzni birali, a lepi i pametni kao vec zadnjih 100 godina Dodika?
 
Ma sve je to OK sto pises, al sto ovog mladog coveka koga je biralo pedesetikusir % Banjalucana
nazivas kojekakvim imenima i omalovazavas ga?
Nepismeni ga i ruzni birali, a lepi i pametni kao vec zadnjih 100 godina Dodika?
Ne znam gdje si to pročitala.O Drašku imam formirano mišljenje odavno, znam dovoljno o njemu u smislu da li bi mu dao glas ili ne.A ja lično nisam ni izašao na izbore.On je sin milionera,student,27 godina,malo se zeza na društvenim mrežama,govori što narod voli da čuje,za sada ima prođu ali nema neku političku karakterisitku koja bi mene lično privukla.

Svakako je Radojčić od njega bio kvalitetniji kadar tu nemam dileme.Međutim pokušao sam objasniti šta se desilo i zašto neće imati skupštinsku većinu bez obzira što je pobjedio za gradonačelnika i zašto je Dodik toliko dugo na vlasti.
Kada je Dodik jačao vlast MZ zajedno sa Visokim predstavnikom je sve radila da oslabi opozicju.Međutim posle se oteo kontroli i previše učvrstio vlast.Sve u svemu da se mene pita ja bih odavno svu tu staru garnituru zamjenio sa novim i stručnim ljudima.Draško to svakako nije ali dobio je glasove.Treba poštovati rezultate izbora.Imao je PDP i SDS još kadra ali izabrali su taktiku rijaliti Draška i prošli.Sve će vrijeme pokazati.
 
Poslednja izmena:
Kakva autonomija,entitet je ravnopravna,konstitutivna jedinica BIH koji ima sve elemente državnosti.
Znaš li šta znači srpski član Predsjedništva BIH i zašto naglasak na srpski.
RS u principu obavlja sve ustavotvorne, zakonodavne , izvršne i sudske funkcije bez upliva zajedničkih institucija BIH.
Prosto nadležnosti BIH i RS čak ni po Dejtonu ne poklapaju i ne nuliraju jedna drugu.
Zastava, grb i himna,jasna entitetska granica i nikada prežaljena u vašim mudzahedinskim glavama policija RS.
Dovoljno što se nas tiče.
230816_dan-srpske-6_f.jpg

Nije baš istina.

Za svaku instituciju postoji jedna državna koja je iznad.

Za one koji ne znaju, državna policija Sipa, može uhapsiti bilo koga i bilo gdje u BiH i bez najave lokalnoj policiji ako ima sumnje da bi akcija mogla iscuriti gdje ne treba.

Dalje, kad se MUP RS krenuo naoruzavati, MUPovi SK i TK su najavili isto ali sa mnogo više novčanih sredstava (jer se može) I onda je taj MUP RS momentalno odustao od nabavke.

Toliko o neprezaljenoj policiji, to je Ronhill sve odradio.
 
Ne bih da spamujem, ali ne mogu odoleti od kada se izgovara i pise "u Banjoj Luci"?
По правопису српског језика исправно је и Бањој Луци и Бањалуци, зависно да ли пишемо одвојено (Бања Лука) или спојено (Бањалука). Са овим другим (Бањалуци и Бањалука) се неки умни људи и књижевници не слажу, рецимо Данијел Симић и инзистирају да мора Бањој Луци, но по правопису српског језика исправно је и једно и друго.
Једино је неисправно написати Бања Луци, што доста људи има обичај написати, но и није нека посебно важна грешка.
 
On je sin milionera,student,27 godina,malo se zeza na društvenim mrežama,govori što narod voli da čuje,za sada ima prođu ali nema neku političku karakterisitku koja bi mene lično privukla..
Сама чињеница што је син имућног оца и који је кроз медије баш фаворизован, код доста људи изазива одбојност.
Међутим морамо имати у виду младост. Мислећи људи који су искусили живота и које је живот опекао, су након неколико дана провалили да је фарса за Давида подвала иза које се крију политички а богами и још неки мотиви, но ? је колико је мали Драшко са 25 година колико је тада имао способан био сагледати ширу слику. Посебно што га спутавају интелектуални лимити. Зато га федерални новинари увијек излевате и навуку на свој млин, па се касније мора правдати.
Но опет у неке интелектуално баш јаке људе које лично познајем и који итекако разумију ширу слику, сам се баш разочарао и било ми је шокантно колико то зна отићи у другу крајност. Наравно, има ту и финансијског мотива, на прелаган начин доћи до фине кинте је некад прејак магнет.

Видјећемо у којем ће се правцу клинац развијати. Прије двије деценије ни у лудилу не бих помислио да ћу бити благонаклон према Додику, толико сам имао гнушање и према тадашњем Додику и према тој дружини љигавих типова који су роварили против ове моје Српске, али ето промијени се много тога. Ни данас наравно и према Додику и према тој политичкој опцији а посебно према љигавцима који су у том окружењу немам симпатија, напротив, али сама чињеница да је Додик постао еталон са зло код оних који нашем роду лоше мисле ме обавзује на благонаклонији став, колико год ми то окружење било одбојно.
Тако и за малог Драшкића, видјећемо којим ће путем, посебно када схвати да је само корисни идиот и неких политичких смутљиваца у Српској и оних који Српској лоше мисле и "изокола" роваре по Српској. Ако схвати наравно.
 
По правопису српског језика исправно је и Бањој Луци и Бањалуци, зависно да ли пишемо одвојено (Бања Лука) или спојено (Бањалука). Са овим другим (Бањалуци и Бањалука) се неки умни људи и књижевници не слажу, рецимо Данијел Симић и инзистирају да мора Бањој Луци, но по правопису српског језика исправно је и једно и друго.
Једино је неисправно написати Бања Луци, што доста људи има обичај написати, но и није нека посебно важна грешка.
Nekada je ovakav nacin izrazavanja i pisanja bila ozbiljna gramaticka greska. Stariji forumasi lingvisti po struci kada su videli u štampanoj biografiji nekog politicara bili su zaprepasteni. Po meni takav izgovor nije prirodan.
 
Nekada je ovakav nacin izrazavanja i pisanja bila ozbiljna gramaticka greska. Stariji forumasi lingvisti po struci kada su videli u štampanoj biografiji nekog politicara bili su zaprepasteni. Po meni takav izgovor nije prirodan.
Ух, то су били баш старији форумаши.
И правопис српског језика из 1994.године (овдје стр.103);
Pravopis srpskog 103.jpg

је то дефинисао, исправно је и Бањој Луци и Бањалуци.
Но да се више не вртимо око тога и не спанујемо тему, нека свако пише како мисли да је природније.
 
Мањи босанско-херцеговачки ентитет није држава. Ниво аутономије који ужива у односу на Сарајево није значајно већи од аутономије коју има АП Војводина.
РС је држава, а АПВ територијална аутономија.
 
Нисам ни казао да је мањи ентитет "аутономија" већ да (цитирам) "ниво аутономије који ужива у односу на Сарајево није значајно већи од аутономије коју има АП Војводина". И опет стављаш ту исту слику припадника вашег МУП-а, смешан си са тим, јер сам ти већ неколико пута објаснио да и АП Војводина има свој Покрајински СУП који је еквивалент вашем МУП-у.. Као што је и мањи ентитет заправо еквивалент аутономији... А што се се тиче грба, има и Војводина свој грб и заставу.
То није СУП АП Војводине, већ Републике Србије, покрајина нема право на полицијске органе.
 
Како на сваку тему везану за Српску, "дежурни пакосници" а богами и исфрутрирани и самим постојањем Српске дубоко ојађени паћеници, крену са малициозним постовима (истина, паћеници су плиће памети па су постови прије глупи него малициозни), да поновимо градиво.
Српска је по свом имену, по уставу, по форми и садржају република, а како каже члан 6 устава Српске (овдје);
Члан 6.
Грађани Републике имају држављанство Републике Српске.
Грађанин Републике Српске не може бити лишен држављанства
сви грађани Српске имају држављанство Републике Српске, и ту свака прича завршава да ли је Српска држава или није.
 
То није СУП АП Војводине, већ Републике Србије, покрајина нема право на полицијске органе.
Већ сам се извинио због лапсуса, мислио сам на Покрајински савет за безбедност кога именује Скупштина Војводине и који је заменио некадашњи Покрајински СУП који је до Милошевићевог устава из 1990 имао своју аутономију у односу на Републички СУП. Као уосталом што је своју аутономију у полицијском раду имао и Градски СУП Београд коме је директно надређен био градоначелник Београд а не Републички СУП, и тада се успешније сузбијао криминал. И то сам споменуо као пример да Војвођани, ако би се нешто ускопистили по сепаратистички, итекако могу да и са тим нивоом аутономије какав је им је Милошевић оставио задају главобоље Београду.
Иначе МУП РС зависи од воље Високог представника. Он може да га расформира сутра, користећи своја тзв. Бонска овлашћења, тако да само постојање МУП РС није никакав доказ да је мањи ентитет суверена држава, јер ни сама држава Босна и Херцеговина са Високим представником није суверена. И тако да са МУП-ом РС могу само да се шиканирају сопствени грађани, као што смо видели на пример групе ПРАВДА ЗА ДАВИДА.
 
Poslednja izmena:
1605855576418.png






Dodik je nametnuo igru u kojoj će neko nastradati!

U naš (njegov) politički sistem, Dodik je nametnuo igru u kojoj neko mora nastradati, ili on ili građani.

res_1605853326_dodik-je-nametnuo-igru-u-kojoj-ce-neko-nastradati[1].jpg


20.11.2020 | 07:06

Neko je nekada smislio kovanicu da su izbori praznik demokratije. Vjerovatno to i jeste tako u nekom normalnom svijetu, ali mi to odavno više nismo.


Naši izbori pretvoreni su u „praznik prevara“ i to smo doveli do one čuvene replike iz filma da svaki dan u svakaom pogledu sve više
napredujemo.


U Republici Srpskoj izbori su „praznik demokratije“ samo tamo, jedino tamo i isključivo tamo gdje je pobijedio SNSD. Dajući sebi pravo da je on jedini i vrhovni tumač svega što postoji i što ne postoji,


ilorad Dodik će punim ustima hvalospjeva govoriti o građanima koji su omogućili SNSD-u da ima toliko i tolko načelnika i gradonačelnika i još punijim ustima opasnog otrova prijetiti građanima koji su birali nekog drugog.


Nakon potpunog debakla u Banjaluci i Bijeljini u borbi za gradonačelnika, Dodik je potpuno ogolio i pokazao svoje pravo lice.


Zaprijetio je građanima da ništa neće dobiti od Vlade Republike Srpske, da će se smrzavati i biiti gladni. Stavljajući sebe iznad svega i iznad svih, u tim prijetnjama zapitao je – šta oni misle, da imaju pravo na to?!


Dodikova logika i filozofija života i politike zasniva se na oduzimanju svih prava svakome ko nije na njegovoj strani. Oduzima pravo
građanima da slobodno biraju i izraze svoju volju, oduzima pravo na okupljanja ako nisu hvalospjevi njemu i SNSD-u, oduzima pravo na slobodu mišljenja i govora ako nisu u njegovu korist...


Po toj monstruoznoj filozofiji životnog i političkog djelovanja, kada se neposlušnima oduzmu sva druga prava, završna faza je oduzimanje prava na slobodu, a za one „najgore među svom djecom“, koji najviše smetaju vođi, oduzimanje i prava na život
.

Dodikovo ponašanje odavno je iščašeno iz svih oblika i normi demokratskog i civilizacijskog ponašanja i sve više politički sistem u Republici Srpskoj vodi u jednoumlje i diktaturu jednog čovjeka i jedne partije.

Kada se malo bolje sagleda i sabere, u Republici Srpskoj i ne postoji politički sistem i političko uređenje u klasičnom smislu tih riječi. I sistem i uređenje, i vlast i naredba i odluka i zakon i primjena i tumačenje i kazna i nagrada i prijetnja i pohvala, sve je jedan čovjek i sve je u jednom čovjeku.


Predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti, predsjednik Vlade, predsjednik Skupštine, predsjednik Republike, ministri, samo su šahovske figurine koje Dodik razvlači po nepreglednom polju samovlašća, poltronstva i bahatosti.


U naš (njegov) politički sistem, Dodik je nametnuo igru u kojoj neko mora nastradati, ili on ili građani.


Da bi sačuvao sebe i svoju vlast, a prestravljen „buđenjem naroda“, prijetnjama i ucjenama pokušava da zastraši sve one koji misle drugačije, ali i da osnaži osjećaj straha kod onih koji ga, iz raznih razloga, podržavaju. I koliko god bio uporan u zastrašivanju vlastitog naroda, jednog dana, a možda i prije, shvatiće da nijedan diktator ne ostaje vječno.


Ključevi te „vječnosti“ nalaze se u rukama onih kojima diktator prijeti, ponižava ih i vrijeđa zdrav razum.


(BN)
 
Ауторска тема;

Као увод за ову тему бих препоручио (по обичају одличан) трактат Данијела Симића (овдје)
Дани(ј)ел Симић: Бања Лука изабрала Србина за градоначелника
Колико год било чудно да је Радован Вишковић рекао истину о томе да човјек може преживјети мјесец и по без хране, а био исмијаван, тако се на локалним изборима 2020. године десило ово из наслова. И није смијешно. Стварно је тако.
драшко-станивуковић-рингишпил-БЛ-дхс.jpg

понедељак, 16 новембра, 2020 / 15:52
Наслову можемо додати и – пише ћирилицом на друштвеним мрежама за разлику од „националног Црногорца“ Игора Радојичића. Противкандидата који, осим што се кандидује за првог човјека престонице државе по имену Република Српска, национално изјашњава као Мило Ђукановић и није рекао ни једну ријеч за вријеме дешавања српског народа у Црној Гори.

Србин гимназијалац против инжињера Црногорца

Како је могуће да је неко мислио да инжињер електротехнике, бивши предсједник скупштине, учесник Отаџбинског рата, предземљотресни Бањолучанин и дугогодишњи озбиљан политичар, који у изборе улази са позиције власти и у граду, и у републици, и у државној заједници; неће бити прилично убједљиво поражен од некога за кога су медији СНСД истицали да се ради о двадесетосмогодишњем гимназијалцу, јутјуб политичару, да је хулио на Јасеновац, а иза себе осим одрицања, па прихватања мандата народног посланика нема никаквих животних достигнућа; схватљиво је, бар из ове перспективе, чињеницом како је и потпредсједник Скупштине Града Бања Лука из реда националних мањина и владајућих, човјек који се изјашњава као – Црногорац.
Дакле, нијесу испуњене ни најпримарније националне и најформалније естрадно-националне неопходности. Њих је по преузимању власти од СДС, заједно са националном реториком и (искључиво) медијским турбосрбовањем наметнуо СНСД.
Сад је овај савез, у односима с јавношћу, изневјерио сам себе.
Њихови национални, а заправо квазинационалистички наступи у одбрани Српства, свега оптужбама опозиције за Бакировство, без икаквих конкретних привредно-политичких корака ка независности Српске, излизали су се таман колико и Вучићева одбрана Косова* са све звездицом.

За то вријеме у Црној Гори: Окупљање против Игора

У смислу радости због изласка Србије на море у Будви, а не само Републике Српске у Херцег Новом; све симпатије је покупио управо народни посланик Станивуковић. Отишао је на плажу и у литије, да се услика како га хапсе у Црној Гори, као што су га за Опште изборе 2018. као одборника хапсили на Тргу Крајине у Бањој Луци.
Уз то, блаженопочивши митрополит црногорско-приморски Амфилохије, изјавио је како ће га одликовати орденом, након што је Станивуковићу забрањен улазак у Црну Гору. Иванић се срео са митрополитом, предсједник ПДП Бранислав Бореновић је направио турнеју сликајући се са главарима политичких странака нове већине у Подгоричкој скупштини. Све то емитујући у јавност са поруком да је побједа на изборима прелазна.

Националност кандидата и његов јавни став према питањима битним за републичке изборе, у години онога што су Невладинићи и њихови хранитељи крстили као „буђење великосрпских литијских хорди мрака“, уз ширење масмедијског страха и закључавање становништва које због пандемије смртоносног грипа углавном сједи кући и гледа у телефон или топломјер, можда неком не звучи пресудно битно; али то је само зато што нема благе везе о политици у Српској. А посебно у Бањој Луци.
Чак су и Невладинићи из његових скута активно лобирали против Игора Радојичића, чији штаб је монтирао почетак радова на мосту „Долац“, који већ јутрос видно да не одмичу, а одгодио је радове на изградњи споменика борцима ВРС.

Бајден – Трамп уз побједу српског фаворита

Ови избори су донијели прије свега Драшка Станивуковића као политичку константу, која је ту дошла да остане. Сама кандидатура као једног од два кандидата је била његов велики политички успјех. И да није побиједио сад на изборима, он би још додатно изградио своје име и повећао количину помињаности у медијима за сигурне парламентарне изборе. А млад је и од политике не мисли одустајати, па логиком његове политичке еволуције: одборник – посланик – градоначелник, са близу 45.000 гласова можда не доврши и овај мандат, те се кандидује за предсједника или члана предсједништва.

Он живи српски политички сан, а у њему ништа није брзоплето.
Пошто многи више пажње посвећују америчким, него својим локалним изборима, лако се може приближити паралелом између Трампа као српског кандидата и Бајдена као губитника. Станивуковић у политику долази са својим породичним новцем, луксузним некретнинама и возним парком, упорном вољом и ријалити ауром богатства и својеглавости; наспрам врло лежерног, елитистичког и салонског, једнако луксузног ослањања на дубоку државу да ради његов, државни посао, као што је кампањи приступио Радојичић. Пред сам њен крај изгубивши здравље, па онда и посао.
Овај Бајден – Трамп обрачун у којем је побиједио српски фаворит, наспрам салонско-монтенегринског, уз једнако изненађујућу побједу кандидата СДС у Бијељини, добра је ствар за Републику Српску. Пријетила је опасност да опозиција буде потпуно збрисана из озбиљнијих полуга одлучивања. То се и овако десило, јер без бар најосновније сарадње са одборничком већином у скупштинама градова, два градоначелника ће мучити муку Милана Миличевића, који је након неуспјелог опозива такође поново изабран у Теслићу.

Није ријалити – могуће је

Искусили смо и ту могућност да право са интернета, с веба па у ребра, што би рекла насловна страна штампаног издања Фронтал.РС из 2010. године, дође једна политичка личност која би могла бити корисна, колико и погубна за стабилну политичку сцену. Идеологија на нашој политичкој сцени одавно не постоји, а мијењање стратешких ставова и некажњавање за раније понашање ће досећи врхунац, ако већ и није. Пошто је СНСД бар за нешто кажњен.
Сигурно је да се демократска воља око Станивуковића, у смислу Да или НЕ, могла опредијелити на великом узорку бирачког тијела, које је прије тога испунило своју комшијску, родбинску или пријатељску дужност и гласали су за некога свога на листи владајућих. Својим гласом они нијесу можда били толико за Станивуковића, колико су сигурно кроз одбијање градоначелника СНСД који је једини озбиљно радио од свих досадашњих, жељели да пошаљу поруку против Додика лично.
А Драшко је лик са разгледнице за који су се опредијелили. И то је она моћ која у опозиционо настројеном гласачком тијелу буди борбени дух – осјећај да је под одређеним условима могуће надвладати СНСД на изборима и то у Бањој Луци.

Има нас више – хоћемо боље

Симптоматично је, дакле, да се буне они којима је још и добро, јер у Бању Луку је СНСД толико улагао републичких пара у несразмјери са другим градовима у Српској, да се то већ почело користити кроз реторику регионалне нетрпељивости опозиционих партија. Посебно из Херцеговине.

Ако ће ова побједа значити естрадно поларисање и потпуно оптерећење локалне заједнице и јавности политичким неслагањем градоначелника и скупштина два највећа града у Српској, уз сталне међусобне блокаде и без озбиљних извршних резултата, које ће уз мијешање Владе РС претворити наредне двије године у непрестану изборну кампању за Опште изборе 2022. – онда смо жртве проклетства.

Уколико ће градоначелник наставити своју естрадну борбу против корупције у пракси, односно залагати се за рањиве категорије друштва како је обећавао, онда ће корективни фактор властима бити веома користан заједници. Бањој Луци, као и цијелој држави Српској, годило би тог пословичног предизборног поштења у пракси након избора, јер би се и мала количина одмах примјетила.
Љубав, кашаљ и мањак лоповлука се не могу сакрити.

Старлетан па шта?

А и то што има старлетанско-политички приступ стварности, може бити велика шанса Бање Луке, која свеједно тешки комплексашки хаос и има пуно тога да исправи у естрадном смислу. Од тога да ли се зове како пише на градоначелниковој плочи на улазу у Бановину, Бања Лука, или неисправно као једна ријеч, што је неко озваничио у правопису у смислу Бео Град или Новисад. Обоје просто не може.

Преко тога да види је ли главни град у Уставу РС или није? Хоће ли вратити двоглавог орла на Бански двор или не? До кључног – да ли ће се трг наставити звати Трг Крајине или Давидов трг, односно да ли ће Улица олимпијских побједника добити име ВРС и руско-српски културни центар, или споменик мира са три војника у три фарбе?
Када би Драшко могао разријешити пола ових дилема у првој години мандата, то би било нешто за памћење, а не само изузетно медијски промотивне ставке у споту за наредне изборе. Инфраструктурне бајке просто неће бити оствариве, јер нико не може измјенити наш менталитет ни за стотину година, а народ ако нема игара, очигледно, ни хљеб му ништа не значи.

Обећања: Чувар Ћирилице против Чувара Српске

Као неко ко га прати и упознао га је као заштитника и промотера српског писма, очекујем да бар у погледу употребе истог поведе рачуна да не буде подређено или непостојеће у случајевима манифестација које подржава град Бања Лука. То није неоствариво. То је врло краткорочна и врло видљива провјера политичке досљедности новог градоначелника. Бирам да вјерујем у остварење таквог предизборног обећања, баш јер га је заборавио као одборник.

То је данас смијешно питање за већину политичке сцене и напорно за остатак јавности. Што је недвосмислен знак да је од есенцијалне важности за напредак овог друштва растуреног из темеља. Српство изумире као жеља човјечанства да чита књиге, у поређењу са гледањем кратких видеа са титлом на друштвеној мрежи.

Можда баш зато што се НДП-у, као бар једном од њихова два одметнута одборника, Бања Лука није одазвала – слоган: Доста је приче, идемо радити, звучи као порука примјењива за оба политичка блока, те честитам у то име новом градоначелнику Бање Луке и свим другима који су изабрани на изборима 2020. године.
У држави која се, засад и можда случајно, још увијек зове Република Српска.
Како одличан српски портал Фронтал РС изгледа да није међу допуштеним изворима код отварања теме на овом српском форуму птф политика, не могу са тим текстом отворити тему. Не мари.
Када су локални избори у западној српској држави (а и у овој дејтонској долини плача коју неки БиХ зову) у питању, ту у некој перцепцији имамо изборе на локалу у највећем граду Српске, Бањој Луци, и изборе у свим осталим општинама Српске ђутуре. И ту ако би ставили на вагу шта је важније, ? је шта би превагнуло, таман да побиједите у свих псталих 60+ општина Српске, "ако изгубите Бању Луку", џаба вам. И то је тако.
Е сад, имамо резултате избора у Бањој Луци какве имамо. И они нису изненађење, напротив, очекивани су, а Данијел Симић је у свом тексту подоста објаснио зашто су такви какви јесу.
Опозиција је громогласно прославила "побједу" у Бањој Луци, а новинари усаидовог (и антисрпског) портала РТВ БН падају у транс. Сад оно, добили су позицију градоначелника али ће у скупштини града имати око 1/3 политичке снаге, имаће 10 посланика (од 31, +/- 1). од чега ПДП 7, ДНС 2 и СДС 1. На другој страни СНСД и до сада њима блиске партије имаће око 20 посланика (СНСД 9, УС 3, СПС 3, Демос 2, СП 2 + овај Чудић, вивши кадар СП из националних мањина). Још је ту (вјероватно) 1 мандат НП Бања Луке за који ћемо видјети којем ће се јату прилонити. Поменути усаидов портал РТВ БН баш због оваквог омјера снага ради на завади и раздору СНСД и СПС, видјећемо колико ће бити успјешни.
Оно што је по мени важније, све партије данашњег опозиционог блока када упоредимо задње изборе 2018 за Бања Луку (овдје) и управо завршене (овдје) су поквариле свој резултат, ПДП је са 22% пао на 20% подршке, Чавићева партија, тада значајна снага опозиције је у међувремену нестала, ДНС који је "промијенио страну" је са 11,8% пао на 7% подршке а СДС са 11% пао на 4% подршке, имаће 1 посланика у скуштини града и једва су "преживјели" у највећем граду Српске.
Што говори да је "побједа" опозиције у Бањој Луци више лажљив привид.

И ова неусаглашеност политичке снаге у скупштини града и избора између једина два кандидата за градоначелника такође није неочекивана, напротив. За млађаног Драшка су гласали не само неки симпатизери партија блиских СНСД-у него и неки сами симпатизери СНСД-а.
Разлога је више. Ту је наравно на локалу нагомилано незадовољство због много чега, од комуналних проблема до грађевинских пројеката против већинске воље становника града, и грађани ће ту кривца увијек наћи у позицији градоначелника. Небитно колико он заиста има кривице.
И тога ће бити увијек. Но има још разлога. Радојичић се национално изјашњава као Црногорац, то у овој дејтонској долини плача коју неки БиХ зову, због специфичности устава може бити корисно "за српску ствар", но у дилеми између Србина и Црногорца, како је то примијетио Данијел Симић у приложеном тексту, Бањолучани ће се приклонити Србину, посебно што се Игор, за разлику од млађаног Драшка, нити једном није огласио поводом дешавања у Црној Гори ове године, бирачи су то итекако примијетили, и неће бити благонаклони према таквој пасивности.
Када би мјерили по интелектуалном капацитету, образовању и способностима, то је омјер шаховског интера и строгог пацера, у корист Игора, но у политици, посебно када треба приволити свјетину, важе друга правила, Игор је бивши социјалиста (да ли бивши) и "умјерена струја" у СНСД-у, није тај који се експонира и који ће популистичком острашћеном реториком угађати свјетини, напротив, конформиста који увијек пази да не блебне коју због чега ће му неко замјерити, на другој страни мали Драшко је водио агресивну кампању, грлат у скупштини (на страну што је 90% тога испразна реторика која најчешће и нема везе са темом о којој се збори, али ко те пита, важна је представа), тако да је Игор дјеловао анемично, баш анемично.
И ту је једини реалан епилог на изборима онај који се и десио.

На СНСД-у је да извуку поуке, ако извуку, биће им боље. Сад мало је незгодно што онај који их води тјера своје ко сивоња па таман сви видјели да је погрешно, но то је опет њихов проблем.

Овакав расплет није лош за Србе, мали Драшко на новој позицији ће морати понешто и одрадити јер је баш он на проблеме на локалу указивао задњих година, а мораће подвлађивати мејнстриму у Бањој Луци око многих тема, врло брзо ће га на зуб узети медији у ефбиху, посебно они пробошњачки, који су му давали подршку задњих година и за које је Додик постао еталон за зло, па оно ко је против тог зла, добар је.
А биће проблема и за усаидове портале у Српској (РТВ БН, Бука и остало смеће) који су због наведеног гурали малог Драшка, а сада ће баш зато што ће младац морати повремено у изјавама подвлађивати мејнстриму међу Србљем, морати окренути плочу. Но и то је њихов проблем.
Duboka drzava je namestila izbore protiv Dodika kao i u Americi protiv Trampa.
Dodik treba, kao Trump, da ide na sud.
 
Како на сваку тему везану за Српску, "дежурни пакосници" а богами и исфрутрирани и самим постојањем Српске дубоко ојађени паћеници, крену са малициозним постовима (истина, паћеници су плиће памети па су постови прије глупи него малициозни), да поновимо градиво.
Српска је по свом имену, по уставу, по форми и садржају република, а како каже члан 6 устава Српске (овдје);
сви грађани Српске имају држављанство Републике Српске, и ту свака прича завршава да ли је Српска држава или није.

Hahahahaha dobar, dobar
 

Back
Top