Rezultati istraživanja javnog mnjenja Instituta za evropske poslove - stavovi građana Srbije prema SAD

1
Upravo tako, to su 3 grupe gde je samo treća ona koja je ispravna a prve dve su krajnosti. Nažalost, na našim prostorima su krajnosti veoma rasprostranjene i to nam pravi veliki problem. Ili su euro fanatici ili "Putin forever" likovi, ne možeš da nađeš ništa između. A veoma je bitno da raumemo da stvari zapravo nisu tako crno bele kako se čine. Politika je zapravo vrlo slična ljudskim odnosima, ponekad veoma kompleksna i treba izdvojiti malo truda da se stvari razumeju na pravi način.

Tako je, sve si to lepo rekao. Mi smo dozvolili da Albanci čine 90% teritorije i sebi natovarili ogroman problem. Kako to možeš da rešiš? Nikako osim da ih proteraš silom. I to je Sloba i krenuo da radi. Međutim, tu dolazimo do glavnog problema. Što Sloba nije imao zeleno svetlo od zapada da tako nešto uradi. A nije imao zato što je deceniju vodio anti-zapadnu politiku. Znači nas je direktno sjebala ta anti-zapadna politika što se tiče Kosova. Opet ja vidim u tome našu krivicu, jer ne možeš ti da se svađaš sa komšijom i posle od njega da tražiš da te podrži u sporu sa drugim komšijom, zar ne? Naravno, naše anti-zapadno raspoloženje datira od prethodnih konflikata i raspada SFRJ, jer smo i tada ispušili... a pre toga isto nešto što je bilo ranije. Poenta je da nađemo način da izađemo iz tog kruga i da počnemo da vodimo normalnu politiku.

Pa to su i rekli. Posle bombardovanja NATO nije imao ništa protiv srpskog naroda. Mi smo vrlo brzo pristupili partnerstvu za mir i pozivaju nas da postanemo punopravni članovi. To možemo bukvalno kad hoćemo. Dakle oni nemaju ništa protiv Srbije. Jedini problem je u celoj priči bio Sloba. Jer je on krenuo da čisti Albance silom, došli Ameri, rekli "alo batice, ne može to tako", on je rekao "duvajte ga" i dobili smo vaspitnu. Ne znam kako da ti objasnim, kad se k***** onda budi spreman i na posledice. Jbg, ne možeš tako da radiš sa velikim silama. Ja bih voleo da smo mi neki Gali pod Rimljanima, da prkosimo svemu, ali nemamo čarobni napitak, to je problem. Ti prosto moraš da poštuješ velike sile kada si mali igrač. A ameri nam praktično nisu tražili ništa posebno. Oni su zahtevali bazu i da bude referendum za 3 godine (mada to su sve rekla-kazala priče, nema pouzdanih informacija o pregovodima koji su bili pred bombardovanje). I šta se tu desilo? Ameri su došli, tražili šta su tražili, Sloba ih odjebao, Albanci bili kooperativni i to je to, Ameri su stali na stranu Albanaca. Ljudi ne mogu da shvate da je to biznis, nema tu ljubavi. Nisu Ameri stali na stranu Albanaca jer njih više vole. Zabole Amere i za Srbe i za Albance, njima je sve jedno ko će da bude na nekoj teritoriji. Oni su došli sa svojim interesima i staće na stranu koja im to omogući. I pazi sad koliko je njih Sloba odjebao da su izabrali da stanu na stranu kosovskih Albanaca koji su tada bili na nivou plemenske zajednice! Zašto bi neki Amerikanac do svog cilja došao tako što pregovara sa brđanima i pravi im državu umesto da su sve to pregovorili sa Srbijom? Nego nas je Sloba sjebao, bio je sujetan, bio je mrzilac zapada, bio je diktator i bio je komunista. To je problem zašto smo mi krenuli lošim putem. Sad je samo pitanje koliko će Srbija da bude taoc takve loše politike.

Sve si ti u pravu, bilo je tu i naših i njihovih grešaka. Istorija je zapravo jedan svinjac različitih dešavanja i tu nema nevinih niti bezgrešnih. Moja jedina poenta je ne jurimo svoj rep u beskonačnost, da neke stvari presečemo i nastavimo da funkcionišemo kao normalna država. Znam da ovde mnogi predlažu inaćenje kao "rešenje" ali gotovo sam ubeđen da to nije rešenje i da ništa nećemo rešiti da ćemo samo nastaviti da dobijamo po nosu. Ako mi i sledeću krizu dočekamo sa Amerima i EU kao neprijateljima, pitanje je šta će ostati od ove države. Već sada gubimo teritorije i već sada 100 hiljada ljudi odlazi iz zemlje svake godine, potpuno dobrovoljno, i to gle čuda, u zemlje EU/NATO koje nas navodno mrze.

Slažem se ali mislim da Ameri nisu imali izbora. Sloba nije hteo da sarađuje, mogli su jedino da nam poklone Kosovo na lepe oči, a to imperije prosto ne rade. Oni su ovde došli sa interesom i ne idu bez njega. Jbg, moramo da razumemo da tako funkcioniše politika. Nema tu ljubavi, sve je to biznis.

Kapiram, ali ako čitaš između redova, zapad i priznaje grešku ali prosto nisu imali izbora. Ne znam kako da ti objasnim, moraš da posmatraš stvari iz ugla neke imperije. Ni jedna imperije ne bi dozvolila nekom tamo Slobi da se k**** i da kažu "pa dobro, ok ste vi, evo vam zeleno svetlo da završite posao sa Albancima a nama ne morate ništa da date". Nažalost, ko tako razmišlja, verovatno nije dovoljno odrastao. Politika funkcioniše na drugačiji način. Sve je to trgovina. Hoćeš podršku velike sile, moraš da platiš. Nema besplatnog ručka nigde. Niko ti neće dati zeleno svetlo da počistiš milion ljudi sa neke teritorije na lepe oči. A Sloba je to hteo.
Чудновато да Израел добија стално зелено светло да врши геноцид над Палестинцима. Не мора Израел да пита ништа САД, Израел спроводио од настанка геноцидом над Палестинцима. Милошевић није протеривао Шиптаре то су били Шиптарски терористи. За све су ипак криви теби Срби без икаквих чињеница кривиш Србе који нису хтели да дају муслиманима Босну, Косово Шиптарима. Било која власт да је била, ништа Запад није прихватао осим да се Косово да Шиптарима. Кривиш Србе за огроман број Шиптара у односу на Србе на Косову, смешно, антисрпски Броз подржан од Запада дозволио да се врши терор над Србима на Косову, да се не насељавају Срби на Косову.

Срби у Босни су тражили све начине да се дође до мира у Босни. Кад је Изетбеговић хтео да потпише мир са Караџићем, амбасадор САД га је спречио у томе рекавши му да ће добити много више територије ако не потпише. И ти да пишеш како Запад не мисли подло и не жели Србима зло. По теби требамо да не само признати Косово где је Србија настала, него требамо да признамо и непостојећи "геноцид" у Сребреници притом игноришући геноцид на најмање 52 поклана Српска села око Сребренице. Па нам онда огромно обештећење траже и Србија је тиме дефинитивно тад пропала.

Чудновато да Израел добија стално зелено светло да врши геноцид над Палестинцима. Не мора Израел да пита ништа САД, Израел спроводио од настанка геноцидом над Палестинцима.

Ameri imaju svoj interes da podrže Izrael. Da li je to zbog prisustva u regionu ili Izrealci imaju lak lobi u Americi, nije mnogo bitno. Prosto oni imaju podršku dok mi sličnu nemamo upravo jer se inatimo. Hoćemo da budemo mala Rusija u Evropi. Zato ćemo da trpimo posledice.

Милошевић није протеривао Шиптаре то су били Шиптарски терористи.

Nebitno. Za takve stvari moraš da imaš odobrenje neke velike sile. Jbg, tako stvari funkcionišu. Kad budemo veliki i jaki, onda ćemo moći da radimo šta hoćemo. A pošto smo vodili anti-zapadnu politiku, nismo dobili odobrenje. Zašto bi nam ga dali? Navedi mi bar jedan razlog.

За све су ипак криви теби Срби без икаквих чињеница кривиш Србе који нису хтели да дају муслиманима Босну, Косово Шиптарима. Било која власт да је била, ништа Запад није прихватао осим да се Косово да Шиптарима. Кривиш Србе за огроман број Шиптара у односу на Србе на Косову, смешно, антисрпски Броз подржан од Запада дозволио да се врши терор над Србима на Косову, да се не насељавају Срби на Косову.

Isto kao i prethodno. Vodili smo anti-zapadnu politiku, nismo dobili njihovu podršku.

Срби у Босни су тражили све начине да се дође до мира у Босни.

Jbg, ne znam kako da ti kažem, ista stvar, vodili smo anti-zapadnu politiku pa ni to nije moglo da bude kako smo hteli.

Кад је Изетбеговић хтео да потпише мир са Караџићем, амбасадор САД га је спречио у томе рекавши му да ће добити много више територије ако не потпише. И ти да пишеш како Запад не мисли подло и не жели Србима зло. По теби требамо да не само признати Косово где је Србија настала, него требамо да признамо и непостојећи "геноцид" у Сребреници притом игноришући геноцид на најмање 52 поклана Српска села око Сребренице. Па нам онда огромно обештећење траже и Србија је тиме дефинитивно тад пропала.

Gle čuda, i dalje smo vodili anti-zapadnu politiku pa su nastavili da nas prcaju.

Ako imaš još primera, slobodno navedi, videćeš da je u svim slučajevima razlog isti. I sve to znaš, i onda predlažeš da nastavimo sa anti zapadnom politikom i inaćenjem. Ok, ima i dalje da nas prcaju, pa ko više izdrži.

Ameri imaju svoj interes da podrže Izrael. Da li je to zbog prisustva u regionu ili Izrealci imaju lak lobi u Americi, nije mnogo bitno. Prosto oni imaju podršku dok mi sličnu nemamo upravo jer se inatimo. Hoćemo da budemo mala Rusija u Evropi. Zato ćemo da trpimo posledice.

Nebitno. Za takve stvari moraš da imaš odobrenje neke velike sile. Jbg, tako stvari funkcionišu. Kad budemo veliki i jaki, onda ćemo moći da radimo šta hoćemo. A pošto smo vodili anti-zapadnu politiku, nismo dobili odobrenje. Zašto bi nam ga dali? Navedi mi bar jedan razlog.

Isto kao i prethodno. Vodili smo anti-zapadnu politiku, nismo dobili njihovu podršku.

Jbg, ne znam kako da ti kažem, ista stvar, vodili smo anti-zapadnu politiku pa ni to nije moglo da bude kako smo hteli.

Gle čuda, i dalje smo vodili anti-zapadnu politiku pa su nastavili da nas prcaju.

Ako imaš još primera, slobodno navedi, videćeš da je u svim slučajevima razlog isti. I sve to znaš, i onda predlažeš da nastavimo sa anti zapadnom politikom i inaćenjem. Ok, ima i dalje da nas prcaju, pa ko više izdrži.
Антизападна политика је по теби да се противи робовању. Стварно смешно. Огроман геноцид што је Израел спровео и спроводи то ти сводиш на то да је Израел водио западну политику. Израел никад није водио западну политику. Запад је мањи од маковог зрна пред Израелом.

Израелски рабин да треба Европа се удавити од муслимана:
'Islamization of Europe a good thing'
Rabbi Baruch Efrati believes Jews should 'rejoice at the fact that Europe is paying for what it did to us for hundreds of years by losing its identity.' He praises Islam

Rabbi Baruch Efrati, a yeshiva head and community rabbi in the West Bank settlement of Efrat, believes that the Islamization of Europe is actually a good thing.

Following the election of a hijab-wearing Muslim woman as the mayor of the Bosnian city of Visoko for the first time in continent's history, the student asked the rabbi on the Kipa website: "How do we fight the Islamization of Europe and return it to the hands of Christians and moderates?"

Efrati wrote in response that the Islamization of Europe was better than a Christian Europe for ethical and theological reasons – as a punishment against Christians for persecuting the Jews and the fact that Christianity, as opposed to Islam, is considered "idolatry" from a halachic point of view.

"Jews should rejoice at the fact that Christian Europe is losing its identity as a punishment for what it did to us for the hundreds of years were in exile there," the rabbi explained as the ethical reason for favoring Muslims, quoting shocking descriptions from the Rishonim literature (written by leading rabbis who lived during the 11th to 15th centuries) about pogroms and mass murders committed by Christians against Jews.

"We will never forgive Europe's Christians for slaughtering millions of our children, women and elderly… Not just in the recent Holocaust, but throughout the generations, in a consistent manner which characterizes all factions of hypocritical Christianity…
https://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4299673,00.html
О општем Јеврејском расизму од Јеврејина:
Shahak, in a learned and rational manner, condemned the parochialism, racism, and hatred of non-Jews, which too often appeared in the Judaism that developed during and after the Talmudic period, and which, to a goodly extent, still exists.
Israel Shahak

Најстарије Јеврејске новине славе турке и варварско отоманство, игноришући масовна робовања и силовања што су Турци спроводили кад су окупирали, игноришу да су Турци истребили исконске хришћане чију су земљу отели:
https://www.thejc.com/lets-talk/all...us-quite-a-lot-in-fact-51SCXAMbwFuuT59kCt3yLP

Јермени су много улагали у Јерменски лоби у Америци, ништа им то није помогло. Јермени су дуго покушали да придобију Запад, ништа није вредело. Турци и Азербејџанци спроводе геноцид над Јерменима и то не интересује САД и ЕУ.

Нису Срби прцани, Срби би били прцани да се нису одупрели и ако се не супротставе. Ти немаш аргументе, константно понављаш да Србија није водила западну политику, игноришући било ко да је водио Србију чињеница је ако Србија не би дала Косово Шиптарима да Запад би дефинитивно бомбардовао Србију и као што је сада под НАТО и Шиптарском окупацијом, ништа не би било од Републике Српске, Срби у Босни би били робови муслимана. Ти хоћеш да Србија буде роб Западу, то је евидентно. Није пораз умрети, пораз је не пружити отпор и бити роб.

Poslednja izmena:
Kakvi neprijatelji😌 dali bi lijevo egg ili boob, da mogu partijati u Miamiju ili dozivjeti jesen u NY. Imati neobavezne one night stands sa ljudima svih duginih boja, zaradjivati $.
A i u Srbiji bi radije ugostili stranca iz Iowe, nego nekog iz Srpske. Uposlili bi babu od 90 da im napravi, onako treskava i slaba, sarme, samo da se uvuces u dupe Jenkiju.🤣

Антизападна политика је по теби да се противи робовању. Стварно смешно.

Ne znam šta pričaš. Po tebi je robovanje da budemo uređena moderna država nalik zapadnim? A sloboda ti je da budemo usrana banana država? Evo slučaj od pre neki dan: Hrvatski ministar napravio saobraćajnu nesreću, ima mrtvih, odma pokrenuta istraga i razrešen funkcije. Kod nas ministar ubije nekoga i dalje ostane ministar i čak nestane 2 minuta snimka (!). I onda ti meni kažeš da je "robovanje" kad imaš normalnu uređenu državu i da treba da uživamo u slobodi gde je sirotinja bez ikakvih prava, praktično stoka, a političari, tajkuni i mafija nedodirljiv? Ne mogu da skapiram takav način razmišljajna. Ja bih ipak "robovanje" ;)

Огроман геноцид што је Израел спровео и спроводи то ти сводиш на то да је Израел водио западну политику. Израел никад није водио западну политику. Запад је мањи од маковог зрна пред Израелом.

Glupo je da tumačimo razloge zašto Ameri podržavaju Izreal. Prosto imaju svoje razloge i to je nešto što možemo samo da nagađamo. Stim što ja ne volim da nagađam a ti preteruješ. Pa onda stvari u svetu tumačiš na način kako ti odgovara, ili kako si negde čuo.

Јермени су много улагали у Јерменски лоби у Америци, ништа им то није помогло. Јермени су дуго покушали да придобију Запад, ништа није вредело. Турци и Азербејџанци спроводе геноцид над Јерменима и то не интересује САД и ЕУ.

Jermenija je pre svega Ruska kolonija, Rusi čak imaju i bazu tamo. Sad su ih ispalili u vezi konflikta sa Azerbedžanom i pokušavaju da se okrenu zapadu. Ali znamo kako to prolazi kod Putina u slučaju Ukrajine, verovatno će dobiti bombe kao i svi koji su neposlušni. Ti nikako da skapiraš da su sve imperije iste, prestani svet da posmatraš kao neko dete od 12 godina i da širiš zablude kako su neki dobri a neki nisu.

Isti problemi postoje i sa Kinom. Oni su poznati kao nasilnik u regionu. Sa svim državama sa kojima se graniče imaju sporove, pa čak i sitne konflikte oko pitanja granice. Sa Indijom su u ozbiljnom konfliktu, ovi kažu da im Kina uzima teritoriju. Čak je Indija od 2020 zabranila TikTok (ko ne zna, to je najveća kineska društvena mreža). I sad imaš situaciju da Ameri koji imaju zategnute odnose sa Kinom nisu ukinuli TikTok, ali neka tamo Indija jeste, a Indija i Kina su deo čuvenog Briksa koji se niotkuda pojavljuje i spašava svet od zlih Amera :)

Koja je poenta priče: da je svaka situacija specifična. Ne možeš izvlačiti zaključke prostom genralizacijom. Svaki put kad Amerika ima nekog saveznika, postoji razlog za to, svaki put kad ima neprijatelja, opet postoji razlog za to. Taj razlog možda neće da ti se svidi, ali to je tvoj problem, i ti treba malo bolje da se udubiš pre nego što se baviš tim stvarima. Takođe Savezi se ne biraju tako što prosto izjaviš da hoćeš da menjaš stranu, nego to moraš delima da pokažeš. Srbija će to pokazati kad zatvori EU poglavlja (u kojima mora da se uredi pravosuđe, mediji, slobode...) i kad uskladi spoljnu politiku sa EU (što znače sankcije Rusiji). To onda znači da se vodi zapadna politika a ne "evo ja vodim, majkemi". Gledaj dela, ne reči.

Нису Срби прцани, Срби би били прцани да се нису одупрели и ако се не супротставе. Ти немаш аргументе, константно понављаш да Србија није водила западну политику, игноришући било ко да је водио Србију чињеница је ако Србија не би дала Косово Шиптарима да Запад би дефинитивно бомбардовао Србију и као што је сада под НАТО и Шиптарском окупацијом, ништа не би било од Републике Српске, Срби у Босни би били робови муслимана. Ти хоћеш да Србија буде роб Западу, то је евидентно. Није пораз умрети, пораз је не пружити отпор и бити роб.

Daprostiš, ali stvarno pričaš gluposti. Pa mi smo Kosovo izgubili kad smo dozvolili da tamo bude 90% Albanaca. Nije nam ih zapad doselio tamo. Ne znam šta si očekivao, da te tapšu po ramenu? Nikako da skapiraš da politika nije dečija igra, svaki potez, uključujući i nečinjenje, ima svoje posledice. Mi plaćamo cenu zanemarivanja višedecenijskog problema. Zapad samo hoće da zatvori konflikt na ovim prostorima. Velike imperije žive od pravljenja konflikata, to je uvek bilo tako, ali ne na svom terenu. Ni Amerima ni EU ne treba konflikt na svojoj teritoriji. Pa ako bi Srbija dobila zeleno svetlo da protera milion Albanaca (kako ti vidiš rešenje), jel to tebi deluje kao reševanje konflikta? Koga briga što je to bila naša teritorija? Njih najmanje. A i nas, jer smo dozvolili naseljavanje. I sad ti kažeš "eto, zapad nam je neprijatelj jer nam ne dozvoljavaju da silom proteramo milion albanaca". odakle ti crpiš logiku, to mi nije jasno. Pa naravno da ti ne daju, pokušaj malo da razmišljaš, batali se gluposti o robovanjima i slično... zabole njih ko će da bude na Kosovu, oni samo hoće da precrtaju konflikt.

Ne znam šta pričaš. Po tebi je robovanje da budemo uređena moderna država nalik zapadnim? A sloboda ti je da budemo usrana banana država? Evo slučaj od pre neki dan: Hrvatski ministar napravio saobraćajnu nesreću, ima mrtvih, odma pokrenuta istraga i razrešen funkcije. Kod nas ministar ubije nekoga i dalje ostane ministar i čak nestane 2 minuta snimka (!). I onda ti meni kažeš da je "robovanje" kad imaš normalnu uređenu državu i da treba da uživamo u slobodi gde je sirotinja bez ikakvih prava, praktično stoka, a političari, tajkuni i mafija nedodirljiv? Ne mogu da skapiram takav način razmišljajna. Ja bih ipak "robovanje" ;)

Glupo je da tumačimo razloge zašto Ameri podržavaju Izreal. Prosto imaju svoje razloge i to je nešto što možemo samo da nagađamo. Stim što ja ne volim da nagađam a ti preteruješ. Pa onda stvari u svetu tumačiš na način kako ti odgovara, ili kako si negde čuo.

Jermenija je pre svega Ruska kolonija, Rusi čak imaju i bazu tamo. Sad su ih ispalili u vezi konflikta sa Azerbedžanom i pokušavaju da se okrenu zapadu. Ali znamo kako to prolazi kod Putina u slučaju Ukrajine, verovatno će dobiti bombe kao i svi koji su neposlušni. Ti nikako da skapiraš da su sve imperije iste, prestani svet da posmatraš kao neko dete od 12 godina i da širiš zablude kako su neki dobri a neki nisu.

Isti problemi postoje i sa Kinom. Oni su poznati kao nasilnik u regionu. Sa svim državama sa kojima se graniče imaju sporove, pa čak i sitne konflikte oko pitanja granice. Sa Indijom su u ozbiljnom konfliktu, ovi kažu da im Kina uzima teritoriju. Čak je Indija od 2020 zabranila TikTok (ko ne zna, to je najveća kineska društvena mreža). I sad imaš situaciju da Ameri koji imaju zategnute odnose sa Kinom nisu ukinuli TikTok, ali neka tamo Indija jeste, a Indija i Kina su deo čuvenog Briksa koji se niotkuda pojavljuje i spašava svet od zlih Amera :)

Koja je poenta priče: da je svaka situacija specifična. Ne možeš izvlačiti zaključke prostom genralizacijom. Svaki put kad Amerika ima nekog saveznika, postoji razlog za to, svaki put kad ima neprijatelja, opet postoji razlog za to. Taj razlog možda neće da ti se svidi, ali to je tvoj problem, i ti treba malo bolje da se udubiš pre nego što se baviš tim stvarima. Takođe Savezi se ne biraju tako što prosto izjaviš da hoćeš da menjaš stranu, nego to moraš delima da pokažeš. Srbija će to pokazati kad zatvori EU poglavlja (u kojima mora da se uredi pravosuđe, mediji, slobode...) i kad uskladi spoljnu politiku sa EU (što znače sankcije Rusiji). To onda znači da se vodi zapadna politika a ne "evo ja vodim, majkemi". Gledaj dela, ne reči.

Daprostiš, ali stvarno pričaš gluposti. Pa mi smo Kosovo izgubili kad smo dozvolili da tamo bude 90% Albanaca. Nije nam ih zapad doselio tamo. Ne znam šta si očekivao, da te tapšu po ramenu? Nikako da skapiraš da politika nije dečija igra, svaki potez, uključujući i nečinjenje, ima svoje posledice. Mi plaćamo cenu zanemarivanja višedecenijskog problema. Zapad samo hoće da zatvori konflikt na ovim prostorima. Velike imperije žive od pravljenja konflikata, to je uvek bilo tako, ali ne na svom terenu. Ni Amerima ni EU ne treba konflikt na svojoj teritoriji. Pa ako bi Srbija dobila zeleno svetlo da protera milion Albanaca (kako ti vidiš rešenje), jel to tebi deluje kao reševanje konflikta? Koga briga što je to bila naša teritorija? Njih najmanje. A i nas, jer smo dozvolili naseljavanje. I sad ti kažeš "eto, zapad nam je neprijatelj jer nam ne dozvoljavaju da silom proteramo milion albanaca". odakle ti crpiš logiku, to mi nije jasno. Pa naravno da ti ne daju, pokušaj malo da razmišljaš, batali se gluposti o robovanjima i slično... zabole njih ko će da bude na Kosovu, oni samo hoće da precrtaju konflikt.
Запад је дао Хрватској слободу да има усташе на власти, Запад је јасно показао да у Србији жели да владају аутошовинисти.

Ноторна глупост о Израелу и САД пишеш, изговор ти је да као САД имају своје разлоге да подржавају Израел и то је теби крај. То што Израел нема ништа осим геноцида и који огромну штету чини над САД и ЕУ својим огромним медијским и политичким утицајем те чињенице игноришеш.

Јермени су исконски хришћани, Турци су им отели земљу у Турској и истребили у Турској. Јерменија није Руска колонија, пошто Запад никад им није помогао окренули су се Русији. Запад је запретио Русији да их остави и не протереју кад је Русија победила Турке у Турској. Његош је рекао да није Западне помоћи Турцима, одавно би се Срби ослободили Турске окупације.

Кина се бори за опстанак своје земље и народа, Кина је врло јака. Кина је пријатељ Србији, непријатељ аутошовинистима у Србији.

Небулозе од тебе. По теби Запад вековни непријатељ Србији су пријатељи Србији. Треба по теби Србија да окрене леђа јединим пријатељима Русији и Кини.

Глупости ти пишеш о Шиптарима и Западу. Чињеница је да је Запад подржао антисрпског геноцидног манијака Броза да изврши геноцид над Србима и тако узме власт над Србима, подржан од Запада Броз је подржао Шиптаре да врше терор над Србима на Косову и да спречи насељавања Срба на Косову. Запад и њихов Броз су спровели да се накоте Шиптари на Косову.

Запад да је хтео да затвори конфликте на Балкану не би подржао Шиптарске терористе, Изетбеговића и Туђмана. Запад је подржао геноцидне манијаке, типично за Запад. Треба све просрпске медије и чињенице о геноциду над Србима 90их да забранимо да би задовољили Запад то ти хоћеш. Јасно је сваком паметном на чијој си страни, то није Српској.

Poslednja izmena:
Ne znam šta pričaš. Po tebi je robovanje da budemo uređena moderna država nalik zapadnim?
evo sad ce vucic da vas preumlji i ima da mantrate kako vas je ucinio takvom :mrgreen:

samo zapadna deponija i rudnik mozete da budete, to vam je odredjeno... ej, decenije prosle, i sada ste se setili da budete uredjena drzava, a do sada ko vam je branio? decenije korupcije i kriminalizacije na putu ka eu, i vi i dalje ne shvatate da ste hipnotisana gomila, da morate da iskoracite iz te mantre, da se ona potrosila, a vi doveli u duznicko ropstvo

Poslednja izmena:
SRB-US-726x409.jpeg

STAVOVI GRAĐANA SRBIJE PREMA SAD​

1. НОВЕМБРА 2023. ·SAOPŠTENJA

Većina građana Srbije smatra SAD neprijateljem, a informacije o odnosima sa SAD najčešće dobijaju putem televizije, internet portala i društvenih mreža. Za unapređenje odnosa sa SAD, najviše ispitanika vidi ulogu Aleksandra Vučića, dok se u manjem procentu pominju Dačić, Šormaz i Čedomir Jovanović. Skoro polovina građana ističe značaj dobrih odnosa i sa Rusijom i sa Amerikom, pri čemu se naglašava blagi porast važnosti odnosa sa SAD u odnosu na prethodna istraživanja. Poseta predsednika Bajdena ne bi značajno poboljšala odnose, dok se kao ključni faktori za poboljšanje ističu rešenje pitanja Kosova i ulazak Srbije u EU. Većina građana skeptična je u vezi budućeg poboljšanja odnosa, a prosečna ocena bliža je oceni „dovoljan“.

Beograd, 1. novembar 2023.
– Šestu godinu zaredom, a ove godine u saradnji sa Smart Plus Research istraživačkom kućom, Institut za evropske poslove sproveo je u periodu od 11. do 29. maja 2023. istraživanje javnog mnjenja o stavovima građana prema Sjedinjenim Američkim Državama. Istraživanje je rađeno na reprezentativnom uzorku od 1200 ispitanika na teritoriji Republike Srbije, bez Kosova i Metohije, metodom CAWI, kvantitativnim istraživanjem putem WEB panela.

Odnose između Sjedinjenih Američkih Država i Srbije, građani najviše ocenjuju ocenom tri. Na skali od 1 do 5 odnosi dve države ocenjeni su prosečnom ocenom 2.49. Razlike u prosečnim ocenama vidljive su samo kod ispitanika u okviru starosne kategorije 45-49, koji su dali višu prosečnu ocenu u odnosu na ukupnu prosečnu ocenu, kao i u odnosu na uzrastnu kategoriju 30-44 godina. U odnosu na najvišu prosečnu ocenu zabeleženu 2020. godine (2.63), u 2023-oj se nastavlja trend blagog pada.

Kada je u pitanju budući odnos Srbije i SAD, mišljenja onih koji su to mogli da procene su podeljena: manji procenat ispitanika (28%) veruje da će odnosi ove dve zemlje biti bolji, dok dok 38% njih smatra da do poboljšanja neće doći.

Međutim, primetan je blagi porast u optimizmu u odnosu na prethodnu godinu, kada je zabeležen najveći procenat ispitanika koji su smatrali da do poboljšanja odnosa u budućnosti neće doći. Muškarci su veći optimisti od žena, a žene u većoj meri nisu znale da to procene, kao ni sugrađani stariji od 60 godina.

Građani Srbije smatraju da bi odnose Amerike i Srbije najpre popravilo rešenje pitanja Kosova (17%), zatim ulazak Srbije u EU (16%), kao i povratak Kosova u nadležnost Srbije (15%). Svaki deseti ispitanik kao uslov za poboljšanje odnosa dve zemlje vidi smenu predsednika SAD, dok 9% njih to vidi u promeni vlasti u Srbiji, ali gotovo podjednak procenat ispitanika (pretežno gradskog) navodi da bi to omogućila i saradnja u oblasti kulture, sporta i obrazovanja (9%).

4/5 građana ne smatra da bi poseta predsednika SAD Džo Bajdena Srbiji doprinela poboljšanju odnosa između Srbije i SAD i u tome su muškarci odlučniji. 16% građana Srbije imalo je pozitivan stav po tom pitanju, dok 22.8% nije iznelo stav (među kojima preovladavaju stariji od 60 godina). Procenat ispitanika koji smatraju da bi poseta Džo Bajdena poboljšala odnose SAD i Srbije je u ovom talasu najniži u odnosu na prethodne, mada je i procenat onih koji o tome nisu izneli stav najviši.

Skoro polovina građana (46%) stava je da je za Srbiju značajno da ima dobre odnose i sa Rusijom i sa Amerikom. Odnosima sa Rusijom prednost je dalo najmanje ispitanika u poslednjih šest godina (29% u odnosu na 45% iz 2018.), za razliku od istog sa Amerikom, gde to ovaj put navodi najviše njih (11% u odnosu na 5% iz 2018). Zanimljivo je da mladi (18-29) veći značaj pridaju razvijanju odnosa sa Rusijom od ispitanika ostalih starosnih kategorija. S druge strane, stanovnici iz urbanih područja podržavaju u većoj meri razvoj odnosa sa Amerikom u odnosu na ispitanike iz ruralnih sredina.
Trećina građana nije znala da navede nijednog političara koji najviše radi na poboljšanju odnosa između Srbije i SAD, a od onih koji su nekoga naveli, najviše njih odabralo je aktuelnog predsednika Aleksandra Vučića (26%), 6% odabralo je predsednicu vlade Anu Brnabić, dok su ostali političari spomenuti u manjem procentu, Ivica Dačić, Dragan Šormaz i Čedomir Jovanović.

O odnosima Srbije i Amerike najveći broj građana informiše se preko televizije (29%), gde preovlađuju sugrađani stariji od 60 godina, dok su mladi (18-29) ređe zainteresovani za to u odnosu na sve ostale.
Nešto više od četvrtine ovu temu prati putem internet portala (27%), što češće čine muškarci i oni uzrasta 45-59 godina, sa višim stepenom obrazovanja, iz urbanih sredina i mahom iz regiona Istočne i Južne Srbije. U odnosu na prethodni talas, štampane medije kao izvor informacija navodi 1/5 ispitanika, dok svaki deseti društvene mreže (11%). U odnosu na rezultate iz prethodnih talasa istraživanja uočen je porast onih koji se se ne informišu, a blagi pad u procentu onih koji se o odnosima dve države informišu preko televizije.

Čak 39% građana Srbije smatra da je SAD neprijatelj Srbije i među njima češće srećemo mlađe i sredovečne ispitanike (18-44), dok je onih sklonijih da Ameriku doživljavaju kao prijatelja Srbije samo 16% (i među njima preovlađuju ispitanici starosti 45-59). U ovom talasu SAD kao prijatelja Srbije navodi najmanji procenat ispitanika u odnosu na talase iz prethodnih pet godina.

U fokusu rada Instituta za evropske poslove je praćenje pregovora Srbije sa EU i jačanje kapaciteta svih uključenih u procesu. Imajući u vidu složenost i dugotrajnost ovog procesa, Institut okuplja veliki broj stručnih saradnika sa kojima organizuje treninge, debate i druga usavršavanja zato što želimo da svojim radom doprnesemo boljem razumevanju evroatlantskih integracija. Institut radi na organizovanju treninga i pružanju multiperspektivnih informacija kako bismo omogućili aktivno učešće stručne javnosti i građana u procese donošenja odluka. Institut aktivno zagovara i zalaže se za temeljne reforme u okviru pegovaračkog procesa i u saradnji sa partnerima jačamo kapacitete Srbije da se suoči sa izazovima u globalnom svetu kroz zajedničko delovanje, koje za krajnji cilj ima aktivno članstvo Srbije u evroatlantskim okvirima za dobrobit svih građana.

https://iea.rs/blog/2023/11/01/stavovi-gradjana-srbije-prema-sad/

https://www.danas.rs/vesti/politika/istrazivanje-vecina-gradjana-srbije-smatra-sad-neprijateljem/

Rezultati ankete Instituta za evropske poslove ne pokazuju previše optimizma građana Srbije u pogledu odnosa Srbije i Sjedinjenih Američkih Država.
da su mene pitali - "kec ko vrata"

Ja i učim od prošlosti i zato podržavam promenu kursa zemlje da budemo normalna evropska država kao i sve ostale. A to znači da bude demokratije, institucija, sloboda i standarda, baš kako je i tamo. A ne diktature, represije i korupcije. Ako su Sloba i Vučić vodili anti-zapadnu politiku i vidimo gde nas je to dovelo, od toga da gubimo teritorije, sasvim je logično da treba da menjamo kurs. Tvoja logika da treba da nastavimo sve isto, a to je inaćenje i busanje, a pritom i sam kažeš "traba učiti iz prošlosti" je vrlo van zdravog razuma.

Како то учиш од прошлости кад арбитрарно бираш прелазне моменте од пре неколико деценија као почетне и дефинисујуће тачке занамарујући и негирајући вековне процесе?

Занимљиво је и: час "демократија", "уређеност", "западна вредновања" час империјални интереси и "све је бизнис", бућкуриш од "идеализма" и цинизма од једне до друге реплике као "поклапање" "крезубих и грбавих".

Конкретно, мислим да је лаж да је било протеривања арнаута пре бомбардовања и занима ме којих је било деловања "анти-западне политике"?

Ако је у питању само одржавање суверенитета (уствари поновног успостављања) онда за запад неби требало да је важно ко је на власти ни унутрашње уређење, или не уређење, као на пример са Никарагвом под Сомозом осим ако је у питању могућност пљачке, тј само формално суверенитет.

Што се "пада зида" тиче западна страна је промовисала друштвено и политичко самоопредељење без диктата Москве док је Русија прешла не у вазални статус него у практично безвлашће и простор за општу пљачку тако да Србија прелазећи у парламентарни социјализам са постепеним реконструисањем (уместо черупања) привреде и економије никако није могла да води "анти-западну" политику нити да буде фактор руског експанзионизма.

Иначе, и брозов "социјализам" је одговарао "демократијама" и "уређеним друштвима" са свим њиховим "вредновањима" све док им није одрадио посао за којег су га и успоставили па долазимо до чињенице да, иако не мрзе (ала сте паметни), демонизују и категоришу Србе према империјалним и хегемонистичким потребама.

Значи немаш појма о историји (или је фасцилно негираш) и наводећи империјални интерес и примат и "учећи од прошлости" занемарујеш пролазност силе као и следећу нужност правовременог позиционирања према лекцијама из историје.

“Poznati kao nasilnik u regionu”. Ono kad uopšte ne možeš više da misliš bez pomoći CNN i N1.

Како то учиш од прошлости кад арбитрарно бираш прелазне моменте од пре неколико деценија као почетне и дефинисујуће тачке занамарујући и негирајући вековне процесе?

Занимљиво је и: час "демократија", "уређеност", "западна вредновања" час империјални интереси и "све је бизнис", бућкуриш од "идеализма" и цинизма од једне до друге реплике као "поклапање" "крезубих и грбавих".

Конкретно, мислим да је лаж да је било протеривања арнаута пре бомбардовања и занима ме којих је било деловања "анти-западне политике"?

Ако је у питању само одржавање суверенитета (уствари поновног успостављања) онда за запад неби требало да је важно ко је на власти ни унутрашње уређење, или не уређење, као на пример са Никарагвом под Сомозом осим ако је у питању могућност пљачке, тј само формално суверенитет.

Што се "пада зида" тиче западна страна је промовисала друштвено и политичко самоопредељење без диктата Москве док је Русија прешла не у вазални статус него у практично безвлашће и простор за општу пљачку тако да Србија прелазећи у парламентарни социјализам са постепеним реконструисањем (уместо черупања) привреде и економије никако није могла да води "анти-западну" политику нити да буде фактор руског експанзионизма.

Иначе, и брозов "социјализам" је одговарао "демократијама" и "уређеним друштвима" са свим њиховим "вредновањима" све док им није одрадио посао за којег су га и успоставили па долазимо до чињенице да, иако не мрзе (ала сте паметни), демонизују и категоришу Србе према империјалним и хегемонистичким потребама.

Значи немаш појма о историји (или је фасцилно негираш) и наводећи империјални интерес и примат и "учећи од прошлости" занемарујеш пролазност силе као и следећу нужност правовременог позиционирања према лекцијама из историје.
Sva argumentacija Druge Srbije:

Daprostiš, ali stvarno pričaš gluposti. Pa mi smo Kosovo izgubili kad smo dozvolili da tamo bude 90% Albanaca. Nije nam ih zapad doselio tamo. Ne znam šta si očekivao, da te tapšu po ramenu? Nikako da skapiraš da politika nije dečija igra, svaki potez, uključujući i nečinjenje, ima svoje posledice. Mi plaćamo cenu zanemarivanja višedecenijskog problema. Zapad samo hoće da zatvori konflikt na ovim prostorima. Velike imperije žive od pravljenja konflikata, to je uvek bilo tako, ali ne na svom terenu. Ni Amerima ni EU ne treba konflikt na svojoj teritoriji. Pa ako bi Srbija dobila zeleno svetlo da protera milion Albanaca (kako ti vidiš rešenje), jel to tebi deluje kao reševanje konflikta? Koga briga što je to bila naša teritorija? Njih najmanje. A i nas, jer smo dozvolili naseljavanje. I sad ti kažeš "eto, zapad nam je neprijatelj jer nam ne dozvoljavaju da silom proteramo milion albanaca". odakle ti
crpiš logiku, to mi nije jasno. Pa naravno da ti ne daju, pokušaj malo da razmišljaš, batali se gluposti o robovanjima i slično... zabole njih ko će da bude na Kosovu, oni samo hoće da precrtaju konflikt.
Zapad samo hoće da zatvori konflikt na ovim prostorima.
Oće oni to, oće BRE. :mazi:

Ноторна глупост о Израелу и САД пишеш, изговор ти је да као САД имају своје разлоге да подржавају Израел и то је теби крај.

Čim nešto rade, znači da imaju svoje interese. Ništa se ne radi slučajno. Drugo je to da li se to tebi, meni ili bilo kome sviđa. Tvoj problem je što politiku tumačiš po principu "ovo mi se sviđa, ovo mi se ne sviđa", kao da ti postavljaš svetske odnose po svom osećaju pravde a njih zapravo postavljaju velike sile.

Запад да је хтео да затвори конфликте на Балкану не би подржао Шиптарске терористе, Изетбеговића и Туђмана.

Već sam ti rekao, razlog tome je srpska anti-zapadna politika. Plaćamo cenu toga. Sad je samo pitanje koliko planiramo da se inatimo. Verovatno do poslednjeg srbina :)

evo sad ce vucic da vas preumlji i ima da mantrate kako vas je ucinio takvom :mrgreen:

samo zapadna deponija i rudnik mozete da budete, to vam je odredjeno... ej, decenije prosle, i sada ste se setili da budete uredjena drzava, a do sada ko vam je branio? decenije korupcije i kriminalizacije na putu ka eu, i vi i dalje ne shvatate da ste hipnotisana gomila, da morate da iskoracite iz te mantre, da se ona potrosila, a vi doveli u duznicko ropstvo

To se ti obrati ovim nacionalistima populistima koji decenijama naivnom narodu prodaju priču kako je zapad zao i kako će vratiti Kosovo. Nažalost, pritupast narod se loži na te stvari i to je razlog našeg propadanja.

Što bih se ja identifikovao sa nečijim delima iz prošlosti? Kakve ja imam veze sa time? To ide na čast i odgovornost ljudi koji su u tome učestvovali. Ako je neko iz prošlosti vodio gubitničku politiku, što bi nove generacije zbog toga ispaštale? Da te potsetim, u Evropi je svako sa svakim ratovao, prošlo vreme, došle nove generacije, našli način da sarađuju. Ko gleda mnogo u prošlost, ne može da ima dobru budućnost. A ovde smo pre svega zbog budućnosti, prošlost ne možemo da promenimo. Takva je kakva je. I opet ponavljam, ide na čast i odgovornost ljudi koji su u tome učestvovali, ne novih generacija koje dolaze.

Idi malo zapadom, raspitaj se kako funkcionišu. Tamo imamo naviše dijaspore. Znaju ljudi gde je dobar život. Pa kad se malo edukuješ, onda možemo da pričamo. Tako je, to je i biznis i uređenost.

Pitanje za tebe, šta je po tebi rešenje kosovskog problema? Kako bi proterao milion albanaca? Ali da mi odgovoriš konkretno, bez onih mantra "kad dođu Rusi...". Živ nisam da čujem odgovor.

Nikaragvom se ne bavim, tako da oko toga da ti budem sagovornik ne mogu, niti želim.

Što se tiče Kosova, da, njih zabole ko je na vlasti tamo. Imali su da biraju izmađu dve opcije:

1. Da daju zeleno svetlo Slobi da protera milion albanaca
2. Da daju državu onome ko čini 90% većine, a to su bili albanci

Kako nismo u tom momentu imali Amere na našoj strani kao saveznike, odlučili su se za varijantu 2. Šta ti konkretno nije jasno?

Aha, Sloba koji je bio diktator i komunista je vodio zapadnu politiku? Da, baš ima smisla. Zaobiđi me crtaća, to ti pričaj nekom drugom. Ja se sećam kad sam bio momak pa kad smo izlazili u klubove, svaka druga pesma je bila anti-zapadna. Na ove prostore se gaji anti-zapadni stav decenijama. I posle se čudimo, kuku lele, kako su nam Ameri uradili ovo ili ono... jok, će da te tapšu po ramenu?

Aha, "prolaznost sile" je da se u Evropi unapred pozicioniramo kao mali Rusi pa kad oni dođu na ove prostore, onda ćemo biti svoj na svome? Pa što nisi rekao. Samo je problem što Rusi nisu za dve godine uspeli ni do Kijeva da dođu, a pokušali su. Na kraju su se ukopali na teritorijama na kojima su i bili pre rata. Možda ćemo mi njih malo duže čekati? Do tada da kupimo vazelin? ;)

Poslednja izmena:
Što bih se ja identifikovao sa nečijim delima iz prošlosti? Kakve ja imam veze sa time? To ide na čast i odgovornost ljudi koji su u tome učestvovali. Ako je neko iz prošlosti vodio gubitničku politiku, što bi nove generacije zbog toga ispaštale? Da te potsetim, u Evropi je svako sa svakim ratovao, prošlo vreme, došle nove generacije, našli način da sarađuju. Ko gleda mnogo u prošlost, ne može da ima dobru budućnost. A ovde smo pre svega zbog budućnosti, prošlost ne možemo da promenimo. Takva je kakva je. I opet ponavljam, ide na čast i odgovornost ljudi koji su u tome učestvovali, ne novih generacija koje dolaze.

Idi malo zapadom, raspitaj se kako funkcionišu. Tamo imamo naviše dijaspore. Znaju ljudi gde je dobar život. Pa kad se malo edukuješ, onda možemo da pričamo. Tako je, to je i biznis i uređenost.

Pitanje za tebe, šta je po tebi rešenje kosovskog problema? Kako bi proterao milion albanaca? Ali da mi odgovoriš konkretno, bez onih mantra "kad dođu Rusi...". Živ nisam da čujem odgovor.

Nikaragvom se ne bavim, tako da oko toga da ti budem sagovornik ne mogu, niti želim.

Što se tiče Kosova, da, njih zabole ko je na vlasti tamo. Imali su da biraju izmađu dve opcije:

1. Da daju zeleno svetlo Slobi da protera milion albanaca
2. Da daju državu onome ko čini 90% većine, a to su bili albanci

Kako nismo u tom momentu imali Amere na našoj strani kao saveznike, odlučili su se za varijantu 2. Šta ti konkretno nije jasno?

Aha, Sloba koji je bio diktator i komunista je vodio zapadnu politiku? Da, baš ima smisla. Zaobiđi me crtaća, to ti pričaj nekom drugom. Ja se sećam kad sam bio mali pa kad smo izlazili u klubove, svaka druga pesma je bila anti-zapadna. Na ove prostore se gaji anti-zapadni stav decenijama. I posle se čudimo, kuku lele, kako su nam Ameri uradili ovo ili ono... jok, će da te tapšu po ramenu?

Aha, "prolaznost sile" je da se u Evropi unapred pozicioniramo kao mali Rusi pa kad oni dođu na ove prostore, onda ćemo biti svoj na svome? Pa što nisi rekao. Samo je problem što Rusi nisu za dve godine uspeli ni do Kijeva da dođu, a pokušali su. Na kraju su se ukopali na teritorijama na kojima su i bili pre rata. Možda ćemo mi njih malo duže čekati? Do tada da kupimo vazelin? ;)

Ја помислио да си нешто барем до образован и верзиран а ти обичан мимикриста који си не распознаје своје дупе од рупе у земљи.

Ја помислио да си нешто барем до образован и верзиран а ти обичан мимикриста који си не распознаје своје дупе од рупе у земљи.

Standardno, kad nemaš argumente, onda sledi vređanje. Ne padam ja na te fore, nego ponovo pročitaj poruku pa da odgovoriš na vrlo konkretna pitanja koja tamo stoje. Bez filozofiranja i bulšita.

Standardno, kad nemaš argumente, onda sledi vređanje. Ne padam ja na te fore, nego ponovo pročitaj poruku pa da odgovoriš na vrlo konkretna pitanja koja tamo stoje. Bez filozofiranja i bulšita.

Аргумената на лагеру као и релевантних искуства од пре него што си се испилио, него ниси објаснио шта значи "анти западна политика".

a jel si se raspitao da ne prodju uludo jos par decenija, da ne trazi eu vazelin?
nema ni jednog razloga da eu primi srbiju, mozes da se mazes koliko hoces, i na svakakve sm igre da pristajes, sve to eu dobija od srbije i ovako, srbija evropi treba samo kao deponija, kao logor za izbeglice,. kao poligon za bombardovanje, kao rudnik, kao ******, a da je primi u eu porodicu nema govora
Nažalost, pritupast narod se loži na te stvari i to je razlog našeg propadanja.
eu te nece, mozes da dubis na glavi, vazelinko, ja izjedem svoj usa pasos ako srbija dobije konkretnu ponudu od eu, badava se guzis, samo ce za lazni ulazak da nastave sa ucenema, na primer:

Nemačka vlada razmatra legalizaciju dečije pornografije…

Back