Република Српска Крајина

Srboskizborim

Veoma poznat
Poruka
10.581
Autorska tema.

Mislim da je Republika Srpska Krajina nepravedno zapostavljena, tačnije zaboravljena u "srpskoj priči", pa da se malo podsetimo i te faze i dela "srpske nacionalne istorije".

Opštepoznato je kako je Republika Srpska završila, ali manje je poznato kako je nastala i kako je egzistirala. Pa ko ima informacije više o tome, tema je Republika Srpska Krajina.
 
Sve je počelo proglašavanjem Republike Hrvatske kao zemlje Hrvatskog naroda i izbacivanjem Srba kao konstitutivnog naroda iz ustava. Jedini racionalan političar je bio akademik Jovan Rašković koji se zalagao za kulturnu autonomiju Srba u Hrvatskoj. Međutim, pošto je ex yu odličan humus za medijsku manipulaciju Srbima je porastao apetit ,pa smo sa kulturne autonomija,ekspresno prešli preko političke autonomije i strvorili SAO Krajinu iz koje je nastala RSK.
RSK je do samog nastanka osuđena na propast, i moje mišljenje je da je ona namerno instalirana u dogovoru Beograda i Zagreba, radi lakšeg vojnog intervenisanja i rešavanja Hrvatskog etničkog pitanja. Beograd je zauzvrat dobio Bosansku Posavinu u Republici Srpskoj i stvoreni su uslovi da se Bosna i Heregovina podeli kad za to dođe pogodno vreme kroz novi rat. Krako i jasno Beograd je pustio Krajinu niz vodu, da bio ostvario svoje istorijske pretenzije prelaska preko Drine i spajanja sa RS.
Sam geografski položaj RSK je bio praktično neodbranjiv, a vojna i ekonomska egzistencija same RSK je bila na niskom nivou i bez direktne pomoći Beograda nije bilo mogućnosti da se samostalno izbori sa ratnim stanjem. Kolika je naivnost političara u RSK bila, najbolje ilustruje podatak da samu RSK tadašnja Jugoslavija nikad nije ni priznala, a kako i bi kad je Republiika Hrvatska bila međunarodno priznata država u avnojskim granicama.To je već pravno pitanje. Zašto Slobo nije branio RSK, pa jednostavno zato što bi izvršio agresiju na međunarodno priznatu državu.Sad druga je stvar što je manipulisao nacionalnim intesima i slao ratne emisonae iz Srbije da pljačaku po RSK,i ljudima obećavao razne utpije ujedinjenja RSK, RS i SRJ. Čak je postojao i dokumentovani sporazum o zajedničkoj odbrani RSK , RS, i SRJ.
Međutim,jasno je da su Sloba i Bosanci ostavili na cedili RSK ,radi svojih intersa.
 
Od antropilogije,genetike i istorije mogu, sta vam treba :mrgreen:

Nema se šta puno reći, rekao je Kep sve..
Klasična Izdaja Zlove Miloševića.
Drago mi je samo što su Hrvati barem na Baniji dobili po nosu i skupo platili taj dogovor.

20191219_161123.jpg


Piše o narodu sve, eto kaze I Kočić.
 
Sve je počelo proglašavanjem Republike Hrvatske kao zemlje Hrvatskog naroda i izbacivanjem Srba kao konstitutivnog naroda iz ustava. Jedini racionalan političar je bio akademik Jovan Rašković koji se zalagao za kulturnu autonomiju Srba u Hrvatskoj. Međutim, pošto je ex yu odličan humus za medijsku manipulaciju Srbima je porastao apetit ,pa smo sa kulturne autonomija,ekspresno prešli preko političke autonomije i strvorili SAO Krajinu iz koje je nastala RSK.
RSK je do samog nastanka osuđena na propast, i moje mišljenje je da je ona namerno instalirana u dogovoru Beograda i Zagreba, radi lakšeg vojnog intervenisanja i rešavanja Hrvatskog etničkog pitanja. Beograd je zauzvrat dobio Bosansku Posavinu u Republici Srpskoj i stvoreni su uslovi da se Bosna i Heregovina podeli kad za to dođe pogodno vreme kroz novi rat. Krako i jasno Beograd je pustio Krajinu niz vodu, da bio ostvario svoje istorijske pretenzije prelaska preko Drine i spajanja sa RS.
Sam geografski položaj RSK je bio praktično neodbranjiv, a vojna i ekonomska egzistencija same RSK je bila na niskom nivou i bez direktne pomoći Beograda nije bilo mogućnosti da se samostalno izbori sa ratnim stanjem. Kolika je naivnost političara u RSK bila, najbolje ilustruje podatak da samu RSK tadašnja Jugoslavija nikad nije ni priznala, a kako i bi kad je Republiika Hrvatska bila međunarodno priznata država u avnojskim granicama.To je već pravno pitanje. Zašto Slobo nije branio RSK, pa jednostavno zato što bi izvršio agresiju na međunarodno priznatu državu.Sad druga je stvar što je manipulisao nacionalnim intesima i slao ratne emisonae iz Srbije da pljačaku po RSK,i ljudima obećavao razne utpije ujedinjenja RSK, RS i SRJ. Čak je postojao i dokumentovani sporazum o zajedničkoj odbrani RSK , RS, i SRJ.
Međutim,jasno je da su Sloba i Bosanci ostavili na cedili RSK ,radi svojih intersa.
Slažem se sa većim delom posta..ovo oko apetita je problematično.

Evo sada je barem sve izašlo na videlo, kuka i Radovan iz Haga sto nije pustio vojsku, već je minirao gde je god mogao.
 
Sada je lako biti general.Velika je muljaza tada bila.Mi nismo znali sta hocemo.Ocuvanje Jugoslavije ili izlazak.Zvanicno smo govorili da hocemo da ocuvamo SFRJ,a onda je Slovenija pustena da ide.Trebalo je ili sjesti za sto i dogovoriti se o raspadu ili aktivnom vojnom kadru i vojnicima na redovnom odsluzenju narediti da ubije svakog ko krene nasilno na njih.Bez rezervista bilo koje nacije.
 
Slažem se sa većim delom posta..ovo oko apetita je problematično.
Problem sa našim Srpskim apetitom je bio što se preko noći i preko kolena pravila država, a to ne ide tako. Zaboravljen je važan element državnosti, a to je međunarodno priznanje. Ništa se nije radilo na tom pravnom segmentu državnosti. Već sam naglasio da RSK nije bila od nikog priznata, čak ni od zvaničnog Beograda.
Trebalo se najpre prihvatiti kulturna i politička autonomija, i kroz medijski lobi stvarati uslove za međunarodno priznanje. Tek onda referendum i pravo na odcepljenje (kad si međunarodno i pravno osiguran) ili rat , ako je u krajnjoj nuždi bio neizbežan. Međutim RSK nije imala političare svetskog kalibara. Zato je i Beograd sa Zagrebom mogao da diktira tempo manipulacije.
Druga stvar što se identitet Srpskog nacionalizma gradio u lokalnim kafanama.
 
Problem sa našim Srpskim apetitom je bio što se preko noći i preko kolena pravila država, a to ne ide tako. Zaboravljen je važan element državnosti, a to je međunarodno priznanje. Ništa se nije radilo na tom pravnom segmentu državnosti. Već sam naglasio da RSK nije bila od nikog priznata, čak ni od zvaničnog Beograda.
Trebalo se najpre prihvatiti kulturna i politička autonomija, i kroz medijski lobi stvarati uslove za međunarodno priznanje. Tek onda referendum i pravo na odcepljenje (kad si međunarodno i pravno osiguran) ili rat , ako je u krajnjoj nuždi bio neizbežan. Međutim RSK nije imala političare svetskog kalibara. Zato je i Beograd sa Zagrebom mogao da diktira tempo manipulacije.
Druga stvar što se identitet Srpskog nacionalizma gradio u lokalnim kafanama.


U istom danu su međunarodno pravno priznate i dobile članstvo u Ujedinjenim Narodima i Hrvatska i Bosna i Hercegovina.
 
Problem sa našim Srpskim apetitom je bio što se preko noći i preko kolena pravila država, a to ne ide tako. Zaboravljen je važan element državnosti, a to je međunarodno priznanje. Ništa se nije radilo na tom pravnom segmentu državnosti. Već sam naglasio da RSK nije bila od nikog priznata, čak ni od zvaničnog Beograda.
Trebalo se najpre prihvatiti kulturna i politička autonomija, i kroz medijski lobi stvarati uslove za međunarodno priznanje. Tek onda referendum i pravo na odcepljenje (kad si međunarodno i pravno osiguran) ili rat , ako je u krajnjoj nuždi bio neizbežan. Međutim RSK nije imala političare svetskog kalibara. Zato je i Beograd sa Zagrebom mogao da diktira tempo manipulacije.
Druga stvar što se identitet Srpskog nacionalizma gradio u lokalnim kafanama.

Kad imaš silu i kad ostvariš rezultate na terenu međunarodno priznanje je nebitna stvar.
Niko ne priznaje da je Krim deo Rusije, ali u Moskvi se niko ne potresa zbog toga. Krim je deo Rusije u svakom mogućem smislu, a to što EU i Amerika ne priznaju da je Krim deo Rusije ne može promeniti realnost niti vratiti Krim Ukrajini.
 
Pad Krajine kao i bombardovanje Srbije treba da bude nauk srpskoj vojsci i politicarima.Krajina je pala za par dana zato sto je hrvatska vojska uz pomoc nato aviona prekinula sistem veze vojske Krajine.Onda je nastupila propaganda i panika.T u nije bilo nekoga kao Misic da razbijenu vojsku u bjezaniji pregrupise i uspostavi rezervnu liniju odbrane.Znaci nasa vojska ne moze da ide u korak sa svjetskim silama.Umjesto nabavljanja modernog naoruzavanja treba sa strucnjacima da se radi na poboljsanju starih mehanickih oruzja.Bez elektronike koja upravlja sistemima.Imas na radaru avion neprijatelja ispalis raketu da eksplodira na toj visini ili oboris ili promasis.Ali nema ometanja pa da raketa skrene.I u Krajini su imali vremena da uvezu linije zicama i indukovanim telefonima pa bi imali vezu i kada su unisteni releji.Da su imali sistem veze izdrzali bi mnogo duze ovako...Mada poraz same vojske Krajine bez podrske Srbije je bio neizbjezan.
 
Sve je počelo proglašavanjem Republike Hrvatske kao zemlje Hrvatskog naroda i izbacivanjem Srba kao konstitutivnog naroda iz ustava. Jedini racionalan političar je bio akademik Jovan Rašković koji se zalagao za kulturnu autonomiju Srba u Hrvatskoj. Međutim, pošto je ex yu odličan humus za medijsku manipulaciju Srbima je porastao apetit ,pa smo sa kulturne autonomija,ekspresno prešli preko političke autonomije i strvorili SAO Krajinu iz koje je nastala RSK.
RSK je do samog nastanka osuđena na propast, i moje mišljenje je da je ona namerno instalirana u dogovoru Beograda i Zagreba, radi lakšeg vojnog intervenisanja i rešavanja Hrvatskog etničkog pitanja. Beograd je zauzvrat dobio Bosansku Posavinu u Republici Srpskoj i stvoreni su uslovi da se Bosna i Heregovina podeli kad za to dođe pogodno vreme kroz novi rat. Krako i jasno Beograd je pustio Krajinu niz vodu, da bio ostvario svoje istorijske pretenzije prelaska preko Drine i spajanja sa RS.
Sam geografski položaj RSK je bio praktično neodbranjiv, a vojna i ekonomska egzistencija same RSK je bila na niskom nivou i bez direktne pomoći Beograda nije bilo mogućnosti da se samostalno izbori sa ratnim stanjem. Kolika je naivnost političara u RSK bila, najbolje ilustruje podatak da samu RSK tadašnja Jugoslavija nikad nije ni priznala, a kako i bi kad je Republiika Hrvatska bila međunarodno priznata država u avnojskim granicama.To je već pravno pitanje. Zašto Slobo nije branio RSK, pa jednostavno zato što bi izvršio agresiju na međunarodno priznatu državu.Sad druga je stvar što je manipulisao nacionalnim intesima i slao ratne emisonae iz Srbije da pljačaku po RSK,i ljudima obećavao razne utpije ujedinjenja RSK, RS i SRJ. Čak je postojao i dokumentovani sporazum o zajedničkoj odbrani RSK , RS, i SRJ.
Međutim,jasno je da su Sloba i Bosanci ostavili na cedili RSK ,radi svojih intersa.

Slično i ja mislim, Krajina je bila Miloševićev ratni čip, a projektovani dobitak nešto sasvim drugo, to jest Srpska bez Hrvata kao faktora koji bi mogao da predstavlja neku smetnju tim aspiracijama. Jednostavna stvar, vežeš hrvatsku vojsku za Krajinu i oduzmeš joj mogućnost delovanja u Bosni. Zbog toga su muslimani i mogli onako da izmasakriraju Hrvate u njihovom međusobnom sukobu, Hrvatima nije imao ko da pomogne, osim Srba da prihvate izbeglice. Ko zna, možda je čak i ta sekvenca bila deo dogovora...
 
Mislim da je Republika Srpska Krajina nepravedno zapostavljena, tačnije zaboravljena u "srpskoj priči"

сигурно није заборављена, али тренутно је горући проблем највише на југу у српској причи

а затим да почнемо да гледамо ка западу...
 
RSK je zamenjena za RS. To je bila velika trampa u trouglu srbi-hrvati-muslimani koji su ogranizovali amerikanci.
Hrvati su izgubili HR Hercceg-Bosna jos 1994, za to su dobili RSK. Srbi su dobili RS ali su izgubili RSK. A muslimani su dobili HR Hercegg-Bosna, Federacija, ali su morali pristati na postojanje RS.
RSK nije pala kompletno 1995. Istocni deo RSK, oko Vukovara, to hrvati nikada nisu smeli vojno da napadnu jer su se plasili blizine Srbije i Amerikanci su im rekli da nece imati njihovu zastitu ako napadnu jer su hrvati trebali Amerikancima u Bosni . Ceo napad na delove RSK u maju i avgustu 1995 je bilo da bi se zavrsio rat u BiH u odnosu podele 51-49% a ni to nisu hrvati i muslimani bili sposobni da urade kako je bilo zamisljeno od strane Amerikanaca pa je Milosevic u Dejtonu dao Sarajevo, koridor prema Gorazdu i na kraju je predao Brcko na arbitrazu pa je Brcko postao distrikt.
Milosevic je predao i Vukovar za jako malo iako je plan bio da se da veca autonomija Srbima tamo. Ali je Tudjmanu prodao Srbe u Baranji i Sremu da bi dobio podrsku Tudjmana u Dejtonu kontra Alije, Tudjman je prodao muslimane u Dejtonu. Toliko je Milosevic bio ocajan da mu se skinu sankcije. Onda je istocni deo RSK vracen u sastav hrvatske do 1998, kada je Milosevicu aktivirano Kosova.
 
Slično i ja mislim, Krajina je bila Miloševićev ratni čip, a projektovani dobitak nešto sasvim drugo, to jest Srpska bez Hrvata kao faktora koji bi mogao da predstavlja neku smetnju tim aspiracijama. Jednostavna stvar, vežeš hrvatsku vojsku za Krajinu i oduzmeš joj mogućnost delovanja u Bosni. Zbog toga su muslimani i mogli onako da izmasakriraju Hrvate u njihovom međusobnom sukobu, Hrvatima nije imao ko da pomogne, osim Srba da prihvate izbeglice. Ko zna, možda je čak i ta sekvenca bila deo dogovora...
U ratu Hrvata i muslimana je ucestvovalo dosta vojske iz Hrvatske,ali su ih muslimani razbili.Cak su i Srbi ratovali na strani Hrvata pod oznakama hvo.Sto je za mene bilo apsurdno.Nismo trebali da se mjesamo u njihov sukob.A mi rentirali vojsku i topove.Zato smo na kraju prosli kako smo prosli.
 
Srpske vojske, namerno u mnozini, su pomagale muslimane. VRS je tokom rata muslimana i hrvata u Hercegovini davao podrsku muslimanima. U srednjoj Bosni su pomagali hrvate. SvK(srpska vojska krajine) je pomagala Fikretu Abdicu protiv Alijinog 5. korpusa iz Bihaca, 1994 je mnogo muslimanskih izbeglica iz Kladuse bilo u RSK.
 
U ratu Hrvata i muslimana je ucestvovalo dosta vojske iz Hrvatske,ali su ih muslimani razbili.Cak su i Srbi ratovali na strani Hrvata pod oznakama hvo.Sto je za mene bilo apsurdno.Nismo trebali da se mjesamo u njihov sukob.A mi rentirali vojsku i topove.Zato smo na kraju prosli kako smo prosli.

Svakako da nismo, ali kada sam rekao da Hrvatima nije imao ko da pomogne (pre nego što sam saznao da su učestvovali i Hrvati iz Hrvatske), mislio sam na to da Hrvatska zbog Krajine nije mogla da se angažuje punim kapacitetom u Bosni, što bi možda obrnulo vodu na njihovu vodenicu makar u meri da budu u dobroj pregovaračkoj poziciji u Dejtonu, odnosno da dobiju svoj entitet. Onako razbijeni, morali su da prihvate sve što im je ponuđeno, a to je ništa u odnosu na ono što su mogli da imaju...
 
Svakako da nismo, ali kada sam rekao da Hrvatima nije imao ko da pomogne (pre nego što sam saznao da su učestvovali i Hrvati iz Hrvatske), mislio sam na to da Hrvatska zbog Krajine nije mogla da se angažuje punim kapacitetom u Bosni, što bi možda obrnulo vodu na njihovu vodenicu makar u meri da budu u dobroj pregovaračkoj poziciji u Dejtonu, odnosno da dobiju svoj entitet. Onako razbijeni, morali su da prihvate sve što im je ponuđeno, a to je ništa u odnosu na ono što su mogli da imaju...
Hrvatskoj je svijet dozvolio da dosta jedinica HV ucestvuje u ratu.Srbima nije.Bili su dobrovoljci iz Srbije kojih nije bio nesto velik broj.Od jedinica bili su Legija i Arkan sa svojima.Muslimani su cesto ratovali i sa 63.padobranskom.Sada da li su bili ili su ih ovi izmisljali neznam tacno.Od datuma kada je vojska iz Srbije morala da napusti BiH veceg broja vojske Jugoslavije nije bilo.
 
Republika Srpska Krajina je prva prava srpska država zapadno od Drine u modernoj srpskoj istoriji.Formirana je 21.12.1990.prvo kao (SAO) Srpska Autonomna Oblast Krajina dan pre nego što će hrvatski sabor izglasati novi ustav poznatiji kao (Božićni ustav)koji je Srbe izbacivao kao državotvoran i konstitutivan narod i svodio ga na nivo nacionalne manjine.Na samom kraju rata pred potpisivanja Sarajevskog primirja 03.01.1992.koje je predhodilo potpisivanju Vensovog mirovnog plana UN,19.12.1991.SAO Krajina se preimenuje i proglašava svoju samostalnost i državnost kao Republika Srpska Krajina.Da u međuvremenu 92.-95.nije izbio troipogodišnji najteži i najkrvaviji rat na prostoru SFRJ onaj u bivšoj BiH,Krajina bi nesumnjivo postojala u nekom obliku i dan danas.Ovako,u sveopštoj trange-frange podeli koju su vodile velike sile predvođene Amerikancima a koje su za cilj imale završetak rata na području SFRJ po principu svako nešto mora dati da bi nešto dobio,nakon pet godina skoro preko noći nestala je prva srpska država zapadno od Drine
I tako pošto su pet godina predvodili RSK Goran Hadžić,Milan Martić i Milan Babić i nazivani predsednicima,ministrima i premijerima,baš kao što je nestala Krajina,nestale su i njihove titule,pa su preko noći postali jedan"magacioner"jedan "polupismeni milicajac" i jedan"ludi zubar".Pa su perači svoje prljave savesti na taj način objašnjavali zašto je Krajina pala,jer eto kako može da opstane jedna država koju vode takvi ljudi potpuno zanemarujući činjenicu da su ih oni te i takve instalirali u veh krajiške politike,držali sve vreme na vlasti i na kraju ih bacili u blato.
 
Као Србин који је тад живио међу њима, могу рећи да је њихов став био најтврђи став - Хрватска само за Хрвате.

Да је било икакве воље са њихове стране то би прошло боље и за једне и за друге. Имали смо Рашковића и ми и они - они га нијесу хтјели. Туђман је одма ишао код Милошевића и овај га је смакао.

Недорасло вођство Срба у Крајини је наметао Милошевић.
 
Od antropilogije,genetike i istorije mogu, sta vam treba :mrgreen:

Nema se šta puno reći, rekao je Kep sve..
Klasična Izdaja Zlove Miloševića.
Drago mi je samo što su Hrvati barem na Baniji dobili po nosu i skupo platili taj dogovor.

Pogledajte prilog 685397

Piše o narodu sve, eto kaze I Kočić.
Добили су они и у Далмацији по носу на више мјеста, али шта то уопште значи кад је са босанске стране било све отворено?
На Кордуну и Банији су леђа била осигурана бар прво вријеме. Главни удар је био са босанске стране са терена ВРС, тј. Грахово и Динара.
 

Back
Top