- Poruka
- 3.407
Pozdrav svim diskutantima. O čemu se zapravo radi? Kada se neko dvoumi oko dve dijametralno suprotne ideje u religiji, ukoliko ne pripada nijednoj crkvi, recimo između reinkarnacije i uskrsnuća, trebalo bi da se postavi u ulogu sudije, da izvaga argumente za i protiv i u jednoj i u drugoj opciji, i da onda donese svoj sud. Znam da većina vernika ne podržava ovakav stav, ali me baš briga za to što neko ko je vernik misli da treba da bude i lakoveran. Dakle, ovako.
Recimo, kakvi su argumenti za uskrsnuće? Nikada u istoriji pre Isusa Hrista i nigde izvan jevrejskog nacionalnog kruga ova ideja nije postojala. Dalje, ideja o uskrsnuću u najvećoj mogućoj meri podržava pâd iz duha u materiju. I najzad, u uskrsnuće su kroz istoriju verovali samo najniži i najmanje obrazovani slojevi stanovništva.
Kakvi su argumenti za reinkarnaciju? U najzabačenijim delovima naše planete svi narodi su nezavisno jedan od drugog zaključili da je reinkarnacija potpuno prirodna stvar. U reinkarnaciju su kroz istoriju verovali i uvažavali je najveći umovi, mistici i filozofi.
Da se setim samo jednog seljaka iz Titove države koji je slušajući tada udarnu vest kako su se američki astronauti jula 1969. godine spustili na Mesec izjavio za dnevnik u 19:30: „Ja sam mislio da će tamo da nađu boga.“ On je verovao u uskrsnuće. I da se setim Nikole Tesle, velikog prijatelja mnogih indijskih gurua, te poštovalaca dalekoistočne i indijske religiozne misli, koji je više puta rekao kako je život kosmički fenomen i kako je reinkarnacija potpuno prirodna stvar. E, vidite ovako, ja sam toliko bezobrazan da ću pre prihvatiti sve Tesline stavove nego i jedan jedini stav od onog malopređašnjeg seljaka.
Ko veruje u uskrsnuće neka veruje. Čovek je vernik, ali to ne znači da mora da bude i lakoveran. Ali neka se zapita u šta je verovao pre rođenja.
Recimo da je taj neko živeo u Indiji pre 4000 godina. Slučajno se rodio u toj zemlji, primio hinduizam od roditelja, verovao u indijski panteon od nekoliko hiljada bogova, i smatrao da je u pravu. Zatim se rađa u Tibetu pre 2000 godina, od roditelja prima budizam i obožava samoga sebe tražeći svetlost u sebi i težeći nirvani, i ponovo misli da je u pravu. Zatim se rađa u Francuskoj pre 1000 godina, od roditelja prima rimsko hrišćanstvo, veruje u devicu Mariju, Isusa i uskrsnuće, postaje krstaš i odlazi u Jerusalim da kolje muslimane misleći da čini veliko delo za boga, i u ovom životu smatra da je u pravu. Zatim se rađa u Turskoj pre 500 godina, od roditelja prima islam, veruje u dženet i pakao, i kao turski vojnik kreće u osvajanje Evrope smatrajući da će ga bog primiti u raj ako bude ubio što više nevernika koji ne veruju u Allaha, i opet smatra da je u pravu. Zatim se rađa u Srbiji u XX veku, od roditelja prima srpsko pravoslavlje, poštuje kalendar koji za realnim kalendarom zaostaje 13 dana, veruje u nebesku Srbiju i u bogorodicu trojeručicu i ostale svece sa ikona, odlazi u rat na Kosovo da se bori protiv većeg dela sveta uveren da je ceo svet protiv Srbije, i ponovo smatra da je u pravu.
Taj čovek može se izvući iz neprekidnog kruga rađanja i umiranja jedino ako spozna neke stvari. Za početak, da se odrekne sadašnje religije koju je primio od roditelja i da se meditira o nekoliko svojih poslednjih života.
Uskrsnuće ili reinkarnacija. Trećeg nema. Nema ni sredine. Zapravo ima sredine, ali u sredini su oni koji ne veruju ni u šta.
Reinkarnacija.
Danas smo svedoci reinkarnacije u prirodi. Proleće koje je umrlo prošle godine, ponovo se rodilo ove godine. I led koji se otopio pretvorio se u vodu koja se u zimu zaledila.
Reinkarnacija.
I ovde dolazimo do principa sudije - dakle sami presuđujemo da reinkarnacija funkcioniše nauštrb uskrsnuća. Šta vi mislite?
Recimo, kakvi su argumenti za uskrsnuće? Nikada u istoriji pre Isusa Hrista i nigde izvan jevrejskog nacionalnog kruga ova ideja nije postojala. Dalje, ideja o uskrsnuću u najvećoj mogućoj meri podržava pâd iz duha u materiju. I najzad, u uskrsnuće su kroz istoriju verovali samo najniži i najmanje obrazovani slojevi stanovništva.
Kakvi su argumenti za reinkarnaciju? U najzabačenijim delovima naše planete svi narodi su nezavisno jedan od drugog zaključili da je reinkarnacija potpuno prirodna stvar. U reinkarnaciju su kroz istoriju verovali i uvažavali je najveći umovi, mistici i filozofi.
Da se setim samo jednog seljaka iz Titove države koji je slušajući tada udarnu vest kako su se američki astronauti jula 1969. godine spustili na Mesec izjavio za dnevnik u 19:30: „Ja sam mislio da će tamo da nađu boga.“ On je verovao u uskrsnuće. I da se setim Nikole Tesle, velikog prijatelja mnogih indijskih gurua, te poštovalaca dalekoistočne i indijske religiozne misli, koji je više puta rekao kako je život kosmički fenomen i kako je reinkarnacija potpuno prirodna stvar. E, vidite ovako, ja sam toliko bezobrazan da ću pre prihvatiti sve Tesline stavove nego i jedan jedini stav od onog malopređašnjeg seljaka.
Ko veruje u uskrsnuće neka veruje. Čovek je vernik, ali to ne znači da mora da bude i lakoveran. Ali neka se zapita u šta je verovao pre rođenja.
Recimo da je taj neko živeo u Indiji pre 4000 godina. Slučajno se rodio u toj zemlji, primio hinduizam od roditelja, verovao u indijski panteon od nekoliko hiljada bogova, i smatrao da je u pravu. Zatim se rađa u Tibetu pre 2000 godina, od roditelja prima budizam i obožava samoga sebe tražeći svetlost u sebi i težeći nirvani, i ponovo misli da je u pravu. Zatim se rađa u Francuskoj pre 1000 godina, od roditelja prima rimsko hrišćanstvo, veruje u devicu Mariju, Isusa i uskrsnuće, postaje krstaš i odlazi u Jerusalim da kolje muslimane misleći da čini veliko delo za boga, i u ovom životu smatra da je u pravu. Zatim se rađa u Turskoj pre 500 godina, od roditelja prima islam, veruje u dženet i pakao, i kao turski vojnik kreće u osvajanje Evrope smatrajući da će ga bog primiti u raj ako bude ubio što više nevernika koji ne veruju u Allaha, i opet smatra da je u pravu. Zatim se rađa u Srbiji u XX veku, od roditelja prima srpsko pravoslavlje, poštuje kalendar koji za realnim kalendarom zaostaje 13 dana, veruje u nebesku Srbiju i u bogorodicu trojeručicu i ostale svece sa ikona, odlazi u rat na Kosovo da se bori protiv većeg dela sveta uveren da je ceo svet protiv Srbije, i ponovo smatra da je u pravu.
Taj čovek može se izvući iz neprekidnog kruga rađanja i umiranja jedino ako spozna neke stvari. Za početak, da se odrekne sadašnje religije koju je primio od roditelja i da se meditira o nekoliko svojih poslednjih života.
Uskrsnuće ili reinkarnacija. Trećeg nema. Nema ni sredine. Zapravo ima sredine, ali u sredini su oni koji ne veruju ni u šta.
Reinkarnacija.
Danas smo svedoci reinkarnacije u prirodi. Proleće koje je umrlo prošle godine, ponovo se rodilo ove godine. I led koji se otopio pretvorio se u vodu koja se u zimu zaledila.
Reinkarnacija.
I ovde dolazimo do principa sudije - dakle sami presuđujemo da reinkarnacija funkcioniše nauštrb uskrsnuća. Šta vi mislite?
kakvim argumentima govoris kada je u pitanju ucenje bilo koje religije?
