Republika Srpska i Milorad Dodik - narodni čovek za sva vremena!

STEVANDIĆ: Napadi na Dodika, mitropolita Joanikija i lidere Srba u Crnoj Gori imaju za krajnji cilj slabljenje Srbije​

S. M.
02. 09. 2021. u 12:46

SINHRONIZOVANI napadi na Dodika i funkcionere Republike Srpske, mitropolita Joanikija i lidere Srba u Crnoj Gori imaju za krajnji cilj targetiranje i slabljenje Srbije, smatra predsednik US-a Nenad Stevandić.​

СТЕВАНДИЋ: Напади на Додика, митрополита Јоаникија и лидере Срба у Црној Гори имају за крајњи циљ слабљење Србије

Foto: Ujedinjena srpska


On tvrdi da su usklađeni napadi na Dodika, Joanikija i Srbe u Crnoj Gori. Stevandić je u emisiji „Dobro jutro Srbijo” na Hepi televiziji izjavio da je u poslednjih 10 godina Srbija izrasla u regionalnog diva i garanta svih Srba van matice, a posebno u Republici Srpskoj, jer je potpisnik i garant Dejtonskog sporazuma.

– Bošnjačka politika je potpuno derealizovana i regionalno odbačena od velikih igrača i pokušava da političkim prošenjem kod velikih sila i povezivanjem sa omrznutim i kriminalizovanim Đukanovićem, opstane u političkoj orbiti, ali je taj stereotip srbofobne inercije već oslabio i uvenuo – istakao je Stevandić.

On tvrdi da je radikalizam u bošnjačkom rukovodstvu dobio paničan zamah sa nesagledivim posledicama po mir, jer iz Sarajava i Podgorice stižu poruke da su spremni na incidente i sukobe.

- A već su sa Hrvatskom i Srbijom potpuno uništili korektne odnose. Ukoliko od nelegalnog visokog predstavnika za to isprose podršku, to bi mogao biti i kraj Bosne i Hercegovine. Republika Srpska, i pored svih političkih razlika i loših odnosa među predsednicima političkih partija i blokova, ostaje jedinstvena u odbrani svojih prava – zaključio je Stevandić.
 
Bilo koje lomljenje vlasti, crkve, i sistema dovodi do naglog osiromašenja naroda a saim tim i do nepoznati posledica
Da bi promenio vlast moraš da misliš na narod inače nećeš biti dugo vlast !
Istoria magistra vitae est
Osima ako svoje (podle?) namere upakuješ pod 'demokratska volja naroda'? Recimo, Tuđman reko: Imaćemo Hrvatsku, makar jeli travu! I tako sada raja jede travu i ĆUTI! :bravo:
 
To nije samo po sebi ni pozitivna ni negativna osobina.To je njegov izbor a u zemlji Aleksandra Vucica vlada sloboda govora pa Zarko Korac moze da bude i velikomusliman.Mali problem za Zarka je to sto Srbi ne obracaju paznju ma tp sta im Zarko govori.
Zarko Korac nije musliman, on je dosmalnija, a to je mnogo gore. Srbi moraju da se udruze pod zastavom milorada dodika i vojno oslobode republiku srbsku od tlacenja zapada. EU i NATO su u raspad, vidimo u avganistanu. Sledi napustanje kosova i nato bezi iz bosne, iaoko ne treba da su tamo, i onda srbi uvede OPSTU MOBILIZACIJU I OSLOBADJAJU SVE NA PUTU. ZIVELA SRBIJAAAAA!!!!
 
1630609601218.png





VUKANOVIĆ OPET "RASKINUO" S OPOZICIJOM: "Nešić predlaže ono što Dodiku odgovara, crveni alarm mi se upalio i ključ je..."


Narodni poslanik Kluba SDS Nebojša Vukanović na svom blogu otvoreno je govorio o odnosima sa opozicijom, te kakav je njegov stav o dolasku lidera DNS Nenada Nešića na stranu opozicije.


vukanovic_1[1].jpg


Prije 8h

Narodni poslanik iz Trebinja, ponovo je „raskinuo“ sa opozicijom poručivši da vjeruje da će Lista za pravdu i red, koju predvodi, na narednim izborima osvojiti više glasova nego PDP, a kao jedan od glavnih razloga za neslaganje sa opozicionim liderima istakao je djelovanje predsjednika DNS Nenada Nešića za kojeg tvrdi da je blizak sa Dodikom.

– Ne možete biti bliski sa vlastima i očekivati da vam narod vjeruje – poručio je Vukanović.

On je podsjetio da je Nenad Nešić tražio da posljednja posebna zajednička sjednica u NSRS bude zatvorena za javnost.

– Crveni alarm mi se upalio i ključ je za mene bio nedavno kad se Nešić smijuljio s Dodikom na onoj konferenciji. Ne možete imati takav osmijeh uz razgovor ako niste bliski- kaže Vukanović.

On je zamjerio Nešiću na bliskom odnosu sa liderom SNSD.

– Tokom moje diskusije na toj sjednici, kada sam napao Stevandića zbog njegove priče da smo jači nego 1992 godine, takve priče ne podnosim, i kada sam ga napao onda je ustao Dodik i rekao „e upravo zato smo zatvorili sjednicu jer smo znali da ćeš ti da nas skreneš u pogrešnom smjeru i da ćeš ti da razbijaš srpsko jedinstvo“. Shvatio sam da Nešić predlaže ono što Dodiku odgovara, a do juče su bili skupa i onako se smijulje zajedno – kazao je Vukanović.

Opoziciji je poručio da se neće zadugo gledati, jer on neće dolaziti ni na kakve sastanke s njima, šiše Srpskainfo.

– Čitav život sam posvetio ovome i sve sam stavio na kocku i žrtvovao boreći se za opštu stvar i ne mogu da dozvolim da je neko ko je dio tog sistema protiv kojeg sam se borio odjednom dođe ovamo i počne da mi govori kako treba šta da se radi. Ne može – poručio je Vukanović.
Političkim saradnicima iz opozicije je poručio „osjećam se odbačen, kao trinaesto prase“. Najviše im zamjera što su umjesto njega izabrali koncept predsjednika DNS Nenada Nešića.

– Mene ste se tako lako odrekli- poručio je Vukanović liderima opozicije.

Dodao je da mu je savjest mirna i da više nikome neće davati podršku, a da će opozicija morati dobro da se namuči da ga privoli da ponovo razgovara sa njima.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Pogledajte prilog 1005555




VUKANOVIĆ OPET "RASKINUO" S OPOZICIJOM: "Nešić predlaže ono što Dodiku odgovara, crveni alarm mi se upalio i ključ je..."


Narodni poslanik Kluba SDS Nebojša Vukanović na svom blogu otvoreno je govorio o odnosima sa opozicijom, te kakav je njegov stav o dolasku lidera DNS Nenada Nešića na stranu opozicije.


Pogledajte prilog 1005556

Prije 8h

Narodni poslanik iz Trebinja, ponovo je „raskinuo“ sa opozicijom poručivši da vjeruje da će Lista za pravdu i red, koju predvodi, na narednim izborima osvojiti više glasova nego PDP, a kao jedan od glavnih razloga za neslaganje sa opozicionim liderima istakao je djelovanje predsjednika DNS Nenada Nešića za kojeg tvrdi da je blizak sa Dodikom.

– Ne možete biti bliski sa vlastima i očekivati da vam narod vjeruje – poručio je Vukanović.

On je podsjetio da je Nenad Nešić tražio da posljednja posebna zajednička sjednica u NSRS bude zatvorena za javnost.

– Crveni alarm mi se upalio i ključ je za mene bio nedavno kad se Nešić smijuljio s Dodikom na onoj konferenciji. Ne možete imati takav osmijeh uz razgovor ako niste bliski- kaže Vukanović.

On je zamjerio Nešiću na bliskom odnosu sa liderom SNSD.

– Tokom moje diskusije na toj sjednici, kada sam napao Stevandića zbog njegove priče da smo jači nego 1992 godine, takve priče ne podnosim, i kada sam ga napao onda je ustao Dodik i rekao „e upravo zato smo zatvorili sjednicu jer smo znali da ćeš ti da nas skreneš u pogrešnom smjeru i da ćeš ti da razbijaš srpsko jedinstvo“. Shvatio sam da Nešić predlaže ono što Dodiku odgovara, a do juče su bili skupa i onako se smijulje zajedno – kazao je Vukanović.

Opoziciji je poručio da se neće zadugo gledati, jer on neće dolaziti ni na kakve sastanke s njima, šiše Srpskainfo.

– Čitav život sam posvetio ovome i sve sam stavio na kocku i žrtvovao boreći se za opštu stvar i ne mogu da dozvolim da je neko ko je dio tog sistema protiv kojeg sam se borio odjednom dođe ovamo i počne da mi govori kako treba šta da se radi. Ne može – poručio je Vukanović.
Političkim saradnicima iz opozicije je poručio „osjećam se odbačen, kao trinaesto prase“. Najviše im zamjera što su umjesto njega izabrali koncept predsjednika DNS Nenada Nešića.

– Mene ste se tako lako odrekli- poručio je Vukanović liderima opozicije.

Dodao je da mu je savjest mirna i da više nikome neće davati podršku, a da će opozicija morati dobro da se namuči da ga privoli da ponovo razgovara sa njima.

Iznošenje vesti iz tabloida pokazuje neozbiljnost prema mišljenju umni ljudi !
Ali svako ima pravo na mišljenje , dok se uozbiljava
Ovde nećeš naći učesnike rata da raspravljaju a da ne brane svoju frakciju
Svi ostali se penju na lestvici negledajući posledice svojih postupaka
Multinacionalnost više nije pitanje , nego ograde
 
Zarko Korac nije musliman, on je dosmalnija, a to je mnogo gore. Srbi moraju da se udruze pod zastavom milorada dodika i vojno oslobode republiku srbsku od tlacenja zapada. EU i NATO su u raspad, vidimo u avganistanu. Sledi napustanje kosova i nato bezi iz bosne, iaoko ne treba da su tamo, i onda srbi uvede OPSTU MOBILIZACIJU I OSLOBADJAJU SVE NA PUTU. ZIVELA SRBIJAAAAA!!!!
Nije Srbima cilj da oslobode samo Srpsku nego i celu BiH s izuzetkom zapadne Hercegovine,Nema potrebe za vojnim angazovanjem.Muslimani i Hrvati u masama napustaju BiH.To je stampedo takoreci.
 
1630627896868.png



Komšić: Dodik na sastanku sa Erdoganom nije pomenuo Srbiju, zato sam se smejao


1630087947-Tan2021-8-27_1983296_0-750x562[1].jpg


30. avg. 2021

Predsedavajući Predsedništva BiH Željko Komšić izjavio je da srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik na sastanku sa turskim predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom, nijednom nije pomenuo Srbiju, već je tražio samo posredovanje Turske u unutrašnjim pitanjima BiH.

„Dodik je na poslednjem sastanku tražio pomoć i to jedino od predsednika Turske, u smislu da se uključi i posreduje u unutrašnjim pitanjima Bosne i Hercegovine, a onda je posle sastanka, na samoj konferenciji za medije pokušao da u to uvrsti i Srbiju, koju nije pominjao na sastanku. Zato sam se i smejao“, saopštio je Komšić.

Televizijske kamere uhvatile su Komšića da se smeje i prevrće očima dok posle sastanka izjavu novinarima daje Dodik, koji je u tom momentu govorio o ideji „novog političkog dogovora“ u BiH.

Dodik je rekao da je situaciju u Bosni i Hercegovini moguće rešiti uz posredovanje predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana, Srbije Aleksandra Vučića i Hrvatske Zorana Milanovića, koji bi, kako je kazao, mogli doprineti održanju dijaloga.

Erdogan je rekao da će Turska biti tu da pomogne unutrašnja pitanja BiH, koliko Bošnjacima, Srbima i Hrvatima to bude trebalo i ako se uspeju oko toga dogovoriti.

Hrvatski predsednik Zoran Milanović je rekao da Dejtonski sporazum ne bi trebalo dirati, čime je izazvao i reakcije političara u BiH.

Lideri opozicije u RS danas su istakli neće dozvoliti „raspakivanje“ Dejtonskog mirovnog sporazuma i da je novi Dodikov predlog „još jedno izazivanje krize“.

link

Додиг је пред турским председником био мањи од маковог зрна. Но, Додиг мора да оде. Због мањег босанско-херцеговачког ентитета, али и због целокупне климе у Региону. Додиг је (анти)политичар који више никоме није потребан.
 
Poslednja izmena od moderatora:
1630628352642.png


„SLOBODNA BOSNA“ EKSKLUZIVNO SAZNAJE: Počinje rasplet političke krize u BiH, Dodik će uskoro kapitulirati, u tajni plan uključen je i Vučić; Još neki bh. političari imaju razloga za brigu…


Prema našim saznanjima, postoji ozbiljna zabrinutost u dijelu njemačke i američke administracije o fokusiranju na probleme u Bosni i Hercegovini te su iz tog razloga već angažirani provjereni ljudi koji će Schmidtu pomoći da vodi ključne procese u vezi izmjena Izbornog zakona i ustavnih reformi.

31. Avg. 2021

Novi visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt obavlja nekoliko funkcija, pored Bundestaga, gdje, prema informacijama „Slobodne Bosne“ još uvijek nije podnio ostavku, Schmidt je član savjetodavnog odbora Bundesbanke, predsjedavajući fondacije Konrad Adenauer, te član Predsjedništva u svojoj partiji CDU.

Prema našim saznanjima, postoji ozbiljna zabrinutost u dijelu njemačke i američke administracije o fokusiranju na probleme u Bosni i Hercegovini te su iz tog razloga već angažirani provjereni ljudi koji će Schmidtu pomoći da vodi ključne procese u vezi izmjena Izbornog zakona i ustavnih reformi. Prema saznanjima „Slobodne Bosne“, riječ je najjačim ekspertima Njemačke i Amerike za vojnu strategiju i pregovaranje.

Dio njih je u Bosnu i Hercegovinu već stigao sa Schmidtom i bit će u njegovom kabinetu, a trenutno su smješteni u jednom sarajevskom hotelu.

Oni su zaduženi za koordiniranje skorog sastanka Milorada Dodika i Christiana Schmidta, na kome bi se trebao dogovoriti model izlaska iz trenutne krize.

U razgovore bi, prema informacijama „Slobodne Bosne“ trebao biti uključen i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, a kao rezultat svega za početak se najavljuje prestanak Dodikovih blokada. Plan je da se organizira sastanak u Bavarskoj, na koji bi bili pozvani Milorad Dodik, Bakir Izetbegović i Dragan Čović, a na tom sastanku bi trebala biti razriješena priča oko izmjena Izbornog zakona.

Prema saznanjima „Slobodne Bosne“, pokušat će se usaglasiti model između građanskog i etničkog koncepta, kojeg zagovara lider HDZ-a BiH Dragan Čović.
Također, saznajemo kako postoji zabrinutost zbog pojačanog, kako tvrde naši izvori, „radikalnog islama”, a za to se najviše optužuju Bakir Izetbegović i Elmedin Konaković.

Kada je u pitanju pozicija Milorada Dodika, njemu će se ponuditi zašitita od Rusa, jer je procjena kako predsjednik SNSD-a trenutno ima najveći pritisak upravo od njih. „Slobodna Bosna“ saznaje kako će se taj sastanak održati do kraja godine i to u strogoj tajnosti.

Prema našim izvorima, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je već obavijestio Milorada Dodika da mora sarađivati sa Schmidtom i njegovim saradnicima, a Vučić je Dodiku dao i garancije da će ispoštovati sve što se dogovori.

Uskoro će se analiza političke krize u Bosni i Hercegovini, koju su napravili Schmidtovi njemački i američki stručnjaci, naći na stolu njemačke kancelarke Angele Merkel, ali i u State Departmentu, te se nakon svega očekuje rasplet političke krize u Bosni i Hercegovini.
(SB)
 
Poslednja izmena od moderatora:

DF: Dodikov odlazak u diplomatsku samoizolaciju


1630629837602.png



2 days ago

Demokratska fronta (DF) smatra da je odluka člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorada Dodika da stupi u političku i diplomatsku samoizolaciju, s obzirom na to da Dodik neće prisustvovati Bledskom strateškom forumu, odnosno sastancima regionalnih i evropskih lidera u Sloveniji, veoma dobra sa stanovišta interesa države Bosne i Hercegovine, saopćeno je iz DF-a.


Druga dva člana Predsjedništva BiH mogu u punom kapacitetu predstavljati državu Bosnu i Hercegovinu i njene građane te iznijeti na jednom međunarodnom forumu poziciju Bosne i Hercegovine u okviru evropskih integracija, ali i skrenuti pažnju na blokade vezane za evropski put BiH, koje uglavnom vrše politike Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i Hrvatke demokratske zajednice (HDZ) protiveći se realizaciji 14 prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije o kandidatskom statusu za članstvo Bosne i Hercegovine u EU, napominje također DF.


Osim toga, imajući u vidu činjenicu da će sastancima s novim visokim predstavnikom u BiH prisustvovati i predsjednik Republike Srbije Aleksandar Vučić, postaje očigledno da Milorad Dodik ostaje potpuno usamljen u njegovom takozvanom nepriznavanju legitimiteta izbora novog visokog predstavnika, mišljenje je DF-a
 
Poslednja izmena od moderatora:
Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je večeras da je još jedan doprinos potpunoj konfuziji u BiH zahtjev za njegovu smjenu, koji je nelegalnom visokom predstavniku Christianu Schmidtu uputio bošnjački član Predsjedništva BiH Šefik Džaferović.

“BiH je od početka formiranja, odnosno potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma, iziskivala veliku međunarodnu intervenciju koja nije pomogla u stabilizaciji. BiH je sada u potpunom rasulu i svako pokušava na sitan i brz način pribaviti neku veliku korist, pa tako i Džaferović”, rekao je Dodik za ATV.

Prema njegovim riječima, Džaferović poziva lažnog visokog predstavnika da primijeni lažna bonska ovlašćenja u lažnoj zemlji kao što je BiH.

Dodik je ponovio da BiH nema visokog predstavnika i da, ukoliko želi imati ga, mora biti imenovan rezolucijom Vijeća sigurnosti UN.

“Sve je lažna predstava i glumi se neka država koje nema. Ovome doprinosi i činjenica da je doveden čovjek koji je imao uspješnu karijeru, ali je nelegalan visoki predstavnik. Ne možemo prihvatiti da mu damo status visokog predstavnika, jer je Srpska potpisnik Aneksa 10 Dejtonskog sporazuma, kojim je predviđeno da se visoki predstavnik imenuje rezolucijom Vijeća sigurnosti UN”, pojasnio je Dodik.

On je istaknuo da, ukoliko Srpska legalizira nelegalnu praksu, onda prihvaća da nije strana u međunarodnom ugovoru.

“Muslimani u BiH su ispostavljali zahtjeve visokim predstavnicima koji su ispunjavani. Tako i ova priča o Valentinu Inzku i nametanju zakona. Svaki zakon koji je nametnut je antiustavan, a ovakvo djelovanje pokrivaju sudci Bošnjaci i stranci u Ustavnom sudu BiH. Političko iskustvo, koje vidimo iz biografije Schmidta, bilo je presudno da ne uleti u glupost koju Džaferović pokušava nametnuti”, ukazao je Dodik.

Dodik je podsjetio da nije postojala odluka Predsjedništva BiH da bilo tko iz BiH ide na Bledski forum, tako da su Džaferović i Željko Komšić na forum išli privatno.

On je ponovio da na forum nije išao i zbog učešća Schmidta.

“Da sam otišao onda bi Igor Crnadak i oporba, koji pitaju zašto nisam išao, rekli zašto sam otišao. Oporba je uvijek protiv bilo čega, bez obzira na kontinutet. Njima je neugodno u zajedništvu i očigledno je da je mnogo mentora u sve ovo uključeno ili ljudi kojima su odgovorni. Vidio sam jučer Branislava Borenovića da se našao s vrhom obavještajne strukture SAD, što se krilo”, rekao je Dodik.

Dodik smatra da je bilo dobro sastati se s turskim predsjednikom Tayyipom Erdoganom kako Džaferović i Komšić ne bi, kako je rekao, svašta nakalemili Republici Srpskoj i da je stav iznio transparetno i jasno.

“I na sjednici Predsjedništva BiH morao sam se pojaviti i moje ponašanje je jasno. Sve je bilo u skladu sa zaključcima Narodne skupštine, jer ni jedna odluka Predsjedništva BiH nije usvojena. I na narednoj sjednci Predsjedništva ću biti protiv svake točke i pokrenut ću pitanje vitalnog interesa kako bi ih razmatrala Narodna skupština”, najavio je Dodik.

On je ocijenio da se osjeća potreba u regiji za novim dijalogom u BiH kako bi se pokušao postići dogovor, s tim da Komšić nema legitimitet da zastupa hrvatski narod, nego Dragan Čović.

“Međutim, i pored dobrih namjera, postoje oni koji su protiv dogovora, nego su za nametanja u BiH. Zato ćemo imati stalno nadmudrivanje ima li visokog predstavnika ili nema. Kada je riječ o Republici Srpskoj sve je jasno, kao i o Rusiji i Kini, ali i pojedinim europskim zemljama koje su stava da ništa ne treba nametati u BiH, pa ni europski put. Smatram da bi asistencija Srbije, Hrvatske i Turske mogla pomoći da se dođe do usuglašenog dogovora kojim bi se uvažavali interesi svih”, rekao je Dodik.

Dodik: Svaki građanin bit će zaštićen od Inzkovog zakona

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik poručio je u vezi sa zakonom o negiranju genocida, koji je nametnuo bivši visoki predstavnik Valentin Inzko, da će svaki građanin koji eventualno bude pozvan na kaznenu odgovornost u vezi s tim, dobiti zaštitu organa Republike Srpske.

“Svatko na tom planu treba se obratiti najbližoj policijskoj stanici, a Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Srpske u tom smislu ima nalog da spriječi bilo kakvo nasilje ili privođenje. Svatko tko bude prijavljen dobit će zaštitu”, rekao je Dodik za ATV.

On je rekao da bi takvi postupci mogli dovesti u situaciju da Srpska zabrani na svojoj teritoriji djelovanje Agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) BiH.

“U to ne mora nitko sumnjati. To su naši koraci, pa ako to žele, neka ih samo izazovu”, poručio je Dodik.

On je istakao da visoki predstavnik ne može donositi zakone i da, u tom smjeru, to nisu takozvana bonska ovlašćenja, već podvala i blef međunarodne zajednice.

“Ako sad podvijemo rep i šutimo, onda će ovdje 70 do 80 posto ljudi otići u zatvore…”, upozorio je Dodik.
 
Poslednja izmena od moderatora:

Dodik: Zahtjev Džaferovića - doprinos potpunoj konfuziji​

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je večeras da je još jedan doprinos potpunoj konfuziji u BiH zahtjev za njegovu smjenu, koji je nelegalnom visokom predstavniku Kristijanu Šmitu uputio bošnjački član Predsjedništva BiH Šefik Džaferović.

Milorad Dodik - Foto: SRNA

Milorad DodikFoto: SRNA
-
BiH je od početka formiranja, odnosno potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, iziskivala veliku međunarodnu intervenciju koja nije pomogla u stabilizaciji. BiH je sada u potpunom rasulu i svako pokušava da na sitan i brz način pribavi neku veliku korist, pa tako i Džaferović - rekao je Dodik za ATV.
Prema njegovim riječima, Džaferović poziva lažnog visokog predstavnika da primijeni lažna bonska ovlaštenja u lažnoj zemlji kao što je BiH.
Dodik je ponovio da BiH nema visokog predstavnika i da, ukoliko želi da ga ima, mora biti imenovan rezolucijom Savjeta bezbjednosti UN.
- Sve je lažna predstava i glumi se neka država koje nema. Ovome doprinosi i činjenica da je doveden čovjek koji je imao uspješnu karijeru, ali je nelegalan visoki predstavnik. Ne možemo prihvatiti da mu damo status visokog predstavnika, jer je Srpska potpisnik Aneksa 10 Dejtonskog sporazuma, kojim je predviđeno da se visoki predstavnik imenuje rezolucijom Savjeta bezbjednosti UN - pojasnio je Dodik.
On je istakao da, ukoliko Srpska legalizuje nelegalnu praksu, onda prihvata da nije strana u međunarodnom ugovoru.
- Muslimani u BiH su ispostavljali zahtjeve visokim predstavnicima koji su ispunjavani. Tako i ova priča o /bivšem visokom predstavniku/ Valentinu Incku i nametanju zakona. Svaki zakon koji je nametnut je antiustavan, a ovakvo djelovanje pokrivaju sudije Bošnjaci i stranci u Ustavnom sudu BiH. Političko iskustvo, koje vidimo iz biografije Šmita, bilo je presudno da ne uleti u glupost koju Džaferović pokušava da nametne - ukazao je Dodik.
Dodik je podsjetio da nije postojala odluka Predsjedništva BiH da bilo ko iz BiH ide na Bledski forum, tako da su Džaferović i Željko Komšić /član Predsjedništva BiH/ na forum išli privatno.
On je ponovio da na forum nije išao i zbog učešća Šmita.
- Da sam otišao onda bi Igor Crnadak /PDP/ i opozicija, koji pitaju zašto nisam išao, rekli zašto sam otišao. Opozija je uvijek protiv bilo čega, bez obzira na kontinutet. Njima je neugodno u zajedništvu i očigledno je da je mnogo mentora u sve ovo uključeno ili ljudi kojima su odgovorni. Vidio sam juče Branislava Borenovića /lider PDP-a/ da se našao sa vrhom obavještajne strukture SAD, što se krilo - rekao je Dodik.
Dodik smatra da je bilo dobro sastati se sa turskim predsjednikom Tajipom Erdoganom kako Džaferović i Komšić ne bi, kako je rekao, svašta nakalemili Republici Srpskoj i da je stav iznio transparetno i jasno.
- I na sjednici Predsjedništva BiH morao sam da se pojavim i moje ponašanje je jasno. Sve je bilo u skladu sa zaključcima Narodne skupštine, jer nijedna odluka Predsjedništva BiH nije usvojena. I na narednoj sjednci Predsjedništva ću biti protiv svake tačke i pokrenuću pitanje vitalnog interesa kako bi ih razmatrala Narodna skupština - najavio je Dodik.
On je ocijenio da se osjeća potreba u regionu za novim dijalogom u BiH kako bi se pokušao postići dogovor, s tim da Komšić nema legitimitet da zastupa hrvatski narod, nego Dragan Čović /lider HDZ-a/.
- Međutim, i pored dobrih namjera, postoje oni koji su protiv dogovora, nego su za nametanja u BiH. Zato ćemo imati stalno nadmudrivanje ima li visokog predstavnika ili nema. Kada je riječ o Republici Srpskoj sve je jasno, kao i o Rusiji i Kini, ali i pojedinim evropskim zemljama koje su stava da ništa ne treba nametati u BiH, pa ni evropski put. Smatram da bi asistencija Srbije, Hrvatske i Turske mogla da pomogne da se dođe do usaglašenog dogovora kojim bi se uvažavali interesi svih - rekao je Dodik.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Izjava člana Predsjedništva BiH Željka Komšića da BiH može biti multikulturalna i bez konstitutivnosti predstavlja do sad najveći i direktan udar na Ustav BiH i sam Dejtonski sporazum, rekao je profesor Ustavnog prava Siniša Karan.

– Upoznat ćemo Komšića da je preambulom Ustava BiH propisano da su konstitutivni narodi u BiH Bošnjaci, Srbi i Hrvati, a da se u članu I/3 Ustava BiH navodi da se BiH sastoji od dva entiteta FBiH i Republike Srpske – kaže Karan.

– Dvadeset šest godina od nastanka Dejtonskog mirovnog sporazuma, imamo na sceni izjave člana Predsjedništva BiH, kojima, svjesno ili nesvjesno, ruši upravo Dejtonski sporazum, kao i Ustav države čiji je član Predsjedništva, i na kraju, takve izjave dovode do rušenja BiH -rekao je za RTRS Karan.

Nacionalna manjina

Upozorava da Komšićeva izjava o multikulturalnoj BiH ima prikrivene namjere, a to su stvaranje centralističke i unitarističke BiH, kao i oduzimanje prava srpskom i hrvatskom narodu, kao konsitutivnim i državotvornim narodima, da sudjeluju u stvaranju institucija po principu pariteta i donošenju odluka po principu konsenzusa.

On dalje kaže da je ‘Komšić tzv. hrvatski član Predsjedništva BiH’, izabran glasovima bošnjačkog naroda, a upravo taj narod, kao čiji se predstavnik predstavlja, vodi u nacionalnu manjinu i oduzima im pravo konstitutivnosti, te etničke i rodne vrijednosti, kao i teritorijalnu odrednicu.

– Izbor Željka Komšića za ‘tzv. hrvatskog člana Predsjedništva BiH’ je primjer multikulturalnosti, odnosno primjer ukidanja konstitutivnosti jednog naroda i stvaranje nacionalne manjine, budući da je jednom narodu oduzeto osnovno pravo da bira svog predstavnika – ocijenio je Karan.

Kontinuirani napadi

On kaže da je Komšićeva izjava kako BiH treba da bude multikulturalna država, dio kontinuirane politike napada na Republiku Srpsku i težnje ka stvaranju unitarne BiH, kroz proces unitarizacije i majorizacije, koju sprovodi politika okupljena oko bošnjačke strukture, Ustavnog suda BiH i dijela međunarodne zajednice.

– Komšićev stav o multikulturalnoj BiH i bez konstitutivnosti samo je opasna tendencija narušavanja dostignutog balansa, pokušaj dominacije kroz majorizaciju kao proces i vrsta odnosa koja BiH vodi u neizvjesnu budućnosti. Budući da je Komšić svoju izjavu, kojom narušava Ustav BiH i koja dovodi do nestabilnosti BiH, dao pred takozvanim visokim predstavnikom Schmidtom, kojeg Komšić priznaje, pozivamo Schmidta da smijeni člana Predsjedništva BiH Željka Komšića i da se iz Slovenije vrati kao građanin BiH, a ne kao član Predsjedništva – rekao je Karan za RTRS.
 
Poslednja izmena od moderatora:

Додик: Комшићеве изјаве су само његов лични став​

Српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик рекао је да су изјаве Жељка Комшића да БиХ може бити мултикултурална и без контитутивности само његов лични став, јер тај члан Предсједништва није мјеродаван, ни легитиман, нити има икакву квалификацију да одлучује о томе шта је демократија.

Милорад Додик (фото: AFP 2017/ ELVIS BARUKCIC) -

Милорад Додик (фото: AFP 2017/ ELVIS BARUKCIC)
Додик је напоменуо да је демократија оно што је легално и легитимно, те поштовање процедура.
Он је за АТВ рекао да је демократија прописана правним актима, али да је проблем што се то у БиХ не поштује.
- Комшић не представља Хрвате да би могао рећи да је то њихов став. Такође, његов став није ни став Предсједништва, које се никада о томе није договорило... Он млатара и у заблуди држи дио јавности која га слуша, мислећи да је важан и озбиљан - каже Додик.
Додик је нагласио да је то само Комшићев и став једне драматичне мањине у БиХ.
- С друге стране, већински став народа у БиХ је да се БиХ може само очувати само као земља са три конститутивна народа у којој ће се њихови легитимни, а не камуфлирани представници као Комшић, суштински договарати и доприносити миру и развоју - каже Додик.
Он је рекао да не вјерује да је ико у Српској узнемирен због тога што БиХ не функционише захваљујући актуелној кризи којој је допринијело наметање закона бившег високог представника Валентина Инцка.
- То само показује да ми у БиХ, и када је нема, мирно живимо, радимо и немамо ниједан проблем... И онда ћемо доћи до тога да се једном упитамо - шта ће нам БиХ? То је суштинско питање и ово показује да без органа на нивоу БиХ можемо да радимо, живимо и то наставимо - нагласио је Додик.
Према Додиковим ријечима, у Српској нико не треба да се нервира и узбуђује у вези тога.
- Опозиција у Српској јесте нешто узнемирена, али нека сачека изборе наредне године, јер они нису сада или за мјесец. У том погледу било би апсолутно добро да покушамо очувати постигнуто заједништво када је ријеч о наступу на нивоу БиХ - рекао је Додик, који је и лидер СНСД-а.
Он је рекао да Српској формално не требају заједнички органи БиХ, иако друга страна "може нешто да направи у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ".
- Али, тај дом не може имати коначну одлуку, ако је не потврди Дом народа, што се може урадити и без опозиције. Ми носимо основну одговорност. Бавимо се политиком у којој поштујемо одлуке и закључке Народне скупштине /и о неодлучивању у заједничким органима БиХ/, које је у знатној мјери креирала опозиција. Заједништво у том смислу је важно, јер ако нисмо јединствени, то охрабрује политичко Сарајево и странце који траже пукотине међу нама, иако им ни то неће помоћи - истакао је Додик.
Он је додао да је владајућа коалиција у Српској компактна, те да је стабилност Владе гарантована.
- Наша економска ситуација је одлична и опозиција може причати шта хоће. Повећање БДП-а које је, упркос кризи, у два квартала ове године веће 10 одсто него лани је резултат за који се скида капа, као и за повећање производње за исти проценат. У најмању руку, они у том смислу могу да ћуте, ако не могу да хвале - рекао је Додик.
Он је навео да су сви финансијски токови Српске позитивни, да је буџет стабилан и да се на вријеме сервисирају све обавезе.
- Дајемо допринос развоју економије и покушавамо и развијамо неке нове инвестиције и пројекте, које ћемо спровести, иако постоје блокаде са нивоа БиХ - рекао је Додик.
Он је истакао да Српска никада није заустављала развој у Федерацији БиХ, иако они покушавају да онеспособе и зауставе све што могу у Републици.
- Зато нам не треба таква земља. И зато не желим да кажем будућим нараштајима да је таква земља могућа. Та БиХ није могућа. То је само земља коју је неко наметнуо да би се овдје играо са нама, попут нелегитимног високог представника Кристијана Шмита, који је на заласку каријере. Дакле, нећу дозволити да тако неко дође безвезе, са стране, и нама говори шта да радимо или намеће законе - рекао је Додик.
Он је поновио да је човјек који нема мржњу према никоме и да би помогао и учинио свакоме коме може у БиХ, али да је проблем што је политички немогуће у постојећем амбијенту.

https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=444095

Baja
 

Додик: Сваки грађанин добиће заштиту, не смијемо "подвити реп"​

Српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик поручио је у вези са законом о негирању геноцида, који је наметнуо бивши високи представник Валентин Инцко, да ће сваки грађанин који евентуално буде позван на кривичну одговорност у вези са тим, добити заштиту органа Републике Српске.

Милорад Додик (Фото: АТВ) -

Милорад Додик (Фото: АТВ)
- Свако на том плану треба да се обрати најближој полицијској станици, а Министарство унутрашњих послова Републике Српске у том смислу има налог да спријечи било какво насиље или привођење. Свако ко буде пријављен добиће заштиту - рекао је Додик за АТВ.

Он је рекао да би такви поступци могли довести у ситуацију да Српска забрани на својој територији дјеловање Агенцији за истраге и заштиту БиХ.
- У то не мора нико сумњати. То су наши кораци, па ако то желе, нека их само изазову - поручио је Додик.

Он је истакао да високи представник не може доносити законе и да, у том смјеру, то нису такозвана бонска овлашћења, већ подвала и блеф међународне заједнице.
- Ако сад подвијемо реп и ћутимо, онда ће овдје 70 до 80 одсто људи отићи у затворе - упозорио је Додик.

Он је рекао да је актуелна озбиљна хајка на њега из Федерације БиХ у вези са Инцковим законом који Српска не признаје, те његовом ставу да се по том основу неће одазвати Тужилаштву БиХ.

Додик је рекао да није на том плану добио позиве на саслушање, али да види да су они то мало умирили по налогу странаца, како би се слегла политичка ситуација и "да се покуша обезбиједити неко вријеме у коме ће они оргијати и гдје ће муслимани прогонити Србе, што је кључно питање".
- Колико сам видио у вези са тим, тужилац је муслиман - рекао је Додик и додао да је у вези са тим нечасно да у судским вијећима сједе Срби и пресуђују да ли су њихови сународници имали право када су говорили да геноцида у Сребреници није било, што је у складу са оним како су то оквалификовали многи свјетски ауторитети и стручњаци.

Он истиче да постоји суд који је рекао да је неки геноцид учињен, али овдје се ради о политичкој квалификацији свега тога.
- У том погледу они који сматрају да то јесте био геноцид имају судске пресуде, па нека то и даље тврде. А ми који сматрамо да у Сребреници није било геноцида, мислимо да има у свијету довољно ауторитета који имају такав став - рекао је Додик.

Он је најавио да ће извјештај Међународне комисије Српске о Сребреници бити представљен у многим главним градовима, међу којима је и Вашингтон.
Додик је открио да су га неке анонимне особе из Тузле пријавиле да је наводно узурпирао власт у Републици Српској.

- И сада се тражи саслушање мене, предсједнице Српске Жељке Цвијановић, премијера Радована Вишковића и појединих министара. И то да ли сам узурпирао власт када сам у изјави РТРС-у говорио о датумима почетка школске године. Та пријава је обична глупост и сада ја због тога требам да трошим вријеме - каже Додик.


https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=444092
 

Објављена монографија "Успон једне идеје - слобода и самосталност Републике Српске и улога Милорада Додика"​

У издању Службеног гласника Србије објављена је научна монографија под називом "Успон једне идеје - Слобода и самосталност Републике Српске и улога Милорада Додика", аутора Ненада Кецмановића, Александра Врањеша и Жељка Будимира са Факултета политичких наука Универзитета у Бањалуци.

Објављена монографија Успон једне идеје - слобода и самосталност Републике Српске и улога Милорада Додика - Фото: СРНА

Ријеч је о политиколошкој студији која прати вишегенерацијски континуитет идеје о слободи и самосталности српског народа на простору БиХ, а у том контексту и Додиков допринос сазријевању и реализацији те идеје током протекле двије деценије.
- Пред читаоцима је сажет али богато документован резиме тежњи Срба између Дрине и Саве за очување идентитета и постизање самосталности од позних османских времена до савременог постдејтонског периода. Све ове периоде чврсто повезује континуитет историјских тежњи српског народа на простору БиХ за остварење легитимних права на слободу и самосталност, али и непрекидна нит ненаклоности, зловоље, па и отворених непријатељстава спољних фактора према тој тежњи - наводи се у предговору књиге.
Монографија "Успон једне идеје" по свом садржају може се категорисати као историја политичке идеје која је посљедње двије деценије обиљежена Додиковим политичким дјеловањем и државничким предводништвом у одбрани елемената државне самосталности Републике Српске.
Писац предговора и рецензент Дарко Танасковић навео је да се Доидикова улога већ данас, и без временске дистанце, може оцијенити као кључна за политичко исказивање и акционо галванизовање у Срба одавно и снажно присутне идеје о превасходној нужности и императиву одбране слободе, достојанства и самосталности.
Као народни предводник истанчаног слуха за националне приоритете и израженог смисла за историјски моментум, Додик је својим самосвјесним, али и тактички промишљеним лидерством, истакао је Танасковић, увео Републику Српску у раздобље у коме се српски интереси и ставови више не могу игнорисати, ни унутар БиХ ни у, Србима несклоном, дијелу међународне заједнице.
Рецензент Срђа Трифковић навео је да у години која засигурно носи и Републици Српској и Додику изазове без преседана и опасности невиђене од ратних година до данас, ова корисна и читљиво написана књига "Успон једне идеје" пружа значајан допринос на два колосијека.
- На једном она помаже разумевању континуитета тежњи српског народа на простору БиХ још од османских времена. На другом она презентује политичко сазревање, растуће самопоуздање и у целини успешне тежње српског народа и њеног водећег политичара да скромним ресурсима и ограниченим опцијама постигне значајне резултате - нагласио је Трифковић.
 
Poslednja izmena:
1630686582272.png





POLITIKE RAZILAŽENJA, ŠAROVIĆ: “Inicijativa za raspakivanje Daytona je nedopustiva"


On je ocijenio da je problem to što je Dodik svojom izjavom poručio da je “Dayton mrtav i da je potrebno novo političko rješenje za BiH, tražeći od (turskog predsjednika Recepa Tayyipa) Erdogana da se uključi u tu temu i posreduje”.


mirko_sarovic_arhiv[1].jpg


Prije 51 min

Predsjednik Srpske demokratske stranke (SDS) Mirko Šarović izjavio je da je za tu stranku nedopustiva inicijativa člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorada Dodika za "raspakivanje" Dejtonskog mirovnog sporazuma.

“Baš nas briga s kim će Dodik razgovarati, ali nas je briga šta je rezultat njegovih razgovora, a to je inicijativa za raspakivanje Daytona što je za nas nedopustivo”, kazao je Šarović, saopšteno je iz SDS-a.

On je ocijenio da je problem to što je Dodik svojom izjavom poručio da je “Dayton mrtav i da je potrebno novo političko rješenje za BiH, tražeći od (turskog predsjednika Recepa Tayyipa) Erdogana da se uključi u tu temu i posreduje”.

“Tu se naše politike razilaze, oko toga se ne možemo apsolutno složiti. Tu sa Dodikom i SNSD-om nemamo nikavih dodirnih tački, jer je to, ukoliko se u taj proces uđe, put nestanka Republike Srpske”, istakao je predsjednik SDS-a.

Prema njegovim riječima, naivno je vjerovati da trenutno postoje unutrašnje okolnosti i faktori koji bi dozvolili i Republici Srpskoj dali, u tom novom političkom dogovoru, isto ili više autonomnosti i nadležnosti nego što ih taj bh. entitet danas posjeduje.

“Naprotiv, uzeli bi nam sve ili mnogo više od toga što imamo i uzeli bi nam upravo ovi koji Dodiku sada odobravaju ovaj put i hvale njegovu inicijativu“, kazao je Mirko Šarović.
Još je naglasio da je “ideja mirne disolucije tačka razlaza” politika SDS-a i Dodika i njegovog SNSD-a, jer u SDS smatraju da je to “najopasnija zamka za nespremnu Republiku Srpsku”.
Šarović je naveo da će se SDS “odlučno suprostaviti svakoj takvoj inicijativi”.
 
Poslednja izmena od moderatora:
izdajnici strani plaćenici iz SDS rade protiv interesa srpskog naroda....

Kovačević: Sramno i skandalozno da se nekada patriotski SDS protivi nezavisnoj Srpskoj​

Izjava Mirka Šarovića da SDS ne podržava i da će se odlučno suprotstaviti mirnoj disoluciji BiH, odnosno nezavisnoj Republici Srpskoj na najjasniji mogući način pokazuje koliko se tragično SDS odrodio od naroda Republike Srpske, izjavio je Srni portparol SNSD-a Radovan Kovačević.

https://lat.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=444194

Šarović: Ideja mirne disolucije - tačka razlaza SDS-a i SNSD-a​

Predsjednik SDS-a Mirko Šarović naprasno se danas oglasio saopštenjem i ponovo se dotakao izjave srpskog člana Predsjedništva Milorada Dodika u Sarajevu, nakon sastanka sa turskim predsjednikom Erdoganom i navodnog raspakivanja Dejtona.

https://lat.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=444196
 

Back
Top