NUSKMP
Zainteresovan član
- Poruka
- 474
R E M I
Ovo poglavlje je posvećeno,veoma širokoj i popularnoj porodici Remi-igara.Osnovni oblik Remija,rođen je SAD-u,u XIX-om Veku.Sredinom XX-og Veka,on doživljava neviđenu ekspanziju,tako da postaje najrasprostranjenija igra na planeti.
Postoje nekoliko stotina vrsta Remija,a sve ih karakteriše zajednički cilj,što pre se osloboditi karata iz ruku.Od njih se formiraju određene Kombinacije,a svako se trudi,da svoje karte složi pre protivnika i spusti ih na sto.Kome to prvom pođe za rukom,postaje pobednik.Vrlo važna karakteristika Remi-igara je,da se ne igraju na štihove,već se isključivo svode na slaganje pomenutih Kombinacija.One se mogu formirati u rukama,ili na stolu,u zavisnosti od vrste Remija.
Treba naglasiti,da je Remi,uz Poker i Kanastu,klasičan predstavnik Igara na Kombinacije.
O S N O V N I P O J M O V I :
KARTE : U Remiju se uglavnom koriste standardni Engleski Špilovi,od po 52 karte. Najčešće su u pitanju dva spojena špila,ali se u mnogim varijantama igra i sa samo jednim,ili pak,više od dva.U većini varijanti,špilovima se pridodaju jedan,ili više Džokera,koji imaju ulogu zamene ostalih karata.
DELJENJE : Delitelj deli učesnicima u igri određeni broj karata,a u nekim varijantama, prvi igrač dobija kartu više.Ostatak se spušta na sredinu stola,licem na dole,a on u
ovim igrama ima voma važnu ulogu.Sa njega igrači „kupuju“ karte,na šta se praktično svodi i ceo tok igre.
Remi je prepoznatljiv i po tzv, Hand-karti,koja se u jednom velikom broju Remija otkriva tokom deljenja.Donja presečena karta se polaže otvoreno na sto,a Ostatak se spušta poprečno preko nje,tako da je samo delimično pokriva.Ona ostaje vidljiva do kraja partije,ili tokom jednog njenog dela.
TOK IGRE : Igrač vuče jednu kartu sa vrha Ostatka i nepokazujući je nikome,stavlja je u svoj List.Zatim jednu,koja mu je najmanje potrebna,odbacuje pored Ostatka otvoreno,licem na gore.Karte se odbacuju,jedna preko druge i najčešće se međusobno potpuno prekrivaju.Od njih se formira „Hrpa za Odbacivanje“.Ako je tokom deljenja,jednom igraču podeljena karta više,onda on u svom prvom potezu samo jednu odbacuje i započinje formiranje Hrpe.U nekim varijantama Remija,gornja karta sa Hrpe za Odbacivanje se može i uzeti u List,uz određene uslove,o čemu će biti reči,konkretno,od slučaja,do slučaja.
IZLOŠCI : Formirana Kombinacija u ruci se,pre ili kasnije,otvoreno izlaže na sto,licem na gore.Izložena Kombinacija mora načešće sadržati minimum 3 karte,a naziva se „Izložak“.Njih ima dve vrste,Nizovi i Grupe.
NIZOVI su karte po redosledu i istog znaka.
GRUPE su sastavljene od više istih karata,ali i tu postoje najrazličitija ograničenja,od slučaja,do slučaja.
Svako vuče jednu kartu sa Ostatka,formirani Izložak izlaže na sto,ili ga zadržava u ruci i svoj potez završava tako,što jednu kartu odbacuje na Hrpu za Odbacivanje.
Ostatak i Hrpa za Odbacivanje:
ZAMENA DŽOKERA : U Remiju,Džokeri imaju uloge,da menjaju bilo koje druge karte. Ako se on nađe u Nizu,bilo ko može postaviti kartu koju on menja,a njega uzeti u svoj list. U slučaju da se nađe u Grupi,on se takođe može zameniti,ali to već zavisi od vrste Remija.
KRAJ IGRE : Najčešći kraj partije je,kada neko ostane bez karata u rukama.Pri tome, on sa svojom poslednjom kartom najčešće „Zatvara“,odnosno,odbacuje je na Hrpu,licem na dole, što označava i kraj igre.
BODOVANJE : Igrač,koji je izgubio,najčešće sabira bodove u preostalim kartama u ruci i oni su za njega kazneni,ali kako će se stvarno upisati,zavisi od vrste Remija.
Ovo bi bila samo neka opšta pravila igre,ali se upravo njihovim izmenama,dolazi do različitih varijanti Remija.
Sve varijante Remija u ovom izdanju su opisana,kao da se izvode u desnu stranu, ali to ipak zavisi,pre svega od toga,gde se igraju.