Retki trenutak zabeležen: 30 kolibrija uživa u epskoj žurci na bazenu

Poruka
7.251
(izvor: sonyaz.net)

Kolibriji su jedna od najfascinantnijih stvorenja na Zemlji. Osim što su veoma sićušni, ova krilata bića često izazivaju divljenje zbog svoje prelepe boje.

Ove ptice se uglavnom drže same, zbog čega je ovaj video iz 2017. godine u kojem gotovo 30 kolibrija deli isto korito za ptice postao viralan. Klip je sakupio skoro 13 miliona pregleda na YT-u, i lako je videti zašto.

01.png

A ispostavlja se da ova jedinstvena vrsta ptica ima mnoge karakteristike koje ih čine posebnim. Evo nekih od njih:

Kolibriji su jedine ptice koje mogu leteti unatrag. Prosečno teže manje od nikla. Njihove noge su namenjene samo za sedenje, pa ne mogu ni skakati ni hodati. Kolibriji su jedna od najgladnijih stvorenja na planeti. Mogu konzumirati i dvostruko više hrane od vlastite telesne težine. Oni su najmanje ptice koje migriraju. Ali za razliku od većine ptica, oni ne lete u jatu. Oni su samotnjaci koji mogu migrirati do 500 milja sami u jednom cugu.

03.jpg

Kada počne sezona parenja, muški kolibriji pokazuju svoje vazdušne veštine kako bi osvojili potencijalnu partnerku. Ponekad bi čak izvodili veštine koje su opasne po život, poput bacanja samih sebe na zemlju - samo da bi se ponovo uzdigli neposredno pre pada. Ovaj manevar se naziva "napad uragana". Kada ženka bude impresionirana, pridružiće se mužjaku u letačkom obrascu nagore i nadole. To je znak da će se par uskoro spariti.

04.jpg

Kolibriji su takođe prirodno teritorijalni, pa ih retko viđamo u velikim grupama. Ova stvorenja se obično dele po teritorijama. Ženke biraju svoja staništa na osnovu mesta gde grade gnezda. S druge strane, mužjaci biraju svoja odabrana područja na osnovu obilja hrane, vode i nektara. Obično, njihova teritorija je veličine oko četvrtine hektara.

05.jpg

Možda biste pomislili da se kolibriji igraju kada se međusobno jure, ali najverovatnije je da se bore do smrti zbog teritorije. Međutim, ono što se događa u video snimku Skota Logana je potpuno suprotno od njihovog uobičajenog ponašanja. Fotograf objavljuje mnoge neverovatne video snimke ptica na svom Instagramu, ali onaj koji je snimio 2017. godine možda je jedan od njegovih najdražih snimaka.

06.jpg

Na snimku se vidi kako se kolibriji zajedno kupaju u zajedničkom koritu za ptice. To nije nešto što mnogi ljudi vide svakodnevno, pa je privuklo veliku pažnju na internetu. Neki od kolibrija su tiho uživali u vodi, dok su se drugi neprestano kretali. Brzo bi zaronili i odmah se ponovo uzdignuli iz vode. Neki su bili razigrani i jurili bi druge ptice, pre nego što se brzo vratili na svoja mesta.

07.jpg

Pa i ovi americki su jako mali, pomislis prvo da je neki veci bumbar. A kad se udubis shvatis da je ipak ptica. Mene je prvo vidjenje totalno zbunilo.

Gde se mogu videti ? Mislim kod nas.
Ja sam iz okoline lazarevca i kod nas imaju ti krem boje.Imam dosta godina,a nisam video drugacije osim njih.Dolaze mi na terasu na cvece.Bas cu probati nekada da ih uslikam.Poznaju se po tim dugackim kljunovima.

Ja sam iz okoline lazarevca i kod nas imaju ti krem boje.Imam dosta godina,a nisam video drugacije osim njih.Dolaze mi na terasu na cvece.Bas cu probati nekada da ih uslikam.Poznaju se po tim dugackim kljunovima.
To nisu kolibriji. Neka druga vrsta je u pitanju.
Mi imamo naše pčelarice (koje su im najsličnije), i ljudi često pobrkaju misleći da su to kolibriji.. ali nisu. :)
Kolibriji žive samo na američkom kontinentu.

To nisu kolibriji. Neka druga vrsta je u pitanju.
Mi imamo naše pčelarice (koje su im najsličnije), i ljudi često pobrkaju misleći da su to kolibriji.. ali nisu. :)
Kolibriji žive samo na američkom kontinentu.
Pretrazi malo net i videses da ima preko 120 vrsta kolibrija u Srbiji.Toliko su mali,od prilike kao strslenovi i ljudi misle da su bube,ali nikada niko nije uhvatio ni jednog.

Kad sam otisao preko bare pa malo ziveo u blizini prirode bio sam fasciniram divljim zivotinjama u Americi - mi u Evropi gotovo da nemamo divljih zivotinja u odnosu na ameriku. Odrastao sam na domak velike sume, uzivo sam vidjao srne, tetrebe, lisice, zeceve, veverice, miseve i pacove, zmije i svasta jos nesto od ptica i slicno. I mislio sam da prilicno dobro poznajem prirodu (+ domace zivotinje)

Dolazak na americki kontinent je odjednom doveo u vizuru velike jelene, kojote, vukove, risove, tvorove, rakune, dabrove, cipmankove, veverice raznih vrsta, divlje guske i razne neke druge voluharice ... i tako jednu mrklu noc pretrcava nesto preko ulice i ja pokusavam da ga razvrstam sta je... i nikako da ukapiram sta je - neki deo tela odskace od poznatog, odem na internet i krenem da pretrazujem faunu ... i tako sam prvi put video oposuma!

Posle sam ih hranio, dolazili su regularno u 4 ujutro da jedu u coporu od 3. Uspeo sam jednom i da ih slikam.

Tvorovi su ubedljiv vrh!

Kad sam otisao preko bare pa malo ziveo u blizini prirode bio sam fasciniram divljim zivotinjama u Americi - mi u Evropi gotovo da nemamo divljih zivotinja u odnosu na ameriku. Odrastao sam na domak velike sume, uzivo sam vidjao srne, tetrebe, lisice, zeceve, veverice, miseve i pacove, zmije i svasta jos nesto od ptica i slicno. I mislio sam da prilicno dobro poznajem prirodu (+ domace zivotinje)

Dolazak na americki kontinent je odjednom doveo u vizuru velike jelene, kojote, vukove, risove, tvorove, rakune, dabrove, cipmankove, veverice raznih vrsta, divlje guske i razne neke druge voluharice ... i tako jednu mrklu noc pretrcava nesto preko ulice i ja pokusavam da ga razvrstam sta je... i nikako da ukapiram sta je - neki deo tela odskace od poznatog, odem na internet i krenem da pretrazujem faunu ... i tako sam prvi put video oposuma!

Posle sam ih hranio, dolazili su regularno u 4 ujutro da jedu u coporu od 3. Uspeo sam jednom i da ih slikam.

Tvorovi su ubedljiv vrh!
Sve to sto si nabrojao ima i kod mene u okolini,sem medveda,a nekada je bilo i njih dok povrsinski kop nije prekopao sume u nasim krajevima,tako da sada ni suma nemamo.I ono sto je ostalo isekose lopovi i prodadose za lozenje.

Back