Quantcast

'Revolucionarni' napredak sa 32 na 64?

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
27.719
Jesam li dobro shvatio? Prelazak na 64-bit OS znači da možeš da koristiš silne TERAbajte momorije koje NE trebaju prosečnom korisniku, a ono što TREBA tom korisniku će SPORIJE da radi na postojećoj mašini? Kao da nam uvaljuju samo Formulu 1 koja može da vozi 400 na sat, a koristimo ga u gradovima gde je ograničenje brzine često i 40 na sat? :rotf: :rotf:

tab503

Legenda
Administrator
Poruka
56.180
Jesam li dobro shvatio? Prelazak na 64-bit OS znači da možeš da koristiš silne TERAbajte momorije koje NE trebaju prosečnom korisniku,
ne samo to.
64. bitni procesori mogu da obrade znatno vecu kolicinu podataka nego 32. bitni

slazem se sa tobom da prosecnom korisniku to ne treba ali i cene su prilagodjene
moj prvi PC - pentium na 133MHz, 16MB RAM, 1.1GB HD sam platio 2.500 maraka sto je oko 1.200 evra
sad za 1200 evra mozes da kupis zver

za 200€ mozes da kupis jeftin kompjuter koji je mnogo jaci od bilo kog starog koji je placen hiljade evra..pokusavas da dokazes nedokazivo :)

zofr

Domaćin
Poruka
3.194
Jesam li dobro shvatio? Prelazak na 64-bit OS znači da možeš da koristiš silne TERAbajte momorije koje NE trebaju prosečnom korisniku, a ono što TREBA tom korisniku će SPORIJE da radi na postojećoj mašini? Kao da nam uvaljuju samo Formulu 1 koja može da vozi 400 na sat, a koristimo ga u gradovima gde je ograničenje brzine često i 40 na sat? :rotf: :rotf:
Имаш логични закључак у вези са 64 бита, али 32 бита може да адресира само 4GB што је постало незгодно ограничење. Дакле, у првом плану је величина меморије, а што се тиче података, добитак је мали јер је тип већине податак по величини такав да су довољна 32 бита. Чак, када се ради о обради података 64-о битни процесор мање ефикасно користи ресурсе процесора.

Везе заузимају много површине процесора, а 64 битне магистрале удвостручују ту површину, па се иде на мање nm-ске технологије што повећава струју потрошње процесора. Такође, већа меморија даје могућност софтверашима да "аљкаво" пишу софтвер који заузима GB-те простора, па да би се извршавао довољно брзо треба подићи фреквенцију рада процесора што још више повећава потрошњу процесора и ствара проблеме са хлађењем.

Шта ћеш, такав је напредак, што бољи хардвер то лошији софтвер.

marlon

Ističe se
Poruka
2.667
meni najveci sok kada danas pogledam makine kako su tehnoloski izvanredne za ne toliko puno para...kako mogu da budu na os-ovima koji su defakl+to zastareli...i tu mislim na sve operativne bez razlike... sa tom tehnologijom ybt mi imamo sminku a mogli bi da imamo algoritme kao u apach helikopteru gde samo pogledom nadjemo sta nas interesuje...a imamo jos drkave kiborde miseve i sta sve ne...

marlon

Ističe se
Poruka
2.667
eo paralelno imam 32 bita mac 10.6 snow i catalinu najnoviju vrh 64 i osim sminke i novijih verzija istih softvera sa manje vise nesto novih, ne epohalnih mogucnosti nema razlike... jos 32 radi kao zmija a ovaj hoce i da se malko povuce lenjo, al dobro to je i do hardvera...revolucionarni napredak zahteva revolucionarni pristup...a ovo danas kao da neko namerno ljude sabotira i daje im sareno da se ne bi polakomili na nesto gde imaju mozda mogucnost da rade nesto mnogo ludje...

zofr

Domaćin
Poruka
3.194
Сећамсе прогноза развоја рачунара из 80-тих година, од стране познатих професора који су у тој материји. Сви су говорили о несагледивом развоју софтвера, и питали су се да ли ће то моћи да прати развој хардвера. Међутим, све се одвијало обрнуто.

Развој хардвера је учинио да је софтверашима постало "широко око гуше" па су почели да експресно избацују сотвер који је потпуно неоптимизован и халапљиво троши ресурсе хардвера, деградирајући му перформабсе. Али кога брига, важно је да се брзо појави на тржишту и да се макну паре.

pura moca

Stara legenda
Poruka
78.284
pa ti si sam dao odgovor
za prosečnog korisnika 32, za ostale 64
ko renderuje video ili ne daj bože 3D ne može da radi sa malo memorije
i audio jede memoriju
nedavno sam se zezao sa programom Nuendo, 40 audio kanala je pojelo oko 6GB
tu je još i OS, pa Chrome koji jede RAM itd itd

https://soundcloud.com/puramoca%2Fproba-9-dx7-bass izvolte poslušajte mojj disco rock mix :malav:

marlon

Ističe se
Poruka
2.667
pa ti si sam dao odgovor
i audio jede memoriju

https://soundcloud.com/puramoca%2Fproba-9-dx7-bass izvolte poslušajte mojj disco rock mix :malav:
final cut pro kada radi render pre nekih sedam godina imao raid kod mene od 48tb sa sve sas diskovima ... :lol:

danas je nazamislivo bez 20 puta toliko ako radis u 4ili 8k rezoluciji

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
27.719
ne samo to.

slazem se sa tobom da prosecnom korisniku to ne treba ali i cene su prilagodjene
moj prvi PC - pentium na 133MHz, 16MB RAM, 1.1GB HD sam platio 2.500 maraka sto je oko 1.200 evra

za 200€ mozes
da kupis jeftin kompjuter koji je mnogo jaci od bilo kog starog koji je placen hiljade evra..pokusavas da dokazes nedokazivo :)
A koliko prosečno zarađuje Kinez koji proizvodi komponente za te besne 64-bit makine? Samo to je tržište od MILIJARDE grla!

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
27.719
pa ti si sam dao odgovor
i audio jede memoriju

Ali je tendencija da se 32-bit potpuno izbaci sa tržišta!
PS: A prosečan FB korisnik će: Nuendo? WTF? Neko špansko selo?

doppler

Aktivan član
Poruka
1.539
ne samo to.

za 200€ mozes da kupis jeftin kompjuter koji je mnogo jaci od bilo kog starog koji je placen hiljade evra..pokusavas da dokazes nedokazivo :)
To je tada bila TOP masina,
pre ce biti kao sada da kupis komp za 3000e.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.