Alekasandar3
Buduća legenda
- Poruka
- 35.716
NA POMOLU NOVI PAKT
RS u savezu sa Srbijom, Belorusijom i Rusijom!
Savez Srbije, Rusije, Ukrajine, Kazahstana, Belorusije bi u političkom, ekonomskom i vojnobezbednosnom smislu trebalo da predstavlja pandan EU. Reč je o ekonomskom projektu koji obuhvata populaciju od preko 250 miliona ljudi
Republika Srpska pristupiće političko-ekonomskom savezu zemalja bivšeg Sovjetskog saveza koji će biti osnovan početkom sledeće godine, čiji su inicijatori ruski predsednik Dmitrij Medvedev i premijer Vladimir Putin. U ovom savezu bi, pored Rusije, u početku bile Ukrajina, Kazahstan, Belorusija i Srbija!
Kako Press RS saznaje iz odlično obaveštenih diplomatskih izvora, najviši zvaničnici Srpske već su dali načelni pristanak za pristupanje novom ekonomsko-političkom projektu. Sagovornik našeg lista iz Vlade RS kaže da je projekat formiranja tzv. Evroazijske unije, koja bi u političkom, ekonomskom i vojnobezbednosnom smislu predstavljala pandan Evropskoj uniji, dugo pri vrhu liste prioriteta ruske spoljne politike.
Sve je usklađeno sa propisima EU
Direktor Direkcije za evropske integracije BiH Nevenka Savić kaže da je u ovom trenutku teško dati preciznu ocenu kako bi se eventualni ulazak RS u Evroazijsku uniju odrazio na put BiH prema EU i NATO.
- Tu pre svega mislim na pitanje zakonodavstva koje je BiH poslednjih godina usklađivala s pravnim propisima EU. Ne znam koliko su propisi funkcionisanja Evroazijske unije usklađeni s pravnim aktima i normama EU - kaže Savićeva.
- Osim država bivšeg Sovjetskog saveza, koje za Rusiju predstavljaju strateški najznačajnija područja, ruska spoljna politika sve je eksplicitnije usmerena i na jačanje uticaja na Balkanu, preko istorijskog savezništva sa Srbijom, a preko nje i sa RS - kaže naš sagovornik.
Nije na štetu BiH
Oni ističu da eventualno pristupanje RS ovom savezu ni na koji način ne bi ugrozilo približavanje BiH evroatlantskim integracijama, jer je u osnivačkim aktima Evroazijske unije svim zemljama članicama ostavljena mogućnost pristupanja i drugim međunarodnim organizacijama sličnog karaktera. Naši izvori dodaju da bi Srpska, ukoliko pristupi novom savezu, dugoročno ostvarila ogromnu ekonomsku, ali i političku korist.
- Kako je zamišljeno, Evroazijska unija će prvenstveno predstavljati ogromno tržište roba i kapitala, bez ikakvih carinskih barijera, a reč je o tržištu koje obuhvata populaciju od preko 250 miliona ljudi! Kako RS i BiH trenutno imaju nepremostive prepreke da bilo šta izvoze u zemlje EU, pristupanje novom savezu otvorilo bi nebrojene mogućnosti za domaću privredu. Ne treba zanemariti i značaj ruskog političkog „patronata" i zaštite interesa svih zemalja koje pristupe toj uniji - ističe naš sagovornik.
Direktor Centra za međunarodne odnose iz Banjaluke Miloš Šolaja kaže da je priča oko mogućeg pristupanja RS novom velikom ekonomsko-političkom savezu utemeljena na realnim osnovama. On podseća i na ranije izjave najviših ruskih zvaničnika, u kojima se ukazuje na neophodnost novih integracija, Šolaja smatra da bi učlanjivanjem RS i Srbije u Evroazijsku uniju bio napravljen još jedan snažan korak ka miru i stabilnosti cele regije.
- Ideja o formiranju Evroazijske unije u stvari je potekla od Igora Panarina, čoveka koji se smatra ocem moderne ruske diplomatije. Osim toga, predsednik Medvedev i premijer Putin su više puta javno iznosili inicijativu o formiranju novih ekonomskih i bezbednosnih asocijacija kojima, kako stalno ističu, nije cilj pokretanje novog hladnog rata, već isključivo razvoj još bolje saradnje i između Istoka i Zapada - kaže Šolaja.
Otvaranje mogućnosti za pristupanje Evroazijskoj uniji snažno je pozdravljena i od strane ekonomista i predstavnika vodećih političkih stranaka u RS.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Banjaluci Vujo Vukmirica ističe da bi pristupanje jednoj takvoj asocijaciji RS predstavljalo ogromnu perspektivu za domaću privredu.
- Nalazimo se u svojevrsnoj ekonomskoj izolaciji i otvaranje jednog takvog tržišta konačno bi privredi RS omogućilo da izađe iz ćorsokaka. Bile bi nam otvorene nebrojene mogućnosti za izvoz poljoprivrednih dobara, angažman domaćih građevinskih firmi u zemljama koje ubrzano razvijaju svoju infrastrukturu, slobodnu cirkulaciju radne snage u oba smera - kaže Vukmirica.
Član GO SNSD-a Dušanka Majkić ocenjuje da bi članstvo RS u novom ekonomsko-političkom savezu predstavljalo fantastičan uspeh.
Velika šansa za RS
- Sve zemlje na svetu prvenstveno se vode svojim interesima. Ako bi RS u Evroazijskoj uniji imala mogućnosti za brži ekonomski napredak, ubeđena sam da nema čoveka koji to neće pozdraviti. Lično, bila bih presrećna kad bi taj aranžman zaživeo već danas - kaže Majkićeva.
Vukota Govedarica, potpredsednik SDS-a, misli da se radi o „zanimljivoj ponudi" koju je potrebno najozbiljnije razmotriti.
- Formiranje Evroazijske unije bilo je i očekivano, s obzirom na veliku ekonomsku krizu koja je pogodila EU. Očigledno je da Moskva želi postati jedan od najznačajnijih ekonomskih centara moći u svetu, a mi u celoj toj priči treba da pronađemo svoje interese - ocenjuje Govedarica.
B. KNEŽEVIĆ
RS u savezu sa Srbijom, Belorusijom i Rusijom!
Savez Srbije, Rusije, Ukrajine, Kazahstana, Belorusije bi u političkom, ekonomskom i vojnobezbednosnom smislu trebalo da predstavlja pandan EU. Reč je o ekonomskom projektu koji obuhvata populaciju od preko 250 miliona ljudi
Republika Srpska pristupiće političko-ekonomskom savezu zemalja bivšeg Sovjetskog saveza koji će biti osnovan početkom sledeće godine, čiji su inicijatori ruski predsednik Dmitrij Medvedev i premijer Vladimir Putin. U ovom savezu bi, pored Rusije, u početku bile Ukrajina, Kazahstan, Belorusija i Srbija!
Kako Press RS saznaje iz odlično obaveštenih diplomatskih izvora, najviši zvaničnici Srpske već su dali načelni pristanak za pristupanje novom ekonomsko-političkom projektu. Sagovornik našeg lista iz Vlade RS kaže da je projekat formiranja tzv. Evroazijske unije, koja bi u političkom, ekonomskom i vojnobezbednosnom smislu predstavljala pandan Evropskoj uniji, dugo pri vrhu liste prioriteta ruske spoljne politike.
Sve je usklađeno sa propisima EU
Direktor Direkcije za evropske integracije BiH Nevenka Savić kaže da je u ovom trenutku teško dati preciznu ocenu kako bi se eventualni ulazak RS u Evroazijsku uniju odrazio na put BiH prema EU i NATO.
- Tu pre svega mislim na pitanje zakonodavstva koje je BiH poslednjih godina usklađivala s pravnim propisima EU. Ne znam koliko su propisi funkcionisanja Evroazijske unije usklađeni s pravnim aktima i normama EU - kaže Savićeva.
- Osim država bivšeg Sovjetskog saveza, koje za Rusiju predstavljaju strateški najznačajnija područja, ruska spoljna politika sve je eksplicitnije usmerena i na jačanje uticaja na Balkanu, preko istorijskog savezništva sa Srbijom, a preko nje i sa RS - kaže naš sagovornik.
Nije na štetu BiH
Oni ističu da eventualno pristupanje RS ovom savezu ni na koji način ne bi ugrozilo približavanje BiH evroatlantskim integracijama, jer je u osnivačkim aktima Evroazijske unije svim zemljama članicama ostavljena mogućnost pristupanja i drugim međunarodnim organizacijama sličnog karaktera. Naši izvori dodaju da bi Srpska, ukoliko pristupi novom savezu, dugoročno ostvarila ogromnu ekonomsku, ali i političku korist.
- Kako je zamišljeno, Evroazijska unija će prvenstveno predstavljati ogromno tržište roba i kapitala, bez ikakvih carinskih barijera, a reč je o tržištu koje obuhvata populaciju od preko 250 miliona ljudi! Kako RS i BiH trenutno imaju nepremostive prepreke da bilo šta izvoze u zemlje EU, pristupanje novom savezu otvorilo bi nebrojene mogućnosti za domaću privredu. Ne treba zanemariti i značaj ruskog političkog „patronata" i zaštite interesa svih zemalja koje pristupe toj uniji - ističe naš sagovornik.
Direktor Centra za međunarodne odnose iz Banjaluke Miloš Šolaja kaže da je priča oko mogućeg pristupanja RS novom velikom ekonomsko-političkom savezu utemeljena na realnim osnovama. On podseća i na ranije izjave najviših ruskih zvaničnika, u kojima se ukazuje na neophodnost novih integracija, Šolaja smatra da bi učlanjivanjem RS i Srbije u Evroazijsku uniju bio napravljen još jedan snažan korak ka miru i stabilnosti cele regije.
- Ideja o formiranju Evroazijske unije u stvari je potekla od Igora Panarina, čoveka koji se smatra ocem moderne ruske diplomatije. Osim toga, predsednik Medvedev i premijer Putin su više puta javno iznosili inicijativu o formiranju novih ekonomskih i bezbednosnih asocijacija kojima, kako stalno ističu, nije cilj pokretanje novog hladnog rata, već isključivo razvoj još bolje saradnje i između Istoka i Zapada - kaže Šolaja.
Otvaranje mogućnosti za pristupanje Evroazijskoj uniji snažno je pozdravljena i od strane ekonomista i predstavnika vodećih političkih stranaka u RS.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Banjaluci Vujo Vukmirica ističe da bi pristupanje jednoj takvoj asocijaciji RS predstavljalo ogromnu perspektivu za domaću privredu.
- Nalazimo se u svojevrsnoj ekonomskoj izolaciji i otvaranje jednog takvog tržišta konačno bi privredi RS omogućilo da izađe iz ćorsokaka. Bile bi nam otvorene nebrojene mogućnosti za izvoz poljoprivrednih dobara, angažman domaćih građevinskih firmi u zemljama koje ubrzano razvijaju svoju infrastrukturu, slobodnu cirkulaciju radne snage u oba smera - kaže Vukmirica.
Član GO SNSD-a Dušanka Majkić ocenjuje da bi članstvo RS u novom ekonomsko-političkom savezu predstavljalo fantastičan uspeh.
Velika šansa za RS
- Sve zemlje na svetu prvenstveno se vode svojim interesima. Ako bi RS u Evroazijskoj uniji imala mogućnosti za brži ekonomski napredak, ubeđena sam da nema čoveka koji to neće pozdraviti. Lično, bila bih presrećna kad bi taj aranžman zaživeo već danas - kaže Majkićeva.
Vukota Govedarica, potpredsednik SDS-a, misli da se radi o „zanimljivoj ponudi" koju je potrebno najozbiljnije razmotriti.
- Formiranje Evroazijske unije bilo je i očekivano, s obzirom na veliku ekonomsku krizu koja je pogodila EU. Očigledno je da Moskva želi postati jedan od najznačajnijih ekonomskih centara moći u svetu, a mi u celoj toj priči treba da pronađemo svoje interese - ocenjuje Govedarica.
B. KNEŽEVIĆ
... A I ETNICKI SU MNOGO HOMOGENIJI ....
СТРАШНО!

strasno sta sve nema da se procita na forumu? 